Birutės parko Sargo namelyje – naujam gyvenimui prikelta tai, kas sena Po pamokų nėra ką veikti? Netiesa...

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-03-04
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Nuo rudens vidurio Birutės parko Sargo namelyje įsikūrė projekto „Laiko perspektyvos“ dalyviai.

Nuo rudens vidurio Birutės parko Sargo namelyje įsikūrė projekto „Laiko perspektyvos“ dalyviai.

„Kūrybiškumo, židinio šilumos, minkštų teptukų ir naujų idėjų prikeliant seną ir parodant naujoje šviesoje“ – tai tik vienas iš daugelio palinkėjimų, kurie buvo surašyti svečių knygoje projekto „Laiko perspektyvos“ dalyviams, įsikūrusiems Birutės parko sargo namelyje.

Pastate, statytame grafo Felikso Tiškevičiaus laikais, ir kuriame gyvenimo apraiškų pastaraisiais metais būdavo tik vasarą, nuo praėjusio rudens vidurio, Kultūros centrui bei Birutės parko direkcijai leidus, įsikūrė, o gruodžio 21-ąją visuomenei atsivėrė projekto „Laiko perspektyvos“ dalyviai: grupė netradiciškai mąstančių Palangos ir Šventosios jaunuolių, susibūrusių po Moksleivių klubo kūrybinių dirbtuvių, vadovaujamų Raimondo Daukšos, vėliava.
Pirmoji projekto „Laiko perspektyvos“ paroda buvo skirta Jono Meko jubiliejui. Nuo gruodžio pabaigos pradėjusi veikti ekspozicija nuolat keitėsi, pasipildydama į laiko perspektyvas panardinančiais daiktais, garsais ir vaizdais.
„Iš kur ėmėme medžiagas? Iš visur. Laikraščiai, kuriais drapiruotos lubos – iš šio namelio palėpės. Didžioji jų dauguma spausdinta 1983-iaisiais. Kita – iš visokiausių įstaigų palėpių bei rūsių. Kai ką radome patys, kai ką žmonės sunešė. Ir tebeneša. Kas viską jungia? Laikas. Vyresni, atėję čia, galės prisiminti, su kuo augo, o jaunimas galės susipažinti su tuo, kas sena, kas buvo, kai dar nebuvo mūsų, ir kas iš to išaugo. Mums tai – lyg akiračio praplėtimas ir pažinimas to, prie ko neturėjome galimybės prisiliesti“, – gruodžio mėnesį vieni per kitą pasakojo Givdas, Renata, Vidas, Rūta, Diana, Justina, Akvilė, Violeta, Gintautė, Ona, Benas, Antanas, Povilas, Raimonda, Andrius, Dovydas, vedžiodami svečius po pačių įdomiausių surinktų daiktų bei pačių moksleivių kūrinių pilnus abu namelio aukštus.
Jaunimas svečius čia priimdavo beveik kas vakarą. Skambant muzikai – tiek iš senų vinilinių plokštelių, tiek iš pačių naujausių diskų, tiek pačių jaunuolių atliekamai, mat muzikuojantis Povilas laikas nuo laiko su bičiuliais rengdavo improvizacijų koncertus, svečiai turėjo progos apžiūrėti tų pačių plokštelių kolekcijas bei gausybę kitų daiktų, kurių vargu kur kitur būtų galima išvysti. Jaukiai spragsint židinio ugniai buvo galima pažiūrėti filmų – nuo klasikos iki moderno, nuo garsių režisierių kurtųjų iki pačių moksleivių „susuktų“, – padiskutuoti su jaunimu apie laiko perspektyvas ir ne tik apie jas, ar net įsilieti į kūrybos procesą: pasižiūrėti, kaip Gvidas buria prie nuotraukų, kaip Renata piešia ir pabandyti patiems ką nors sukurti.
Kaip svečiai vertino „Laiko perspektyvas“? Jeigu perversime svečių knygą, atrasime tik pačius geriausius žodžius, įrašytus tiek palangiškių, tiek kauniečių, vilniečių, klaipėdiečių. Yra įrašų ir rusų kalba, kuriuos paliko svečiai iš Maskvos bei kitų Rusijos miestų. „Kaip šaunu, kad šis namas nestovi tuščias, ir vaikai patys viską daro“, – rašo maskviškiai. „Šaunuoliai, darot gerą darbą, linkime ir toliau tęsti tradicijas“, – dar vienas įrašas rusų kalba. „Džiaugiuosi radęs tokią nuostabią vietą mažame miestelyje! Ir dar žiemą! Esu maloniai nustebintas“, – Ričardo iš Kauno įrašas.
Gerų linkėjimų – tiek raštu, tiek žodžiu – jauniesiems menininkams negailėjo šiaulietė, Lietuvoje ir ne tik joje žinoma grafikė Laura Guokė bei palangiškė poetė Elena Karnauskaitė.
Vasarį projekto dalyviai pradėjo rengtis naujai parodai. Pasikeitė namelio interjeras – senų laikraščių drapiruotės iš „židinio menės“ persikėlė į gretą esantį kambarėlį. Čia perėjo ir iš sukarpytų kino juostų padarytos portjeros – jos atidengė lentynas, kuriose išsirikiavo iš Senosios gimnazijos rūsių surinkti eksponatai, kažkada stovėję greičiausiai biologijos kabinete – atitinkame skystyje „užkonservuoti“ preparuoti gyviai, dėžutėse sudėlioti vabzdžiai bei drugeliai. Šalia šių eksponatų – bibliotekėlė su anam amžiuje leistomis knygomis lietuvių bei rusų kalba. Ir žurnalo „Kultūros barai“ numeriai – ir 1978, ir 1982, ir 1988 metų.
Bene labiausiai jaunimas džiaugiasi neseniai parsigabentu pianinu „Leningrad“, kuris kažkada stovėjo vadinamojoje „Kupetoje“ ir jau buvo bevelkamas sudaužyti. „Išgelbėjom. Ir groti juo dar įmanoma“, – šypsojosi Gvidas, čia pat pabandęs sugroti regtaimą. Esama ir dar vieno pianino, tikriau, jo detalių, kurias jaunimas aptiko gaisravietėje, nušveitė, nulakavo ir pagyvino jomis interjerą.
Beje, interjerą pagyvina ir pačių judėjimo „Antilox‘-ai“ pasekėjų išrasta technika padaryti ir įrėminti darbai: buvo imamas laikraštinio popieriaus lapas, glaudžiamas prie židinio ugnies įkaitintų stiklinių durelių ir prie daiktų. Efektas vertas dėmesio, kaip ir patys darbai.
O šalia viso to – vazonėliai su prasikalusiais hiacintų daigais. Ir su viltimi, kad kūrybingas jaunimas surengs dar ne vieną parodą, o jų pamatytos ir kitiems perteikiamos „Laiko perspektyvos“ džiugins ne vieną palangiškį bei miesto svečią.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiandien, spalio 5 d., mirė 35-erių metų palangiškė Rasa Rojienė, kurios kovos su ketvirtos stadijos vėžiu istorija buvo visiems tapusi ištvermės ir tikėjimo pavyzdžiu. Kalbėdamas su „Palangos tiltu“ rugsėjo viduryje, Rasos 37-erių metų vyras Paulius užsiminė, kad žmona gęsta: „Pastaruoju metu daugiausia laiko dėl silpnesnės sveikatos žmona praleidžia...


Kai vaikams po pamokų nėra ką veikti, pagelbėti gali siūlomi užsiėmimai

Palangos m. savivaldybės informacija, 2017 10 05 | Rubrika: Miestas

Ką veikti vaikams po pamokų? Galima lankyti būrelius. Aktyvūs, energijos nestokojantys jaunieji palangiškiai gali atrasti vietą, kur galėtų save išbandyti. Pirmąjį šių metų pusmetį vykdytos 8 neformaliojo vaikų švietimo programos, jas lankė 404 vaikai, o nuo 2017 m. spalio 1 d. vykdomos 9 programos – atsirado nauja dziudo programa.


Praėjusių metų rugpjūtį istorinei Palangos „Anapilio“ vilai buvo skirtas beveik 700 tūkstančių eurų (2,415 mln. litų) finansavimas. Ilgus metus nerenovuotas šimtametis kurorto pastatas pamažu bunda naujam gyvenimui. Jau kitą vasarą „Anapilis“ turėtų atgimti kaip Palangos muziejus. Vila pastatyta pastatyta XIX amžiaus pabaigoje, apie 1898 metus, ir laikoma viena...


Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.


Šeštadienį Palangos Birutės parkas pakvies į šventę – kurorte bus minima tradicinė, jau aštuntoji Birutės parko diena, kurios metu gamtos apsuptyje visą dieną šurmuliuos renginiai.


„Anksčiau Šventosios turgus smirdėjo ir buvo atgrasu net koją į jį įkelti. Dabar tikrai matome šiuolaikišką ir jaukią turgavietę. Tikrai dabar dažniau į ją užsuksime“, – dalinosi pastebėjimais į Šventosios renovuotos turgavietės atidarymą atėję šventojiškiai ir miestelio svečiai. Nenutuokdami, kam išties reikėtų padėkoti...


„Kūrybiškumo, židinio šilumos, minkštų teptukų ir naujų idėjų prikeliant seną ir parodant naujoje šviesoje“ – tai tik vienas iš daugelio palinkėjimų, kurie buvo surašyti svečių knygoje projekto „Laiko perspektyvos“ dalyviams, įsikūrusiems Birutės parko sargo namelyje.


  Ar tikite, kad sumanymų, entuziazmo ir, svarbiausia, noro kurti ir veikti nestokojantys jauni žmonės gali sušildyti sienas, į kurias šaltis smelkėsi ne vieną žiemą? Jei netikite, užeikite į prie centrinio įėjimo į Birutės parką esantį Sargo namelį, ir akivaizdžiai tuo įsitikinsite.        


Dar visai neseniai prasidėjus mokslo metams, o mokykloms jau beveik „įsivažiuojant“ į savo įprastą ritmą, to nebūtų galima sakyti apie Palangos moksleivių klubą, kuris tik laukia mokinių klubo būreliuose.


Sodininko namelyje sutinkamas pavasaris

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 04 | Rubrika: Miestas

Praėjusio trečiadienio saulėtą popietę į Botanikos parko Sodininko namelį susirinko palangiškiai, troškę visapusiškai pajusti atėjusį pavasarį. Būtent šią progą panorę paminėti Botanikos parko darbuotojai surengė parodą, kurioje buvo gausu įvairiausiom spalvom padabintų kūrinių, tinkančių papuošti namus arba miela dovanėle nudžiuginti draugus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas