Eilės į darželį? Ne Palangoje!

Vytenis MIŠKINIS, 2012-08-16
Peržiūrėta
1820
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Eilės į darželį? Ne Palangoje!

Darželiai didmiesčiuose dažniausiai perpildyti – Vilniuje virš tūkstančio tėvų turės sukti galvas, kur darbo metu palikti savo atžalas. Ne ką geresnė padėtis ir kituose Lietuvos miestuose, vaikai priversti laiką leisti perpildytose grupėse, dažnai ir antisanitarinėmis sąlygomis. Tačiau Palangoje viskas kitaip – iš pajūrio darželių pavyzdį turėtų imti visa Lietuva.

 

Palangoje – idealus darželių skaičius

Vaikų tėveliai, gyvenantys Palangoje, gali džiaugtis ir didžiuotis – čia jie turi išskirtines galimybes. Beveik nė viename Lietuvos mieste vaikams nėra sukurtos tokios geros sąlygos. Čia darželių vadovai ne tik kad neturi sukti galvos dėl to, jog nemažai vaikų „lieka už borto“, priešingai, čia jiems net reikia galvoti kaip pritraukti vaikus.
„Palangoje, palyginti su kitais miestais, darželių yra pakankamai, nėra tokios situacijos kaip Vilniuje ar Kaune“, – patvirtino Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorės pavaduotoja ugdymui Birutė Remeikienė.
Gali pasirodyti, kad darželių Palangoje yra per daug, juk gimstamumas Lietuvoje nuolat mažėja, o ypač mažesnių miestų gyventojai dažnai mąsto apie persikėlimą į didmiesčius arba emigraciją. Tačiau taip tikrai nėra. Penki čia esantys darželiai idealiai patenkina visų tėvų poreikius, visuose juose yra tik po vieną kitą laisvą vietą.
„Palangos darželiai tikrai nėra perpildyti, tai – nelabai aktuali problema. Darželių tikrai nėra per daug, jei jų būtų mažiau, mes nebepatenkintume tėvų poreikių“, – sakė darželio „Pasaka“ direktorė Dainora Šeižienė.
Grėsmės dėl mažėjančio vaikų skaičiaus nemato ir Palangos lopšelio-darželio „Žilvinas“ direktorė Regina Lelienė.
Pasak jos, vaikų skaičiaus mažėjimas tikrai nėra toks akivaizdus kaip mokyklose.
„Ar gi grėsmė, jei per metus sumažėja dviem-trim, galbūt keturiais vaikais. Tendencingo mažėjimo, kaip mokyklose, nėra“, – sakė R. Lelienė.
„Žilvino“ direktorė pridūrė, kad dabartinės higienos normos neatitinka realių poreikių. Grupėse turi būti iki 20 vaikų, perpildytuose kitų miestų darželiuose jų būna dar daugiau.
„Fiziškai pedagogas negali tinkamai aptarnauti 20 vaikų, kad jie visi būtų ugdomi ir prižiūrimi. Turėtų būti 12-15 vaikų 5-7 metų grupėse, kad būtų galima dirbti, įdomiai organizuoti veiklą“, –sakė R. Lelienė.

 

Dėkoti buvusiam Palangos merui?

 

Reginos Lelienės nuomone, tokia unikali situacija mieste susidarė tik Rimanto Mikalkėno dėka, pajūryje 1990-1995 metais dirbusio meru. Jos teigimu, tik didelėmis tuometinio mero pastangomis Palangoje buvo sustabdytas po nepriklausomybės atkūrimo vykdytas masinis darželių uždarymas. 
„Dėka buvusio mero R. Mikalkėno, Palangoje nė viena ikimokyklinė įstaiga nebuvo uždaryta. Pavyzdžiui, Šiaulių mieste nepriklausomybės pradžioje buvo 68 darželiai, dabar jų teliko vos 32.  Todėl Palangoje vaikams yra sukurtos išskirtinės sąlygos, nes darželiai nėra perpildyti. Tuo turėtume didžiuotis“, – sakė R. Lelienė. 
„Palangos tilto“ kalbintas R. Mikalkėnas prisiminė tada vykusį privatizavimo bumą, kai buvo bandoma privatizuoti viską ir visur. Pajūryje irgi buvo žmonių, kurie nematė vaikų darželių poreikio ir norėjo iš jų užsidirbti pinigų, tačiau laikas parodė, jog tuometinio mero pozicija buvo teisinga.
„Tada buvo privatizavimo vajus. Nori ar nenori, buvo surašyti visi valstybiniais objektai. Patyrėme didelį spaudimą iš centro, kad reikia privatizuoti kuo daugiau. Buvo balsų ir Palangoje, jog vaikų mažėja ir tų darželių nereiks. O kas jeigu prireiks to darželio? Darželį juk tada buvo lengva parduoti, visi viską pirko beatodairiškai. Bet ką paskui darysi? Naujo juk nepastatysi. Naikint darželį, kurio vėliau galbūt prireiks, buvo absurdas. Buvo tokio balsų, jog uždirbsim pinigų, tačiau aš labai tam priešinausi, juk jau buvo sukurta infrastruktūra vaikams“, – įvykius tada prisiminė buvęs Palangos meras.

Specialistų netrūksta

Prieš kelias savaites atliktas Vaiko teisių apsaugos kontrolierės tarnybos tyrimas atskleidė, kad daugumoje ikimokyklinio ugdymo įstaigų labai trūksta arba visai nėra psichologų, logopedų, specialiųjų pedagogų. Vienam specialiajam pedagogui 2011 metais vidutiniškai teko 447 vaikai.
„Ikimokyklinio ugdymo įstaigose trūksta ir psichologų, ypač kaimo vietovėse. Galima sakyti, kad tokių specialistų nėra. Nors, kaip žinia, neretai pirmieji vaiko elgesio, emocijų ir psichikos sutrikimų požymiai atsiskleidžia dar ankstyvoje vaikystėje“, – rašoma tyrime pateiktoje medžiagoje.
Palanga šioje srityje ir vėl išsiskyrė – specialistų trūkumo pajūrio darželiuose nėra. Visų ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovai patvirtino, jog jie turi logopedus.
Psichologų nėra nė viename Palangos darželyje, tačiau jų vadovai patikino, kad prireikus profesionalią pagalbą visada suteiks Palangos švietimo pagalbos tarnyba.
„Psichologo paslaugas teikia Švietimo pagalbos tarnyba, ten psichologai kvalifikuoti ir lankstūs, jų paslaugomis ir naudojasi darželiai“, – sakė R. Lelienė. 
Beje, užsiminus apie psichologus, didžioji dalis darželių direktorių pabrėžė, jog pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą pareigybių sąrašą, darželiai ir neprivalo turėti psichologo.

Konkurencija tarp darželių – naudinga vaikams

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose miestuose, kur darželiai yra perpildyti, situacija tokia, jog nesvarbu, kokia yra teikiamų paslaugų kokybė – tėvai padarys viską, jog jų vaikas patektų kad ir į patį prasčiausią miesto darželį.
Tuo tarpu Palangoje tėvai gali beveik laisvai pasirinkti, į kurį iš penkių darželių pasiųs savo atžalą. Taigi, darželiai priversti konkuruoti dėl vaikų. O konkurencija labai paprasta, visi darželiai stengiasi užtikrinti kuo geresnes sąlygas vaikui tobulėti, prasmingai praleisti laiką. Taip nuolat didėja visų darželių paslaugų kokybė.
Didžioji dalis Palangos darželių vadovų teigė, jog į kitur nesižvalgo ir daro viską, kad pas juos būtų sukurtos pačios geriausios sąlygos.

 

 Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Mes-juros vaikai".

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo birželio 1-osios pajūryje, kurortinėse teritorijose ir kai kuriose kituose Lietuvos miestuose „Iki“ parduotuvės dirbs valanda ilgiau. Pokyčiai įsigalioja 9 prekybos vietose.


Nesunku pastebėti, kad kiekvieno iš mūsų namai susideda iš tūkstančių detalių, tačiau kartais tereikia tik atnaujinti labai nedidelę jų dalį, kad susidarytų vaizdas, jog nuo šiol gyvensite visiškai naujuose namuose. Nieko keistai ir tai, kad didelei daliai žmonių kyla klausimų, kaip dažnai turėtų būti keičiamas vienas ar kitas elementas, o taip pat – kam...


Europarlamentaras Viktor Uspaskich delfi.lt paskelbė komentarą „Valdžia vis gąsdina Korona? Visi į Palangą!“, kuriame daug dėmesio skiriama Palangai. Jo dalį perspausdiname.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangoje švenčių ūžesys yra dvigubai intensyvesnis nei kituose šalies miestuose, kadangi nemaža dalis šalies gyventojų važiuoja iki pajūrio kurorto miestelių pasitikti švenčių, ypač – Naujųjų metų. Įdomu, kaip švenčių laukia vietiniai ir ar jiems trukdo aktyviai gatvėmis vaikščiojantys ir parduotuvėse eiles ilginantys turistai?


Kitąmet daugės vadinamųjų savivaldybių donorių, kurios dėl didesnių gyventojų pajamų iš Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) turės palikti dalį jo valstybei. Prie buvusių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų bei Neringos savivaldybių prisijungs Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos rajonų, Trakų rajono bei Palangos miesto savivaldybės. 


Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų. Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai...


Kasryt mokiniai skuba į savo mokymosi įstaigas. Kiekvienas kelio atkarpą įveikia kaip išmano – laukia, kol tėvai pavėžės, pakeliui į darbą, ar stotelėje tyko atvažiuojančio autobuso, kiti gi kasryt atpėdina pėstute. Juolab Palangoje, kur kasryt pasivaikščioti – vienas malonumas. Atstumai nedideli, net ir mažiausiesiems mokinukams. Bet esama ir tokių mokinių, kurie...


Eilės į darželį? Ne Palangoje!

Vytenis MIŠKINIS, 2012 08 16 | Rubrika: Miestas

Darželiai didmiesčiuose dažniausiai perpildyti – Vilniuje virš tūkstančio tėvų turės sukti galvas, kur darbo metu palikti savo atžalas. Ne ką geresnė padėtis ir kituose Lietuvos miestuose, vaikai priversti laiką leisti perpildytose grupėse, dažnai ir antisanitarinėmis sąlygomis. Tačiau Palangoje viskas kitaip – iš pajūrio darželių pavyzdį turėtų imti visa Lietuva.


Didžiuosiuose Lietuvos miestuose vos gimus vaikučiui tėvai skuba jį užrašyti į darželį. Neretai tėvai piktinasi ilgomis darželio eilėmis. Palangos lopšeliai-darželiai mažųjų lankytojų laukia visus metus – eilių čia nėra, nors, pavyzdžiui, Kretingoje eilės į juos didelės. Ne todėl, kad darželių Palangoje būtų labai daug, o todėl, kad, blogėjant demografinei padėčiai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius