Dalis „Sodros“ išmokų gavėjų sulauks pokyčių: keisis išmokų ribos

Palangos tiltas, 2023-09-29
Peržiūrėta
932
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dalis „Sodros“ išmokų gavėjų sulauks pokyčių: keisis išmokų ribos

Nuo spalio bus perskaičiuotos vadinamosios „Sodros“ išmokų „grindys“ ir „lubos“ – patys mažiausi ir patys didžiausi galimi išmokų dydžiai. Šie pokyčiai aktualūs ne visiems išmokų gavėjams – tik tiems, kuriems išmokos, apskaičiuotos pagal jų draudžiamąsias pajamas, nesiekia minimalaus arba viršija maksimalų dydį. 

Išmokos bus apskaičiuojamos taip pat, kaip ir anksčiau – kiekvieno gavėjo išmokos dydis priklauso nuo jo draudžiamųjų pajamų. Tačiau yra nustatyti minimalūs ir maksimalūs išmokų dydžiai – tai reiškia, kad išmokos negali būti mažesnės ar didesnės nei nustatytos sumos.

Šie dydžiai susieti su vidutiniu darbo užmokesčiu šalyje (VDU) ir kiekvieną ketvirtį yra perskaičiuojami. Kadangi VDU kas ketvirtį pasikeičia, keičiasi ir išmokų ribos. Ketvirtojo ketvirčio išmokos bus apskaičiuojamos taikant 1987,80 euro VDU dydį, kuris galiojo antrąjį 2023 m. ketvirtį.

Mažiausios ir didžiausios ligos išmokos augs

Ligos išmoka per mėnesį negali būti mažesnė negu 11,64 procento šalies VDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo nustatymo dienos. 

Nuo spalio mėnesio minimali mėnesio ligos išmoka sieks 231,38 euro ir, palyginti su praėjusiu ketvirčiu padidės maždaug 5 eurais. Minimali vienos dienos ligos išmoka negalės būti mažesnė nei 11,07 euro (buvo 10,85 euro). Minimalias išmokas gauna gyventojai, jeigu pagal jų draudžiamąsias pajamas apskaičiuotas išmokos dydis yra mažesnis, nei minimali riba. 

Maksimali mėnesio ligos išmoka asmens ligos ar traumos atveju bus 2467,26 euro – šis dydis palyginti su praeitu ketvirčiu išaugs beveik 50 eurų. Dienos maksimali išmoka padidės 3 eurais – nuo 115 iki 118 eurų.

Maksimali mėnesio ligos išmoka slaugant šeimos narį padidės nuo 2568,89 euro iki 2621,51 euro, o dienos – nuo beveik 123 eurų iki 125,43 euro. 

Maksimali tėvystės išmoka padidės 62 eurais

Minimalūs motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai lieka tokie patys, kaip praeitą ketvirtį. Liepos mėnesį minimali šių išmokų riba buvo padidinta nuo 6 bazinės socialinės išmokos dydžių iki 8 bazinės socialinės išmokos dydžių ir dabar siekia 392 eurus. Taip užtikrinta, kad motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros socialinio draudimo išmokos būtų didesnės nei šiuo metu galiojantis minimalių vartojimo poreikių dydis – 354 eurai.

Padidės maksimalių tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų ribos. Maksimali viso mėnesio tėvystės išmoka sieks 3 084 eurus ir palyginti su praėjusiu ketvirčiu padidės 62 eurais.

Vaiko priežiūros išmokų dydžiai skirsis ne tik priklausomai nuo jas gaunančių žmonių pajamų, bet ir nuo to, ar prižiūrimi vaikai gimė iki 2022 metų gruodžio 31 d., ar 2023 metų sausio 1 d. ir vėliau, kadangi nuo šių metų sausio keitėsi vaiko priežiūros išmokų mokėjimo tvarka ir dydžiai.

Jei vaikas gimė 2023 metais, maksimali išmoka, pasirinkus išmoką gauti kol vaikui sueis 18 mėnesių, didėja 47,88 euro iki 2385,36 euro per mėnesį. Maksimali mėnesio išmoka, pasirinkus išmoką gauti kol vaikui sueis 24 mėnesiai, padidės 35,91 euro iki 1789,02 euro.

Padidės maksimali nedarbo išmoka

Nedarbo išmoką sudaro dvi dalys – kintama ir pastovioji. Pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 23,27 proc. mėnesį, už kurį mokama išmoka, galiojančios minimalios mėnesio algos (MMA). 2023 metais MMA siekia 840 eurų, taigi pastovi nedarbo išmokos dalis yra 195,47 euro.

Kintamoji nedarbo išmokos dalis priklauso nuo žmogaus turėtų draudžiamųjų pajamų. Pavyzdžiui, jei žmogus užsiregistruos Užimtumo tarnyboje 2023 metų spalį, pastovi jo nedarbo išmokos dalis sieks 195,47 euro, o kintama dalis bus apskaičiuota pagal vidutines draudžiamąsias pajamas turėtas nuo 2021 metų kovo iki 2023 metų rugpjūčio.

Maksimali nedarbo išmoka negali būti didesnė kaip 58,18 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio. Maksimali nedarbo išmoka asmenims, kurie Užimtumo tarnyboje įgys bedarbio statusą 2023 metų ketvirtąjį ketvirtį, bus 1156,50 euro. Palyginti su praėjusiu ketvirčiu, ji padidės 23 eurais.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.


Nuo spalio bus perskaičiuotos vadinamosios „Sodros“ išmokų „grindys“ ir „lubos“ – patys mažiausi ir patys didžiausi galimi išmokų dydžiai.


Nuo liepos keičiasi „Sodros“ išmokų „grindys“ ir „lubos“. Šie pokyčiai aktualūs pačias mažiausias ir didžiausias pajamas uždirbantiems gyventojams: tiems, kuriems išmokos, apskaičiuotos pagal jų draudžiamąsias pajamas, nesiekia minimalaus arba viršija maksimalų galimą dydį. 


Daugeliui šalies savivaldybių tarybų narių vos ne iki cento išgrandant leidžiamą paimti išmoką, pasirodo, yra ir vietos politikų, kurie biudžeto nemelžia.


Šiandien, balandžio 1 d., Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą nuo kitos kadencijos seniūnaičiams skirti kasmėnesinę maksimalią 50 eurų išmoką, skirtą kompensuoti kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidas, susijusias su jų kaip seniūnaičių veikla, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka Palangos miesto savivaldybės...


Iki spalio 2 d. renkamos paraiškos pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 m. veiksmų programos prioriteto priemonę „Jūrų biologinės įvairovės išsaugojimas ir atkūrimas. Laimikiui žinduolių ir paukščių padarytos žalos kompensavimo sistemos“. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 190 tūkst. Eur paramos lėšų. Paraiškos...


Šalyje jau yra gausu pavyzdžių, kuomet vietos politikai per karantiną atsisako jiems skirto atlyginimo ir išmokų kanceliarinėms prekėms. Taip 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių bronzos medalininkas, frakcijos „Už Alytų“ pirmininkas Tomas Pačėsas ir jo bendražygiai šiuo laikotarpiu atsisakė jų – alytiškiams nupirko būtiniausių apsaugos priemonių....


Šalyje jau yra gausu pavyzdžių, kuomet vietos politikai per karantiną atsisako jiems skirtų kanceliarinių išmokų. Taip 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių bronzos medalininkas, frakcijos „Už Alytų“ pirmininkas Tomas Pačėsas ir jo bendražygiai šiuo laikotarpiu atsisakė išmokų, o už jas alytiškiams nupirko būtiniausių apsaugos priemonių...


Nuo sausio 1 d. įsigaliojus naujai išmokų vaikams įstatymo redakcijai, kiekvienam vaikui skiriama universali 30 eurų išmoka, sukėlusi nemenką erzelį visuomenėje. Skubėję kuo greičiau sulaukti pažadėtų išmokų, kai kurie tėveliai atsitrenkė tarsi į sieną, nes ėmė strigti sistemos. O štai Palangoje, panašu, tėvai neskuba. Kaip teigė Palangos miesto savivaldybės...


Socialinių išmokų prašytojų gretos padidėjo

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 11 08 | Rubrika: Miestas

Mažesnes pajamas gaunantys piliečiai naudojasi jiems priklausančia valstybės parama šildymui ar mokinio reikmėms įsigyti. Nors šildymo sezonas Palangoje prasidėjo tik spalio 21 dieną, valstybės parama palangiškiams leido sutaupyti 9 tūkstančius 288 litus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius