Žolės galima įsigyti ir Palangoje?

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-07-19
Peržiūrėta
2371
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Narkotikų vartojimo problema paliečia ir jaunimą.
Narkotikų vartojimo problema paliečia ir jaunimą.

 Palangoje nėra sudėtinga gauti vadinamosios žolės. Taip kalba vietinis jaunimas.

„Man mokykloje yra siūlę žolės. Sakė, kad pažįstami gali parduoti. Tačiau tokie dalykai manęs visiškai nedomina”, – pasakojo kurorte besimokanti mergina.

Ji pati girdėjusi, kad žolės Palangoje galima įsigyti už 35-50 litų.

 

Nuteistas laisvės atėmimu

Nors specialistai teigė neįžvelgią jaunimo narkotikų vartojimo problemos mieste.

Palangos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė apsidžiaugė, gavusi duomenis iš policijos, kad šiemet dar dėl nė vieno nepilnamečio nėra pradėtas su narkotikais susijęs ikiteisminis tyrimas.

„Tačiau dar neaišku, nes vasara nesibaigė. O šiltuoju sezonu čia suvažiuoja daug jaunimo ir iš kitų vietų, kurie gali atsivežti narkotikų”, – kalbėjo pašnekovė.

Anot jos, pernai vienas nepilnametis buvo nubaustas netgi realia laisvės atėmimo bausme.

„Jis nukeliavo į įkalinimo įstaigą, kai dar nebuvo jam sukakę aštuoniolikos metų. Dabar jis jau yra pilnametis”, – sakė E.Lapėnienė.

Jaunuolis tarpininkavo platinant narkotines medžiagas.

Policijai pernai įkliuvo ir nepilnamečiai iš kitų miestų. Vienas Skuodo rajono gyventojas atsivežė ir kurorte platino narkotikus. Tik jam negrėsė laisvės atėmimas.

Kaip pasakojo specialistė, savivaldybė taiko prevencines priemones, kad jaunimas būtų apsaugotas nuo narkotikų vartojimo, turėtų užimtumo.

„Mes turime sąrašą vaikų, kuriems trūksta priežiūros šeimose. Vasarą jiems organizuojame stovyklas, kad turėtų užimtumo ir nesusigundytų žalingais įpročiais”, – teigė E.Lapėnienė.

 

Tendencijos panašios

Palangos policijos komisariato duomenimis, šiais metais pradėtas 1 ikiteisminis tyrimas dėl narkotinių medžiagų disponavimo, 3 asmenims už vartojimą surašyti

administracinių teisės pažeidimų protokolai. Pernai skaičiai taip pat buvo panašūs.  Dažniausiai pažeidimai fiksuojami vasarą.

Baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, numatomas laisvės atėmimas nuo 2 iki 8 metų.

Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis dideliais kiekiais turint tikslą jas platinti numatomas laisvės atėmimas nuo 8 iki 10 metų.

 

Dažniau vartoja vaikinai

Palangos savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Laura Grendienė taip pat minėjo, kad įvairių tradicijų į kurortą atsiveža jaunimas iš kitų miestų.

„Pačiai neteko matyti šlitinėjančių jaunuolių. Aš visiškai pasitikiu policijos darbu. Organizuojami įvairūs renginiai, dirba nevyriausybinės organizacijos. Manau, kad specialistai dirba pakankamai gerai”, – kalbėjo L.Grendienė.

Pernai buvo atliktas tyrimas dėl žalingų įpročių. Jame dalyvavo daugiau nei keturi šimtai 14-29 metų jaunuolių.

Rezultatai rodė, kad net 72 proc. apklaustųjų nėra išvis bandę ir nenorėtų pabandyti narkotikų. 12 proc. bandė kartą ar keliskart. 1 proc. vartoja dažniau. Pasak pašnekovės, narkotikus labiau vartoja stiprioji lytis. Apie 60 proc. respondentų žino, kur reikėtų kreiptis pagalbos.

Jaunimo buvo klausiama, kaip sumažinti įnikimą į žalingus įpročius. Jie atsakė, kad per specialias auklėjimo pamokas, renginius, užimtumo didinimą.

 

Populiariausios – kanapės

Europos Komisija taip pat buvo inicijavusi Eurobarometro tyrimą „Jaunimo požiūris į narkotikus”. Joje dalyvavo daugiau nei 12 tūkst. jaunuolių nuo 15 iki 24 metų iš 27 ES priklausančių valstybių. Lietuvoje tyrime dalyvavo 501 žmogus.

Atrodytų, kad narkotikų prieinamumas turėtų būti itin ribotas, gauti draudžiamų medžiagų turėtų būti neįmanoma. Bet apklausa parodė, kad kanapės yra lengviausiai prieinamas nelegalus narkotikas, net 57 proc. apklaustųjų manė, jog gauti šių narkotikų per 24 valandas būtų lengva.

Vidutiniškai kas ketvirtas apklaustasis yra bandęs vartoti kanapes. Kiek daugiau nei trečdalis apklaustųjų manė, jog jų vartojimą reikėtų riboti, bet ne visiškai uždrausti.

Tyrimas parodė, kad kanapės – labiausiai paplitęs nelegalus narkotikas: jas lengva auginti, neretai išauga be specialios priežiūros, jų apdorojimas prieš vartojimą yra minimalus, o poveikis laikomas vienu švelniausių iš visų narkotikų. Šios priežastys galėtų paaiškinti tokį kanapių prieinamumą, populiarumą ir neatsargų požiūrį į jas.

 

Įsigyti nesunku

Nors visose ES šalyse įvestas amžiaus cenzas norint įsigyti alkoholinių gėrimų, nepriklausomai nuo amžiaus grupių, 82 proc. apklausos dalyvių manė, jog įsigyti alkoholinių gėrimų būtų labai lengva. Tai rodo nelegalios prekybos klestėjimą ir įstatymų neveiksnumą, jų nesilaikymą.

Sunkiau įsigyti alkoholio nei Lietuvoje galima vos dviejose ES šalyse – Graikijoje ir Kipre. mūsų šalyje 76 proc. mano, kad įsigyti alkoholio lengva.

Būtent alkoholio ir tabako vartojimą daugiau nei pusė jaunuolių yra linkę riboti, bet ne drausti.

Jaunuoliai neretai mato suaugusiuosius, vartojančius šias medžiagas, ir yra pratę tai laikyti visuotinai priimtina norma.

Pastaruoju metu atsiranda vis naujų dirbtinai sukurtų medžiagų, kurios imituoja narkotikų poveikį ir yra pateikiamos miltelių, žolelių ar piliulių pavidalu. Šios medžiagos dar nėra labai populiarios, tačiau jos pavojingesnės, nes jų poveikį sunku nuspėti. 5 proc. apklaustųjų pripažino vartoję naujas medžiagas, imituojančias narkotikų poveikį. Daugiausiai apklaustųjų, kurie tai pripažino, buvo iš Airijos, Latvijos, Lenkijos bei Didžiosios Britanijos, kai tuo tarpu mažiausiai vartojusių šias medžiagas buvo Italijoje Suomijoje bei Graikijoje.

Daugiau nei pusė vartojusių medžiagas, imituojančias narkotikų poveikį, jų gavo iš draugų, du trečdaliai pirko jas parduotuvėse ar per vakarėlius.

 

Nesikreipia pagalbos

Dar mažiau jaunimo kreiptųsi į tėvus ar kitus gimines, gydytojus, specialistus – apie 20 proc. apklaustųjų. Vyresni geriau supranta narkotikų žalą, geba įvertinti grėsmę. Tuo tarpu jaunesnieji bijo neigiamos tėvų bei kitų vyresniųjų reakcijos, nepasitiki jais. Lietuva išsiskiria tuo, kad internetas nurodomas kaip pirmasis informacijos teikėjas, o draugai atsiduria pačioje sąrašo pabaigoje.

Tačiau jaunimas gerai supranta narkotikų keliamą žalą, net 90 proc. respondentų įvertino šių medžiagų poveikį sveikatai „labai aukštu”, dar daugiau jaunuolių pritaria, kad tokios medžiagos kaip extasy, heroinas ir kokainas turėtų būti uždraustos. Tačiau narkotikus vartojusiųjų nuomone, priešingai, jų keliama žala yra „mažiau rimta”.

Didžioji dauguma – 64 proc. – apklaustųjų manė, kad geriausia priemonė kovoti su narkotikų plitimu yra imtis griežtų priemonių prieš narkotikų pardavėjus ir tik trečdalis manė, jog geriausias sprendimas būtų bausti narkotikų vartotojus. Dauguma jaunuolių manė, kad narkotikų vartotojams labiau padėtų prevencinės kampanijos, pagalba reabilitacijos centruose nei bausmės. Taip pat nemažai respondentų manė, jog geriausia panaikinti pagrindines narkotikų vartojimo priežastis – skurdą ir nedarbą. Mažiausiai jaunimo 16 proc. galvojo, jog reikėtų legalizuoti narkotikus.

  Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Mes-juros vaikai".

Jūsų komentaras:

Jolita 2012-10-02 21:17 ([email protected] / IP: 78.61.255.175)
Graudžiai juokinga, kad pareigūnai tiki tuo, kuo nori tikėti:"72 proc. apklaustųjų nėra išvis bandę ir nenorėtų pabandyti narkotikų" Rezultatai priklauso nuo to, kur ir kaip apklausos yra atliekamos. Šiuo atveju jie itin tendencingi...

Taip pat skaitykite

Nedegink žolės

2024 04 11 | Rubrika: Miestas

Orai vis labiau ir labiau šiltėja, prasidėjo švaros ir tvarkymosi metas. Kaip ir kasmet, deginamos senos šakos, žolė, šiukšlės.


„Palangos tiltą“ galima įsigyti tik prekybos centruose

"Palangos tilto" informacija, 2024 01 17 | Rubrika: Verslas pinigai

Informuojame, kad dėl persikėlimo į naujas patalpas, daugiau nebus galimybės įsigyti laikraštį redakcijoje.


Palangos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja nedeginti žolės

"Palangos tilto", LiJOT informacija, 2021 03 31 | Rubrika: Miestas

Orai vis labiau ir labiau šiltėja, prasidėjo švaros ir tvarkymosi metas. Kaip ir kasmet, deginamos senos šakos, žolė, šiukšlės. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet šalyje atvirose teritorijose jau kilo 157 gaisrai, vien kovo mėnesį ugniagesiai gesino 102 tokius gaisrus. Jų metu sudegė per 660 a pievų....


Nuo birželio pabaigos jaunos šeimos paskatą pirmam būstui gali gauti įsigydamos jį daugiau Lietuvos teritorijų. Norintys gauti paskatą nuo šiol būstą gali planuoti ir Gargžduose, Tauragėje, dalyje Palangos ir Utenos. Taip pat į regiono sąvoką patenka daugiau vietovių Vilniaus rajono savivaldybėje.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi palangiškiai iš Klaipėdos plento ir Jūratės gatvės, nebeapsikenčiantys kaimynystėje esančios netvarkos. Anot jų, dėl jos kreipėsi ir į Palangos miesto savivaldybę, ir į pačius kurorto nepuošiančių šabakštynų savininkus, tačiau visur atsimušė kaip į sieną. Viešosios tvarkos skyrius trauko...


Orai vis labiau ir labiau šiltėja, prasidėjo švaros ir tvarkymosi metas. Kaip ir kasmet, deginamos senos šakos, žolė, šiukšlės. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per tris šių metų mėnesius šalyje jau kilo 885 žolės gaisrai, vien kovo mėnesį ugniagesiai užgesino 816 tokių gaisrų. Jų metu sudegė per 1 300 ha...


Šiltėjant orams gyventojai tvarkosi savo namų kiemus, sodybas ir neretai surinktas ar sugrėbtas šiukšles degina. Dažnai pasitaiko ir pernykštės žolės deginimo atvejų, kurie kenkia aplinkai, sukelia grėsmę savo turtui, sveikatai ar net gyvybei. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Palangos miesto agentūros specialistai kartu su Palangos...


  Palangoje nėra sudėtinga gauti vadinamosios žolės. Taip kalba vietinis jaunimas. „Man mokykloje yra siūlę žolės. Sakė, kad pažįstami gali parduoti. Tačiau tokie dalykai manęs visiškai nedomina”, – pasakojo kurorte besimokanti mergina. Ji pati girdėjusi, kad žolės Palangoje galima įsigyti už 35-50 litų.


Važiuojant į Šventąją, nuo šiol degalų – ir dyzelino, ir dujų, ir įvairių rūšių benzino – bus galima įsigyti visą parą, adresu Miško takas 10b, įvažiuojant į Šventąją. Ir ne tik: UAB „Šventosios investicija“ steigėjai Rimvydas Grikšas ir Vytautas Kryževičius žada, kad degalinėje, kuriai jie vadovaus pagal sutartį su UAB...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius