Šiukšlių išvežimas branginamas trečdaliu

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-08-08
Peržiūrėta
1714
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Artimiausiame miesto tarybos posėdyje vietos politikai  svarstys sprendimo projektą, kuriuo numatoma nustatyti vietinės rinkliavos mokesčio už komunalinių atliekų surinkimą dydį. Tarifą siūloma skaičiuoti pagal nekilnojamojo turto bendrąjį plotą ir ūkinės veiklos pobūdį. Taip pat planuojama tvirtinti rinkliavos nuostatus.

 

Kvadratiniai metrai veš šiukšles

Sprendimo projekte numatoma, kad kiekvienas atliekų turėtojas privalės mokėti nustatyto dydžio rinkliavą, kuri paskaičiuota pagal turimą naudingą gyvenamąjį plotą. Tokiu būdu, būstų kvadratiniai metrai veš šiukšles, o netrukus ir daugiabučių namų teritorijas taip pat tvarkys visagaliai kvadratiniai metrai. Pagal parengtus mokesčio tarifus, gyventojams paslauga brangs trečdaliu.

 

Dabartiniai tarifai

Šiuo metu Palangoje galioja patvirtintas buitinių atliekų surinkimo ir jų tvarkymo mokestis siekia daugiabučių namų gyventojams mėnesiui  3,37 Lt su PVM, o privačių valdų savininkai moka pagal sutartis už išvežtą konteinerių kiekį, kurio vidutinė kaina 7 litai.

 

Naujoji tvarka

Pagal numatomą naująją tvarką privačių namų ar kotedžų savininkams, kurių turimas bendrasis plotas yra iki 150 kv. m, metinis mokestis siektų 305 litus. Tiems savininkams, kurių turimas bendrasis namų plotas sudaro nuo 150 iki 250 kv. m, tektų mokėti 370 litų. Turintiems didesnius kaip 250 kv. m ploto namus, rinkliavos mokestis – 450 litų. Gyvenantiems daugiabučiuose jau teks pakloti už 1 kv. metrą turimo bendro ploto 3,05 lito per metus. Viešbučiams, moteliams ir svečių namams nustatyta vietinė rinkliava metams - 2 litai už 1 kv. m bendrojo ploto. Mokestį bus galima mokėti ir ketvirčiais. Taip pat jį teks mokėti garažų ir sodų sklypų savininkams. Taigi, daugiabutyje gyvenančiam ir turinčiam garažą bei sodo sklypą gyventojui mokesčio suma šoktelės į neregėtas aukštumas.

 

Preliminarus tarifas

Pasak Savivaldybės komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojo Alvido Baciaus, vietinės rinkliavos mokestį jau yra nustačiusios beveik visos apskrities savivaldybės. Teikiami tvirtinti vietinės rinkliavos dydžiai apskaičiuoti taip, kad gaunamos pajamos padengtų atliekų tvarkymo sistemos išlaidas. Anot jo, kainos dydį įtakoja trys faktoriai – mokestis už toną atliekų, kuris šiuo metu yra 203 litai, administracinis mokestis bei vežėjo paslaugos. Per metus Palanga išveža 17 tūkst. tonų atliekų. Tačiau, anot vedėjo pavaduotojo, tai tik preliminarūs duomenys, nes tarifo dydis gali kisti. Patvirtinus sprendimą, bus skelbiamas konkursas vežėjui parinkti. Gali būti, kad konkurso laimėtojas atliekas į sąvartyną veš pigiau nei pagal nustatytą preliminarią kainą.

 

Sudėtinga situacija

Nors, anot A.Baciaus, sudaryta komisija ilgai diskutavo ir ginčijosi, ar mokestį skaičiuoti pagal gyvenamąjį plotą, ar pagal gyventojų skaičių, ar pagal faktiškai išvežamą kiekį, vis tik buvo nuspręsta mokestį imti pagal turimą naudingąjį ploto. „Europoje taip pat būta įvairių bandymų. Buvo skaičiuojama ir pagal faktą, ir pagal žmonių skaičių, tačiau sugrįžta prie ploto. Palanga Lietuvoje apskritai išskirtinis miestas, nes ne sezono metu dar galima „sugaudyti“ gyventojus pagal deklaruojamą gyvenamąją vietą. Tačiau vasarą, kai turintys nuosavus namus, kotedžus piliečiai atvyksta atostogauti ir su draugais, ir su giminaičiais, o kai kurie net ir nuomoja patalpas, tai situacija tampa sudėtinga. Nors daugelis sudaro sutartis su vežėjais, tačiau turimų konteinerių neveža, o dažniausiai šiukšlių maišai švystelėjami į bet kurį konteinerį prie  daugiabučių arba paliekami tiesiog gatvėje prie šiukšlių dėžių“, - teigė valdininkas.

Pasak A.Baciaus, rinkliavos mokestį, kuris turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio, administruoti planuojama pavesti įkurtai viešąjai savivaldybės įmonei „Palangos miesto rinkliavų centras“.

 

Nesąžiningi teršėjai

Kad šiukšlių surinkimas kurorte yra problema, „Palangos tiltui“ sakė ir UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus. Pasak įmonės vadovo, miesto biudžete kurortui tvarkyti bei atliekoms išvežti metams numatyta apie 700 tūkst. litų. „Padėtį sunkina tai, kad pagal sudarytas sutartis dėl šiukšlių išvežimo su privatininkais, apie 40 proc. yra apskritai nemokančių. Mūsų vairuotojai priversti net tris kartus per dieną, net šeštadieniais ir sekmadieniais, surinkti tuos paliktus maišelius. Tačiau yra ir labai sąžiningų palangiškių, kuriems nesuvokiama, jog galima išmesti šiukšles kaimynams ar palikti pakelėje. Jei visi mokėtų, tai manau, kad rinkliavos mokestis būtų žymiai mažesnis. Dabar tenka įvesti prievolę visiems“, - apie susiklosčiusią situaciją kurortinio sezono metu kalbėjo K.Skierus.

 

Pakratys kišenes

Kad mokestis už atliekų surinkimą bei tvarkymą pakratys palangiškių kišenes, akivaizdu. Nuo liepos 15 dienos įsigaliojus Valstybinio strateginio atliekų tvarkymo plano nuostatai, numatančiai, jog atliekas galima vežti tik į naujai įrengtus modernius sąvartynus, Joskaudų sąvartyną privalu uždaryti. Tad vien taip vadinamas 54 litų „vartų“ mokestis, kurį reikia mokėti už l tonos šiukšlių įvežimą į Dumpių sąvartyną, kainą didina trečdaliu. Negalima pamiršti ir tos aplinkybės, kad paslaugos kaštus didina ir atstumas, kuris nuo Palangos iki Dumpių yra apie 80 km. 

 

Atliekos – į Dumpius

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Broniaus Martinkaus, pasirašius susitarimą su Klaipėdos regiono aplinkos tvarkymo centru, nėra kitos išeities, tik vežti atliekas į Dumpių sąvartyną. Skaitytojams priminsime, jog tai Klaipėdos apskrities septynių savivaldybių bendra įmonė, įkurta 2003 metais naujai vieningai atliekų tvarkymo sistemai regione sukurti. Kita vertus, anot pavaduotojo, dabar jau aišku, kad pagal esamus įkainius neužteks lėšų taip vadinamam „vartų“ mokesčiui. „Jei žmonės būtų sąmoningi, gal ir nereikėtų drastiškai didinti mokesčio, tačiau kol „juodieji maišeliai“ nešiojami kurorto gatvėse ir metami kur pakliūva, tenka įvesti naująją tvarką“, - laikraščiui sakė B.Martinkus.

 

Sėkmės verslas

Kad vietinės rinkliavos mokesčio tvarka už atliekų surinkimą keistina, gal ir būtinybė. Tačiau kyla klausimas, kodėl mokestis teršėjams nustatomas pagal pastato bendrąjį plotą, o nuvežus į sąvartyną kaina skaičiuojama pagal šiukšlių tonas? Tenka  sutikti su sklandančia lakiąją fraze, kad šiukšlės – amžinas ir sėkmei pasmerktas verslas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Balandžio 28 dieną vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje neeiliniu klausimu buvo svarstomas sprendimo projektas dėl Palangos centre esančio obelisko su sovietine simbolika demontavimo. Už jį balsavo visi posėdyje dalyvavę Tarybos nariai.


Į redakciją paskambinęs palangiškis pasiguodė, jog atėjusioje sąskaitoje už komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą įrašyta, jog jie nuomojasi konteinerį už 8 eurus. „Jeigu taip, tuomet mes galime ir nenuomoti to konteinerio“, – sakė palangiškis, pabijojęs, jog atsirado naujas mokestis, kurio iki šiol nematęs.  


Užvakar į Palangos miesto savivaldybės Tarybos salę susirinkusiems miesto atstovams (daugiausiai buvo seniūnaičių) Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovas Arūnas Liubinavičius pristatė projektą „Klaipėdos regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“.


Praėjusią savaitę Klaipėdos apygardos administracijos teismas, išnagrinėjęs UAB „Palink“ skundą dėl Palangos miesto savivaldybės Tarybos sprendimo padidinti turto mokesčio tarifą 2014-iesiems metams, nusprendė, jog Tarybos sprendimas padidinti tarifą nuo 0,5 iki 3 proc. buvo teisėtas.


Dalies Tarybos narių pasiūlymas, išdėstytas sprendimo projekte, kad palangiškiams vasarą nereikėtų mokėti vietinės rinkliavos už automobilių statymą mieste, nepraėjo Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Daivos Kerekeš „rėčio“.


Kol Palangos miesto savivaldybės valdininkai laužo galvas ir ietis, kaip turėtų atrodyti paplūdimiai kitą sezoną, Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimas gali gerokai pakeisti būsimą paplūdimio viešųjų vietų nustatymo ir rinkliavų už jas surinkimo tvarką. Minėtas teismas patenkino Seimo nario Prano Žeimio ieškinį ir pagal keturis iš penkių ieškinio punktų pripažino, kad...


Šiukšlių mokesčio rinkimo ypatumai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 03 | Rubrika: Miestas

Ne vieną mėnesį diskutavusi ir skaičiavusi šiukšlių mokestį, kurorto valdžia gyventojų teismui pateikė savo planuojamų tvirtinti tarifų variantą. Šįsyk sprendimo projekte siūloma imti mokestį už šiukšles pagal turtinį vienetą. Gyvenantiems daugiabučiuose teks mokėti pagal turimo buto kvadratinius metrus.


Valdžia su gyventojais tarėsi dėl šiukšlių mokesčio

„Palangos tilto“ informacija, 2009 08 28 | Rubrika: Miestas

Penktadienį S.Vainiūno muzikos mokyklos salėje miesto meras Vytautas Stalmokas bei darbo grupės nariai, kuriems pavesta parengti vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą  nuostatus bei apskaičiuoti rinkliavos dydį, išklausė miesto bendruomenės narių pasiūlymus bei pastabas dėl šiukšlių surinkimo ir apmokestinimo.


Įteisinti naują vietinės rinkliavos mokestį už šiukšles Palangos valdžiai nepavyko. Pagal parengtą sprendimo projektą planuota tarifą už šiukšles skaičiuoti nuo turimo gyvenamojo ploto bei ūkinės veiklos. Tokiam projektui pasipriešino Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė.


Šiukšlių išvežimas branginamas trečdaliu

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 08 08 | Rubrika: Miestas

Artimiausiame miesto tarybos posėdyje vietos politikai  svarstys sprendimo projektą, kuriuo numatoma nustatyti vietinės rinkliavos mokesčio už komunalinių atliekų surinkimą dydį. Tarifą siūloma skaičiuoti pagal nekilnojamojo turto bendrąjį plotą ir ūkinės veiklos pobūdį. Taip pat planuojama tvirtinti rinkliavos nuostatus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius