Visuomenės informavimo etikos komisija: „Argumentas dėl galimai atlaidaus valstybinės kalbos priežiūros institucijų požiūrio į rusiško keiksmažodžio „nachui“ viešą vartojimą yra atmestinas“

"Palangos tilto" informacija, 2022-09-22
Peržiūrėta
892
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Visuomenės informavimo etikos komisija: „Argumentas dėl galimai atlaidaus valstybinės kalbos priežiūros institucijų požiūrio į rusiško keiksmažodžio „nachui“ viešą vartojimą yra atmestinas“

Visuomenės informavimo etikos komisija rugsėjo 13 d. išnagrinėjo Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Dariaus Kubiliaus, kuris dėl netinkamo elgesio buvo atstatydintas iš Palangos miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijos pirmininko pareigų, skundą dėl laikraščio „Palangos tiltas“ redaktoriausLino Jegelevičiaus publikacijos „Atsipiskit* nuo Palangos mero ir eikite nachui – jūs mažatikiai ir barbarai“  ir  n u s t a t ė:

Publikacijoje buvo atsiliepiama į viešas diskusijas dėl Palangos mero Šarūno Vaitkaus pozicijos obelisko Antrojo pasaulinio karo metu žuvusiems Sovietų Sąjungos kariams demontavimo klausimu ir, be kita ko, teigiama: „Vieną jie jau gavo, kai Ukrainos pasieniečių vasario pabaigoje pasakyta frazė Rusijos kariniam laivui „Ruskij vojenyj korabl, idi nachui“ per kelias dienas tapo Lietuvos darželinukų ir mokyklinukų užduočių dalimi. Nachui džiaugsmingai buvo siunčiama ir Seime, ir Vyriausybėje, kitur. Moku rusiškai keiktis ir aš – sovietinėje mokykloje buvau rusų kalbos olimpiados prizininkas. Mažatikiai ir barbarai, eikite jūs visi nachui. Tiesiog atsipiskit* nuo Palangos mero Šarūno Vaitkaus dėl jo kitokio požiūrio į žmonių kaulus“.

Komisijai pateiktame skunde Pareiškėjas nurodė, jog Publikacijos pavadinime ir tekste yra vartojami keiksmažodžiai ir prašė įvertinti, ar tokia laikraščio „Palangos tiltas“ redaktoriaus ir Publikacijos autoriaus Lino Jegelevičiaus (toliau - Autorius) vieša leksika yra etiška. Skunde taip pat pažymima, jog Publikacijos pavadinimas ir tekstas sukėlė audringą bei neigiamą reakciją Palangos miesto bendruomenėje, kuri viešuose komentaruose pasmerkė tokį Autoriaus elgesį, kaip netoleruotiną ir nepriimtiną.

Komisijai pateiktuose paaiškinimuose Autorius nurodė, jog Publikacijos žanras yra komentaras, todėl joje leistinos platesnės raiškos priemonės. L.Jegelevičiaus teigimu, daugybė paprastų Palangos žmonių jam dėkojo, kad, pasirinkęs tokias mažai vartojamas literatūrinės raiškos priemones, kaip sarkazmas, groteskas, parodija ir politinis šaržas, jis pasitarnavo gyvai diskusijai apie vertybes, lietuvių pagarbą tradicijoms, lietuvių kalbai ir tikėjimui. Nurodoma, jog kilus karui Ukrainoje, rusišką žodį „nachui“ plačiai vartojo Lietuvos politikai, šalies institucijose buvo azartiškai dovanojami marškinėliai su užrašu rusų kalba „Ruskij korablj, idi nachui“, keikiamasi buvo net tiesioginio eterio metu, o Lietuvių kalbos komisija atlaidžiai žiūrėjo į šio rusiško keiksmažodžio vartojimą. Dėl žodžio „atsipiskite“ paaiškinimuose nurodoma, jog tekste jis buvo išskirtas kursyvu, o paskutinė raidė buvo pažymėta žvaigždute, tokiu būdu parodant šio žodžio netinkamumą ir nenormiškumą. 

Anot Autoriaus, minėtas žodis yra įtrauktas į barbarizmų ir jaunimo žodynus ir juose nenurodoma, kad jis yra kilęs iš rusų kalbos ar yra nevartotinas jokiais atvejais. Paaiškinimuose taip pat pažymima, jog, paskelbus komentarą, jau kitame laikraščio numeryje skaitytojų, kuriuos jis galimai žeidė, buvo atsiprašyta, paaiškintos tokio komentaro priežastys ir, naudojantis dideliu dėmesiu, visi buvo pakviesti dalyvauti gražiausio lietuviško keiksmažodžio rinkimuose. Renkant gražiausią lietuvišką keiksmažodį laikraštis „Palangos tiltas“ ir jo tinklapis paskelbė virš 50 lietuviškų keiksmažodžių, o nugalėtojui buvo įteiktas kvietimas apsilankyti lietuviškų patiekalų kavinėje Palangoje.

            Komisija  k o n s t a t u o j a:

            Pagal Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso (toliau – Kodeksas) 21 straipsnį taisyklinga kalba, kalbos kultūra yra vienas svarbiausių žurnalisto profesinių reikalavimų, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai savo kūriniuose turi vengti vartoti nepadorių, užgaulių žodžių ir posakių.

Publikacijos antraštėje ir tekste buvo pavartoti necenzūriniai žodžiai (keiksmažodžiai) „atsipiskit“ ir „nachui“. Komisija sutinka su Autoriaus argumentu, jog komentaro žanras leidžia platesnes literatūrinės raiškos priemones, tačiau sarkazmas, groteskas, parodija ir (ar) politinis šaržas visuomenės informavimo priemonėse sėkmingai gali ir turėtų būti vartojami be nepadorių, užgaulių žodžių ir posakių, juo labiau - publikacijų antraštėse. Atmestinas ir autoriaus argumentas dėl galimai atlaidaus valstybinės kalbos priežiūros institucijų požiūrio į rusiško keiksmažodžio „nachui“ viešą vartojimą, kadangi šių institucijų atstovai pasisakė dėl visos pasaulyje garsiai nuskambėjusios frazės apie Rusijos laivą ir tik konkrečiame kontekste, o ne dėl šioje frazėje panaudoto rusiško keiksmažodžio vartojimo apskritai. Todėl darytina išvada, jog Publikacijoje buvo pažeisti Kodekso 21 straipsnio reikalavimai.

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 71-1706; 2006, Nr. 82-3254; TAR, 2014, Nr. 2014-18935) 461 straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktais, 6 dalimi, Komisija  n u s p r e n d ž i a:

1. Pripažinti, jog Lino Jegelevičiaus publikacijoje „Atsipiskit* nuo Palangos mero ir eikite nachui – jūs mažatikiai ir barbarai“ (palangostiltas.lt, 2022-05-13) buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 21 straipsnis, nustatantis, jog taisyklinga kalba, kalbos kultūra yra vienas svarbiausių žurnalisto profesinių reikalavimų, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai savo kūriniuose turi vengti vartoti nepadorių, užgaulių žodžių ir posakių.

2. IšaiškintiUAB „Palangos tiltas“, kad ji privalo ne vėliau kaip per dvi savaites paskelbti šio sprendimo rezoliucinę dalį portale palangostiltas.lt.

Šis sprendimas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

 

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Visuomenės informavimo etikos komisija rugsėjo 13 d. išnagrinėjo Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Dariaus Kubiliaus, kuris dėl netinkamo elgesio buvo atstatydintas iš Palangos miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijos pirmininko pareigų, skundą dėl laikraščio „Palangos tiltas“ redaktoriausLino Jegelevičiaus publikacijos „Atsipiskit* nuo Palangos mero ir eikite nachui – jūs...


Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė nutraukti tyrimą dėl Šventosios seniūnės Veronikos Skeberdytės elgesio. VTEK aiškinosi, ar ji nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (VPIDĮ) ribojimo atstovauti. Šis teisės aktas draudžia valstybinėje tarnyboje dirbančiam asmeniui atstovauti fiziniams ar juridiniams asmenims ir ginti jų interesus institucijoje ar...


Spalio 16 d. 11.52 val. planuotas perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas neįvyks.


Gegužės 8 d. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vienbalsiai nusprendė, kad atstovaudamas fiziniam asmeniui savivaldybės taryboje, buvęs Palangos miesto savivaldybės tarybos narys A. Jokūbauskas pažeidė įstatymą - iki 2019-12-31 galiojusio Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimą atstovauti (20 straipsnio 1 dalis).  


Artėjantis vasaros sezonas – aktyvaus darbymečio metas ne tik verslininkams. Daugiau plušėti tenka ir Palangos miesto savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus kalbos tvarkytojai Vaivai Milončiūtei, kuri prižiūri kalbos vartojimą viešojoje erdvėje. Su ja kalbėjomės apie vyraujančias kurorte kalbos tendencijas, kas tampa didžiausiu galvos skausmu kovojant dėl kalbos...


Nuo praėjusių metų vidurio mieste veikiantis Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (toliau – Sveikatos biuras) rūpinasi savivaldybės gyventojų sveikata, organizuoja ir vykdo įvairias sveikatinančias veiklas, siekdamas įgyvendinti šiuolaikinę visuomenės sveikatos misiją – gerinti gyventojų sveikatą bei mažinti sveikatos netolygumus.


Vakar, vasario 11 dieną, darbo valandomis Palangoje, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ automobilių stovėjimo aikštelėje buvo galimai įvykdyta nusikalstama veikla: iš vieno, nenustatytos markės automobilio į automobilį „Citroen Berlingo“ (valstybinis numeris – HDB 05*) buvo perkraunamos, liudytojų pasakojimu, įtartinos dėžės, maišai ir spalvoti...


Sparčiai keičiantis žiniasklaidos veidui, amžinas etikos ir visuomenės teisės žinoti klausimas įgyja naujų atspalvių. Apie ribą tarp viešo ir privataus, apie visuomenės intereso gynimą ir piktnaudžiavimą juo, apie žiniasklaidos objektyvumo ir etiškumo vertinimą bei šiandieninę žurnalisto duoną ir teisę klysti mintimis dalijosi trijų didžiausių Lietuvoje interneto portalų...


Forume išrinktas Palangos miesto mokyklų savivaldų informavimo centro pirmininkas

Palangos Senosios gimnazijos Parlamento narys Antanas Mikalauskas, 2011 04 03 | Rubrika: Miestas

Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) yra paruošusi projektą mokinių savivaldų stiprinimui.  Mokyklų savivaldos informavimo centras (toliau-MSIC) - tai miesto mokinių savivaldų susibūrimas, kuris turi atsirasti kiekviename mieste, visoje Lietuvoje. MSIC tikslas - vienyti mokyklų savivaldas, stiprinti jų struktūrą, didinti mokinių dalyvavimą ir aktyvumą savivaldų veikla. Toks mokyklų...


Palangiškiai su viltimi sutinka spaudoje paskelbtą 2010 m. vasario 19 d. aštuonių Tarybos narių kreipimąsi į valdžią dėl referendumo su UAB „Litesko“ sutarties nutraukimo.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius