Valstybė pralaimi savivalei

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011-07-28
Peržiūrėta
417
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Valstybė pralaimi savivalei

Netrukus prasidės paskutinis vasaros mėnuo, tačiau J.Basanavičiaus gatvėje savivaliaujančių verslininkų pažaboti vis nepavyksta.

 

Tik rekreacijos poreikiams skirtuose Kauno kunigų seminarijos ir bendrovės „Kurorto statyba“ žemės sklypuose sukasi nelegalūs olandų atrakcionai ir kioskuose verda prekyba maistu. Buvusiame „Pajūrio“ viešbučio pastate, baro-bistro vardu prisidengusioje alkoholio parduotuvėje per naktis toliau pardavinėjama degtinė ir alaus bambaliai, nors visuomeniniu maitinimu čia net nekvepia.

Iš „Kurorto statybos“ valdomo valstybės sklypo atrakcionų negali išguiti net Klaipėdos apygardos teismo sprendimas, kuriuo buvo sustabdyta atrakcionų veikla. Nors toks sprendimas priimtas dar prieš porą savaičių, jo realizuoti bendrovės bankroto administratorius net nesistengia.

Nors visi svertai – jo rankose. Ieškovas pats gali kreiptis į prokuratūrą ir prašyti, kad teismo nutarties nevykdančiam „Leander LTU“ vadovui būtų keliama baudžiamoji byla. Jis gali reikalauti, kad teismo nutarties vykdymą užtikrintų antstolė, kurios pagalba būtų atitverta „Kurorto statybai“ priklausančio sklypo dalis, į kurią pašaliniai asmenys – atrakcionų prižiūrėtojai nebūtų įleidžiami. Juo labiau, kad bankroto administratorius pasigyrė nutraukęs sklypo subnuomos sutartį su „Leander LTU“.

Aišku, po tokių ryžtingų žingsnių abiejų pusių konfliktas yra neišvengiamas, bet jį gesinti privalėtų pasamdyta saugos tarnyba ar policija. Tačiau nei tvorų, nei antstolės, nei policijos ar saugos tarnybos vyrukų prie atrakcionų nematyti.

Panašu, kad į teismą įmonė kreipėsi tik norėdama nuraminti valstybinės žemės nuomos sutartį pagrasinusią nutraukti Nacionalinę žemės tarnybą. Su atrakcionus valdančiais olandais, matyt, sutarta šitaip: mes jūsų nejudinsime, o jūs tempkite laiką iki rudens. Žinia, už sklypo subnuomos sutartį „Kurorto statybos“ gauti 80 tūkstančių litų yra nemaži pinigai. Išvijus iš čia atrakcionus šiuos pinigus olandams tektų grąžinti.

Regis, į kurorto šerdį įsibrovusių olandų verslininkų negali išrūkyti ir Mokesčių inspekcija. Jos vadovai giriasi patikrinę atrakcionus, aptikę, kad į juos bilietai pardavinėjami be jokios apskaitos, iš poilsiautojų semiamų šimtų tūkstančių litų valstybė negauna mokesčių. Tačiau iki šiol visuomenė nesulaukė jokios žinios apie mokesčių inspektorių surašytus administracinės teisės pažeidimo protokolus, skirtas baudas, pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl vengimo mokėti mokesčius arba už buhalterinės apskaitos pažeidimus.

Negi visi yra taip riebiai patepti?

Be rezultatų ir Palangos savivaldybės pradėta kova su miesto valdžios leidimų negavusiais olandų verslininkais. Savivaldybė kreipėsi į Palangos apylinkės teismą prašydama uždrausti komercinę veiklą ne tam tikslui skirtoje teritorijoje. Teisėjai šio skundo kratosi ir savivaldybę siunčia į Kauną, kur registruota UAB „Leander LTU“.

Tačiau tas pats Palangos teismas mielai tenkina per naktis poilsiautojus girdančios bendrovės „Pajūrio paslaugų centras“ savininkų prašymą panaikinti Palangos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nutarimą, kuriuo buvo sustabdyta baro bistro veikla.

Teisėja Liucija Paulauskaitė prekybininkų alkoholiu pageidavimus skubėjo vykdyti net negavusi jų skundo. Laikinosios apsaugos priemonės – VMVT nutarimas sustabdytas kol „Pajūrio paslaugų centras“ paruoš pareiškimą, kuriuo teismui bus skundžiamas baro bistro veiklos sustabdymas. Skundą teismas leido rašyti iki rugpjūčio pradžios. Po to praeis mažiausiai mėnuo, kol jis bus išnagrinėtas. Akivaizdu, kad grubius teisės aktų pažeidimus padariusi įmonė alkoholį naktimis drąsiai galės pardavinėti iki vasaros pabaigos.

Ką gi šiame nuo 22 val. iki 6 val. ryto veikiančiame bare-bistro aptiko Palangos VMVT inspektoriai, kad teisėja suabejojo jų nutarimo teisėtumu? Patikrinus dviejų tokių „barų“ veiklą buvo nustatyta, kad juose negaminami visuomeniniam maitinimui skirti maisto patiekalai, o virtuvei skirtoje patalpoje nėra virtuvės įrangos. Paaiškėjo, kad viename bare esančios mikrobangų krosnelės net nėra kur įjungti – nėra kištukinio lizdo.

Lankytojams skirta patalpa yra gerokai mažesnė, nei nustatyta. Pagal 2009 metų pabaigoje paskelbtą Valstybinės maisto ir veterinarijos direktoriaus įsakymą tokių kavinių lankytojams reikalaujama skirti ne mažesnį kaip 50 kvadratinių metrų plotą.

Klaipėdos apygardos administracinis teismas pamalonino ir lygiai tomis pačiomis sąlygomis buvusiame „Pajūrio“ viešbutyje alkoholiu prekiaujančius verslininkus. Panaikinus Palangos VMVT nutarimą šie netgi kimba į atlapus ir grasina bylinėtis dėl prarasto pelno, kai jie alkoholio negalėjo pardavinėti „Omnitel 1000 km lenktynių“ dienomis, kada miestas buvo pritvinkęs poilsiautojų.

Negi teisingumo ir protingumo kriterijais turintiems vadovautis teisėjams yra nesuprantama, kad šalyje uždraudus pardavinėti alkoholį nuo 22 valandos, verslininkai su tos pačios VMVT pagalba atrado įstatymo spragą ir alkoholiu nevaržomai prekiauja draudžiamu laiku? Negi šalies Prezidentės paskirtiems teisėjams neužtenka sveiko proto, kad suvoktų, jog šitaip verslininkai apgaudinėja valstybę?

Negi jie rimtai vertina verslininkų argumentą, kad maisto tvarkymo pažymėjimas jiems buvo išduotas dar tada, kai nebuvo reikalavimo lankytojams skirti 50 kvadratinių metrų plotą? Ar dėl to ši parduotuvė yra panašesnė į visuomeninio maitinimo paslaugas teikiantį barą bistro? Ar du staliukus ir mikrobangų krosnelę pasistačiusi parduotuvė jau prilygsta šalia esančioms „Monikos“, „1925“, „Molinio ąsočio“ kavinėms?

Net ir šios kavinės užsidaro apie 2 valandą nakties, kai J.Basanavičiaus gatvę užplūsta naktinių „barų“ klientai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šalyje paskelbtas karantinas sujaukė visų verslininkų planus, tačiau apie laukiantį prastesnį vasaros sezoną šiandien kalba ir Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė. Jos teigimu, žmonės rezervacijas atšaukinėja ne tik pavasariui, tačiau didesnės grupės jas jau anuliuoja ir birželiui bei liepai.


Aktyvusis kurortinis sezonas Palangoje šiemet prasidės gerokai anksčiau nei iki šiol.


Jau netrukus ims keistis Valteriškės gatvė – ruože nuo Kretingos g. iki Vilimiškės kelio prasidės gatvės statybos darbai. Tai numatančią sutartį Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė su rangovais pasirašė antradienį, gegužės 21 dieną.  


Palangos baseino statybos prasidės jau netrukus – tokią žinią šią savaitę kurorto meras Š. Vaitkus parvežė iš Vilniaus. Istorija kartojasi: kaip ir dėl Kurhauzo bei Koncertų salės finansavimo, Palanga vis dėlto sugebėjo įtikinti Vyriausybę, kad ir baseinas yra ne tik kurorto bendruomenei, plaukti besimokantiems kurorto vaikams, sportininkams, visai Lietuvai...


Druskininkų gatvės kai kurių daugiabučių namų kiemai sutemus paskęsdavo tamsoje, tačiau ši situacija netrukus pasikeis. Čia įrenginėjamas apšvietimas ir ketinama iki gražiausių žiemos švenčių darbus baigti. Be apšvietimo šioje gatvėje atnaujinami ir šaligatviai. Panašu, jog modernėja ir dar viena kurorto gatvė.


Palangos miesto savivaldybės taryba vakar vienbalsiai dar kartą pasisakė prieš verslininkų užmojus naikinti žaliuosius miesto plotus – panaikino žemės sklypo J. Simpsono g. 21 detaliojo plano koncepciją bei vienbalsiai apsisprendė netvirtinti minėto detaliojo plano, taip apgindami Palangos bendruomenės interesus.


Kokioje valstybėje gyvename? Demokratinėje ar policinėje? Ir iš ko pareikalauti atsakomybės ir žalos atlyginimo, jeigu užsakymus susidoroti ar sukompromituoti jėgos institucijos gauna iš aukščiausių šalies pareigūnų, o juos vykdo dažnai susikompromitavę pareigūnai? Kodėl valstybės pareigūnams dėl padarytos žalos valstybei taip paprasta išsukti uodegą, o...


Valstybė pralaimi savivalei

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 07 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Netrukus prasidės paskutinis vasaros mėnuo, tačiau J.Basanavičiaus gatvėje savivaliaujančių verslininkų pažaboti vis nepavyksta.


Birželio mėnesį neįprastai oro temperatūra pakilo iki +30, vandens - iki 18 laipsnių šilumos. Tokius birželio karščius sinoptikai vadina teigiama anomalija ir žada karštesnę bei sausesnę nei įprastai vasarą. Žmonės kol kas labiau džiaugiasi nei piktinasi pirmąja šilumos banga, o Palangos verslininkai trina rankomis – poilsiautojai jau plūsta prie jūros ir...


Liberalcentristai pradeda ir pralaimi?

Alvydas Ziabkus, "LIetuvos ryto" apžvalgininkas, 2011 02 21 | Rubrika: Miestas

Prieš savivaldybių rinkimus miesto valdžioje esančius politikus galima palyginti su šachmatininku, kuris pradeda žaisti baltomis figūromis ir padaro pirmą ėjimą. Jis pradeda žaidimą, jis atakuoja, varžovą priverčia gintis ir turi iniciatyvą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius