A. Mončio muziejuje atsiveria naujos meno erdvės

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-05-22
Peržiūrėta
1441
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

L. Turauskaitė pristatė V. Janulį.
L. Turauskaitė pristatė V. Janulį.

Prasidedantį vasaros sezoną ir Muziejų naktį turtingai, turiningai ir išmoningai pasitiko A. Mončio namai-muziejus: penktadienį čia atidaryta Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros profesoriaus Vaidoto Janulio darbų paroda, kurioje eksponuojami kūriniai iš projektų „Sausas mūrijimas“ bei „Minčių kvapas“, o šeštadienį menininko Beno Šarkos performansu pristatyta iki pat rudens lankytojus džiuginsianti Algio Kasparavičiaus sukurta skulptūra „Pokalbis“.

„Nuoširdžiai džiaugiamės, galėdami Palangai ir jos svečiams pirmąkart pristatyti šiauliečio V. Janulio kūrybą, – susirinkusiems į parodos, pavadintos „Sausas mūrijimas“, pristatymą kalbėjo A. Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė. – Džiugu dar ir todėl, kad su Šiaulių universitetu mus sieja gražūs ryšiai: dirbantys Menų fakultete menininkai vis dažniau pas mus pristato ne tik savo parodas, bet ir veda edukacinius užsiėmimus. Tad sveikiname dar vieną gerosios Šiaulių invazijos Palangoje atstovą“.

Galimybe pristatyti savo darbus Palangoje ir būtent A. Mončio namuose-muziejuje, kurio parodų erdvės jam „prilipusios prie dūšios“, pasidžiaugė ir pats parodos autorius.

Apie V. Janulio parodą anotacijoje rašoma: „Projekte ,,Sausas mūrijimas“ pateikiami darbai iš projektų ,,Žaidimai smėlyje“, ,,Barchatinis sezonas“, ,,Švelnus vėjas“ ir kitų. Bendrai žemės menas viešose erdvėse intriguojantis ir kviečiantis diskusijai reiškinys. Objektai menininkui suteikia galimybę eksperimentuoti, žaisti tiesiogine šio žodžio prasme. Mene yra žaidimo, išsivadavimo iš nusistovėjusių kanonų, reglamento. Praėję projektai iškyla ne tik mintyse, bet ir norisi juos materializuoti ir pačiam pažvelgti iš laiko atstumo. Puiku, kad šie objektai buvo fiksuojami ir registruojami. Žaidimų smėlyje ir kitų projektų kūriniai gyvuoja parą ar mažiau laiko ir netenka reikšmės, bet esmė – pats procesas. Kaip sako projektų ,,Žaidimai smėlyje“ organizatorius ir koordinatorius Virgilijus Bizauskas ,,... kai susibėga daugiau tokių bepročių, linksma“.

Kaip sakė pats V. Janulis, „Žaidimai smėlyje“, kurie vykdavo Giruliuose, paplūdimyje prie Olandų kepurės, išties buvę linksmi. Ir labai smagu, kad šioje parodoje yra galimybė pristatyti anų dienų – „Suvalgyta žuvis“, kurta 1992 m., „Vertikalios bangos garsai“ beveik dešimtmečiu vėliau – kūrinius-žaidimus. Beje, kaip minėjo parodos autorius, čia eksponuojamos nuotraukos – ir jo paties, ir Viliaus Grimžos, Virgilijaus Bizausko bei Vytauto Ūdros.

Projektas „Barchatinis sezonas“ prieš keletą metų vyko Šventojoje. Tada gimė ciklas „Vienos plytos istorija“. „Vaikščiojau aš su ta plyta Šventosios pajūriais... Gal ir keistokai atrodžiau...“ – šypsojosi V. Janulis.

Bene daugiausia atėjusiųjų į parodos atidarymą simpatijų pelnė Šiaulių baldų gamyklos inicijuoto projekto metu sukurta ir nuotraukoje užfiksuota instaliacija „Kėdė palaimintoji“ su subtiliai bei ironiškai apžaista A. Puškino citata – šis darbas eksponuotas keliose žinomiausiose Europos meno galerijose ir pelnęs ne vieną apdovanojimą.

O jau šeštadienį, švenčiant Muziejų naktį, būta net dviejų premjerų: šiais metais A. Mončio namai-muziejus nusprendė praturtinti muziejaus prieigų erdvę Algio Kasparavičiaus sukurta skulptūra „Pokalbis“, kuri pristatyta menininko B. Šarkos performansu. Skulptūra pagaminta iš juodojo plieno, todėl neatsitiktinai B. Šarka savo kaip visada įspūdingame performanse naudojo rūdis.

Beje, 2013 m. rugpjūčio-gruodžio mėn. šie menininkai, kartu su skulptoriaus Antano Mončio ir 9 lietuvių darbais buvo pristatyti Silkeborgo meno centre (Danija) vykusioje parodoje „New and Tradition“.

Palangiškiai ir miesto svečiai Lietuvos jaunosios skulptorių kartos atstovo A. Kasparavičiaus skulptūra galės grožėtis iki pat metų pabaigos. Ir ne tik grožėtis, bet ir patys dalyvauti „Pokalbyje“ – prakalbinti skulptūrą...

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. gruodžio 9 d., penktadienį, 15 val. atidaroma vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas II .


Liepos 1 d., penktadienį, 17 val. Palangos kurorto muziejuje (Birutės al. 34A), kultūrinėje visuomenėje žinomam kaip vila „Anapilis“atidaroma šiuolaikinio meno paroda „anapilio matymai“.


Sausio 14 d. 16 val. Palangos kurorto muziejuje – palangiškio dailininko Romo Pauliko tapybos darbų parodos „Laiko tėkmėje“ atidarymas. Paroda veiks iki 2022 m. vasario 5 d.


Antano Mončio namai-muziejus spalio 1 d. 15 val. kviečia atvykti į naujos parodos atidarymą. Joje – prancūzo Hommage à Serge Lifar darbai.


Iki kovo 31 dienos Vyriausybei pratęsus judėjimo ribojimus 16-oje savivaldybių, pajūryje atsiveria tik Palanga ir Šventoji. Pagal skaičiavimo metodiką, kai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka daugiau nei 200 atvejų, Klaipėda ir Neringa liko už raudono brūkšnio, tad čia dar neleidžiama verslui imtis turizmo veiklos.


Palangoje plečiamos sporto erdvės – įrengiami lauko treniruokliai

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 12 18 | Rubrika: Miestas

Pasimankštinti norintiems Palangos daugiabučių gyventojams pasiūlyta naujovė – tankiausiai gyvenamose miesto teritorijose įrengtos naujos sporto erdvės su moderniais lauko treniruokliais. Dalis jų pritaikyti vaikams.


A. Mončio muziejuje atsiveria naujos meno erdvės

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 05 22 | Rubrika: Kultūra

Prasidedantį vasaros sezoną ir Muziejų naktį turtingai, turiningai ir išmoningai pasitiko A. Mončio namai-muziejus: penktadienį čia atidaryta Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros profesoriaus Vaidoto Janulio darbų paroda, kurioje eksponuojami kūriniai iš projektų „Sausas mūrijimas“ bei „Minčių kvapas“, o šeštadienį...


„Neįtikėtina. Tiesiog pasaka. Nesuprantu, kaip iš paprasčiausių siūlų virbalais galima sukurti tokį grožį“, – penktadienio vakarą kalbėjo į A. Mončio namus-muziejų susirinkusios palangiškės ir palangiškiai, su nuoširdžia nuostaba ir susižavėjimu apžiūrinėdami Riho Toomra parodą „Nuo siūlo iki meno“.


„Palangos vasara“ organizatoriams pristatytos naujos kurorto kultūrinės erdvės

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 10 10 | Rubrika: Miestas

Lietuvos kultūros sostinė Palanga jau netrukus pristatys naujas erdves, skirtas kultūriniams renginiams. Kokios jos ir kokio žanro renginiams tinkamos, kurorto mero Šarūno Vaitkaus kabinete su miesto bei Kultūros centro vadovais aptarė tarptautinio festivalio „Palangos vasara“ organizatorė Audra Keniausytė.  


„Nuoširdžiai džiaugiuosi galėdamas pakviesti jus įvertinti, kiek mes įsibėgėjome reanimuodami Gintaro rūmus“, – vakar į gausiai susirinkusius svečius, atėjusius susipažinti su naujomis Palangos gintaro muziejaus erdvėmis, apžiūrėti atnaujintas grafų Tiškevičių rūmų I aukšto interjerų ekspozicijas bei edukacinę parodą „Pasakos „Eglė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas