Priimtas nuosprendis iš teisėjų korupcijos bylos išskirtoje byloje

Palangos tiltas, 2022-12-21
Peržiūrėta
1622
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Priimtas nuosprendis iš teisėjų korupcijos bylos išskirtoje byloje

Klaipėdos apygardos teismas kaip pirmoji instancija išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl prekybos poveikiu ir kyšininkavimo. Teismas pripažino advokatą R. M. kaltu dėl prekybos poveikiu ir skyrė jam 7 300 Eur baudą, kyšininkavimu kaltintą teisėją S. L. išteisino.

Advokatas R. M. buvo kaltinamas prekyba poveikiu (Baudžiamojo kodekso 226 straipsnio 1 dalis), t. y.             R. M. Vilniaus mieste vykusių susitikimų bei tarpusavio kontaktų mobiliuoju ryšiu metu, siekdamas, kad D. Z. už neteisėtą piniginį atlygį, pasinaudodamas savo pažintimi ar kita tikėtina įtaka teisėjui S. L., paveiktų teisėją taip, kad šis neteisėtai veiktų nulemdamas teisėjų kolegijos sprendimą pakeisti įtariamajam S. K. ikiteisminiame tyrime pratęstą suėmimą į švelnesnę ar kelias švelnesnes kardomąsias priemones. R. M. pasiūlė D. Z. ir perdavė D. Z. darbo vietoje 5 000 Eur, skirtus atlygiui už D. Z. neteisėtą veikimą bei kyšiui teisėjui S. L. Analogiški kaltinimai R. M. buvo pareikšti ir kitame epizode, t. y. R. M., siekdamas, kad D. Z. už neteisėtą atlygį, pasinaudodamas savo pažintimi ar kita tikėtina įtaka teisėjui S. L., paveiktų teisėją taip, kad šis neteisėtai veiktų patenkindamas K. J. apeliacinį skundą administracinėje byloje ir panaikintų žemesnės instancijos teismo paskirtą administracinio poveikio priemonę – teisės vairuoti transporto priemonę atėmimą 7 mėnesiams. Šiame epizode R. M. pasiūlė D. Z. ir perdavė jam 4 000 Eur, skirtus atlygiui už D. Z. neteisėtą veikimą bei kyšiui teisėjui S. L. 

Teisėjas S. L. buvo kaltinamas kyšininkavimu (Baudžiamojo kodekso 225 straipsnio 2 dalis), t. y. tuo, kad jis, būdamas teisėjas, savo naudai tiesiogiai pažadėjo ir susitarė priimti iš D. Z. 3 000 Eur kyšį už neteisėtą veikimą vykdant įgaliojimus įtariamojo S. K. naudai (pirmasis epizodas iš kaltinimų advokatui R. M.) ir savo naudai tiesiogiai susitarė priimti ne mažesnį nei 2 000 Eur kyšį  už neteisėtą veikimą vykdant įgaliojimus K. J. naudai (antrasis epizodas iš kaltinimų advokatui R. M.).

Apygardos teismas, įvertinęs nustatytų faktinių baudžiamosios bylos aplinkybių ir įrodymų visumą, pripažino R. M., neigusį savo kaltę, kaltu dėl prekybos poveikiu abiejuose epizoduose: byloje vienareikšmiškai nustatyta, kad R. M. vykusių susitikimų bei tarpusavio kontaktų mobiliuoju ryšiu metu, siekdamas, kad D. Z. už neteisėtą piniginį atlygį, pasinaudodamas savo pažintimi ar kita tikėtina įtaka teisėjui S. L., paveiktų teisėją taip, kad šis priimtų dviem jo atstovaujamiems asmenims palankius procesinius sprendimus. Teismas pažymėjo, kad visi įrodymai byloje surinkti teisėtai, ir atmetė kaip nepagrįstus R. M. gynėjo argumentus, kad byloje esantys garso bei vaizdo įrašai, telefoninių pokalbių stenogramos, slapto sekimo protokolai bei kita bylos medžiaga, susijusi su asmens privačiu gyvenimu ir gauta ikiteisminio tyrimo metu, taikant procesinės prievartos priemones, į šią bylą yra perduota neteisėtai.

Teisėjų kolegija išteisino teisėją S. L. dėl kaltinimų kyšininkavimu dviejuose epizoduose, nes nepadarytos veikos, turinčios baudžiamojo nusižengimo ar nusikaltimo požymių. Teismas pažymėjo, kad S. L. viso baudžiamojo proceso metu nuo pat ikiteisminio tyrimo pradžios nuosekliai ir kategoriškai neigė jam pareikštus kaltinimus, kad ne tik susitarimas, bet ir pats pokalbis apie pinigus, kaip kyšį, iš viso buvo. Teismas įvertino ir tai, kad D. Z. parodymai dėl pinigų teisėjui perdavimo nebuvo vienareikšmiškai tikslūs ir detalūs, byloje taip pat nebuvo jokių D. Z. parodymus patvirtinančių įrodymų. Įvertinus visus bylai reikšmingus įrodymus, padaryta išvada, jog abipusio susitarimo susitikti, juolab dėl konkrečios bylos aptarti galimą suinteresuotiems asmenims palankią bylos baigtį, tarp D. Z. ir S. L. nė vienu atveju nebuvo. Abiem atvejais susitikimų iniciatorius buvo D. Z., S. L. net nežinant apie D. Z. siekį susitikti, ir objektyviai negalint žinoti apie galimus D. Z. ketinimus daryti įtaką jam kaip teisėjui.

Skirdama bausmę R. M. teisėjų kolegija nurodė, kad nusikalstamais veiksmais pažeistos itin reikšmingos įstatymų bei konstitucijos saugomos vertybės ir gėriai – valstybės tarnybos principai ir viešieji interesai, tačiau akcentuota tai, kad reali žala teisingumui šiuo atveju nebuvo padaryta, priešingi teisei sprendimai nebuvo priimti. R. M. atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta, savo kaltės jis nepripažino, savo nusikalstamų veiksmų kritiškai nevertino. Taip pat nenustatyta ir atsakomybę sunkinančių aplinkybių. 

Įvertinta, kad R. M. anksčiau neteistas, turi aukštąjį išsilavinimą, ilgametę teisininko patirtį, dirbo advokatu, yra vedęs, turi šeimą. Esant tokioms aplinkybėms, jam skirta švelniausia sankcijoje už padarytas nusikalstamas veikas baudžiamajame įstatyme numatyta bausmė – bauda, kurios dydis nustatytas artimas baudos kaip bausmės minimaliam dydžiui, be to, tokią bausmę prašė skirti ir prokuroras. 

Nuosprendis per dvidešimt dienų nuo nuosprendžio paskelbimo dienos apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui per Klaipėdos apygardos teismą.

 

Dovilė Saulėnienė
Klaipėdos apygardos teismo

Vyresnioji padėjėja (komunikacijai)

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija trečiadienį paskelbė nutartį byloje dėl reikalavimo užtikrinimo priemonės taikymo, rašoma pranešime žiniasklaidai.


Pirmadienį, vasario 20 d., posėdžiavusi Konkurencijos taryba surengė paskutinius klausymus Palangos savivaldybės ir Palangos baseino „byloje“. Palangos meras Šarūnas Vaitkus po jų paskelbė tokį įrašą savo Facebook paskyroje.


Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Palangos miesto savivaldybėse išduodant statybą leidžiančius dokumentus.


Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas teigia, kad tyrimas dėl Palangos valdžios sprendimo perduoti baseino valdymą savo įmonei yra baigtas, o sprendimas turėtų būti priimtas pirmąjį šių metų ketvirtį išklausius savivaldybės atstovų.


Klaipėdos apygardos teismas kaip pirmoji instancija išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl prekybos poveikiu ir kyšininkavimo. Teismas pripažino advokatą R. M. kaltu dėl prekybos poveikiu ir skyrė jam 7 300 Eur baudą, kyšininkavimu kaltintą teisėją S. L. išteisino.


Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) prašymą atnaujinti procesą administracinėje byloje pagal pareiškėjo Aleksandro Jokūbausko, buvusio Palangos miesto Tarybos nario, apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2020 m. spalio 13 d. sprendimo...


Klaipėdos apygardos teismas pirmąja instancija išnagrinėtoje didelės apimties baudžiamojoje byloje (52 tomai), kurioje kaltinimai dėl didelės vertės UAB „Nidos pušynas“ turto iššvaistymo pareikšti 8 asmenims, priėmė išteisinamąjį nuosprendį.


Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vasarą atliko korupcijos rizikos analizę ir įvertino Klaipėdos, Palangos miestų ir Neringos savivaldybių veiklą finansuojant kultūros ir meno projektus bei kitus tokio pobūdžio renginius. Buvo nustatyta daugybė taisytinų dalykų. Konkrečiai kalbant, STT Palangai pateikė 17 pasiūlymų. Savivaldybės per tris mėnesius privalėjo informuoti STT, kaip atsižvelgta ar...


Palangoje korupcijos nebuvo ir nėra?

Ugnė RAUDYTĖ, 2010 12 12 | Rubrika: Miestas

Lietuvai kylant korupcijos laiptais į viršų, Palanga – skaidrumo sostinė? Praėjusį ketvirtadienį buvo minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Nors visoje Lietuvoje, specialiųjų tyrimų duomenimis, korupcija plinta, o Lietuva laikoma viena labiausiai korumpuotų Europos šalių, tačiau Palangoje per pastaruosius du metus nėra nustatyto nei vieno korupcijos atvejo. Ar dėl to kaltas gyventojų...


Taryboje pasklido korupcijos tvaikas

Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 03 26 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje valdančioji dauguma balsavo už korupcijos tvaiką skleidžiantį Tarybos sprendimą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius