Savavališkai pajūryje pastatyti dvibučiai gali tapti legaliais: statytojai visais atvejais turi teisę pastatus įteisinti

Palangos tiltas, 2022-07-29
Peržiūrėta
8773
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt nuotr.
Delfi.lt nuotr.

Pastaruosius kelerius metus Lietuvos pajūrio NT rinka tiesiog sužydėjo: vienas po kito ėmė dygti prabangūs daugiabučiai, kotedžai, nuosavų atostogų namų kvartalai ir pan. Pajūris tikrai keičia savo veidą, tačiau tokioje didelėje statybų projektų šūsnyje pasiklysta ir vienas kitas nelegaliai pastatytas statinys. Tiesa, savavališkos statybos gali būti ir įteisintos. Taip gali nutikti ir su vienu naujausių nelegalių statybų Monciškėse atveju. Kaip ir kada galima legalizuoti savavališkas statybas, aiškinasi LNK žinios.

Didelį statybų bumą matėme visoje Lietuvoje, o Palanga – jokia išimtis. Palangos miesto vyriausiasis architektas Vytautas Indreika sako, kad pandemija padėjo pajūriui ir jis tapo patrauklesnis laikinam ar pastoviam gyvenimui. Per pastaruosius kelerius metus visame pajūryje atsigavo ne tik NT rinka, bet ir vietovės plėtros, infrastruktūros gerinimo planai.

„Turime pasirengę specialųjį planą, kuriame esame nusimatytę statyti tiltą, Palangą jungiantį su Šventąja, taip pat papildoma gatvė, dviračių takas. Pajūryje bus patogiau ir visiems geriau“, – LNK žinių reportaže tikina V. Indreika.

Netrūksta ir nelegalių statybų

Tiesa, dėl tokio statybų bumo Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, pasitaiko ir nelegalių statybų atvejų. Miesto vyriausiojo architekto teigimu, Palanga nėra išimtis, čia taip pat pasitaiko įvairių istorijų.

„Palanga nėra kažkokia išimtis, visoje Lietuvoje pasitaiko nelegalių statybų. Žmonės galbūt susiduria su didelėmis kainomis, skuba susipirkti medžiagas, pradėti statybas ir tik tada imasi statybų leidimų gavimo procedūrų. Dabar Monciškėse buvo keli nelegalių statybų atvejai. Nelegalių statybų būna tais atvejais, kai statytojai išvis nesikreipia statybos leidimo, ir kai nespėja iki galo susitvarkyti dokumentų, nes savivaldybės administracijai pirmu etapu buvo pateikti netvarkingi dokumentai ir iki statybų pradžios nespėta jų pakoreguoti“, – pasakoja pašnekovas.

V. Indreika kalba apie Delfi jau anksčiau paviešintą nelegalių statybų atvejį, kai nuostabioje vietoje, visai šalia jūros, gamtos apsuptyje, be statybų leidimo ėmė dygti du dvibučiai pastatai. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nustatė, kad šie namai pastatyti be leidimų.

„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atliko neplaninį statinių statybos teisėtumo Monciškės gyvenvietėje, Palangoje, patikrinimą ir užfiksavo 4 savavališkos statybos atvejus.

Statybos patikrinimo metu nustatyta, kad fizinis asmuo žemės sklype, adresu Kutninkų g. 9, Palangoje, kuris patenka į Kultūros vertybių teritoriją (Šventosios senovės gyvenvietė) savavališkai, neturėdamas privalomo statybą leidžiančio dokumento (SLD), stato neypatingosios kategorijos gyvenamosios paskirties dviejų butų statinius. Pažeidimą padariusiam asmeniui surašyti 4 savavališkos statybos aktai bei privalomieji nurodymai pašalinti savavališkos statybos padarinius iki 2022-12-02. Dėl nustatytų pažeidimų statytojui bus taikoma administracinė atsakomybė, numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 351 straipsnyje“, – tąkart Delfi informavo Statybos inspekcija. Daugiau skaitykite ČIA.

Palangos vyriausiojo architekto teigimu, šiuo atveju statytojas buvo kreipęsis į savivaldybę statybos leidimo, tačiau jo negavo, nes projektas neatitiko teisės aktų reikalavimų. Nepaisant to, statybos buvo pradėtos ir per beveik pusmetį Monciškėse nelegaliai išdygo du dvibučiai. V. Indreika LNK žinių reportaže sako, kad po Statybų inspekcijos nustatytų pažeidimų, šių namų statytojas turi atsižvelgti į klaidas ir arba jas ištaisęs gauti statybos leidimą, arba pastatus nugriauti. Tokia praktika taikoma visuomet. Taigi, nelegalios statybos gali virsti ir legaliomis, jeigu statytojas atsižvelgia į pastabas ir projektą pakoreguoja, kad jis atitiktų statybų reglamentus.

Savavališkas statybas galima paversti legaliomis tik ištaisius trūkumus

Kad vystytojas turės ištaisyti trūkumus ir tik tuomet gali bandyti ir vėl gauti statybos leidimą, LNK žinių reportaže pabrėžia ir Statybų inspekcijos Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Misiulienė. Ji teigia, kad statytojas buvo įpareigotas pastatus nugriauti, tačiau visi asmenys, kurių vykdomos statybos nustatomos kaip savavališkos, turi teisę tvarkytis dokumentus, rengti ar taisyti dokumentus ir gauti statybos leidimus.

„Paprastai asmenys ta teise naudojasi, tačiau nėra taip, kad projektas parengiamas ar koreguojamas taip, kad atitiktų savavališkai pastatytus pastatus. Kitaip tariant, jei konkrečiu atveju kažkur kažko buvo negalima statyti, reikėjo statyti kitaip, tai architektas, projektuodamas statinius arba rengdamas dokumentus savavališkų statybų įteisinimui, turi atsižvelgti į visus reikalavimus tai teritorijai ir suprojektuoti tokį statinį, kuris yra galimas toje teritorijoje“, – aiškina ekspertė.

LNK

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

   „Palangos tiltui" palangiškė rašo, kad yra labai skaudu netekti artimo žmogaus, jį laidoti, bet šokas jos laukė brangų žmogų jau palaidojus. PT skelbia visą palangiškės laišką.


Pajūris tikrai keičia savo veidą, tačiau tokioje didelėje statybų projektų šūsnyje pasiklysta ir vienas kitas nelegaliai pastatytas statinys.


Už buvusius Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pastatus Palangoje aukcione pasiūlyta 1,8 milijono eurų – 2,6 karto daugiau nei pradinė kaina. Tai buvo pirmas šio turto aukcionas. 


Jau netrukus miesto Taryba įpusės savo kadenciją ir miesto politinės jėgos vėl netrukus leisis į maratoną viliodamos rinkėjus. O kaip atrodo Palangos miesto savivaldybės Taryba įvairiais „pjūviais“? „Palangos tiltas“ paprašė atsakyti Vyriausios rinkimų komisijos (VRK). „Palangos miesto Tarybos narių amžiaus vidurkis – 49 metai. Savivaldybės taryboje...


Prezidentine vila vadinama „Auska“ netukus gali tapti Palangos nuosavybe. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus sako, kad džiūgauti ar aktyviai planuoti darbus, kuo taps šis legendinis pastatas, dar ankstoka, visgi išdrįso pasvarstyti, kaip jis galėtų tapti matomas visuomenei. Iki kitų metų išskirtine vila dar gali mėgautis poilsiautojai, tačiau ateityje...


Palangos miesto socialinių paslaugų centras (Globos centras),įgyvendindamas projektą „Atvira bendruomenė“ kartu su verslo ir lyderystės akademija „In corpore“, rugsėjo 4 d. suorganizavo renginį „Gerumo sala“.  


Iš Palangos norima atimti baseiną, kuris pastatytas už valstybės ir savivaldybės lėšas. Atimti iš miesto ir perduoti jį valdyti kokiai nors privačiai įmonei. Iš esmės, tai nebūtų jokia katastrofa – baseinas iš Palangos niekur nedings, jis Palangoje veiktų ir toliau. Stovėtų kur stovėjęs ir toliau priiminėtų lankytojus. Tačiau tuomet...


Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga. „Gintarinės vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.


Vasara jau gerokai įsibėgėjusi, tad nieko keisto, jog žmonių kurorte vis daugiau. Visi atostogautojai su malonumu traukia į pajūrį, daugelis su tikslu – įgauti šokolado spalvos įdegį. Tiesa, kartais pamirštama, jog intensyvūs saulės spinduliai gali ir pakenkti, juo labiau, kuomet lepinamasi per ilgai. Medikai įspėja saule mėgautis saikingai, kad nebūtų neigiamų pasekmių ir...


Įstatymas valdžiai turi tapti šventas

Rūta Ruzgutė, teisininkė, Palangos miesto gyventoja, 2011 01 11 | Rubrika: Miestas

Artėja rinkimai, kai miesto gyventojai rinks Palangos valdžią, tarybos narius, kuriems patikės atstovauti savo interesus, spręsti iškilusias problemas. Tačiau miesto politikais virtę palangiškiai netampa visagaliais dievais- žmonėms jie turi tarnauti vadovaudamiesi įstatymais, kurie tarybos nariams ne tik suteikia tam tikras galias, bet ir apriboja jų veiksmus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius