Surakinusi Baltiją speiguota žiema verčia stintų dairytis Kuršių mariose

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-02-09
Peržiūrėta
2238
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Surakinusi Baltiją speiguota žiema verčia stintų dairytis Kuršių mariose

Ar nepritrūks Stintų šventėje... stintų? Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Šventės organizatoriai tikisi, kad pasikeis vėjo kryptis ir galbūt nupūs ledus, kad vietos žvejai kitam savaitgaliui galėtų parūpinti Baltijoje sugautų stintų.

 

Tikisi palankesnio oro

Vasario 18 d., kaip ir kasmet, populiariausioje kurorto J. Basanavičiaus gatvėje pasklis stintų aromatas. Šventės dalyviai galės pasimėgauti įvairiais būdais paruošta „sezonine“ žuvimi – kepta, rūkyta, vytinta ar svogūnų marinate konservuota stinta.

Tai, jog stinta tvirtai laikosi populiariausios žiemos žuvies pozicijoje, išduoda besidominčiųjų artėjančios šventės programa, klausimai: „Ar žvejai pakankamai sugauna stintų?“, „Ar visiems užteks?“, „Kiek kainuos jos kilogramas?“

„Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Stintos mariose prabūna iki kovo mėnesio. Vėliau jos plaukia į Skirvytės upę neršti, po neršto grįžta į jūrą. Tačiau šviežios, ką tik jūroje sugautos žuvies mėgėjai, švente neturėtų nusivilti. Iki jos pradžios dar yra laiko. Galbūt pasikeis vėjo kryptis ir nupūs ledus. Be to, daugelis vietos verslininkų jau yra sukaupę žuvies atsargų. Kiek šventės metu kainuos kilogramas stintų? Neseniai jų kaina siekė 8 Lt/kg. Kadangi situacija pasikeitė, jų kaina kils ir kainuos maždaug 12 Lt/kg“, – „Palangos tiltui“ sakė S. Žulkus, Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos Palangos ir Šventosios filialo direktorius.

„Šventės labai laukiame. Tikimės palankaus oro bei gausybės svečių iš visos šalies, kaimynių Latvijos bei Kaliningrado“, – sakė jis.

 

Populiariausia vytinta stinta

Pasak S. Žulkaus, alaus mėgėjų tarpe populiariausia – vytinta stinta: „Žuvies mėgėjai taip pat gardžiuojasi ant grotelių kepta stinta. Šiam paruošimo būdui nenusileidžia ir marinuota stinta. Taigi telieka tikėtis gero oro. Nuo jo priklauso ir svečių kiekis“.

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Gintaras Sičiūnas džiaugiasi, jog „Palangos stintos“ atgarsiai paplitę po visą šalį ir net už jos ribų, tad besidominčių artėjančiais renginiais yra labai daug. „Šventė organizuojama jau devintus metus, kiekvienas joje dalyvauti ketinantis verslininkais puikiai žino, ką ir kaip reikia daryti. Anksčiau, keletą pirmųjų šventės organizavimo metų, ne vienas patirdavo stresą matydamas, kad likus kelioms savaitėms iki „Palangos stintos“, žvejai nebegali išplaukti į jūrą ir pagauti šios žuvies. Dabar stintos, kurią ketinama vytinti ar marinuoti, atsargomis pasirūpinama iš anksto“, – sakė G. Sičiūnas. 
Vienas pirmųjų, suskubusių pasirūpinti stintomis – kavinės „Molinis ąsotis“ savininkas Klaidas Pakutinskas. „Šventės laukiu ramiai. Jeigu orų prognozės bus palankios – nusimatys saulėti orai, manau, žuvies užsisakyti reikės dar. O specialiai šventei esu sukūręs ir savo firminį patiekalą vien iš stintos, tačiau kokį, kol kas neišduosiu“, – kalbėjo būsimos šventės nuotaikomis gyvenantis K. Pakutinskas.

 

Skambės žvejiškos melodijos

Šventinę nuotaiką „Palangos stintoje“ kurs liaudies muzikos mėgėjų atliekamos žvejiškos melodijos „Žvejų liaudies melodijos“, inkaro kilnojimo varžybos, stintų valgymo varžytuvės. Jėgas galės išbandyti ir žvejai mėgėjai, kurie ant jūros tilto rungsis stintų gaudymo varžybose. Iškilmingos ceremonijos metu labiausiai prisidėjusiesiems kuriant, organizuojant bei populiarinant šventę „Palangos stinta“ bus suteiktas naujai sukurto Stintų ordino riterio vardas bei įteiktos specialios regalijos. Šventei rengiasi ir geriausi šalies žuvies rengimo meistrai, kurie susirungs žiemos žuvies barbekiu turnyre. Būsimojo turnyro komandos renkasi virtuvėse, ieško būdų, kaip išgauti kuo geresnį stintos bei menkės skonį, renka geriausiai prie šių žuvų derančius prieskonius, galvoja savo patiekalams pavadinimus. Lauke, Jūratės ir Kastyčio skvere įsikūrusios turnyre dalyvausiančios komandos iš stintų ir menkių turės paruošti po žuvienę bei žuvies pagrindinį patiekalą. Virtuvės meistrų išradingumą vertins penki profesionalūs komisijos nariai, savo nuomonę galės pareikšti ir žiūrovai – šventės „Palangos stinta“ dalyviai. O daugiausiai žiūrovų simpatijų pelniusiai komandai atiteks specialus prizas.

Ilgąjį, šventinį savaitgalį kurorte laukiami ne tik stintų mėgėjai, bet ir sveikuoliai – šią dieną Palangoje rengiamas pirmosios Lietuvoje sveikatos olimpiados atidarymas bei grūdinimosi šventė, šalyje pagarsėjusi Ruonių maudynių vardu. Popietę keli šimtai drąsuolių panirs į ledinės jūros bangas. Ne tik sveikuolius, bet ir minias smalsuolių kasmet į pajūrį priviliojančios „ruonių“ maudynės vyks ties jūros tiltu.

 

Svečių laukia ir viešbučiai

Palangoje, greta Baltijos jūros įsikūręs 5 žvaigždučių viešbutis „Vanagupė“ šventinį savaitgalį laukia atvykstančių svečių. „Tik visai neseniai žmonės ėmė rezervuotis kambarius. Daugiausia – lietuviai. Pajūrio svečiai veikiausiai išnaudos ilgąjį savaitgalį: atšvęs Šv. Valentino dieną, Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną bei apsilankys šventėje „Palangos stinta“, – laikraščiui sakė viešbučio administratorė Laima Laukytė.

„Ar esame parengę staigmenų? Na, stintomis nevaišinsime, tačiau viešbučio svečiams esame paruošę specialių šventinių pasiūlymų paketą“, – sakė ji.

Kurorto viešbutyje ir „Baltijos“ reabilitacijos centre „Vyturys“ laisvų kambarių – iki soties. „Kol kas besirezervuojančių kambarius žmonių antplūdžio nėra. Manau jų sulauksime kitą savaitę. Specialių dovanų ar renginių ilgajam savaitgaliui nesame paruošę, kadangi esame reabilitacijos centras, tačiau viešbutis „Žilvinas“ rengs“, – laikraščiui komentavo viešbučio vedėja Diana Rekašienė. 

Jūsų komentaras:

Andrius 2012-02-10 20:52 (IP: 78.61.92.107)
siemet butinai atvaziuosim :)

Taip pat skaitykite

Palangoje jau pakvipo šviežia stinta – žuvimi, be kurios pajūrio gyventojai neįsivaizduoja žiemos švenčių stalo. „Stintų valgymo sezonas prasideda“‚ – sako ne tik Palangos žvejai, bet ir šventei „Palangos stinta“ besirengiantys „Stintų ordino“ nariai.


Palanga po metų pertraukos vasarį kvies į tradicinę stintų šventę, tuo metu Kuršių nerija nusprendė, kad „Stintapūkis“ kaip ir pernai nevyks.


Po trumpos pertraukos dėl pasaulį ir Lietuvą užgriuvusios koronaviruso pandemijos Palanga šiemet vėl ryškiai suspindo kalėdine nuotaika ir šventine atmosfera. Visą šį šventinį mėnesį kurorto kultūrinėse erdvėse skamba nuostabūs koncertai, žiūrovus stebina įdomūs spektakliai, kino filmai, o šeimos ar bičiuliai kartu leidžia laiką linksmuose kalėdiniuose edukaciniuose užsiėmimuose. O rytoj...


Šilta žiema prie Baltijos krantų siūbtelėjo daug stintų, o Palangos tiltą apniko žvejai, kurie stintoms traukti ant tilto tvirtina žuvų tinklinių samčių kranus (žvejai juos vadina „keseliais“), kitus kėlimo mechanizmus. Į „Palangos tiltą“ šią savaitę pasipylė skambučiai: „Žvejybos įrankiai tvirtinami darant įpjovas tilte. Be to, toks jų...


Palanga intensyviai rengiasi jau šeštadienį, vasario 17 d., vyksiančiai Stintų šventei, o žvejai – tradicinei šios šventės daliai – stintų meškeriojimo varžyboms Mero taurei laimėti.


Palangoje jau vis labiau juntamas stintų kvapas – iki jubiliejinės, penkioliktosios Stintų šventės liko mažiau nei mėnuo. Renginio organizatoriai žada – gerų, laiko patikrintų pramogų bei atrakcijų šventėje tikrai nestigs.


Palangą jau daugiau nei dešimtmetį garsinanti Stintų šventė įgauna tarptautinį atspalvį – antradienį Liepojoje (Latvija) pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas, kuriuo užtikrinamas Palangos ir Liepojos bendradarbiavimas turizmo srityje. Tarp dokumente numatomų bendrų abiejų miestų renginių – kiekvieną vasarį Palangoje ir Liepojoje vykstanti Stintų...


Ko sulauksime: Stintų šventės ar stintų turgaus?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 02 13 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vienuoliktus metus Palangą žiemos metu garsinančios Stintų šventės organizatoriai, dalyviai bei savaitgalį į didžiausią šalies kurortą traukti planuojantys svečiai sulaukė gerų žinių iš sinoptikų. Savaitės pradžioje šventės dieną lietų ir smarkų vėją pranašavę meteorologai visus skuba nuraminti: prognozuotas lietus turėtų išsilyti šventės...


Šį šeštadienį Palangoje vyksianti šventė „Palangos stinta“ į kurortą privilios ne tik šios agurkais kvepiančios žuvies mėgėjus, bet ir žvejus – būtent stintų meškeriojimo nuo jūros tilto varžybos šeštadienį paskelbs šventinių pramogų pradžią.


Ar nepritrūks Stintų šventėje... stintų? Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Šventės organizatoriai tikisi, kad pasikeis vėjo kryptis ir galbūt nupūs ledus, kad vietos žvejai kitam savaitgaliui galėtų parūpinti Baltijoje sugautų stintų.   Tikisi palankesnio oro...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius