Atidengta memorialinė lenta, skirta prieš 200 metų Palangoje viešėjusiam Adomui Mickevičiui

Ketvirtadienį, liepos 18 d., Palangoje atidengta memorialinė lenta, skirta prieš 200 metų Palangoje viešėjusiam ir čia sveikatą stiprinusiam pasaulinio lygio lietuvių ir lenkų poetui, dramaturgui, publicistui bei visuomenės veikėjui Adomui Mickevičiui. Ji papuošė „Ramybės“ kultūros centro pastatą, esantį Vytauto g. 35 – jo vietoje anksčiau stovėjo namas, kuriame buvo apsistojęs garsusis poetas.
Į memorialinės lentos atidengimo renginį susirinko kultūros bendruomenė. Į susirinkusius besikreipęs Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus pirmiausia padėkojo už gražią iniciatyvą įamžinti A. Mickevičiaus apsilankymą Palangoje pastato savininkei Gaivai Samukienei. Meras atkreipė dėmesį, jog Palanga visais laikais traukė žmones kaip kurortas, kuriame galima sustiprinti sveikatą. Paminėdamas žymiojo A. Mickevičiaus apsilankymą Palangoje bei atidengdamas poetui skirtą atminimo lentą kurortas, pasak Š. Vaitkaus, turės dar vieną traukos vietą, dominančią ne tik palangiškius, bet ir turistus.
Palangos kurorto muziejaus direktorė Virginija Paluckienė renginio metu atkreipė dėmesį, jog Adomo Mickevičiaus kūryba paliko gilų pėdsaką lietuvių kultūros ir literatūros istorijoje. Ji sutelkė ir formavo XIX a. skirtingomis kalbomis kalbančių Lietuvos žmonių – lietuvių, lenkų, gudų – lietuviškąjį patriotizmą, susiejo jį su Lietuvos istorine atmintimi ir su vieta, gimtine. 19 amžiuje „tėvynė Lietuva“ buvo suvokiama remiantis Adomo Mickevičiaus literatūros kūriniais.
„Būtent šioje vietoje lygiai prieš 200 metų, Adomas Mickevičius lankydamasis Palangoje buvo apsistojęs, norėdamas pataisyti pablogėjusią sveikatą „maudynėmis jūroje“, kaip jam buvo rekomendavę gydytojai. Pats Adomas Mickevičius apie savo kelionę draugui rašė „Važiuoju į Palangą! Turėsiu malonią palydą ir nebrangią viešnagę. Tuo metu Palanga buvo dar nedidelis žvejų miestelis, negausiai lankomas poilsiautojų. Tikras sutapimas, jog tais pačiais, 1824 metais prasidėjo ir grafų Tiškevičių epocha Palangoje, kai Mykolas Tiškevičius įsigijo Palangą, o vėliau jo vaikaitis Juozapas Tiškevičius įkūrė geriausioms Europos vasarvietėms nenusileidžiantį kurortą. Grafai Tiškevičiai, vertindami Adomo Mickevičiaus atminimą, savo statomas vilas vadino jo kūrinių herojų vardais. Vila „Aldona“ pavadinta herojės iš poemos „Konradas Valenrodas“ vardu. Vila „Gražina“ – iš analogiško pavadinimo poemos. Taip pat – vila „Svitezis“, priklausiusi grafaitei Marijai Tiškevičiūtei, o vėliau – kunigaikščiui Mykolui Oginskiui, pavadinta tokiu pačiu Adomo Mickevičiaus baladės vardu. O pats Adomas Mickevičius, nors ir gyvendamas toli nuo Lietuvos, taip pat neužmiršo Palangos – 1828 m. išleistoje poemoje „Konradas Valenrodas“ paminėjo Palangos vardą, štai tokiomis eilėmis: „...Bet Palangos toj pakrantėj, kur krūtimis triukšmingai jūra baltuodama blaškos ir iš žiočių putotų smėlį sruvenantį pila...“. Kūrinys Konradas Valenrodas XIX a. pabaigoje buvo skaitomas kaip lietuvių tautinio atgimimo „vadovėlis“, – kalbėjo V. Paluckienė.
Tą pačią dieną, liepos 18 d., 20 val. Palangos kurhauzo koncertų salėje vyks Adomui Mickevičiui skirtas koncertas „Mickevičius dainose“. Jo metu publikai koncertuos talentingi Lenkijos muzikantai – Renata Drodz (sopranas) bei pianistai Artur Jaron ir Magdalena Trzebinska.
Liepos 19 d., penktadienį, 16 val. Palangos kurorto muziejus pakvies į renginį „Pokalbiai apie Adomą Mickevičių“. Alicija Dzisevič (Vilniaus universiteto Adomo Mickevičiaus muziejus) kalbės tema „Adomo Mickevičiaus jaunystė: darbai, poilsis ir meilė“, Eduardas Budrys (Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka) – tema „Adomo Mickevičiaus kūryba kaip metafizinis epochos atspindys“.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
O kaip grafų Tiškevičių 200-čio atsiradimo Palangoje jubiliejus? 2024-07-20 09:02 (IP: 162.158.222.86)
1824 m. liepos 13 d. grafai Tiškevičiai įsigijo Palangą su Darbėnais ir Grūšlauke. Kaip šią jubiliejinę 200 metų sukaktį paminėjo Palangos miestelio savivaldybė?.. Teisingai. Atspėjot - niekaip. P.S. Dar vienos grafaitės seniai seniai padarytos skulptūros pastatymas prie Anapilio ant suoliuko nėra grafų Tiškevičių ir Palangos 200-čio atminimo įamžinimas.Taip pat skaitykite
Pasauliui minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Palangos miesto savivaldybė jungiasi prie tarptautinės socialinės akcijos „16 aktyvizmo prieš smurtą prieš moteris ir mergaites dienų“.
Ketvirtadienį, liepos 18 d., Palangoje atidengta memorialinė lenta, skirta prieš 200 metų Palangoje viešėjusiam ir čia sveikatą stiprinusiam pasaulinio lygio lietuvių ir lenkų poetui, dramaturgui, publicistui bei visuomenės veikėjui Adomui Mickevičiui.
Liepos 18 d. atidengiama memorialinė lenta, skirta Adomui Mickevičiui
2024 07 16 | Rubrika: Miestas
Minint 200-ąsias pasaulinio lygio lietuvių ir lenkų poeto Adomo Mickevičiaus apsilankymo Palangoje metines, liepos 18 d. 11 val. ant pastato, kuriame žymusis romantizmo atstovas buvo apsistojęs (Vytauto g. 35), bus atidengiama memorialinė lenta.
Pagerbtas Holokausto aukų atminimas, atidengta atminimo lenta L. Gutmanui
2024 01 26 | Rubrika: Jūros vaikai
Penktadienį, Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos išvakarėse, atminimo žvakutės uždegtos bei simboliniai akmenukai padėti ant Holokausto aukų kapo Palangos civilinėse kapinėse.
Rugpjūčio 15 d. 16 val. Palangoje, S. Daukanto g. 33, atstatant istorinė teisingumą, bus iškilmingai atidengta atminimo lentelė broliams Plechavičiams.
Pirmadienį, minint Vietos savivaldos dieną, Palangoje, prie S. Dariaus ir S. Girėno gatvės 35 – ojo namo, atidengta paminklinė lenta, skirta pagerbti palangiškį knygnešį, ilgametį Palangos valsčiaus viršaitį Feliksą Paulauską.
Sovietmečiu prie Palangos tilto buvo lenta, ant kurios temperatūrą kreida rašė, prieš 5 metus veikė elektroninė info lenta ant tilto, o dabar – nieko
"Juozo alaus bravoras", 2021 06 23 | Rubrika: Miestas
Į „Palangos tiltą“ užėjęs palangiškis Aloyzas piktinosi, kad moderni Palanga nėra tokia moderni
Palangos senosios gimnazijos biologijos mokytoją Daivą Urbštienę gyvenime sunku labai nustebinti, tačiau kai prieš karantiną, viename susitikime jai prisistačius mokytoja, vos ne visi ėmė sutartinai prisiminti savo mokyklas, mokytojus ir net atskirus dalykus, ji širdyje nusistebėjo: „Žmonės, baigę mokyklą prieš 30 metų ir daugiau, iki šiol prisimena ir kalba apie savo buvusius mokytojus.“
Už 2 500 eurų parduodama Palangos interneto svetainė www.palangoje.info
"Palangos tilto" informacija, 2020 02 24 | Rubrika: Miestas
Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.
Palangoje atidengta atminimo lenta kompozitoriui Juozui Karosui
2015 07 16 | Rubrika: Miestas
Palanga įamžino žinomo Lietuvos kompozitoriaus, pedagogo bei dirigento Juozo Karoso atminimą – ketvirtadienį Birutės al. 5 esantis namas, kuriame daugiau nei 20 vasarų (nuo 1958 m. iki 1981 m.) gyveno ir kūrė J. Karosas, paženklintas atminimo lenta.