Balandžio 4-ąją minima tarptautinė kaukolės skliauto deformacijos diena. Kas tai?

Palangos tiltas, 2023-03-29
Peržiūrėta
1270
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Balandžio 4-ąją minima tarptautinė kaukolės skliauto deformacijos diena. Kas tai?

Ši diena skirta atkreipti tėvų ir gydytojų bendruomenės dėmesį į kūdikių galvytės deformacijas, kurios gali atsirasti tiek dėl retos sunkios ligos, kuomet per anksti suauga kaukolės siūlės (Lietuvoje kraniosinostozė diagnozuojama 10-15 kūdikių per metus), tiek dėl kur kas dažniau pasitaikančių pozicinių deformacijų.

Dėl naujagimio ir mažo kūdikio poreikio miegoti didžiąją paros dalį, pozicinės galvytės deformacijos liaudiškai vadinamos „nugulėjimu“, bet tai sudaro klaidingą įspūdį, tarsi kūdikis nejudėdamas valandų valandas praleido lovelėje miegodamas. Iš tiesų, pozicinių deformacijų priežastis – ilgalaikis spaudimas į tą pačią vietą. Spaudimą gali sukurti bet koks kietas paviršius – lovytė, automobilinė kėdutė, gultukas, nešiojančiojo ranka ir pan. Pozicinių deformacijų dažniausiai galima išvengti, todėl ypač tėvams labai svarbu žinoti pagrindinius veiksnius, kurie sukelia „nugulėjimo“ riziką.

Kūdikio miegas. Dar nuo senovės močiutės sakydavo, kad kūdikį reikia vartyti, migdyti vis ant skirtingų šonų. Tačiau nuo 1994 m. PSO (Pasaulinė Sveikatos Organizacija) rekomenduoja kūdikius migdyti tik ant nugaros, nes tai -  saugiausia padėtis. Dėl šios rekomendacijos, staigių kūdikių mirčių atvejų sumažėjo ~50%, tačiau „nugulėjimų“ skaičius išaugo daugiau nei 400%. Migdant kūdikį ant nugaros reikėtų kiekvieno miego metu pakreipti galvytę vis į kitą pusę, migdyti kūdikį vis kitame lovytės gale, kartas nuo karto pakeisti lovytės vietą kambaryje. 

Kūdikio priežiūra. Svarbu rekomendacijos kūdikį migdyti ant nugaros, neperkelti į jo būdravimo laiką. Čia reikėtų vadovautis taisykle „Miegas ant nugaros, žaidimai ant pilvuko ir šonų“. Kūdikį pradėti guldyti ant pilvuko galima nuo pirmųjų savaičių, pradedant po kelias minutes per kartą, o 3-4 mėnesių kūdikis ant pilvuko per dieną sumoje turėtų išgulėti 1 valandą. Kūdikio guldymas ant pilvuko ir šonų stiprina raumenis, gerina bendrąją raidą ir stambiąją motoriką, gali apsaugoti nuo galvytės deformacijų.

Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį, ar kūdikio priežiūroje nenaudojame pasikartojančių, išskirtinai tėvams patogių padėčių, pvz.: ar nemaitiname tik iš vienos pusės? Ar nenešiojame tik ant kairės rankos, norėdami, kad dešinė liktų laisva? Saikas ir įvairovė yra būtini.

Kūdikių įrangos naudojimas. Automobilinė kėdutė yra būtinas, o gultukas bene populiariausias pirkinys kūdikio kraitelyje. Tačiau tai yra būtent tie daiktai, kurie naudojami nesaikingai ir ne pagal paskirtį bene ženkliausiai prisideda prie problemos atsiradimo. Nesaikingas šių prietaisų naudojimas gali ne tik suplokštinti galvytę, bet ir sukelti eilę kitų raidos sutrikimų įvardijamų kaip „konteinerio sindromas“.

Automobilinė kėdutė turėtų būti naudojama tik kelionės metu. Pasivaikščiojimams parke ar parduotuvėje kūdikį reikėtų perkelti į vežimėlį. Gultukas yra itin mėgstamas pirkinys, kadangi tai tarsi tėvų laisvų rankų įranga, leidžianti tėvams padaryti dalį buities darbų, kol kūdikis būdrauja. Jokiu būdu nereikėtų kūdikio migdyti gultuke. Visuose kūdikio priežiūrai skirtuose įrenginiuose bendras laikas sumoje per parą neturėtų viršyti 2 valandų, o vienu metu rekomenduojama kūdikiui juose būti ne ilgiau 15-20 min.

Kitos aplinkybės, kurios dažniausiai nekontroliuojamos. Deformacijos gimdoje dėl daugiavaisio nėštumo ar didelio vaisiaus svorio, kuomet ribojama vieta gimdoje. Įgimta kreivakaklystė – kūdikis nuo gimimo guli susirietęs tarsi „C“ formos, viena galvos pusė pritraukta prie peties dėl trumpesnio kaklo raumens, neturi jėgų sukti galvytės į kitą pusę. Klubo sąnario displazija, įvairios operacijos – kūdikis ypač daug laiko guli vienoje padėtyje. Ankstukai, kurių kaukolės kur kas minkštesnės, be to jie išskirtinai guldomi ant šonų. Gimdymo metu patirtos traumos, naudotos pagalbinės priemonės ir kt.

DEFORMACIJŲ TIPAI

Pagal tai, kuriai kaukolės vietai tenka ilgalaikis spaudimas, skiriami ir atskiri deformacijų tipai.

Brachicefalija („plokščias pakaušis“)

Požymiai: galvytė „trumpa“, pakaušis platus ir tolygiai plokščias, išplatėję galvos šonai. Iš profilio galvytė gali atrodyti kaip nukirsta, o iš viršaus panaši į trikampį. 

Ydinga padėtis: kūdikis daug laiko būna padėtyje „ant nugaros, galvytę laiko tiesiai“: įtempti sprando raumenys; karuselė virš galvos; gultukas; autokėdutė.

Plagiocefalija („kreiva galvytė“) 

Požymiai: pakaušis vienoje pusėje atsikišęs, kitoje - plokštesnis. Kakta vienoje pusėje atsikišusi į priekį, nesimetriška ausų linija, viena akis didesnė, vienas skruostas atsikišęs į priekį. Galvytė iš viršaus panaši „į rombą“.

Ydinga padėtis: kūdikis daug laiko būna padėtyje „ant nugaros, galvytę laiko pasukęs į vieną pusę“: dažnai kartu pasireiškia kreivakaklystė. Tai dažniausiai pasitaikantis deformacijų tipas, galintis atsirasti kartu su brachicefalija (galvytė ir „kreiva“, ir „plokščia“) arba skafocefalija (galvytė ir „kreiva“, ir „siaura“).

Skafocefalija („siaura galvytė“) 

Požymiai: galvytė „pailga“ ir siaura. Sunkesniais atvejais atsikiša kakta ir pakaušis, akys priartėja viena prie kitos.

Ydinga padėtis: kūdikis daug laiko guldomas išskirtinai ant šonų, dažnai pasireiškia ankstukams. Taip pat gali atsirasti gimdoje, jeigu kūdikis sėdi, o galva remiasi į šonkaulių lanką. Jeigu nėra nei vienos iš šių aplinkybių, galima įtarti kraniosinostozę.

KAIP PASTEBĖTI?

Dėl ypatingų kūdikio kaukolės savybių, pirmieji 4 mėnesiai yra potencialūs atsirasti „nugulėjimui”, tačiau tuo pačiu ir patys efektyviausi koreguoti galvytės formą. Labai svarbu nuolatos stebėti galvytės formą ir kuo anksčiau pastebėti problemą. Rekomenduojama kas savaitę daryti nuotraukas iš tam tikrų padėčių (daugiau informacijos, kaip vertinti šias padėtis www.kudikiogalvyte.lt):

Kūdikis guli ant nugaros, fotografuojamas viršugalvis.Kūdikis guli ant nugaros, fotografuojamas veidas iš apačios, nuo smakro.fotografuojama iš šonų (profilis iš abiejų pusių).fotografuojama iš viršaus.

KĄ DARYTI?

Labai dažnai tėvai susiduria su tokiais patarimais kaip: „nieko nereikia daryti“, „pradės, sėdėti, ropoti – susitvarkys pati“, „tai tik estetinė problema, užaugs plaukai ir nesimatys“. Prisiminkime, kad pirmieji mėnesiai yra patys svarbiausi, kuomet kauliukai dar minkšti, o juos jungiančios siūlės paslankios. Korekcijos raktas – spaudimas priešinga kryptimi. Viso yra 4 korekcijos priemonės, iš kurių pirmosios 3 turėtų būti naudojamos kartu:

Padėčių keitimas (paprasčiau „vartymas“), vengiant spaudimo plokštesnei vietai. Brachicefalijos atveju reikėtų guldyti kūdikį ant šonų, vengti naudoti gultuką ir autokėdutę. Plagiocefalijos atveju kreipti galvytę į priešingą pusę. Skafocefalijos atveju guldyti ant nugaros, kad galvytė žiūrėtų tiesiai.Kineziterapija padeda individualiai įvertinti kiekvieną atvejį, raumenų būklę, bendrą raidą bei parinkti tinkamus mankštos pratimus ir nešiojimo padėtis taikytinas kasdienoje.Ortopedinė pagalvė gali būti naudojama, kai kūdikis miega. Plačiai paplitusi nuomonė, kad pagalvė yra pavojinga dėl uždusimo rizikos. Tačiau jau yra sukurta pagalvių, kurios yra visiškai pralaidžios orui, anatominės formos, jų efektyvumas patvirtintas klinikiniais tyrimais. Svarbu atsakingai pasirinkti, pardavėjo klausti, ar produktas turi tokius sertifikatus kaip: CE (medicininės klasės), TUV (pralaidi orui), Oekotex (saugi tekstilė) ir pan.Ortopedinis šalmas. Kraštinė priemonė, kuri rekomenduojama, kai „nugulėjimas“ vidutinis, o keletą mėnesių prieš tai taikytos priemonės neduoda rezultatų; arba, kai kūdikio amžius 6 ir daugiau mėnesių, o „nugulėjimas“ vidutiniškai sunkus arba labai sunkus. Ortopedinio šalmo gydymas jau įmanomas ir Lietuvoje, specialioje klinikoje, o gydymas kainuoja beveik 3000 eurų.

 

GALIMOS PASEKMĖS

Dėl sudėtingų tyrimų metodikos kol kas sunku įvertinti, kokį neurologinį poveikį kaukolės formos pokyčiai turi smegenims. Smegenys yra plastiškas organas ir geba prisitaikyti. Jau pasirodo pirmieji tyrimai, kad ankstyvoje vaikystėje gali vėluoti raida ir mokymosi gebėjimai, tačiau jie nėra ženklūs. Esant vidutinio sunkumo plagiocefalijai, atsiranda veido bei žandikaulio asimetrija, todėl ateityje gali būti problemų su dantimis, prireikia tiesinimo. 

Kepurės, dviratininkų ar slidinėjimo šalmai, akiniai (paprasti, saulės, nardymo) yra sukurti normalios formos galvoms, todėl dažnai pasitaiko, kad vėliau tėvai nesupranta, kodėl vaikui (o gal ir pačiam suaugusiajam) nepatogu, spaudžia ir pan. 

Pozicinių deformacijų galima išvengti, o anksti pastebėjus, gana efektyviai pakoreguoti. Svarbu neuždelsti problemos ir nelaukti, nes laikas yra svarbus.   

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Atšvaitų diena yra minima trečiąjį spalio ketvirtadienį – šiemet spalio 19-tąją. 


Kaip atpažįstame viešoje vietoje regos negalią turintį žmogų? Pagal baltąją lazdelę, ji aplinkiniams tarsi identifikavimo ženklas. O neregiui ši priemonė pirmiausia rodo kelią, padeda išlikti oriu ir savarankišku, leidžia dalyvauti viešajame gyvenime. 


Rugpjūčio 24 d. 11 val. Jūratės ir Kastyčio skvere bus minima Ukrainos Nepriklausomybės diena.


Balandžio 6-oji – Saugaus eismo diena Lietuvoje. Septynioliktus metus iš eilės minima Saugaus eismo diena siekiama dar kartą atkreipti visų eismo dalyvių dėmesį į saugų eismą kelyje bei priminti, kad Kelių eismo taisyklių turime laikytis kasdien. 


Ši diena skirta atkreipti tėvų ir gydytojų bendruomenės dėmesį į kūdikių galvytės deformacijas.


Gruodžio 9 dieną minima Tarptautinė antikorupcijos diena, skirta kovos su korupcija problemoms spręsti, atkreipti visuomenės dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią.


Lietuvos automobilių kelių direkcijos iniciatyva trečiasis spalio ketvirtadienis yra paskelbtas Atšvaitų diena. 


Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau maždaug kas aštuntas iš jų – tiesiog nenaudojamas, dar nedidelė dalis jų – sugedę.


Šventojoje bus minima Jūros diena

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 11 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį, rugsėjo 14 d., linksmai nusiteikę į šventę pakvies šventojiškiai – miestelyje bus minima Jūros diena. Jos metu Jūros gatvės pėsčiųjų alėjoje šurmuliuos renginiai, skirti pirmosios Lietuvoje Jūros dienos paminėjimui. Pasak Palangos kultūros ir jaunimo centro kultūrinės veiklos vadybininkės Mantės Lukošienės, Jūros dienos...


Svarbiausi Baltų vienybės dienos minėjimo renginiai šiais metais vyks Palangoje – taip apsispręsta penktadienį Palangoje vykusiame susitikime, kuriame dalyvavo Lietuvos ir Latvijos diplomatai, politikai bei kultūros darbuotojai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius