Vietoj senelio žemės – nuoskauda ir nuostaba

„Lietuvos rytas", 2013-11-25
Peržiūrėta
1021
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

A. Bruckus.
A. Bruckus.

Iš Berlyno į Lietuvą atvažiavęs Abramas Bruckus neteko žado: už Palangos centre jo senelių turėtą 17 arų sklypą jam miesto pakraštyje esančiuose laukuose buvo pasiūlytas 5,5 aro žemės lopinėlis.
 „Toks įspūdis, kad už atimtą „Mercedes-Benz“ automobilį nori atlyginti brukdami dviratį“, – Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) siūloma kompensacija piktinosi 64 metų A.Bruckus.
Berlyne gyvenantis ir Lietuvos pilietybę turintis vyras kompensacijos už Palangoje turėtą senelių žemę laukia jau seniai.
Per tą laiką jis spėjo perskaityti Seime priimtą Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą. Jame sakoma, kad už natūra negrąžinamą nekilnojamąjį turtą valstybė piliečiams atlygina laikydamasi lygiavertiškumo principo.


Senelio sklypas –
užstatytas

Palangoje gyveno šešios žydų kilmės Bruckų kartos. Abramo seneliai iš tėvo pusės Palangoje buvo sušaudyti pačioje karo pradžioje.
Žuvusiam seneliui Mejerui Bruckui ir priklausė kiek daugiau nei 17 arų žemės sklypas dabartinių Vytauto ir Kastyčio gatvių kampe.
Dabar jame už Darbo biržos pastato yra savivaldybės bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ staliaus dirbtuvės su asfaltuota aikštele medžiagoms sandėliuoti.
Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę nuosavybės teises į turėtą senelio sklypą įgijo jo anūkas Abramas, kuris 1971 metais iš Kauno su tėvais persikėlė gyventi į Izraelį, o nuo 1978 metų gyvena Vokietijoje.
Sugrąžinti sovietmečiu užstatytą senelio sklypą nebuvo galima. Už jį A. Bruckus pasirinko kompensavimą kitu žemės sklypu.
Neseniai jis sulaukė NŽT Palangos skyriaus kvietimo atvykti pas žemėtvarkininkus ir išsirinkti iš jam pagal eilę likusių sklypų.

Pasiūlė menkavertę žemę
Tačiau už senelių turėtą 17 arų žemės sklypą pačiame kurorto centre jam buvo pasiūlytas 5,5 aro žemės sklypas Palangos pakraštyje tarp Vilimiškės ir Nemirsetos.
„Tris kartus už senelio turėtą žemę mažesnis sklypas yra laukuose, be jokių komunikacijų, be privažiavimo kelių. Kam jis toks man reikalingas?“ – gūžčiojo pečiais užsienietis.
Palangoje kurtis neketinantis A. Bruckus gautą sklypą iš karto parduotų. Bet jį konsultavusi nekilnojamojo turto agentūros „Rolijona“ vadovė Ona Mackevičienė tvirtino, kad tokį sklypą geriausiu atveju būtų galima parduoti ne daugiau kaip už 10 tūkst. litų.
Šio sklypo atsisakęs Vokietijos pilietis dar galėjo pasirinkti 16 arų sklypą Būtingėje, tačiau žemė šalia Latvijos pirkėjų iš viso nedomina.
O Palangos centre A. Bruckaus senelio turėtos žemės Registrų centro nustatyta rinkos vertė siekia apie 880 tūkst. litų.
O. Mackevičienės teigimu, už 17 arų žemės sklypą šioje kurorto vietoje pusantro milijono litų galima gauti užsimerkus.

Kompensavimas pagal įstatymus
„Koks čia lygiavertiškumo principas, kai man siūloma kompensacija yra daugiau nei šimtą kartų mažesnė?“ – negali suprasti A. Bruckus.
NŽT kvietimą atvykti į Palangą jis pavadino pasityčiojimu. Kelionė iš Berlyno, nakvynės viešbutyje jam atsiėjo beveik 700 eurų (apie pustrečio tūkstančio litų).
Tačiau NŽT Palangos skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Černeckienė tvirtina, kad A. Bruckui pasiūlyta kompensacija už jo senelio Palangoje turėtą nekilnojamąjį turtą šalies įstatymų nepažeidžia. „Kompensuojant už natūra negrąžinamą žemės sklypą kitu žemės sklypu jų vertė jokios įtakos neturi. Pagal įstatymą už vieną žemės sklypą atlyginama taip pat vienu žemės sklypu, nesvarbu, koks jo plotas. Todėl už senelio turėtą 17 arų sklypą mes A. Bruckui negalėjome pasiūlyti, pavyzdžiui, trijų sklypų po 6 arus. Be to, savo eilės sulaukusiems pretendentams mes pasirinkti galime pasiūlyti tik likusius mažiausius sklypus“, – aiškino žemėtvarkos specialistė.
Anot R. Černeckienės, Vokietijos gyventojui nebuvo būtina važiuoti į Palangą, nes siūlomų sklypų plotai buvo nurodyti jam siųstame pranešime, o jis galėjo būti konsultuojamas ir telefonu.

Nori teisingesnio
atlyginimo

Senelių tėviškėje nieko nepešęs ir namo į Berlyną grįžęs A. Bruckus nusprendė laukti, kol sklypai žemės nuosavybei grąžinti bus formuojami Kunigiškėse ir Monciškėse.
Ten už arą galima tikėtis gauti bent 10 tūkst. litų.
Vokietijos gyventojo netenkintų ir kompensavimas pinigais.
Pagal Vyriausybės nustatytą metodiką, nesvarbu, kur tas sklypas yra, už 17 arų Palangoje jis gautų vos 4,1 tūkst. litų.
„Aš nenoriu milijono. Man užtektų, jei už skirtą sklypą gaučiau kiek padoresnę 100–150 tūkst. litų sumą, kuri bent kelerius metus neleistų man užmiršti sušaudyto senelio palikimo“, – kalbėjo A. Bruckus.

Jūsų komentaras:

Donatas 2017-10-30 21:28 ([email protected] / IP: 99.126.245.17)
Shi valstybes tarnyba - tikras siaubas.

luka 2013-11-28 13:44 (IP: 2.102.90.38)
cia vyksta tokie dalykai ne tik Palangoje, bet ir Kaune

nei sąžinės nei teisybės... 2013-11-26 09:08 (. / IP: 86.100.63.40)
..tai kas vyksta Palangos žemėtvarkoje ( betvarkėje) - atviras genocidas! žmonės ne ašarom o kraujo lašais aprauda šitą neteisybę ir pasityčiojimą...belieka tik priminti: - "kiekvienas veiksmas turi atoveiksmį" ... ( Niutonas)

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo šiandien privačios žemės savininkai, prisijungę prie  Mano VMI , jau gali sužinoti žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją sumokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu lapkričio pradžioje. Žemės mokestį šiemet reikia sumokėti iki lapkričio 15...


Privačių žemės sklypų savininkai raginami tinkamai rūpintis savo nuosavybe ir, esant poreikiui, kuo skubiau susitvarkyti jiems priklausančius žemės sklypus, antraip sklypas gali būti įtrauktas į nenaudojamų, apleistų sklypų sąrašą. Tai grėstų didesniais – 4 procentų – žemės mokesčio ar žemės nuomos mokesčio tarifais. 


Per gerumo akciją „Padovanok gėlę mamai iš senelių namų“, įvykusią Motinos dieną praėjusį sekmadienį visoje šalyje, buvo pasveikinta apie 650 senolių mamų visoje Lietuvoje. Kaip pasakojo „Palangos tiltui“ Diana Galdikaitė, tokios akcijos sumanytoja, prie jos iniciatyvos prisijungė 11 Lietuvos miestų. „Pajūrio kepyklėlei“ dėkoju už skanų pyragą...


Reikalaujant Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) ir Palangos miesto savivaldybei, Palangos teismo rūmai 2020 m. lapkričio 11 dienos sprendimu prieš terminą nutraukė Nacionalinės žemės tarnybos 2012 metų gegužės 29 dieną su UAB „Serenitė“ sudarytą 1,06 ha valstybinės žemės, esančios Šventojoje, nuomos sutartį, nes sklypas yra neprižiūrėtas, o sklype stovi...


Rugpjūčio mėnesį baigėsi paraiškų priėmimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“. Pagal ją pareiškėjams, kurie yra pripažinti žemės ūkio kooperatyvai, buvo skiriama 10 atrankos balų.


Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcijos duomenimis, už šalyje turimus žemės sklypus mokestį turi sumokėti 6108 Palangos m. gyventojai (jiems apskaičiuota mokėti suma – 517,3 tūkst. eurų) ir 111 kurorto juridinių asmenų (jiems apskaičiuota mokėti suma – 49,3 tūkst. eurų). Iš viso šalyje yra daugiau nei 1 mln. žemės mokesčio mokėtojų. Dėl savivaldybių nustatytų...


Prasidėjus pasėlių deklaravimui vis dažniau susiduriama su problema, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis. „Žodinės žemės nuomos sutartys – tai plačiai paplitusi praktika, tačiau ūkininkas visuomet rizikuoja. Siekdami juos apsaugoti, raginame visus sudaryti rašytines nuomos ar panaudos sutartis. Taip sumažinsime riziką, kad žemės savininkas gali bet...


Nuo pirmadienio žemės savininkus pasiekia elektroninės ir popierinės deklaracijos, kuriose pateikta informacija apie žemės mokestį. Klaipėdos AVMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į Palangos m. savivaldybės biudžetą turėtų sumokėti apie 2 mln. 784 tūkst. litų žemės mokesčio - 70 tūkst. Lt mažiau nei pernai.


Iš Berlyno į Lietuvą atvažiavęs Abramas Bruckus neteko žado: už Palangos centre jo senelių turėtą 17 arų sklypą jam miesto pakraštyje esančiuose laukuose buvo pasiūlytas 5,5 aro žemės lopinėlis.  „Toks įspūdis, kad už atimtą „Mercedes-Benz“ automobilį nori atlyginti brukdami dviratį“, – Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) siūloma...


Šiemet vilniškių bendrovei „Pinus proprius“, buvusio baseino „Jūratė“ vietoje statančiai sveikatingumo kompleksą, valdžia sumažino valstybinės žemės nuomos mokestį. Įmonei, nuomojančiai daugiau nei 1 hektarą valstybinės žemės, esančios paminklosauginėje teritorijoje, už 2009 metus apskaičiuota mokesčio suma siekė per 249 tūkst. litų. Miesto Tarybos sprendimu patvirtinta 77 proc. mokėtinos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius