Verslo konkurentas „pakišo kiaulę“ – ar turiu teisę į žalos atlyginimą?

Palangos tiltas, 2024-07-10
Peržiūrėta
858
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„TGS Baltic“ vyresnysis teisininkas, advokatas Jonas Šalna
„TGS Baltic“ vyresnysis teisininkas, advokatas Jonas Šalna

Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą. Nors verslas neatsiejamas nuo varžymosi su konkurentais, ir kartais būna net agresyvių veiksmų, įstatymai nustato ribas, kurias peržengus nukentėjusieji turi teisę į kompensaciją, primena „TGS Baltic“ vyresnysis teisininkas, advokatas Jonas Šalna.

Viena iš teisės sričių, verslui nustatančių tarpusavio elgesio ribas – nesąžiningos konkurencijos veiksmų draudimas. Visiems verslams, nepriklausomai nuo dydžio ar veiklos sektoriaus, Konkurencijos įstatymas draudžia atlikti bet kuriuos veiksmus, prieštaraujančius ūkinės veiklos sąžiningai praktikai ir geriems papročiams, kai tokie veiksmai gali pakenkti kito ūkio subjekto galimybėms konkuruoti.

Nuo nesąžiningų neteisėtų praktikų nukentėjusiems verslams įstatymas įtvirtina teisę į žalos atlyginimą. Dalis draudžiamų veiksmų pavyzdžių tiesiogiai išvardinti įstatyme, tačiau yra ir kitų, neįrašytų, praktikų, kurias draudžiamomis yra pripažinę Lietuvos teismai. Taigi, jei konkrečioje situacijoje konkurento veiksmai neatitinka kurio nors iš Konkurencijos įstatymo punktų, tai dar nereiškia, jog jie negali teismo būti pripažinti neteisėtais.

Pavyzdinis neteisėtų ir nesąžiningų veiksmų sąrašas

Prieštaraujančių sąžiningai praktikai ir geriems papročiams veiksmų pavyzdžiai, tiesiogiai įvardinti įstatyme, apima: naudojimą prekės ženklo, kuris panašus į kitos įmonės pavadinimą, prekės ženklą; verslo klaidinimą, pateikiant neteisingą ar nepagrįstą informaciją apie savo ar kito ūkio subjekto prekių ar paslaugų savybes; komercinių paslapčių naudojimą negavus sutikimo; siūlymą konkuruojančio verslo darbuotojams nutraukti darbo sutartį ar neatlikti savo darbo pareigų; gaminio ar jo pakuotės imitavimą, jeigu tai gali klaidinti dėl gaminio tapatybės; neteisingos ar nepagrįstos informacijos apie savo ar kito ūkio subjekto vadovaujančius asmenis, darbuotojų kvalifikaciją, teisinę, finansinę ar kitokią ūkio subjekto padėtį.

Dalis išvardintų veiksmų laikomi neteisėtais tik tuomet, jei nuo jų gali nukentėti kiti verslai.

Teismų neteisėtais ir nesąžiningais veiksmais pripažinti veiksmai

Prieš daugiau nei 20 metų įstatyme įtvirtinta, jog nesąžiningos konkurencijos veiksmais gali būti pripažintos ir į pavyzdinį sąrašą nepatenkančios verslo praktikos. Įstatyme tiesiogiai neįvardintų pavyzdžių pateikia Lietuvos teismų praktika, kurią glaustai apžvelgiame žemiau.

Nesąžiningas veiklos sektorių reguliuojančių reikalavimų pažeidimas. 2022 m. Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą byloje, kurioje nesąžiningos konkurencijos veiksmais pripažino prieigos prie optinio kabelio tinklo nutraukimą interneto ir kabelinės televizijos paslaugas savo abonentams teikiančiai bendrovei. Optinio kabelio tinklo savininkė nutraukė prieigą, teisėtai nepagrįsdama tokio sprendimo ir pažeisdama teisės aktuose nustatytą išankstinio įspėjimo apie sutarties nutraukimą terminą. Dėl per trumpo sutarties nutraukimo termino interneto ir kabelinės televizijos paslaugų teikėja neturėjo galimybės prisijungti prie kito optinio kabelio tinklo ir prarado savo abonentus.

Klientų perviliojimas iš buvusio darbdavio. 2016 m. Lietuvos apeliacinis teismas išaiškino, jog kryptingi veiksmai, kuriais pervilioti buvusio darbdavio klientai, pasinaudota buvusio darbdavio veikloje sukaupta komercine ir praktine pažangiąja patirtimi, darbuotojų žiniomis bei įgūdžiais, iš dalies – ir gamybine komercine paslaptimi (know-how), laikytini draudžiamais nesąžiningos konkurencijos veiksmais nepaisant to, kad nukentėjusi įmonė patvirtinto komercinių paslapčių sąrašo neturėjo.

Galimybėms konkuruoti gali pakenkti ir ne konkurentas

Už neteisėtos nesąžiningos konkurencijos pažeidimus teisę į žalos atlyginimą turi ne tik įmonės, kurios veikia toje pačioje atitinkamoje rinkoje. Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką, svarbiausia yra vertinamų veiksmų pobūdis bei vertinamų veiksmų įtaka galimybėms konkuruoti. Todėl, jei nesąžiningos konkurencijos veiksmus atlieka ne pats konkurentas, o jo naudai – kitas ūkio subjektas, tokiam subjektui taip pat gali būti taikoma atsakomybė.

Ar neteisėtų nesąžiningos konkurencijos formų gali būti daugiau?

Lietuvos teismuose beveik absoliuti dauguma nesąžiningos konkurencijos ginčų vyksta dėl įstatyme išvardintų pavyzdinių situacijų, tačiau tai dar nereiškia, jog kitokiomis formomis nesąžiningai konkuruojantys verslai gali būti ramūs – teisinė atsakomybė gresia ir jiems. Jeigu savo versle susidūrėte su panašia situacija, ji verta jūsų ir teisininkų atidesnio įvertinimo.

Jūsų komentaras:

PALANGOS IR GRAFŲ TIŠKEVIČIŲ JUBILIEJUS 2024-07-13 09:28 (IP: 162.158.103.40)
Lygiai prieš 200 metų grafai Tiškevičiai 1824 m. liepos 13 d. įsigijo Palangą su Darbėnais ir Grūšlauke. Taip Palangoje atsirado grafai Tiškevičiai, kurių dėka Palanga iš mažo pasienio miestelio tapo didžiausiu ir žymiausiu Lietuvos kurortu. Su Palangos ir Tiškevičių 200-čio jubiliejumi!

Taip pat skaitykite

Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą. 


Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – NATKD) , siekdamas alkoholio prevencijos tikslų, sklandaus Alkoholio kontrolės įstatymo įgyvendinimo ir skatindamas  sąmoningo bei atsakingo verslo vystymąsi, 2023 m. lapkričio 15 d. 14 val. organizuoja mokymus.


Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas 2023 m. gegužės 10 d. 10 val. organizuoja mokymus, skirtus verslo naujokams „Pradedu verslą alkoholio prekybos srityje. Ką turiu žinoti?“.


Palangos policija sulaikė ir į areštinę uždarė girtą 17-metį, kuris naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį siautėdamas pridarė žalos už 12,5 tūkst. eurų.


Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl aplinkai padarytos žalos priteisimo konstatavo, jog visi atsakovams nuosavybes teise priklausančiame sklype augę medžiai – 21 juodalksnis – buvo saugotini, nes augo Palangos aerodromo apsaugos zonoje.


Teismas Kretingai iš sutartį pažeidusio, manekenės tragiškos mirties byloje išžaginimu kaltinamo gydytojo priteisė nuostolių atlyginimą bei baudą Klaipėdietės manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tragiškos mirties byla liepos viduryje pagaliau buvo imta nagrinėti iš esmės. Klaipėdos apylinkės teismą pasiekusi byla nagrinėjama jau antrus metus. Ričardas Pinikas ir...


Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su "Neatpažintas meras" filmavimo komandos narių paskolinta kalyte Sniege kurorte ieškojo šunų vedžiojimo aikštelės. „Dabar turiu dar vieną bėdą – turiu dukrai nupirkti šuniuką“, – juokėsi filmavimo komandos aplankytas meras.


Man šiandien nelengva: sunkios ligos prispaustas, privalau nepalūžti, nes turiu dar daug nebaigtų darbų... Nežinau, ką man žada rytojus, tačiau gyvenu šia diena – esu laimingas, kad turiu puikią šeimą, anūkus ir dėl to jaučiuosi laimingas. Pragyvenau jau 78 metus, ir jie nebuvo betiksliai.


Kovo 5 dieną Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija priėmė neskundžiamą nutartį netenkinti UAB „Entoja“ apeliacinio skundo dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2013 m. rugsėjo 16 d. sprendimo, kuriuo buvo atmestas bendrovės prašymas dėl žalos atlyginimo.


Apsileidę valdininkai miestui pakišo kiaulę

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2011 11 10 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Į oficialiai savivaldybei siunčiamus palangiškių paklausimus laiku neatsakantys ir įvairių institucijų raštus ignoruojantys kai kurių Palangos savivaldybės administracijos skyrių tarnautojai neatsispyrė blogam įpročiui – į gilų stalčių užmetė iš Lietuvos laisvosios rinkos instituto atsiųstą klausimyną.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius