Politinius nestabilumus senai užmiršusi Palanga kraipo galvą: Kretinga turi naują valdančiąją koaliciją – meras Antanas Kalnius bus politinėje mažumoje

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-01-16
Peržiūrėta
3822
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kretingos rajono meras Antanius Kalnius Taryboje jau neturi politinės daugumos
Kretingos rajono meras Antanius Kalnius Taryboje jau neturi politinės daugumos

Politiškai stabilioje, vienų konservatorių valdomoje Palangoje įvykiai pas kaimynus, Kretingoje, kur iširo Kretingos rajono Tarybos valdančioji koalicija ir, konservatorių iniciatyva, buvo suformuota naujoji valdančioji koalicija, atrodo įdomūs ar net netikėti. „Palangos tiltas“ domėjosi, kas vyksta pas kaimynus,

Nauja dauguma

Kretingos rajono savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos branduolį (5 ir 5) su „Kretingos kraštu“ sudarę konservatoriai-krikščionys demokratai gruodžio 29 dienos neeiliniame tarybos posėdyje paskelbė apie jungtuves su socialdemokratais (5), kurie po 2019 metų kovą įvykusių Savivaldybės tarybos rinkimų buvo nublokšti į opoziciją. Prie naujos valdančiųjų koalicijos prisijungė liberalsąjūdiečiai Romualdas Jablonskis, Marius Meškauskas ir Konstantinas Skierus, į Tarybą išrinktas nuo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos.
Paskutinis koaliciją papildė nuo partijos „Tvarka ir teisingumas“ į Savivaldybės tarybą išrinktas, iki šiol priklausęs opozicijai Rimantas Macius. Kretingos rajono savivaldybės taryba turi 25 narius, iš jų 14 dirbs naujoje valdančiojoje koalicijoje. Kadencijos pusiaukelėje iširusi valdančioji koalicija turėjo 18 narių. Meras Antanas Kalnius, „Kretingos krašto“ lyderis liko be politinės daugumos ir jos palaikymo, tačiau, kaip jis teigė „Palangos tiltui“ atsistatydinti neketina.

Ugnį įplieskęs sprendimas

Užkulisinės kalbos apie tariamai prasidėjusią dabartinės valdančiosios koalicijos griūtį Kretingoje prasidėjo dar vasarą, aštrėjant svarbiausių šios koalicijos partnerių visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“, kuriam priklauso ir meras Antanas Kalnius, ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nesutarimams. „Kraštiečiai“ ir konservatoriai-krikščionys demokratai 25 narių taryboje turi po 5 mandatus.

Dar birželį įvykusiame, Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo nuspręsta Savivaldybei priklausančio administracinio pastato Vilniaus g. 8 Kretingoje tuščias antro aukšto, salės patalpas ir garažus pagal panaudos sutartį atiduoti Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaitės apygardos 3 rinktinės 309 pėstininkų kuopos vadavietės, kuopos karių savanorių rengimui ir logistiniam aprūpinimui.

Kariams atiteko patalpos, kuriose iki persikraustymo į Kretingos centre pastatytus naujus rūmus veikė Kretingos Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka. Kariai savanoriai tarnybai tinkamų patalpų Kretingoje ieškojo 6 metus. Pagal birželio 25 d. tarybos sprendimą 382,78 kv. m. patalpos kuopai suteiktos 10 metų. Šis sprendimas yra išskirtinis rajono politiniame kontekste – jį priimant skilo dabartinė Kretingos rajono savivaldybės tarybos valdančioji koalicija. Sprendimui dėl kariuomenės įkurdinimo Vilniaus g. 8, kurį inicijavo konservatorius-krikščionis demokratas Dovydas Bajoras, pritarė taip pat valdančioje daugumoje esantys 4 Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų partijos bei 2 Lietuvos liberalų sąjūdžio nariai ir tarybos opozicija – 4 socialdemokratai (jų taryboje yra 5, balsuojant Steponas Baltuonis susilaikė) bei 2 partijai Tvarka ir teisingumas priklausantys politikai. Nepritarė ir mažumoje liko valdantieji „kraštiečiai“ bei du „darbiečiai“. Įdomu tai, kad sprendimo projektą dėl patalpų kariuomenei suteikimo pastate Vilniaus g. 8 buvo iš anksto, prieš jį svarstant ir tvirtinant, pasirašę net 14 tarybos narių. Įprastai sprendimų projektus pasirašo juos rengę, derinę Savivaldybės administracijos specialistai. Šį sprendimo projektą ne tik inicijavo, bet ir parengė tarybos politikai. Apie tai rašė Kretingos rajono laikraštis „Pajūrio naujienos.“

Kretingos rajono savivaldybės taryba praėjusių metų rudenį buvo pritarusi Savivaldybės administracijos skyrių, įstaigų perkėlimui iš vienų patalpų į kitas, kad kuo racionaliau panaudotų visas Kretingoje turimas administracines Savivaldybės patalpas. Vilniaus g. 8 pastato 1-ame aukšte esanti Kretingos seniūnija ir 3-iame aukšte įsikūręs Savivaldybės administracijos Švietimo skyrius turėjo būti iškraustyti į kitas, J. Pabrėžos gatvėje turimas patalpas, o likusį tuščią pastatą buvo svarstoma parduoti. Kretingos rajono vadovai viešai yra užsiminę, kad pastatu domėjosi investuotojai, norintys steigti viešbutį.

Kretingos meras Antanas Kalnius: „Tai nėra staigmena“

Antanas Kalnius sakė „Palangos tiltui“ šią savaitę, kad naujosios valdančiosios koalicijos susiformavimas Taryboje nebuvo jokia staigmena.
„Tam jau naujosios koalicijos nariai tikslingai ir sistemingai ruošiesi gerą pusmetį. Buvo specialiai įnešama sumaištis į Tarybos darbą, be rimtų argumentų „torpeduojami“ svarbūs sprendimai, per naktį kardinaliai keičiama nuomonė dėl prieš tai jau pasiektų sutarimų ir kt. Panašu, kad buvo tik laukiama tinkamo momento viešai paskelbti apie suformuotą naują valdančiąją koaliciją,“ – pabrėžė Kretingos rajono meras.

„Kad nepavyko išsaugoti senosios koalicijos, nesikratau ir savo kaltės. Tačiau turiu ir tvirtą nuostatą – tiek meras, tiek tarybos nariai yra išrenkami tarnauti žmonėms. Tad ir per tuos daugiau nei pusantrų metų man taip ir nepavyko savęs peržengti bei negalėjau vardan ramybės Taryboje ar lojalumo sau pritarti vieniems ar kitiems, mano nuomone, neteisingiems ir net gal žalingiems sprendimams. O tokių, įvardinkime – nesutarimų, per visą tą senosios koalicijos darbo laiką tikrai būtą ne vieno,“ – „Palangos tiltui“ sakė A. Kalnius.

Kokį sprendimą susiklosčiusioje situacijoje mato Kretingos rajono meras?

„Šiandien yra svarbiausia kiek galima greičiau suformuoti naujus valdymo organus – patvirtinti naujosios valdančiosios koalicijos siūlomus naujus vadovus, atnaujintas komitetų sudėtis bei pirmininkus ir kt., t. y. svarbiausia užtikrinti, kad politinė suirutė rajono savivaldoje, kuri galbūt kam nors ir naudinga, nebegilėtų,“ – sakė meras.

Pirmadienį vakare,A. Kalniaus iniciatyva surengto nuotolinio susitikimo metu, naujoji Tarybos valdančioji koalicija jau pristatė savo siūlomus kandidatus į Savivaldybės vadovus.

Į Savivaldybės administracijos direktorius siūlomas Egidijus Viskontas. Beveik metus jis ėjo žemės ūkio viceministro pareigas, nuo 2018-ųjų lapkričio yra VRK narys, o dar anksčiau dirbo Seime. Naujosios valdančiosios koalicijos atstovai taip pat informavo, kad į administracijos direktoriaus pavaduotojas planuojama siūlyti Violetos Turauskaitės, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotojos, kandidatūrą, o mero pavaduotojo pareigas toliau eis Dangiras Samalius.
„Asmeniškai pats su naujosios koalicijos siūlomais kandidatais susitiksiu penktadienį,“ – sakė Kretingos rajono meras.

„Asmeniškai pačiam tenka apgailestauti, kad naujoji koalicija Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pozicijoje nebemato daug metų šias pareigas ėjusio Povilo Černeckio. Toks jų sprendimas mane mažų mažiausiai stebina, nes, ko gero, geresnio savo srities specialisto rajone šiandien nerastumėme,“ – pabrėžė PT pašnekovas.

Pasiteiravus, ar meras svarsto atsistatydinti, A. Kalnius atsakė: „Mane tiesiogiai išrinko gyventojai bei esu įpareigotas gyventojų atstovauti jų interesus iki pat savo kadencijos pabaigos. Nemanau, kad turiu bent menkiausią moralinę teisę šiandien svarstyti tokią galimybę.“

Kaip netikrumas valdžioje pradeda trukdyti vykdyti projektus, darbus Kretingoje?

Anot A. Kalniaus, bet kokie vykstantys pasikeitimai natūraliai turi poveikį ir sklandžiam visos Savivaldybės administracijos darbui.
„Todėl pasikartosiu, kad šiandien svarbiausia užtikrinti, kad politinė suirutė rajono savivaldoje nebegilėtų, o kartu dėl to nestrigtų ir nei vieno rajonui svarbaus projekto įgyvendinimas. Tai yra tiek mano, tiek ir visos naujosios valdančiosios koalicijos pareiga bei užduotis,“ – sakė A. Kalnius.

O kaip situaciją vertina Kretingos rajono mero pavaduotojas Dangiras Samalius, kuris yra Tėvynės Sąjungos – Lietuvos Krikščionių demokratų partijos Kretingos rajono skyriaus pirmininkas?

Dėl kurių, jūsų nuomone, priežasčių iširo valdančioji koalicija Kretingos raj. savivaldybė taryboje? Kas konkrečiai jūsų netenkino valdančios koalicijos ir mero veikloje?
– Daugiausia sumaišties ir netikrumo valdančiojoje koalicijoje nuolatos įnešdavo „Kretingos krašto“ frakcija. Dabar, šiek tiek aprimus politinėms aistroms ir ramiau pažvelgus į politinę situaciją, manau, kad „Kretingos krašto“ frakcija ar bent jos branduolys nėra tinkami darbui valdančiojoje daugumoje, nes jie negali kritikuoti, negali reikalauti, negali visiems visko pažadėti. Dirbant valdančiojoje daugumoje reikia priimti sprendimus, kurie ne visiems patinka. Manau, kad tokioje pozicijoje kolegos jautėsi nejaukiai ir ieškojo būtų iš valdančiosios daugumos pasitraukti. Arba bent jau jiems pakankamai palengvėjo, kai politinė situacija rajono taryboje pasikeitė.
– Kokia atsakomybė dėl to tenka jums, konservatoriams, buvusiems koalicijos partneriams ir kokią atsakomybės dalį dėl to turi prisiimti pats meras?
– Sprendimas pasitraukti iš valdančiosios koalicijos mums nebuvo lengvas ir inciatoriai išeiti iš valdančiosios koalicijos mes tikrai nebuvome. Bandėme ieškoti įvairių būdų, kad darbas vyktų sklandžiau, o Tarybos ir Administracijos darbe būtų mažiau chaoso. Paskutinis lašas šioje situacijoje buvo Administracijos direktorės atsistatydinimas, kuris mums buvo netikėtas. Tai įvykus nebuvo ieškoma būdų, kaip spręsti valdžios krizę, tačiau didžiausias dėmesys buvo skiriamas savo mundurų gražinimui viešojoje erdvėje ir viešiesiems ryšiams: „Kokie mes geri ir pūkuoti!”
Kokį sprendimą susiklosčiusioje situacijoje jūs matote? Ar meras turėtų atsistatydinti?
– Mero Antano Kalniaus pagrindinė bėda buvo ta, kad nebuvo visos valdančiosios daugumos vienytojas ir, sąmoningai ar ne, jis pasirinko darbą tik savo rinkimų komiteto interesams. Ką dabartinėje situacijoje turėtų daryti meras, aš nenurodinėsiu. Jis yra suaugęs žmogus pats priims sprendimus, kuriuos jis laikys reikalingais.
– Ar gali naujoji valdančioji koalicija dirbti efektyviai su dabartiniu meru?
– Mes esame rajono gyventojų deleguoti tam, kad spręstumėme vietos bendruomenės problemas, todėl asmeniškumams vietos neturėtų būti. Valdančioji dauguma gali turėti vienokį požiūrį ką reikia daryti, meras gali turėti kitą, bet meras turi savo įgaliojimus apibrėžtus įstatymuose, kaip ir Taryba ir Administracija. Nei mūsų konservatorių frakcija, nei, manau, nauja valdančioji dauguma smėlio dėžės lygio žaidimų neketina žaisti. Dirbsime ir darysime viską, kad darbai pajudėtų.
Kaip netikrumas valdžioje gali trukdyti vykdyti projektus, darbus Kretingoje?
– Kartais taip būna, kad valdžios pasikeitimas duoda daugiau tikrumo, nei menamas jos stabilumas. Priminsiu, kad 2020 metais Kretingos rajonui nebuvo skirta lėšų iš Valstybės investicijų programos, nors meras taip aktyviai bendravo ir politiškai rėmė Kretingoje rinktą Seimo narį Antaną Vinkų, kuris tuo metu Seime buvo valdančiojoje daugumoje. Manau, kad įgyvendinant projektus yra svarbiau ne konkrečios asmenybės, o tai, kaip rajono bendruomenė ir jos rinkti tarybos nariai supranta bendrus interesus ir bendruomenei naudingus darbus.

 

 

 

Jūsų komentaras:

Pastabumas 2021-01-19 11:14 (IP: 172.69.190.65)
Prašome pakoreguoti teksta L.Jegelavičiau, nes esate įvėlęs klaidą gan nekorektiškai ir paniekinančiai parašėte cituoju "Krašto apsaugos savanrių pajėgų Žemaitės apygardos..." ko pasekoje Jūs nekorektiškai parašėte dalinį esanti kretingoje ir tokio padalinio "Žemaitės apygardos nėra" bei tekste minimos kuopos.

Meras ir KK 2021-01-17 17:31 (IP: 172.69.190.65)
komanda trukdė tvarkytis kaip savo UAB'e. Drakonas žuvo, tegyvuoja drakonas!

Taip pat skaitykite

Ketvirtadienį Palangoje įvyko antrus metus iš eilės surengtas Express Pizza picų valgymo čempionato finalas.


Šeštadienį, birželio 3 d., Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasirašė bendradarbiavimo ir draugystės sutartį su Prancūzijos kurorto Saint-Gilles-Croix-de-Vie meru François Blanchet.


Trys Klaipėdos rajono Tarybos frakcijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Socialdemokratų partija, Visuomeninis rinkimų komitetas „Kuriam kartu“ bei Tarybos narys Jonas Dumašius  – pasirašė pareiškimą formuoti naują valdančiąją koaliciją. 


Esu Jonas Kubilius, jaunosios kartos politikas, kairiosios minties šalininkas ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos Palangos skyriaus pirmininkas. Profesionalioje politikoje esu naujas veidas, bet patirties sėmiausi studijuodamas politikos mokslus ir aktyviai dalyvaudamas visuomeninėse veiklose nuo pat paauglystės. Mano asmeninis tikslas ir svajonė – Gerovės valstybė – vieninga, stipri...


Politiškai stabilioje, vienų konservatorių valdomoje Palangoje įvykiai pas kaimynus, Kretingoje, kur iširo Kretingos rajono Tarybos valdančioji koalicija ir, konservatorių iniciatyva, buvo suformuota naujoji valdančioji koalicija, atrodo įdomūs ar net netikėti. „Palangos tiltas“ domėjosi, kas vyksta pas kaimynus,


Palangos „Kuršiai“ turi naują vyriausiąjį trenerį, 32-ejų Vytautą Buzą. Buvęs krepšininkas tris sezonus rungtyniavo Lietuvos krepšinio lygoje. 2006-2007 metų sezone jis vilkėjo Klaipėdos „Neptūno“ aprangą, 2009-2010 metais – Panevėžio „Techaso“, o 2010-2011 m. – Palangos „Naglio“.


Kovo 16 dieną prasidėjęs karantinas pagaliau baigėsi. Palangos verslininkai laukia atvykstančių lietuvaičių, nors jų daugiau kol kas atvyksta tik savaitgaliais. Vis dėlto, jie nenuleidžia nosių ir štai viena kavinė klientus vilioja kalbančiu „cepelinu“.


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


„Palangos šilumos tinklai“ turi naują vadovą  4

„Palangos tilto” informacija, 2013 12 12 | Rubrika: Miestas

Pirmadienį įvyko konkursas bendrovės „Palangos šilumos tinklai“ direktoriaus pareigoms užimti.


Užvakar, ketvirtadienį, posėdžiavusi naujos kadencijos Palangos miesto savivaldybės Taryba išsirinko naująją valdžią. Jau anksčiau koalicinę sutartį pasirašę  konservatoriai, liberalcentristai, liberalsąjūdiečiai ir centristai sėkmingai įveikė pirmąjį bendro darbo egzaminą – vieningai balsavo už bendrą kandidatūrą į mero pareigas Šarūną Vaitkų. Jo užkopimas į miesto valdžios Olimpą –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius