Piktnaudžiaujant saule, ji gali tapti ir „prieše“ – atseikėti raukšlių ar net melanomų

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-07-07
Peržiūrėta
1943
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Piktnaudžiaujant saule, ji gali tapti ir „prieše“ – atseikėti raukšlių ar net melanomų

Vasara jau gerokai įsibėgėjusi, tad nieko keisto, jog žmonių kurorte vis daugiau. Visi atostogautojai su malonumu traukia į pajūrį, daugelis su tikslu – įgauti šokolado spalvos įdegį. Tiesa, kartais pamirštama, jog intensyvūs saulės spinduliai gali ir pakenkti, juo labiau, kuomet lepinamasi per ilgai. Medikai įspėja saule mėgautis saikingai, kad nebūtų neigiamų pasekmių ir nereiktų ieškoti skubios pagalbos.

 

Palaipsniui ilginti laiką

„Pirmą kartą atėjus pasideginti, užtenka saulėje pasikaitinti 15 minučių, palaipsniui ilginti laiką. Negalima iškart per ilgai mėgautis saule“, - vieną iš pagrindinių taisyklių įvardino Palangos ligoninėje besidarbuojanti gydytoja dermatovenerologė Ramutė Salytė. Pasak jos, būtina atsižvelgti į laiką, praleistą saulėje, tad jei pirmam kartui užtenka 15 minučių, vėliau jau galima pasilepinti pusvalandį.

Šiemet, kaip pastebėjo gydytoja, dar nesikreipė nei vienas žmogus, patyręs per stiprų saulės nudegimą.

Saulė skleidžia ultravioletinius spindulius (UV), kurių dalį sulaiko mūsų oda. UV spinduliai taikomi fototerapijoje (gydymas šviesa). Tačiau žinoma, jog piktnaudžiaujant saule ir nenaudojant jokių apsaugos priemonių, ilgainiui atsiranda raukšlių, pakinta odos spalva, gali atsirasti patologinių odos pakitimų: dėmių, apgamų, melanomų (odos vėžys). Kaip papasakojo gydytoja R.Salytė, kai kurios odos nudegimų pasekmės palaipsniui išnyksta, kaip žinia, pernelyg intensyvus deginimasis gali išvystyti ir didesnių bėdų.

„Antro laipsnio nudegimų padariniai palaipsniui išnyksta, trečio – gali likti, tačiau šių atvejų būna mažiau“, - teigė gydytoja R.Salytė, gelbstinti žmonėms, patyrusiems per stiprų nudegimą.

 

Saugoti save ir vaikus

Taigi, kaip apsisaugoti nuo UV spindulių? Medikai pataria imtis visų apsaugos priemonių – būnant saulėje reikia dėvėti galvos apdangalus, plonus medvilninius ar lininius rūbus, kurie uždengtų kuo didesnį kūno plotą.

Taip pat negalima pamiršti, jog deginantis būtina teptis apsauginiais kremais. Kaip papasakojo vaikų gydytojas Alfredas Kerulis, vaikų iki vienerių metų amžiaus nerekomenduojama tepti kremais nuo saulės. Kūdikius ir vaikus būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, jie turėtų būti pavėsyje. „Vaikams kremų naudoti nereikia, tiesiog reikia riboti buvimą lauke. Suaugusiems yra kitaip, jie gurkšnodami išbūna lauke ilgai, tad ėmęsi apsaugos priemonių gali save apsaugoti“, - teigė gydytojas A.Kerulis. Pasak jo, svarbu vaikų nelaikyti kambariuose, visgi reikia pasimėgauti trumpu šiltuoju sezonu, tačiau negalima pamiršti ir dėl minėto buvimo lauke laiko ribojimo.

Suaugusieji rinkdamiesi apsauginius kremus turėtų atkreipti dėmesį į saulės faktorių (SPF), kuris nurodytas ant pakuočių. Kuo SPF skaičius didesnis, tuo ilgiau galima būti saulėje.

Privalu žinoti, jog odą apsauginiu kremu tepti reikėtų likus mažiausiai pusei valandos iki pradedant degintis. Ypatingų apsaugos priemonių turėtų imtis asmenys, kurių oda yra šviesi, strazdanota, jei yra daug apgamų ant kūno ar padidėjęs jautrumas saulei.

Taip pat reikia pasirūpinti savo akimis. Akys, ypač akių tinklainė, yra jautrios UV spinduliams, todėl esant blogai apsaugai, padidėja tikimybė susirgti katarakta ir kitomis akių ligomis.

Panašu, jog saulė gali būti ne tik „draugė“, bet ir „priešė“, sukelianti aibę problemų.

 

Nepamiršti galvos apdangalų

„Vaikams būtini apdangalai ant galvos, berniukams – kepuraitės, mergaitėms – skarelės“, - nusišypsojo gydytojas A.Kerulis. Pasak jo, vaikus rengti patartina šviesiom spalvom, jog nebūtų juodų, tamsių, skatinančių aktyvesnio saulės poveikio. 

 

Kuo daugiau skysčių

Per karščius žmogaus organizme nuolat turi būti palaikomas vandens balansas: tiek pat pašalinama vandens, kiek ir gaunama ar pagaminama. Reikalingas vandens kiekis priklauso nuo amžiaus, klimato sąlygų, nuo bendros sveikatos būklės, mitybos ir fizinio aktyvumo. Karštą dieną daugiau vandens yra pašalinama iš organizmo, todėl reikia daugiau jo ir vartoti. Troškulio jausmas neatsiranda, kol organizmo audiniuose nepradeda trūkti vandens, tad gerkite vandenį anksčiau nei pajusite troškulį.

Kaip patikino vaikų gydytojas A.Kerulis, mažiausiems būtina taip pat nuolat duoti gerti.

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro rekomendacijas, mineralizuotas vanduo bei šaltinio vanduo labiau tinkami kasdieniam vartojimui, kad būtų patenkintas paros skysčių poreikis. Be to, jis minimaliai chemiškai apdorojamas. Saldžiuose gėrimuose esantis papildomas cukrus skatina vandens pašalinimą. Nepatartina vartoti alkoholio, nes jis skatina skysčių išsiskyrimą iš organizmo, plečia kraujagysles, dėl to padidėja kraujospūdis, apsunkinamas širdies darbas.

 

Prireikus kreiptis į gydytoją

„Jeigu jau taip nutiko, jog oda nudegė, pamačius paraudimą, būtina kreiptis į gydytoją. Tuomet prireikus, medikai gali patarti naudoti gydomuosius kremukus“, - teigė A.Kerulis.

Laimei, nudegimo atvejų šiemet dar nesulaukė ir vaikų gydytojas.

Pasak gydytojo, būtina apsisaugoti ir nuo vabzdžių įkandimų. „Juk erkinio encefalito ar Laimo ligos atvejų tik daugėja, tad būtina imtis visų atsargumo priemonių, būtina paskiepyti ir vaikus, juo labiau, jei ketinate laiką leisti gamtoje“, - pastebėjo gydytojas. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Idealiai atrodanti veido oda yra ta, kuri sveika, spindinti, žavinti glotnumu, tolygia spalva. Sutinkate, tiesa? Tačiau kartais nutinka, jog veido oda pakeičia savo spalvą. Žinoma, ne drastiškai, tačiau ir minimalūs pokyčiai yra pastebimi bei skatina susimąstyti, kodėl taip nutiko ir ar įmanoma šią problemą išspręsti. Lazerinis centras Vilniuje ir Klaipėdoje neretai sulaukia pacientų...


Gegužės 18 d., Tarptautinę muziejų dieną, Palangos gintaro muziejuje atidaroma metalo menininkės Vitos Pukštaitės-Bružės personalinė paroda – juvelyrinė instaliacija „Po saule“, kurioje eksponuojami specialiai šiai parodai sukurti naujausi autorės darbai – metalo meno bei autorinės juvelyrikos objektai iš gintaro, emalio, vario, sidabro, geležies...


Prezidentine vila vadinama „Auska“ netukus gali tapti Palangos nuosavybe. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus sako, kad džiūgauti ar aktyviai planuoti darbus, kuo taps šis legendinis pastatas, dar ankstoka, visgi išdrįso pasvarstyti, kaip jis galėtų tapti matomas visuomenei. Iki kitų metų išskirtine vila dar gali mėgautis poilsiautojai, tačiau ateityje...


Pagal sutartį su Savivaldybe, jau gegužės 15-ąją Palangos paplūdimiuose pradės dirbti paplūdinio gelbėtojai. „Tam ruošiamės tarsi nieko nebūtų įvykę. Komandą turime. Laukiame nurodymų iš Palangos miesto Savivaldybės ir Visuomenės sveikatos centro,“ – „Palangos tiltui“ antradienį sakė Jonas Pirožnikas, Palangos paplūdimio gelbėtojų vadas, kuriam...


Palanga keičia formatą – kratosi močiučių Palangos įvaizdžio ir vis labiau traukia darbingo amžiaus žmones bei jaunas šeimas. Taip tvirtina „Palangos tilto“ kalbinti kurorte veikiančių įmonių vadovai, kurių vadovaujamuose kolektyvuose nemažą dalį užima kitų miestų gyventojai. Didžiausią šalies kurortą kaip patraukliausią darbdavį pasirenka ne tik Kretingos ar...


Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga. „Gintarinės vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.


Dar vakar valdžiažmogius lydėjo dėmesys, pagarba ir valdžios teikiamos galimybės. Po nesėkmingų rinkimų dažnai tenka gyvenimą dėlioti iš naujo. „Bendraujant tik su prezidente, premjerais ir ministrais yra didelis pavojus išpuikti. Kad to neatsitiktų, reikia neužmiršti, ir mūsų merui Šarūnui Vaitkui taip pat, kad valdžia – ne amžinas dalykas“...


Vytauto gatvė: problemų gali kilti gerokai daugiau

Rosita SIMONAUSKAITĖ, 2016 06 09 | Rubrika: Miestas

Kasmet į Palangą vasaros metu suvažiuoja gausus būrys poilsiautojų, suskaičiuojami milijonai. Taip kyla itin didelių problemų dėl automobilių srautų suvaldymo. Spręsdami šią problemą savivaldybės specialistai atkreipė dėmesį į itin aktyvią Vytauto gatvę – sumanė šioje gatvėje leisti vienpusį eismą ir suteikti daugiau erdvės dviratininkams. Paprašė savo nuomonę...


Pasivažinėti dviračiu – puiku. Juolab, kad kurorte – puikūs dviračių takai, o dviračių nuomos punktai gali pasiūlyti dviračių įvairovę. Bet dviračių mėgėjo patirtis, nuomojant dviratį ir juo lekiant su vėjeliu kurorto gatvėmis, gali būti ir karti.


Vasara jau gerokai įsibėgėjusi, tad nieko keisto, jog žmonių kurorte vis daugiau. Visi atostogautojai su malonumu traukia į pajūrį, daugelis su tikslu – įgauti šokolado spalvos įdegį. Tiesa, kartais pamirštama, jog intensyvūs saulės spinduliai gali ir pakenkti, juo labiau, kuomet lepinamasi per ilgai. Medikai įspėja saule mėgautis saikingai, kad nebūtų neigiamų pasekmių ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius