Bibliotekoje oficialiai atidarytas nemokamos teisinės pagalbos prieigos taškas

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-08-30
Peržiūrėta
2027
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Bibliotekoje oficialiai atidarytas nemokamos teisinės pagalbos prieigos taškas

Teisinės konsultacijos nėra pigios, tad ne visi sau gali jas leisti. Taip tuomet viltys dedamos į teikiamą nemokamą teisinę pagalbą. Tokią galimybę nuo šiol teiks ir Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Trečiadienį bibliotekoje įvyko oficialus šio projekto pristatymas bei atviros prieigos taško atidarymas, o po jo palangiškiai galėjo pasidomėti juos kamuojančiais teisiniais klausimais gyvai.

Palangiškiams teisiniai klausimai – aktualūs
Kaip paminėjo Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė, biblioteka nuolat stengiasi suteikti kuo daugiau informacijos žmonėms visose gyvenimo situacijose, įvairiais atvejais. „Esame apmokę nemažą būrį žmonių naudotis kompiuteriais, kompiuterinio raštingumo, ir tie žmonės yra tapę nuolatiniais bibliotekos interneto skaityklos lankytojais. Ši nauja paslauga – nemokama teisinė pagalba – teikiama daug kur Lietuvoje. Visose tose savivaldybėse, kur bendradarbiaujama su šiais teisininkais, pasiruošta pagelbėti žmonėms padėti susisiekti su specialistais informacinių technologijų dėka. Mūsų darbuotojai taip pat padės tą padaryti, visi tam yra pasiruošę“, – kalbėjo A. Banevičienė.
Direktoriaus pavaduotoja akcentavo, kad biblioteka yra socialiai atsakinga ir tokią paslaugą gyventojams teikti yra malonu, nes ji nieko nekainuoja. „Patys žinote, teisinės paslaugos nėra pigios, tie, kurie buvo susidūrę, galėtų tai patvirtinti. Tikiu, kad palangiškiai tokia paslauga mielai naudosis. Tai, jog mūsų gyventojams teisiniai dalykai yra aktualūs, įrodo tai, jog Palanga pirmauja tarp daugiausiai atveriančių teisės duomenų portalą „Infolex“. Tad, jaunimas, būkit pasiruošę konsultuoti palangiškius“, – neabejojo paslaugos naudingumu bibliotekos direktoriaus pavaduotoja.

Išgrynino dvi sritis
Kas yra toji VU Teisės klinika, kokias paslaugas ji teikia ir kaip bus galima konsultuotis su teisininkais, paaiškino susirinkusiems VU Teisės klinikos direktorius Laurynas Totoraitis.
„Per dvidešimt savo gyvavimo metų Teisės klinika išgrynino dvi savo kompetencijų sritis: nemokama teisinė pagalba interesantams, tai yra konsultacijos, procesinių dokumentų teismui, darbo arba ginčų komisijai rengimas ar kitoms ikiteisminėms institucijoms ir bet kam kitam. Antroji Teisės klinikos sritis yra visuomenės teisinis švietimas. Reaguodami į aktualijas, kurios vyksta viešoje erdvėje, dažnai pateikiame teisinį vertinimą, pavyzdžiui, rezonansinėje byloje ar kitais teisiniais dalykais, pavyzdžiui, vasarą viešbučio atsakomybė už pamestus daiktus, artėjant rudeniui dalijame patarimus, kaip sudaryti kokybišką nuomos sutartį ir kaip neturėti problemų nei nuomininkui su nuomotoju, nei atvirkščiai. Pasinaudodami savo ryšiais su žiniasklaidos kanalais, šviečiame visuomenę teisiniais klausimais“, – pasakojo Teisės klinikos direktorius.
Teisininkai konsultuoja socialiai pažeidžiamus asmenis, pavyzdžiui, dėl darbinių santykių ar vieniša mama siekia prisiteisti alimentus iš besislepiančio tėvo, taip pat kita interesantų grupė yra jaunas verslas, tai yra iniciatyvos, kurioms teisininkai padeda tapti realybe, trečioji grupė – nevyriausybinės organizacijos.
Prieš 20 metų VU Teisės kliniką įsteigė ir ją globoja Vilniaus universitetas, advokatų kontora „Ellex Valiunas“ bei Vilniaus universiteto Studentų atstovybė.
Šiuo metu Teisės klinikoje dirba neatlygintinai penkiolika gabiausių Vilniaus universiteto studentų. Studentai nėra paliekami vieni kovoti su joms patikėtomis užduotimis, jiems padeda, jų parengtus teisinius dokumentus peržiūri ir pakonsultuoja teisės profesionalai, mokslo darbuotojai ir žymūs šalies teisininkai, kurių yra aštuoniolika. Kiekvienais metais į Teisės kliniką kreipiasi apie 4000 žmonių, per 20 veiklos metų įgyvendinta 60 tūkst. projektų, prieš dvejus metus nemokamos teisinės pagalbos teikimą regionuose konsultantai pradėjo su garbinga viešnia – prezidente Dalia Grybauskaite. Nuo to laiko apimamas visas paslaugų spektras ir teikiama visapusiška pagalba ne tik sostinėje, bet ir visuose šalies regionuose.

Biblioteka šiandien – daug įvairiapusiškesnė
„Prieš dvejus metus nustatėme tokią problemą: žmonės mažuose miestuose neturi kur kreiptis dėl teisinių niuansų, advokatai – pernelyg brangiai atsieina, tad pradėjome svarstyti, kaip padėti tiems žmonėms, kurių galimybės yra mažesnės. Pradėjome nuo M. Mažvydo bibliotekos ir taip išsiplėtėme iki 163 bibliotekų visoje šalyje, kur per pastarąjį dešimtmetį koncepcija pasikeitė, bibliotekos nebėra tik tos vietos, kur ateinama pasiimti knygą, čia vyksta kur kas daugiau. Su tokia mintimi ir pasiūlėme bibliotekoms prisijungti prie mūsų plėtojamo projekto“, – nupasakojo idėjos įgyvendinimo kelią L. Totoraitis.
Tad kaip pasinaudoti teisine konsultacija? Gyventojai, norintys pasinaudoti nemokama nuotoline teisine pagalba, turi iš anksto užsiregistruoti puslapyje www.teisesklinika.lt arba telefonu +370 670 25 165 (darbo dienomis 11-16 val.). Atėjus į biblioteką, gyventojai sulauks pagalbos iš bibliotekos darbuotojų, kurie nukreips, kaip susisiekti su teisininkais. Tai padaryti galima naudojant programą „Skype“.
Palangos viešoji biblioteka – jau 163-oji įstaiga šalyje, prisijungusi prie nacionalinio projekto „Nemokama teisinė pagalba Lietuvos regionuose“. Bibliotekos lankytojams bus sudaryta galimybė neatlygintinai naudotis kompiuterizuotomis darbo vietomis ir prisijungti prie virtualaus pokalbių kambario su VU Teisės klinika. Nuotolinės konsultacijos metu gyventojai galės matyti ir girdėti klinikos teisininkus, konfidencialiai gauti jiems parengtus teisinius dokumentus bei išsiaiškinti, kur ir kaip juos pateikti. Prireikus pagalbos, pavyzdžiui, atsispausdinti dokumentus ar kita, padės bibliotekos darbuotojai.
„Pasitelkus technologijas, VU Teisės klinikos paslaugos tampa prieinamos dar didesnei daliai Lietuvos gyventojų. Smagu, kad vis daugiau įstaigų išreiškia norą prisijungti prie projekto, tad ateityje į atviros prieigos taškų tinklą planuojame įtraukti didesnį skaičių šalies bibliotekų, mokyklų ir seniūnijų. Už projekto plėtrą Palangoje esame ypač dėkingi geranoriškai ir iniciatyviai Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos administracijai bei „Western Union“, kurios finansinė parama sudarė sąlygas idėjos įgyvendinimui“, – partneriams dėkojo VU Teisės klinikos direktorius L. Totoraitis, paskatinęs skleisti žinią apie teikiamą nemokamą teisinę pagalbą.

Dažniausi klausimai – dėl darbo ir šeimos
„Toji pagalba yra maksimaliai prieinama ir žmonės iš tikro labai aktyviai naudojasi šiomis konsultacijomis“, – „Palangos tiltui“ patikino VU Teisės klinikos direktorius L. Totoraitis.
Pasak pašnekovo, dažniausiai žmonės kreipiasi dėl darbo ginčų, pavyzdžiui, sutarties nutraukimo ar neišmokėto darbo užmokesčio, taip pat kita dažna gyventojų teisinė bėda yra šeimos teisė, kai tariamasi dėl vaikų gyvenamosios vietos, kartu ir palikimo klausimai.
„Bet nereikia pervertinti mūsų galimybių, mes stebuklų nepadarysime, jeigu matysime, kad žmogus yra neteisus. Mes teikiame konsultacijas, kurios kartais žmones ir nuvilia. Pavyzdžiui, ateina žmogus, kuris yra neteisus, bet to nepripažįsta. Jeigu klausimas – ant ribos, mes įvardijame rizikas, žmogus tada paskui pats vertina, ar jam verta, ar neverta veltis į teismus“, – keletą niuansų įvardijo VU Teisės klinikos vadovas L. Totoraitis, paraginęs pasinaudoti galimybe išsiaiškinti kamuojančius teisinius klausimus ir tik tada daryti atitinkamus sprendimus, kaip veikti toliau.
Nuo šiol palangiškiai tą galės padaryti, užsukę į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. 


Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba (toliau – Tarnyba) informuoja, kad teisinių paslaugų informacinėje sistemoje (toliau – TEISIS) yra įdiegtas funkcionalumas pateikti prašymus dėl mediacijos paslaugų gavimo elektroniniu būdu.


Bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ darbuotojai šiomis dienomis vykdo labiausiai Palangoje lankomo  objekto – jūros tilto – prieigų atnaujinimo darbus.


Rugsėjo 24 d. Palangos viešojoje bibliotekoje prasidėjo projekto „Inovatyvios technologijos bibliotekoje“ mokymų ciklas, kuriame dalyvavo bibliotekų darbuotojai iš Skuodo ir Palangos. 


Palangos viešoji biblioteka organizuoja ir įgyvendina kvalifikacijos bei kompetencijų ugdymo projektą bibliotekininkams „Inovatyvios technologijos bibliotekoje“. Nuo rugsėjo iki gruodžio mėn. bibliotekoje vyks inovatyvių mokymų ciklas.


Artėjant pagrindinio šalies įstatymo – Lietuvos Konstitucijos – dienai ir tradiciškai Europos Sąjungos valstybėse minimai Europos teisės dienai, šalies teismų darbuotojai kartu su Lietuvos advokatais ir antstoliais spalio 23 dieną teiks nemokamas teisines konsultacijas.


Paraplegikams atidarytas patogus takas į pajūrį

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 09 | Rubrika: Sveikata

Kai šią savaitę daugelis mūsų stebėjosi, kodėl lietuviai turi mažai empatijos, gailesčio – Biržų ir Žiežmarių gyventojai nenori matyti socialinės paskirties objektų savo kaimynystėje, Palanga visiems šalies paraplegikams (žmonėms su mobilumo problemomis dėl nefunkcionalių kojų – aut.) padarė gražią dovaną – antradienį Monciškėse, kur tradiciškai...


Teisinės konsultacijos nėra pigios, tad ne visi sau gali jas leisti. Taip tuomet viltys dedamos į teikiamą nemokamą teisinę pagalbą. Tokią galimybę nuo šiol teiks ir Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Trečiadienį bibliotekoje įvyko oficialus šio projekto pristatymas bei atviros prieigos taško...


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai galės naudotis nemokama teisine pagalba, kurią nuotoliniu būdu teiks Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Rugpjūčio 29 d. 14 val. gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į šventišką teisinės pagalbos atviros prieigos taško atidarymą bibliotekos interneto skaitykloje. Atidarymo metu...


  Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos  lankytojai galės naudotis nemokama teisine pagalba, kurią nuotoliniu būdu teiks Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Rugpjūčio  29  d. 14 val. gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į šventišką teisinės pagalbos atviros prieigos taško atidarymą bibliotekos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius