Dvyliktoji stintų šventė sutraukė tūkstančius svečių

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-02-19
Peržiūrėta
2296
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dvyliktoji stintų šventė sutraukė tūkstančius svečių

Šeštadienį į Palangą automobilių virtinėmis važiavo svečiai, kurie paskui miniomis plūdo į J. Basanavičiaus gatvę bei Jūratės ir Kastyčio skverą. Čia jų laukė ypatingai išradingai pasirengę šventės šeimininkai, vilioję svečius keptomis, virtomis, vytintomis, marinuotomis bei šviežiomis stintomis. Ir ne tik jomis – pačios įvairiausios žvejiškos atrakcijos bei Palangos ir ne tik jos atlikėjų koncertai linksmino atvažiavusius ir atėjusius į „Palangos stintą 2015“.

Ypatingas dėmesys – žvejams
J. Basanavičiaus gatve žmonių minios pradėjo plūsti nuo pat ankstyvo ryto. Smalsiausieji, norėję savom akim išvysti, kaip nuo jūros tilto gaudomos žuvelės, jau prieš vienuoliktą valandą čia laukė ateinančių ir stintas meškeriot pasirengusių žvejų varžybų dalyvių, kurie iš vandens traukė ne tik stintas, bet ir kitus žuviokus.
O prieš dvyliktą didžiausias pulkas žmonių ėmė spiestis prie Jūratės ir Kastyčio skvere pastatytos estrados, aplink kurią išsirikiavo Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos Stintos čempionatų dalyvių palapinės. Stebėdami, kaip išmoningi kepėjai pagal pačias seniausias žvejiškas tradicijas stintą kepa ne keptuvėje, o ant laužo ugnies įkaitinto akmens, visi laukė oficialios šventės pradžios.
„Palangos stintos 2015“ atidarymui pradžią davė svečiai iš Kuršių Nerijos – neringiškiai pagal senąjį žvejų paprotį bumbino „stinta-pūkis-stinta-pūkis-stinta-stinta-pūkis-pūkis“.

Ne tik privilegijos, bet ir įpareigojimas
Su jau nebe tik Palangos, bet visos Lietuvos laukiama dvyliktąja stintų švente, o taip pat ir Valentino diena bei artėjančiu Lietuvos valstybės gimtadieniu – Vasario 16-ąja – palangiškius bei kurorto svečius pasveikino ir šventės pradžią paskelbė Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir premjeras Algirdas Butkevičius, kuris buvo iškilmingai inauguruotas į Stintų ordino riterius.
„Kasmet mes inauguruojame naujus Stintų ordino riterius, – merui Š. Vaitkui apsiaučiant premjerą A. Butkevičių riterio apsiaustu kalbėjo Stintų ordino kancleris Nerijus Stasiulis, priminęs, jog pernai Stintų ordino riteriu tapo prezidentė Dalia Grybauskaitė. – Šiemet riteriais tapo Neringos ir Liepojos merai, dabar riteriškos regalijos ir iš tropnaus žemaitiško metalo tropniausio žemaičių kalvio nukaldinta amžina stinta įteikiama premjerui. Tačiau turime pasakyti: Stintų ordino riteris – tai ne vien riteriškos privilegijos, bet ir rūpestis. Tikimės ir tikime, kad naujasis riteris – Lietuvos ministras pirmininkas – rūpinsis palangiškiais žvejais ir Šventosios uostu: kad iš jo žvejai turėtų kuo ir kaip išplaukti į jūrą ir kad uostas jau artimiausiu metu galėtų priimti moderniomis jachtomis atplauksiančius Palangą ir Lietuvą mylinčius svečius“.
A. Butkevičiui, kaip ir pernai D. Grybauskaitei, teko pademonstruoti ir kulinarinius sugebėjimus: jis buvo pakviestas prie čirškiančios keptuvės kepti stintų.
„Pirmąkart tai darau“, – paatviravo premjeras, vis klausinėjęs šalia buvusių virėjų, ar jau galima žuveles apversti.

Varžėsi profesionalai
Kai garbūs svečiai patraukė J. Basanavičiaus gatve, stabtelėdami prie lauko palapinėse ir maistu, ir liaudies meistrų dirbiniais prekiavusių prekeivių, Jūratės ir Kastyčio skvere pakvipo kepama žuvimi: čia jau tradiciniu tapusiame Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos Stintos čempionate susirungę kulinarai demonstravo savo talentą bei išmonę gamindami patiekalus iš žuvies, ir, visų pirma, stintos.
Šiemet čempionate dalyvavo šešios komandos iš Vilniaus, Kauno, Tauragės ir Palangos. Varžybų dalyviams per pusvalandį reikėjo paruošti patiekalą iš stintų, o vėliau per valandą pagaminti karštą patiekalą iš sterko. O svarbiausia – kad gaminant patiekalus prieskoniai nenustelbtų ypatingojo išskirtinio stintų skonio.
Geriausiu patiekalu iš stintos teisėjai pripažino „Barbekiu legiono“ iš Kauno iškeptas žuvis, kurias suvalgius buvo juntamas riešutų poskonis. Paaiškėjo, kad prieš kepdami stintas legionieriai jas pabarstė džiūvėsėliais, sumaišytais su sutrintais lazdyno ir žemės riešutais.

Ir pilvui, ir dūšiai
O tie, kas neturėjo progos skanauti barbekiu čempionate pagamintų mandrysčių, galėjo pilvą lepinti kitais skanėstais ir lauktuvėms parsivežti kitokių gėrybių, nes visa J. Basanavičiaus gatvė kvepėjo kepamomis stintomis bei kitomis žuvimis, žuviene, įvairiausiais kepsniais beigi troškiniais ir artėjančias Užgavėnes skelbiančiais blynais.
5-6 keptos stintos kainavo 2,5-3 eurus, žuvienės arba stintienės dubenėlis – 1,5-2 eurus, kepta bulvė su kastiniu, kareiviška košė su arbata – po porą eurų. Galima buvo paskanauti ir rūkytų šamų ar mažučių aštuonkojų, ir čia pat virš žarijų kepamos skumbrės. Šviežių stintų 1 kg kainavo nuo 5 iki 6 eurų, 1 litro stiklainis marinuotų stintų – 8 eurai, keptų marinuotų – 8,5 euro, vienas indelis vytintų stintų – 7 eurai.
Šventei naujo prieskonio įnešė ir naujas personažas – prie Stintų ordino riterių būstinės prekiauti ir teisingai žuveles senovinėmis svarstyklėmis pasverti padėjo spalvingas žydų prekeivis. Jis turėjo ne tik svarstykles žuviai – nuo didžiausios iki mažiausios, bet ir tokias, ant kurių buvo galima pasisverti prieš pavalgius stintų ir jau prikimšus pilvą.
O dūšią linksmino Žvejų liaudies melodijų koncertai, kuriuose grojo Palangos ir aplinkinių miestų kolektyvai, savo melodijomis papuošę ir stintų meškeriojimo varžybų nugalėtojų apdovanojimus, stintų valgymo čempionatą bei tradicinę inkaro laikymo rungtį.
 

Jūsų komentaras:

ElliotMax 2020-12-06 22:10 ([email protected] / IP: 172.69.190.63)
rudy prescription sunglasses [url=https://www.bizcommunity.com/Profile/AdderallonlinekaufenDeutsch]https://www.bizcommunity.com/Profile/AdderallonlinekaufenDeutsch[/url] remedies for blemishes

Taip pat skaitykite

Kviečiame į dr. Mindaugo Puidoko knygos „Kodėl Lietuvoje griūva tiltai? Drakonų žudikų palikimas ir karas“ pristatymą. Renginys vyks birželio 26 d. 17 val. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 61). Maloniai laukiame


Rugsėjo 22 d. 18 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje Jonas Ramutis Smilgevičius – žinomas Lietuvos teisininkas, Advokato garbės ženklo kavalierius pristatys tikrais faktais paremtą istorinį trilerį „Marta fon Macer. 1922-1923m.“ 


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kartu su Palangos miesto savivaldybės viešąja biblioteka gegužės 4 d. 17 val. kviečia į dokumentinio pasakojimo „1923-ieji: Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos. Dalyviai ir jų liudijimai“ pristatymą Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 61).Ekonomikos ir inovacijų ministerijai skyrus milijonus eurų smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams testuoti dėl koronaviruso, Palangos smulkieji verslininkai kol kas neskuba pasinaudoti tokia galimybe. Kaip „Palangos tiltą“ pirmadienio popietę informavo Jūratė Mikutienė, Palangos poliklinikos (Palangos asmens sveikatos priežiūros centro – aut.) direktorė, praėjusį penktadienį...


Savivaldybė informuoja, kad lapkričio 20, 21 ir 23 dienomis (penktadienį, šeštadienį ir pirmadienį) vyks Vytauto gatvės atkarpos nuo S. Dariaus ir S. Girėno g. iki Druskininkų g. asfaltavimo darbai. Vairuotojai prašomi minėtomis dienomis šioje Vytauto gatvės atkarpoje nestatyti savo automobilių. Dėkojame už supratingumą.


Kaip sakė „Palangos tiltui“ Albertas Martinaitis, Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos (ESK) narys, per dieną Palangos miesto savivaldybės savanoriai įprastai sulaukia apie 2-3 skambučių su tais pačiais prašymais – pristatyti maisto, vaisto, paimti siuntas.O praėjusį penktadienį ir šeštadienį Savivaldybės savanoriai išdalino 500 kaukių.


Praėjusį penktadienį, vasario 13 dieną, palangiškiai – nei kiek neperdedant – miniomis traukė į Kurhauzo salę. Čia buvo pristatyta trijų Palangos žurnalistų Lino Jegelevičiaus, Livijos Grajauskienės ir Alvydo Ziabkaus knyga „Kurhauzo atgimimas – Palangos sėkmės istorija“. Knyga, kuri tapo Palangos ir jos bendruomenės padėka visiems, kas prisidėjo prie...


Pačiame Palangos centre, Ganyklų gatvėje, jau iškilę ar dar besistiebiantys „Kauno būstų“ keturaukščiai jau neatpažįstamai pakeitė centrinės miesto dalies veidą – iš pilkšvo, niekuo neišsiskiriančio jis tapo europietišku „Malūno vilų“ kvartalu: ryškių potėpių, tvarkingu ir žadinančiu nuotaiką. Beveik dvejų...


Praėjusio penktadienio vakarą viena už kitą stilingesnės poros ir orūs svečiai skubėjo į Žibininkuose įsikūrusį HBH jaudinančiai progai paminėti – į vieno didžiausių šalyje pramogų komplekso savininkės Rados Matulevičienės knygos „Lietuviški receptai pagal Radą“ pristatymą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius