Palangoje ir Šventojoje vyko tradicinis Lietuvos Kraštovaizdžio architektų sąjungos kūrybinis pleneras

Palangos tiltas, 2021-09-29
Peržiūrėta
1962
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Įdomias mintis išsakė Šventosios klebonas Zenonas Degutis
Įdomias mintis išsakė Šventosios klebonas Zenonas Degutis

2021 metų rugsėjo 20-25 dienomis  Palangoje ir Šventojoje vyko tradicinis Lietuvos Kraštovaizdžio architektų sąjungos (LKAS) kūrybinis pleneras. Trys kūrybinės grupės sudarytos iš kraštovaizdžio architektų, architektų, menininkų, bendruomenės atstovų rengė Šventosios upės vingių parko (nuo Liepojos plento iki Šventosios uosto) koncepcijas. Tokio pobūdžio LKAS plenerų rengimas įvairiose Lietuvos savivaldybėse jau tapęs tradicija, tačiau Palangoje vyko pirmą kartą.

Grupių parengti projektiniai pasiūlymai buvo pristatyti bendruomenei ir Palangos savivaldybės administracijai. Gerosios idėjos bus panaudotos tvarkant kurorto viešąsias erdves ir Šventosios upės aplinką. 

Plenero metu Palangos mokyklų moksleiviai buvo pakviesti sudalyvauti piešinių konkurse. Nors laiko konkursui skirta mažai, tačiau iš penkių mokyklų sulaukta net 35 piešiniai, kuriuose išreikštos Palangos ir Šventosios ateities vizijos. Visiems konkurse dalyvavusiems moksleiviams ir jų šauniems Mokytojams įteikti Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos padėkos raštai. Geriausių piešinių autoriai paskatinti Palangos mero dovanėlėmis.

Pirmąją plenero dieną visus jo dalyvius priėmė meras su savo komanda. Išsakyti plenero lūkesčiai, poreikis gerinti kurorto viešąsias erdves bei plėtoti kūrybinį bendradarbiavimą su kraštovaizdžio architektų organizacija.

Plenero dalyvius maloniai sutiko apgyvendinti „Energetiko“ administracija, taigi sąlygos darbui buvo puikios. Labai įdomias paskaitas plenero dalyviams ir vietinei bendruomenei paskaitė šventojiškis Mikelis Balčius ir akademikas  profesorius Vladas Žulkus.

Plenero dalyviams buvo pateikti savivaldybės administracijos, Šventosios seniūnės, architektūros skyriaus specialistų pageidavimai Šventosios upės aplinkos sutvarkymui. Užduotis iš ties nelengva. Planuojamo sklypo plotas nėra tikslus, plenero dalyviai savo nuožiūra galėjo teikti būsimo parko ribas. Teritorija šiuo metu yra vietomis urbanizuota, kai kuriuose vietose parengti detalieji planai. Pietinis upės krantas vietomis užstatytas gyvenamaisiais namais. Krantinės nesuformuotos, užžėlusios krūmynais. Topografinė  teritorijos nuotrauka neparengta. Upės pakrantės nesutvarkytos, apleistos, nepritaikytos lankymui, neapibrėžta upės vagos tvarkymo strategija. Esama situacija neatliepia kurorto lūkesčių dėl infrastruktūros, rekreacijos organizavimo, gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio formavimo.

Susitikimo su meru metu buvo sutarta, kad būsimo Šventosios parko koncepcija bus rengiama teritorijoje nuo Liepojos – Palangos kelio iki planuojamo uosto darniai įjungiant gretimas teritorijas.

Penktadienį 24 rugsėjo Palangos viešojoje bibliotekoje plenero dalyviai pristatė savo darbus. Trečio aukšto salėje buvo ekponuoti moksleivių piešiniai ir profesionalių menininkų, Romo Pauliko ir Kęstučio Balčikonio  darbai.

Vyko įdomi diskusija.

Įdomias ir savitas koncepcijas pristatė darbo grupės. Architekto Egidijaus Jonaičio ir kraštovaizdžio architekto Egidijaus Vidrinsko vadovaujamos grupės daugiau dėmesio skyrė planuojamo parko funkcinio naudojimo įvairovei, gamtos ir kultūros vertybių panaudojimui. Tuo tarpu prof. Petro Grecevičiaus vadovaujama grupė pasiūlymą grindė baltų kultūros reprezentavimo kultūriniame kraštovaizdyje idėja. Pasiūlyta perspektyvi Baltų vienybės parko idėja, kurioje vietos rastų ne tik kuršiai, bet ir kitų baltų grupių kultūros ženklai. Aptarimo metu kostatuota, kad visų trijų idėjų komplektas galės būti geru pagrindu kuriamam parkui. Svarbus visų darbo grupių kūrybos principas – atsigręžti į žmogų! Užtikrinti prieinamumą, saugumą, kultūrinį kuriamo parko identitetą. Įdomias mintis išsakė architektė Diana Rakovska, paveldosaugininkai Vladas Misius ir Danguolė Kulbinskaitė, kraštovaizdžio architektas Reinoldas Liaudanskas, neakivaizdiniu būdu gerų idėjų pasiūlė kraštovaizdžio architektė Sandra Kanapeckaitė. Kaip visada labai vertingis Šventosios bendruomenės narių Kęstučio Oginsko ir kitų mintys.

Plenero dalyviai išreiškė susirūpinimą, kad spartėjančio Šventosios upės prieigų urbanizavimo procese gali būti prarastos ypatingai svarbios upės kraštovaizdžio vertybės, todėl būtina kuo skubiau patvirtinti Šventosios upės parko ribas, reglamentą ir pradėti įkūrimo darbus. Labai svarbu, kad parko ribos būtų įteisintos naujoje Palangos bendrojo plano redakcijoje. Suteikti galimybes laisvai judėti visu Šventosios upės pakrančių ruožu.

Po turiningos diskusijos LKAS pirmininkas prof. dr. Gintaras Stauskis su Palangos miesto savivaldybės atstovu Robertu Trautmanu įteikė plenero dalyviams mero padėkos raštus, o Šventosios seniūnė Veronika Skeberdytė originalius medalius.

Tenka apgailestauti, kad Covid 19 pandemija kažkiek apribojo plenero veiksmus, o kai kurie specialistai ir miesto tarybos nariai negalėjo dalyvauti dėl didelio užimtumo. Tačiau manome, kad šis kūrybinis renginys artimiausiais metais įgaus gerą pagreitį kuriant gražesnę Palangą ir Šventąją. 

O baigiant  visų planero dalyvių vardu noriu padėkoti puikiems palangiškiams, Robertui Trautmanui ir Reinoldui Liaudanskui dėjusiems visas pastangas, kad šis prasmingas renginys įvyktų. 

Lietuvos Kraštovaizdžio architektų kūrybinio plenero Palanga/Šventoji 2021

vadovas prof. dr. Petras Grecevičius

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos kempinge Compensa tampantis tradicija pleneras jau ketvirtus metus į Pajūrį sukvietė dailininkus. 


Penktadienį, spalio 29 d., Palangoje lankėsi Energetikos ministras Dainius Kreivys su viceministre Daiva Garbaliauskaite. Po jų apsilankymo Palangos meras Šarūnas Vaitkus paliko tokį įrašą Meta (Facebook).


2021 metų rugsėjo 20-25 dienomis  Palangoje ir Šventojoje vyko tradicinis Lietuvos Kraštovaizdžio architektų sąjungos (LKAS) kūrybinis pleneras. Trys kūrybinės grupės sudarytos iš kraštovaizdžio architektų, architektų, menininkų, bendruomenės atstovų rengė Šventosios upės vingių parko (nuo Liepojos plento iki Šventosios uosto) koncepcijas. Tokio pobūdžio LKAS plenerų rengimas įvairiose...


Jeigu architektui, architektūros tyrinėtojui ir VGTU Architektūros fakulteto dekanui Liutaurui Nekrošiui reikėtų išskirti vieną iš 15 objektų, kuriuos rugsėjo 11-12 dienomis bus galima apžiūrėti atviros architektūros savaitgalio „Pastatai kalba. Palanga“ metu, jis patartų nueiti ten, iš kur turėjo matytis Mėnulio kalnai. 


Pirmą kartą Jūros dienos šventė Šventojoje surengta 1934 metais. Tuo metu šventė buvusi itin didelė pramoga vietiniams ir kurorto svečiams. Pagrindinis jos tikslas - pagerbti žvejus, nelengvą ir kartais labai pavojingą jų amatą.


Šią vasarą sveikatingumo festivalis rengiamas jau penktą kartą, net dvi dienas - rugpjūčio 8 - 9 d., Šventojoje, prie lankytinos vietos - „Žemaičių Alkos“. Šiais metais festivalio organizatoriai su šūkiu - „Atvira širdimi“ tikisi atliepti po epidemines nuotaikas ir suteikti erdvę naujiems atradimams, galimybei nusiteikti viltingai...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos senojoje gimnazijoje rugsėjo 18 ir 20 dienomis vyko Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (jūros) šauliųPalangos 306 kuopos jaunųjų šaulių pristatymas su sportinėmis estafetėmis. Jį organizavo III klasės gimnazistai – būrio vadas Marius Gruzdys ir būrio vado pavaduotojas Dominykas Nuraševas. Jiems talkino kuopos jaunieji šauliai.


Šį savaitgalį prasideda tradicinis ITF Palanga OPEN teniso turnyras. Džiugu, kad jau 51 kartą į Palangą susirinks ne tik stipriausi Lietuvos teniso žaidėjai, bet ir stiprūs žaidėjai iš užsienio.


Įsibėgėjo tapytojų pleneras „Palanga „Prie Parko“ – 2013 vasara“

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 05 20 | Rubrika: Kultūra

Palangoje kūrybingi tapytojai susitvenkė į vieną tirštą debesį, kuris žada išskirtinių autorinių darbų lietų – Lietuvos kultūros sostinėje įsibėgėjo tradicinis tarptautinis tapytojų pleneras „Palanga „Prie Parko“ – 2013 vasara“. Šis pleneras tęstinis ir jau antras šiais metais, pradedantis naują keturių metų laikų ciklą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius