Didesnis vandens suvartojimas byloja apie geresnę palangiškių gyvenimo kokybę

Linas JEGELEVIČIUS, 2018-02-01
Peržiūrėta
2108
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis
UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis

Nors už lango – gan niūru, ir, regis, jokių didelių darbų savivaldybės įmonės nevykdo, tačiau miesto vandens įmonė – UAB „Palangos vandenys“ – pluša iš peties: Būtingėje vykdo valymo įrenginių rekonstrukciją. UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis savo kompiuterio ekrane rodė vykstančių darbų nuotraukas. Vykdomų darbų apimtis atrodo išties įspūdingai.
– Kaip tik šiandien (su V. Beržanskiu kalbėjomės antradienį, sausio 30 d.) keičiame aerotankų, maždaug apie septynių metrų gylio rezervuarų, difuzorių membranas. Jų dviejuose aerotankuose yra šiek tiek virš dvejų tūkstančių dviejų šimtų. Per jas valymo įrenginiuose iš rezervuaro apačios yra paduodamas oras – vyksta aeracijos procesas. Mūsų buitinių nuotekų valymo įrenginiai Būtingėje po rekonstrukcijos dirba daugiau kaip 15 metų – membranos, pagamintos iš specialios gumos, per ilgą laiką susidėvėjo, dėl to dirba ne taip efektyviai. Vadinasi, reikia į jas paduoti daugiau oro, suprantama, tam reikia ir daugiau elektros sunaudoti. Pakeitę jas naujomis, mes tikimės elektros energijos sąnaudas sumažinti apie 20-30 procentų. Apskritai kalbant, visi valymo įrenginiai pareikalauja daug elektros energijos. Tokius Būtingės biologinės nuotekų valymo sistemos atnaujinimo darbus vykdome pirmąkart po jų rekonstrukcijos.
– Miesto vandens vartotojams bus įdomu sužinoti, kokius didesnius darbus „Palangos vandenys“ planuoja 2018 metais?
– Vienas didesnių darbų mūsų laukia Vytauto gatvėje – pagrindinės vandens magistralinės vandentiekio atkarpos tolesnė rekonstrukcija. Praėjusiais metais jau rekonstravome vandentiekio atkarpą Vytauto gatvėje nuo Žvejų iki Jūratės gatvės. Iki vasaros sezono pradžios planuojame vandens magistralinių tinklų rekonstrukciją baigti ir kitoje atkarpoje – nuo Jūratės gatvės iki Kęstučio gatvės. Jos metu į plieninį 500 milimetrų diametro vandens vamzdį įvesime plastikinį naują 400 milimetrų diametro vamzdį. Plieniniai vamzdžiai jau tarnauja virš 40 metų, yra gan susidėvėję, ir juos būtina keisti, tam kad ateityje išvengtume avarijų.
– Kadangi darbai vyks pavasarį, matyt, teks juos vykdyti sparčiai, kad nesukeltų gyventojams didesnių nepatogumų...
– Išties taip. Eismą planuojame tik nežymiai sutrikdyti – uždarysime tik vieną gatvės pusę. Planuojame minėtoje atkarpoje iškasti keturias ar penkias prieduobes – per jas uždaru būdu į seną vamzdį bus įveriamas naujas vamzdis. Reikalausime, kad rangovas darbus atliktų iki sezono pradžios, tai yra gegužės 15-osios. Tikiu, kad po atliktų darbų Vytauto gatvėje nebus didesnių gedimų, kurių joje turėjome daug ankstesniais metais.
– Jų apimtį galėjau stebėti ne vieną dieną prie mūsų redakcijos Vytauto gatvėje...
– Taip, tų gedimų virtinė – ir prie teismo pastato, ir prie miesto savivaldybės, ir beveik prie jūsų redakcijos – buvo paskutinis mūsų kantrybės išbandymas, po kurio nusprendėme imtis neatidėliotinos vandens tinklų rekonstrukcijos Vytauto gatvėje. Pernai bene tris kartus esame kasę Vytauto gatvę šalindami gedimus.
– Ar jau galite pasidalinti preliminariais praėjusių metų įmonės ekonominės veiklos rezultatais?
– Tikslių visų skaičių dar neturime, tačiau įmonės pajamos 2017 metais buvo 2 milijonai 769 tūkstančiai, tai yra 6,4 procento daugiau negu 2016 metais. Įmonės išlaidų praėjusiais metais dar nesame iki galo suskaičiavę. Tačiau, preliminariais skaičiavimais, pelnas sieks 10 000-15 000 eurų. Matau, kad tai – labai neblogas įmonės rezultatas, ypač turint omeny, kad nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios vandens vartotojams pradėjome taikyti naujas, 5 procentais mažesnes šalto vandens kainas.
– Kokie faktoriai nulėmė pajamų didėjimą?
– Pirmiausia, labai džiugu, kad daugėjo vandens vartotojų Palangoje. Tai nulėmė naujos daugiabučių ir individualių namų statybos kurorte – jų buvo prijungta prie miesto vandens ir nuotekų tinklų daugiau. Antra, augo vandens suvartojimas skaičiuojant vienam vartotojui. Tai aiškinu didesne gyvenimo kokybe – mažėjant vandens kainai mieste ir didėjant pajamoms, gyventojai gali sau leisti jo suvartoti daugiau. Tiesa, reikia pastebėti, kad toks augimas yra iš dalies nulemtas ir laikinų Palangos gyventojų, kurie čia yra įsigiję antrinį būstą.
– Tikėtina, kad po 2020 metų Europos Sąjungos finansavimas Lietuvai bus, kaip prognozuojama, apie 25-30 procentų mažesnis negu dabar, o kiek teks vandentvarkai – nežinia. Kaip tam ruošiatės? Kokiems darbams teikiate pirmenybę?
– Išties, dėl europinio finansavimo – didelis klaustukas. Jeigu jis ir bus, jis, aišku, bus mažesnis. „Palangos vandenys“ šiame (2014–2020) ES finansavimo laikotarpyje už europinės paramos pinigus rekonstravo ketvirtąją buitinių nuotekų siurblinę, esančią Vytauto g. 1A, šalia vilos „Auska“ – darbus baigėme pernai. Prie šio projekto „Palangos vandenys“ savo lėšomis prisidėjo lygiomis dalimis, tai yra 50 procentų. Pasikeitus europinio finansavimo formulei – esant reikalavimui, kad pati įmonė turi 50 procentų prisidėti prie projekto viso finansavimo – turime labai kruopščiai pasvarstyti, kokius projektus, tokiu būdu finansuojamus Europos Sąjungos, verta vykdyti, o kurių ne. Juolab, kad ir tokių projektų dokumentacijos parengimas kainuoja labai nepigiai.
– „Palangos vandenys“ jau netrukus, tikėtina, turės du naujus didelius vandens vartotojus: „Marriott“ viešbutį ir „Eglės“ sanatoriją. Kokių iššūkių sulaukė jų vandens ir kanalizacijos tinklų projektų parengimas? Kur eis vamzdynai?
– Kalbant apie „Marriott“, statybų leidimas jau yra išduotas, ir mes dėl to labai džiaugiamės. Tai bus didelis vartotojas, ir jam pasijungus, santykinai turi mažėti vieno kubinio metro vandens gamybos sąnaudos mieste. Kiek (mažės), dar anksti apie tai kalbėti, nors mes preliminarius vertinimus turime. Didelių problemų atliekant vandentiekio ir kanalizacijos tinklų projektavimo ir derinimo darbus nebuvo. Vandens magistralinės linijos eina netoli būsimo „Marriott“ viešbučio. Tačiau turiu pastebėti, kad visoje teritorijoje, kur bus tiesiamas vandentiekis, yra labai daug požeminių komunikacijų – sutilpti į visus laisvus koridorius nebuvo paprasta. Prie „Marriott“ bus vandens tinklų sužiedinimas, vandens užteks bet kokiems poreikiams patenkinti.
„Eglės“ sanatorijos atveju, mano žiniomis vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai jau yra pakloti. Lauksime, kada sanatorija taps mūsų vandens vartotoja.
– Kalbant apie vandenį, Palanga žiūri į perspektyvą ir ateityje miesto apšiltinimui galbūt panaudos geoterminius vandenis, o jūros vandens pumpavimas į kai kurias kurorto sanatorijas – jau, regis, netolimos ateities perspektyva. Kokį matote „Palangos vandenų“ vaidmenį šiuose projektuose?
– Su geoterminių vandenų panaudojimo miesto reikmėms projektu nelabai turėsime ką nors bendra. O kalbant apie jūros vandens panaudojimą, žinia, mes turime mums perduotą jūroje esančią, tačiau ilgai nenaudotą vandens siurblinę. Ją esame techniškai sutvarkę ir tiekiame jūros vandenį poilsio namams „Auska“.
– „Palangos vandenys“ jau daug kur mieste įdiegė nuotolinius vandens nukaitymo skaitiklius. Kokia jų nauda? Su kokiais iššūkiais susiduriate?
– Mes pradėjome juos intensyviai įrenginėti dar 2014 metais. Šiai dienai Palangoje turime virš 80 daugiabučių namų, kuriuose yra įdiegta tokia sistema. Neabejotina, tai – inovatyvi ir labai reikalinga sistema, kuri leidžia mums taupyti žmogiškuosius resursus, ir yra naudinga pačiam vartotojui. Planuojame, kad ateityje apie 90 procentų daugiabučių turės nuotolinio vandens nuskaitymo skaitiklius. Iš esmės kalbant, įrengti tokias sistemas visur galime ir dabar, tačiau darbų kaštai didintų ir vandens kainą, o tai neatitinka viešųjų interesų.
– Kiekvienai įmonei, ir, be abejo, „Palangos vandenims“, svarbu yra išlaikyti ir skatinti geriausius savo darbuotojus. Kaip tai daro jūsų įmonė? Ar didėja atlyginimai „Palangos vandenyse“?
– Algų klausimas mums, kaip ir visiems dirbantiesiems, yra aktualus. Pasidžiaugsiu, kad mes beveik kiekvienais metais po šiek tiek didiname atlyginimus – apie 5-7 procentus kasmet. Pažymėsiu, kad man vadovaujant (V. Beržanskis jau penktus metus darbuojasi UAB „Palangos vandenys) kolektyvas gerokai atjaunėjo. Džiugu, kad nauji darbuotojai turi gerą kvalifikaciją, yra baigę atitinkamus mokslus.
Paminėsiu, kad sausio pradžioje įmonės profsąjunga, vadovaujama Kristinos Kvietkuvienės, su įmone pasirašė kolektyvinę sutartį. Tai numato naujasis Darbo kodeksas. Man smagu, kad įmonės profsąjunga – dinamiška ir dirba aktyviai. Esame su profsąjunga sutarę, kad „Palangos vandenų“ darbuotojams, gyvenantiems ne Palangoje, kompensuosime kelionę į darbą. Esame sutarę ir dėl papildomų atostogų, išeitinių kompensacijų ir pašalpų – klausimų, aktualių kiekvienos įmonės darbuotojams.
– Jūsų vadovavimą įmonei lydi aktyvesnė kova su nelegaliais prisijungimais prie miesto lietaus nuotekų ir kanalizacijos tinklų. Kiek pernai tokių pažeidėjų esate išaiškinę?
– Išties, teismuose turime nemažai tokio pobūdžio bylų, kurias visas iki šiol esame laimėję. Pernai esame papildomai priskaičiavę virš 100 tūkstančių eurų asmenims, savavališkai pasijungusiems prie centralizuoto vandentiekio ar buitinių nuotekų tinklų. Pastebėsiu, nors vykdome aktyvią kovą prieš nelegalus jau nuo 2014 metų, ne kartą perspėjome apie tai spaudoje, tačiau neramina, kad tokie pažeidėjai ne itin reaguoja į kvietimus ir priminimus savanoriškai atsijungti nuo mūsų tinklų ir visus prijungimus teisiškai įforminti. Dar kartą raginu tokius žmones tai padaryti dabar. Tik laiko klausimas, kada mes patikrinsime ir nustatysime visus savavališkus prisijungimus. Priskaičiuojamos sumos gali būti labai ženklios. Be to, už savavališką prisijungimą taikoma ir administracinė atsakomybė.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Gyvenimas Lietuvoje po truputį gerėja – remiantis Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) duomenimis, vertinant gyvenimo kokybę atskirose šalies savivaldybėse, nuo 2013-ųjų iki 2021 metų daugelyje jų sparčiausiai augo materialinės gyvenimo sąlygos, gyventojų verslumas ir konkurencingumas.


Taip, taip, iš tiesų – jūs tai žinote: partijos prieš rinkimus yra linkusios žarstyti pažadus – „geriau, gražiau, pigiau, arčiau.“ „Palangos tiltas“ klausė mandatų Palangos miesto taryboje siekiančių politinių jėgų, kokių konkrečių darbų jos imsis, jeigu turės savo merą ir bus valdžioje kitus keturis metus, 2023-2027 metais – rinkimai į miesto tarybą įvyks kovo 5 dieną. 


„Lietuvos paštas“ šiomis dienomis pranešė apie, anot įmonės, sėkmingą sandorį: už kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų  viešojo aukciono būdu atseit sėkmingai pardavė buvusias pašto patalpas Palangoje, Vytauto g. 53. Tokia žinia neliko nepastebėta kurorto mero Šarūno Vaitaus. Jo nuomone, visuomenės interesas šiuo atveju turėjo būti keliamas į pirmąją vietą. Deja, taip neatsitiko.


Tikrai yra daugybė žmonių, kurie svajoja apie nuosavą namą, kurį pasistatys pagal savo svajonių projektą. Jeigu skaitote šį straipsnį, tai tikriausiai esate vienas(-a) iš jų. Dabartiniame pasaulyje tikrai nesunku rasti žavaus namo projektą ir jį įgyvendinti, pasamdžius patikimą statybininkų komandą. Tačiau vis augant statybų reglamentų reikalavimui bei kylant NT kainoms, yra daugybė dalykų...


Romualdas Rima, buvęs palangiškis, buvęs radijo stoties savininkas bei redaktoriaus pavaduotojas trumpai gyvavusiame kurorto laikraštyje „Mūsų Palanga“, taip pat dirbęs direktoriaus pavaduotoju Palangos Moksleivių klube, šiandien gali lengviau atsikvėpti: „„Brexit-as“ niekaip nepakeitė jo gyvenimo.“ „Laiku susitvarkiau reikalingus...


Nors už lango – gan niūru, ir, regis, jokių didelių darbų savivaldybės įmonės nevykdo, tačiau miesto vandens įmonė – UAB „Palangos vandenys“ – pluša iš peties: Būtingėje vykdo valymo įrenginių rekonstrukciją. UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis savo kompiuterio ekrane rodė vykstančių darbų nuotraukas. Vykdomų darbų...


Į posėdį susirinkusi Palangos miesto savivaldybės bendruomenės vaiko teisių apsaugos taryba, vadovaujama Palangos mero pavaduotojo Rimanto Mikalkėno, aptarė vaiko teisių apsaugos situaciją kurorte bei galimus kylančių problemų sprendimo būdus. Posėdyje, kurį inicijavo Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS), dalyvavo vicemeras R. Mikalkėnas, Savivaldybės...


Kurorto šventės „Myliu Palangą“ metu Palangai įteikta Mėlynoji vėliava, patvirtinanti, kad paplūdimys atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus. Ji Birutės parko paplūdimyje suplevėsuos birželio 1 d. Mėlynosios vėliavos programa yra skirta savivaldybėms, plėtojančioms turizmo paslaugas. Šiuo aukščiausią kokybę liudijančiu simboliu vasaros sezonui...


Šaltis palangiškių gyvenimo ritmo nesutrikdė

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 02 06 | Rubrika: Miestas

Vasario mėnuo atskleidė tikrąjį žiemos veidą. Du mėnesius apsukriai slėpusi jį po kauke, žiema ėmė ir nusišypsojo žvarbia, ledine šypsena. Šalta – ką ir bepridursi. Tačiau visame kame galime atrasti tiek teigiamų, tiek ir neigiamų dalykų. „Palangos tilto“ kalbinti pašnekovai, nors ir nori, jog žiema kuo greičiau atleistų savo ledinius gniaužtus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius