Pradėtas kinų įmonės patikrinimas: siekė įrengti rentgeno patikrą Lietuvos oro uostuose, Palangos oro uoste - taip pat

Palangos tiltas, 2020-12-06
Peržiūrėta
1403
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pradėtas kinų įmonės patikrinimas: siekė įrengti rentgeno patikrą Lietuvos oro uostuose, Palangos oro uoste - taip pat

Vyriausybinė strateginius sandorius tikrinanti komisija pradėjo Lietuvos oro uostų paskelbtame aviacijos saugumo įrangos viešajame pirkime dalyvaujančios Kinijos įmonės „Nuctech“ patikrą. Pagal įstatymą, tarptautinius Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti Lietuvos įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše. JAV laikraštis „Wall Street Journal“ šiemet birželį pranešė, kad Jungtinių Valstijų agentūros ėmėsi aktyvios kampanijos prieš „Nuctech“ veiklą Europoje. Straipsnyje buvo rašoma, kad Nacionalinio saugumo taryba ir keletas kitų JAV agentūrų stengiasi įtikinti Europos vyriausybes atsisakyti „Nuctech“, kurios krovinių, bagažo ir keleivių tikrinimo sistemos tampa įprastos jūrų ir oro uostuose bei pasienio kontrolės punktuose visoje Europoje. 

Apie "Nuctech" patikrą penktadienį, gruodžio  4 d., informavo šios komisijos pirmininkas, Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis. „Komisijos posėdyje ketvirtadienį nusprendėme pradėti šios kompanijos vertinimą, nes gavome valstybės įmonės Lietuvos oro uostai prašymą atlikti tokią patikrą“, – sakė A. Mačiulis. Jis sakė negalintis atskleisti, ar Lietuvos oro uostų prašymas atlikti „Nuctech“ patirtą reiškia, kad ši įmonė pretenduoja tapti pirkimo laimėtoja. „Konkursą organizavo Lietuvos oro uostai, ne vyriausybinė komisija. Mes negalime nei nutraukti konkurso, nei kažkaip jo patvirtinti. Mes tik galime nacionalinio saugumo požiūriu įvertinti sandorio turinį ir sandorio šalį bei pateikti savo išvadą“, – aiškino A. Mačiulis.

Jis sakė negalintis prognozuoti, kiek laiko užtruks komisijos vertinimas. „Labai sunku pasakyti, ketvirtadienį tik formaliai pradėjome procedūrą. Įstatymas numato, kad gali būti daroma pertrauka, gali būti prašoma papildomos informacijos“, – sakė vicekancleris.

Prašydamas įvertinti, ar Kinijos valstybės valdomos „Nuctech“ siekis įrengti rentgeno patikrą Lietuvos oro uostuose nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui, į vyriausybinę komisiją penktadienį kreipėsi ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Pasak A. Mačiulio, L. Kasčiūno pateikta informacija bus panaudota Kinijos bendrovės vertinimo metu. L. Kasčiūno teigimu, „Nuctech“ rentgeno patikros įranga oro uostuose gali kaupti duomenis apie keleivius ir bagažą, kurie pagal Kinijos įstatymus būtų prieinami Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms. Politiko rašte minimi žiniasklaidos pranešimai apie kaltinimus „Nuctech“ atstovams papirkimais Namibijoje ir Taivane, taip pat JAV perspėjimai.

Anot L. Kasčiūno, informaciją apie įmonės planus Lietuvos oro uostuose jis gavo iš europarlamentarų. Lietuvos oro uostai dėl patikrinimo kreipėsi patys Lietuvos oro uostų atsiųstame komentare teigiama, kad yra planuojama atnaujinti Vilniaus ir Kauno oro uostų aviacijos saugumo užtikrinimui skirtas bagažo patikros sistemas (naujesnio modelio rentgeno patikros įranga). Kol kas vykdomi du viešieji pirkimai – vienas jų yra skirtas rankinio bagažo, o kitas – registruoto bagažo tikrinimo sistemoms atnaujinti.

„Kiekvienas didesnės apimties pirkimas, kuris atitinka tam tikrus kriterijus – visada mūsų pačių iniciatyva yra tikrinamas per Nacionaliniam saugumui užtikrinti skirtą komisiją ir kitas institucijas. Tai yra standartinė procedūra, kurią taikome įprastai. Tai darėme ir šiuo kartu, kai jau praėjusią savaitę patys kreipėmės į saugumo komisiją, kad jos nariai atidžiai įvertintų konkursuose dalyvaujančią minimą įmonę, jos pasiūlymą. Aviacijoje saugumas yra didžiausias prioritetas, todėl dedame visas pastangas, jog oro uostų saugumo įrangos atnaujinimas būtų suderinamas su nacionalinio saugumo interesais“, – rašoma Lietuvos oro uostų komentare.

Pagal įstatymą, tarptautinius Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti Lietuvos įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše. JAV laikraštis „Wall Street Journal“ šiemet birželį pranešė, kad Jungtinių Valstijų agentūros ėmėsi aktyvios kampanijos prieš „Nuctech“ veiklą Europoje. Straipsnyje buvo rašoma, kad Nacionalinio saugumo taryba ir keletas kitų JAV agentūrų stengiasi įtikinti Europos vyriausybes atsisakyti „Nuctech“, kurios krovinių, bagažo ir keleivių tikrinimo sistemos tampa įprastos jūrų ir oro uostuose bei pasienio kontrolės punktuose visoje Europoje. „Kaip ir „Huawei“ atveju, kampanija prieš „Nuctech“ yra išbandymas JAV gebėjimams įtikinti savo sąjungininkes atsisakyti palankesnę kainodarą siūlančių įrangos tiekėjų, atsižvelgiant į Amerikos susirūpinimą dėl saugumo, nors taikiniais tapusios bendrovės teigia, kad joms reiškiami kaltinimai yra nepagrįsti“, – buvo rašoma straipsnyje.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/verslas/pradetas-kinu-imones-patikrinimas-sieke-irengti-rentgeno-patikra-lietuvos-oro-uostuose.d?id=85909775

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antrąjį šių metų mėnesį Lietuvos oro uostuose fiksuotas spartus aviacijos atsigavimas. Dviejuose oro uostuose – Kauno ir Palangos – keleivių skaičius viršijo priešpandeminius srautus. 


Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai. Kartu su kitais Lietuvos oro uostų tinkle esančiais oro uostais Palangos oro vartai siekia ateityje tapti nulinės CO2 emisijos oro uostu.


Lietuvos Vyriausybė ėmėsi žingsnių užkirsti kelią Kinijos valstybės valdomos įmonės „Nuctech“ siekiui įdiegti bagažo rentgeno patikros įrangą šalies oro uostuose dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.


Vyriausybinė strateginius sandorius tikrinanti komisija pradėjo Lietuvos oro uostų paskelbtame aviacijos saugumo įrangos viešajame pirkime dalyvaujančios Kinijos įmonės „Nuctech“ patikrą. Pagal įstatymą, tarptautinius Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti Lietuvos įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše. JAV...


Spalio 16 d. 11.52 val. planuotas perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas neįvyks.


Dėl koronaviruso grėsmės nuo šeštadienio trijuose Lietuvos oro uostuose, taip pat ir Palangos oro uoste, budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.


Palangos oro uoste bei Klaipėdos jūrų uoste pasieniečiai sulaikė du Lietuvos piliečius, kurie buvo ieškomi dėl nusikaltimų. Trečiadienį, lapkričio 27 d., Palangos oro uoste VSAT pareigūnai atliko pasirinktinį kelių reisu Ryga – Palanga atskridusių keleivių patikrinimą. Tai yra Šengeno vidaus reisas, kuriuo keliaujančių asmenų nuolatinė kontrolė neatliekama, tačiau...


Palangos senosios gimnazijos bendruomenė kartu su Kultūros ir jaunimo centru sekmadienio popietę pakvietė palangiškius paskaityti kartu Maironio poemą „Jaunoji Lietuva“, taip pagerbiant valstybę jos artėjančio atkūrimo šimtmečio proga. Į renginį atvyko ir profesorius Liudas Mažylis, išgarsėjęs tuo, jog Vokietijoje atrado Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto...


Palangos ligoninėje – itin modernus rentgeno aparatas  1

Palangos m. savivaldybės informacija, 2012 02 27 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamente duris vėl atvėrė atsinaujinęs bei itin modernia aparatūra praturtėjęs rentgeno diagnostikos kabinetas. Atnaujinta ne tik aparatūra, bet ir patalpos. Jos suremontuotos bei įrengtos pagal šiuolaikinius reikalavimus – aparatūra bus sujungta su gydytojų kabinetais, tad medikai galės labai operatyviai teikti konsultacijas. ...


Per žinių patikrą dešimtokai nesukčiavo

Alfredas PUMPULIS, 2011 05 19 | Rubrika: Miestas

Šį pirmadienį prasidėjo dešimtokų gimnazistų egzaminai. Pirmasis moksleivius  užklupo  lietuvių kalbos patikrinimas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius