Specialiai „Palangos tiltui": „Konstantinas Arris – žymiausias iš Palangos kilęs keliautojas ir vienas geriausių visų laikų Palangos verslininkų“

***, 2021-06-12
Peržiūrėta
1849
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vaistininkas, entomologas ir keliautojas palangiškis Konstantinas Arris
Vaistininkas, entomologas ir keliautojas palangiškis Konstantinas Arris

Didžiulės vabalų kolekcijos ir netikėtai atrasti dingę dienoraščiai. Ar esate girdėję apie vaistininką, entomologą ir keliautoją palangiškį žemaitį Konstantiną Arrį? Ši ryški pirmosios Lietuvos respublikos asmenybė yra surinkusi milžinišką, net 30 tūkstančių vabalų kolekciją.

„Niekas pasaulyje tokio rinkinio neturi. Toks rinkimas yra dalis žmogaus gyvenimo būdo“, – sako Tado Ivanausko muziejaus Vabzdžių skyriaus vadovas Romas Ferenca.

Visgi K. Arrio asmenybę gaubia nežinia – apie jį nieko nekalbėta nuo Antrojo pasaulinio karo, o apie jo gyvenimą mena tik neseniai atrasti, bet neiššifruoti dienoraščiai. Įminti šias paslaptis pasiruošusi archyvų tyrėja Daiva Vilkelytė.

Vis dažniau išgirstame apie sausringuose rytų kraštuose konfliktus ir ginkluotus susirėmimus dėl vandens. Vandens trūksta ne tiek patiems gyventojams, kiek drėkinimui, be kurio žemdirbystė tokiame klimate nėra galima. Tos žemės drėkinamos nuo neatmenamų laikų. Vanduo iš upių ar kalnų į laukus buvo atvedamas iškastais grioviais - arykais, ar požeminiais, daugelio kilometrų ilgio kanalais - kiarizais. Viskas pasikeitė atsiradus ekskavatoriams ir kitai technikai. Vienu šios drėkinimo revoliucijos pradininku buvo palangiškis. 1874 metais Palangos mieste gimęs Konstantinas Arris. Palanga tada buvo pasienio miestelis. Vokiečių ir rusų imperijų siena buvo ties Nemirseta. Kur siena, ten ir muitinė. 

Vienu iš jos tarnautojų buvo Konstantino Arrio tėvas. Vaikystė Palangoje, Liepojos gimnazija, vaistininko studijos Maskvoje, paskyrimas į Turkmestaną - dabartinę centrinę Aziją. Per daugelį metų gerai susipažino  su kraštu ir pamato didžiules investavimo galimybes į neliestas sausringas žemes. 

Nuvykęs į Maskvą, surinko reikalingas lėšas. Suvežama technika ir negyva atrodžiusioje žemėje sužaliuoja medvilnės plantacijos. Vanduo į laukus plūsta iš Tedženo (Hari Rudo) upės dabartinėje Turkmėnijoje. Išlaidos greitai atsiperka ir didžiulis pelnas pradeda neraminti rusų valdžią, įtariai žiūrinčią į “kitakilmius”. Priverstinai parduotos plantacijos virsta milijoninės vertės nekilnojamuoju turtu Maskvoje. Kaip tik prieš 1917 metų Rusijos revoliuciją!

 Praradęs turtą, per 5 ekspedicijas į tada beveik netyrinėto Turkestano nuošalias vietas surinktas vabzdžių kolekcijas, kitus rinkinius Konstantinas Arris grįžta į Kauną. Beveik viską praradęs, bet energingas ir norintis keliauti. 1931 metais jis vėl keliauja, dalyvauja garsioje  Tado Ivanausko ekspedicijoje į Braziliją. Šios ekspedicijos rinkinius galima pamatyti T.Ivanausko zoologijos muziejuje. Ten yra ir išlikusi K. Arrio kolekcijų dalis. 

Konstantinas Arris yra žymiausias iš Palangos miesto kilęs  keliautojas ir neabejotinai žymiausias verslininkas. 

Manantiems, kad jis yra Aralo jūros sunaikinimo pradininkas, primenu: Tedženo vanduo į Aralo jūrą ir Konstantino Arrio laikais neįtekėdavo, dingdavo Kara Kumų smėlynuose. Dabar ir jų nebepasiekia. Visas sunaudojamas Afganistano ir Turkmėnijos oazėse.

Vienintelis būdas išspręsti šių kraštų vandens problemas – bent nebedidinti drėkinamų plotų. Deja, rytų šalys šiuo metu to daryti negali. Belieka laukti naujų pabėgėlių minių. 

V. Mensonas

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiandien, vasario 24 d., 15 val., Palangos arenoje Palangos „Olimpas“ susitinka su Šakių „Vyčiu-VDU“. Su pavojingu varžovu, kuriam šį sezoną namų arenoje olimpiečiai kartą yra pralaimėję. Be to, tai rungtynės, kuriose palangiškiai gali užsitikrinti pirmą vietą reguliariajame NKL sezone. Rungtynių metu arenos prekyvietėje bus galima įsigyti „Olimpas“ marškinėlius. Bilietus galima...


Šią vasarą poilsiautojų srautas Lietuvos pajūryje buvo panašus į praėjusios vasaros, tačiau tai verslininkų pernelyg nedžiugina – rezultatai prastesni nei pernai.


Žinomas Lietuvos žurnalistas, TV laidų vedėjas, keliautojas bei nuomonės formuotojas Orijus Gasanovas šiemet, kaip ir kiekvieną vasarą, aplankė pajūrį – Nidą ir Klaipėdą darbo reikalais, o Palangoje poilsiavo. Tačiau kalbėdamas apie ją, aukščiausio laipsnio būdvardžiais – „nuostabiausia, gražiausia“ – Orijus nesišvaisto. „Esu nekart Palangą gynęs prieš Nidą. Palanga keičiasi, viskas joje...


Didžiulės vabalų kolekcijos ir netikėtai atrasti dingę dienoraščiai. Ar esate girdėję apie vaistininką, entomologą ir keliautoją palangiškį žemaitį Konstantiną Arrį? Ši ryški pirmosios Lietuvos respublikos asmenybė yra surinkusi milžinišką, net 30 tūkstančių vabalų kolekciją.


Palangos miesto savivaldybės taryba vakar vienbalsiai dar kartą pasisakė prieš verslininkų užmojus naikinti žaliuosius miesto plotus – panaikino žemės sklypo J. Simpsono g. 21 detaliojo plano koncepciją bei vienbalsiai apsisprendė netvirtinti minėto detaliojo plano, taip apgindami Palangos bendruomenės interesus.


Kaip lakštingala negali nečiulbėti, taip buvęs vidaus reikalų ministras, vienas buvusių byrančios Liberalų ir centro sąjungos (LICS) vadų Raimundas Palaitis negali gyventi nepolitikavęs. Viešai pernai pareiškęs apie pasitraukimą iš aktyvios politikos, įžymus palangiškis tik neseniai LICS Palangos skyriui įteikė prašymą panaikinti jo narystę...


Liepos 6 dieną Palangoje startavo interaktyvus pažintinis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas – lyg įžanga į...


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Skundų dėžutė.


Startuoja nauja palangos miesto laikraščio "Palangos tiltas" rubrika: Politikų, bendruomenės lyderių žodis.


Pasivaikščiokime po Tiškevičių laikų Palangą

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 07 08 | Rubrika: Kultūra

Šeštadienį, liepos 6 dieną, Palangoje startavo interaktyvus pažintis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius