Amerikiečio provokacija verčia mąstyti

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012-05-24
Peržiūrėta
1104
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Amerikiečio provokacija verčia mąstyti

 Ar ateityje Palangoje gali įvykti gėjų paradai? Ar teisus Palangos meras Šarūnas Vaitkus, kategoriškai pareiškęs, kad seksualinėms mažumoms oficialių renginių kurorte nebus? Ar miesto vadovas nepasirodė, kaip provincialus homofobas, kuris bijo visko, kas netradiciška?

Tokia žmonių diskusija šią savaitę virė internetinėje erdvėje, po to kai buvo paskelbta apie Palangoje viešėjusio amerikiečio pasiūlymus mūsų kurortui. Tarp įvairiausių svečio pastebėjimų labiausiai visus šokiravo siūlymas pasaulyje išgarsėti registruojant simbolines gėjų vedybas.

Seksualinės mažumos Vakaruose jau seniai žinomas reiškinys, su kuriuo visi yra susitaikę. Gerokai ilgesnį demokratijos ir žmogaus laisvių kelią nužengusiose valstybėse mąstoma, kad kiekvienas individas turi teisę gyventi šalia ir būti matomas.

Vakarų pasaulio dalimi siekiančioje tapti Lietuvoje iki vakariečių mentaliteto dar yra tolokai. Todėl mus iki šiol erzina tai, ko mes nepajėgūs suprasti, kas mums nepatinka. Maža to, mums atsiranda dar įgimtas sovietinis noras drausti tai, kas visuomenėje yra nepriimtina.

Geriausias tokio sovietinio homofobo pavyzdys – Seimo narys Petras Gražulis, kuris tiesiog teatrališkai vaizduoja neapykantą seksualinėms mažumoms. Anot jo, ne tokie kaip visi neturi teisės rodytis visuomenėje. Paskutinis jo išsišokimas Seime stebint užsienio diplomatams Lietuvą pastatė greta atsilikusių ir autoritarinių valstybių, kuriose kitokiems yra nesaugu.

Paauglys klausosi mums ausis draskančios muzikos. „Išjunk tuoj pat“, – dažniausiai atskrieja tokia tėvų komanda. Vakarų pasaulyje būtų suprantama, kad net ir dar mažas žmogus yra asmenybė, kuri turi teisę į savo pomėgių laisvę, jei tik jo pasirinkimas nekelia grėsmės visuomenei.

Palyginti visai neseniai mūsų visuomenė ėmė toleruoti viešumoje pasirodančius neįgaliuosius. Susizgribta, kad judėjimo negalią turintys Lietuvos gyventojai negali lankyti spektaklių, patekti į parduotuves, pasinaudoti viešu tualetu, nes patekimas į šiuos objektus jiems nėra pritaikytas. Anksčiau apie tai nebūdavo galvojama, nes erzinantys neįgalieji visuomenei paprasčiausiai neegzistavo. To, kas mums nereikalinga, neturi būti šalia!?

Tik dabar, pagal Vakarų pasaulio standartus, visi visuomeniniai pastatai privalo būti pritaikyti neįgaliųjų naudojimui. Prie prekybos centrų atsirado automobilių vietų neįgaliesiems. Be jokios abejonės, praeis 10-15 metų, Lietuvoje pasikeis dar viena karta, visuomenei akių neberėš ir šalia gyvenančios seksualinės mažumos. Prisiminkime, kaip ir Vakarų pasaulis ilgai gijo nuo neapykantos juodaodžiams.

Todėl tokiame kontekste klausimas, ar toliaregiškai pasielgė prieš gėjų renginius kategoriškai pasisakęs Palangos meras, yra visiškai prasmingas. Aišku, kaip ir visi politikai, jis savo atsakymą galėjo įvynioti į tokią vatą, kuri tiktų visiems. Tai, kad Š.Vaitkus savo nuomonę išsakė tiesiai, yra sveikintina. Ryžtingi veiksmai ir pasisakymai politiką tik puošia.

Tačiau Lietuvoje (o gal ir už jos ribų) paskleista žinia, kad Palangoje netoleruojami gėjai ar lesbietės, tarptautinio statuso siekiančiam mūsų kurortui balų neprideda. Į Palangą susiruošusiems net ir tradicinės lytinės orientacijos užsieniečiams pasiųstas signalas, kad mūsų kurorte poilsiautojai skirstomi į laukiamus ir nepageidaujamus. Užsieniečiams tai – atsilikusios, homofobiškos šalies ženklas.

O juk internete diskusijų audrą sukėlęs amerikiečio pasiūlymas Palangai iš esmės yra visiškai kitoks. Jis miesto valdžiai siūlo mąstyti nestandartiškai, priimti nestandartinius sprendimus, kurie būtų įdomūs visam pasauliui.

Kiek mes galėtume išvardinti Baltijos pajūryje esančių Vakarų Europos kurortų? Matyt, užtektų vienos rankos pirštų. Tada užduokite sau klausimą, o kiek užsieniečių žino apie Palangą? Pagal mūsuose dar retus poilsiautojus iš Vakarų Europos valstybių, galima spręsti, kad nedaug. Kaip galima atvažiuoti ilsėtis į kurortą, jei apie jį nesi girdėjęs ir net nežinai, kad toks egzistuoja?

Ką daryti, kad Palanga garsėtų jei ne visame pasaulyje, tai bent Europoje? Kas pas mus turėtų vykti, kad trauktume poilsiautojus iš Vakarų? Prancūzijoje esantį Kanų kurortą išgarsino ten vykstantys tarptautiniai kino festivaliai. Dabar tai – prestižinė poilsiavimo vieta visame pasaulyje.

Koks tradicinis tarptautinis renginys galėtų vykti Palangoje? Gal pasistačius naują vasaros estradą pas mus galėtų atsirasti, pavyzdžiui, garsiausių pasaulio smuikininkų konkursas? O gal įdomesnis būtų vien tik buities prietaisais muzikinį garsą kuriančių grupių varžytuvės? O kaip atrodytų Palangoje organizuojamas jau mažai koncertuojančių pasaulio pop muzikos žvaigždžių veteranų festivalis? Gal jiems nėra progų visiems susitikti vienoje vietoje ir jie mielai pasinaudotų tokia galimybe?

Teko girdėti, kad Lenkijoje užgeso tarptautinis fejerverkų konkursas. Kodėl nepamėginus geriausių pirotechnikų parsivilioti pas save? Miesto vadovams buvo kilusi mintis šiemet paplūdimyje organizuoti tarptautinį smėlio skulptūrų konkursą? Kodėl šios idėjos realizavimas nebuvo perimtas į savo rankas, o patikėtas tiems, kuriems ta Palanga buvusi nebuvusi?

„Mąstykite nestandartiškai“, – kurorto vadovus ragina amerikietis, kuris mūsų valdžiai tam nubrėžė tolimą ribą. Siekiančią net gėjų santuokas Palangoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nepaisant prasidedančio vasaros sezono, nė vienas į Palangą atvykęs ukrainietis karo pabėgėlis neliks gatvėje, sako kurorto meras Šarūnas Vaitkus.


Dujų ir biokuro kainoms pasiekus rekordines aukštumas, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ramina miestelėnus, kad, jeigu šiluma kurorte ir brangs, kol kas neaišku kiek.


Protesto žygio „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021“ šeimoms nuo gėjų ginti organizatorių komitetas paskelbė dalyvių registraciją. Vienas pirmųjų jam užsiregistravo Palangos miesto Tarybos narys Darius Kubilius, kuris yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Palangos skyriaus pirmininkas. Žygiui neliko abejingi ir kai kurie pajūrio krašto...


Kas nors pasakys, kad dovanos ir meras – du vienas kitam nederantys dalykai, tačiau miestų vadovai – ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus – jų, oficialių, gauna ir jos yra reprezentacinių išlaidų dalis. „Tačiau pernai oficialių dovanų meras Š. Vaitkus negavo, tik,“ – Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Robertas Trautmanas sakė...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Palanga miestiečiams ir svečiams pasiūlys gausią ir turtingą renginių programą. „Švęsime gražiai ir pagarbiai – Vasario 16-osios proga parengta programa yra orientuota tiek į jaunimą, tiek į vyresnius gyventojus“, – sakė Palangos kultūros ir jaunimo centro renginių režisierė Aušra Latonienė.


Pasivažinėti dviračiu – puiku. Juolab, kad kurorte – puikūs dviračių takai, o dviračių nuomos punktai gali pasiūlyti dviračių įvairovę. Bet dviračių mėgėjo patirtis, nuomojant dviratį ir juo lekiant su vėjeliu kurorto gatvėmis, gali būti ir karti.


Amerikiečio provokacija verčia mąstyti

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 05 24 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ar ateityje Palangoje gali įvykti gėjų paradai? Ar teisus Palangos meras Šarūnas Vaitkus, kategoriškai pareiškęs, kad seksualinėms mažumoms oficialių renginių kurorte nebus? Ar miesto vadovas nepasirodė, kaip provincialus homofobas, kuris bijo visko, kas netradiciška?


Prieš septynerius metus, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, Anglijos viduryje, pietų Jorkšyre, jaukiame ir išpuoselėtame Rotherham miestelyje likimas suvedė su tuomet dar vos 21 metų marijampoliečiu Mindaugu Andriuškevičiumi. Vaikinas tiesiog degė noru užsidirbti pinigų ir padėti Lietuvoje likusiems artimiesiems. Tačiau kaip ir dauguma lietuvaičių, pakliuvusių į...


Valdžia apklausos bijo, kaip būsimų rinkimų repeticijos

Vytautas Vladas Ajauskas, Palangos miesto gyventojas, 2010 08 22 | Rubrika: Miestas

Ką miesto taryboje atstovauja Palangos liberalai, socdemai ir dvi tvarką bei teisingumą išpažįstančios moterys? Kieno valią jie reiškia?  


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius