Masiškai nuklystantys nuo tėvų vaikai paskatino galvoti apie prevencines priemones

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-08-16
Peržiūrėta
1623
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Masiškai nuklystantys nuo tėvų vaikai paskatino galvoti apie prevencines priemones

Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų. Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai patikino, jog imsis prevencinių priemonių, jog tokių situacijų nebepasikartotų kitąmet.

Problema egzistuoja
Nors šiemet itin daug darbo dėl nuklydusių vaikų turėjo gelbėtojai, šiemet mažiau būta tokių vaikų, kurie būtų sugalvoję savarankiškai paklajoti po Palangą. O taip yra buvę ankstesniais metais.
Kaip pasakojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė, šią vasarą Palangoje apie tokius vaikus nesulaukta nei vieno pranešimo.
„Šią vasarą neturime pranešimų apie pasiklydusius vaikus. Praėjusiais metais tokių pranešimų buvo, tačiau šiemet apie pasiklydusius vaikus nepranešta. Palangos gelbėtojai tvirtina, jog pasiklydusių vaikų yra labai daug. Pasiklydusių vaikų iš tiesų yra. Jie paklysta valandai, dviem, kartais ir trumpesniam laikui dingsta iš akiračio. Tokie vaikai Palangos gelbėtojų dėka yra grąžinami tėvams. Pranešimai apie paklydusius vaikus vaiko teisų apsaugos specialistų ir policijos dažniausiai nepasiekia. Tokia problema egzistuoja“, – apie šiųmetinę situaciją atsiliepė atstovė spaudai.
V. Arnašė patikino, jog svarstoma, kaip šią problemą spręsti. „Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius kartu su Klaipėdos apskrities policijos bei Palangos gelbėjimo stoties atstovais ieškos būdų, kaip užkirsti kelią tokiems atvejams, kaip pasiekti, kad vaikai būtų saugūs. Bus vykdoma prevencinė akcija“, – sakė ji.
Palangos gelbėtojų vadovo Jono Pirožniko pasiteiravus, ar įmanoma, jo manymu, išspręsti šią problemą, jis neabejojo, jog tikrai taip. „Jeigu vykdysime prevencines priemones, šalia bus Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai, tėvai tikrai į šią problemą pažiūrės rimčiau. Būtina tėvus drausminti, jog pernelyg neatsipalaiduotų ir pasirūpintų savo vaikų saugumu“, – teigė J. Pirožnikas.
Pasak pašnekovo, šiemetinė itin puiki vasara į Palangą suviliojo labai daug poilsiautojų – pusė milijonų. „Kai nuolat poilsiauja daug žmonių, itin atidiems reikia būti ne tik mums, bet ir tėvams, atostogaujantiems su vaikais. Vaikai greit išsigąsta, jei nebemato tėvų, tad būtina pasirūpinti, kad vaikas nuolat būtų tėvų akiratyje. Būta ne viena tokia situacija, kai randam vaiką, bet nerandam tėvų. Tėvai atsiranda po kiek laiko ir bara vaiką, kodėl jis nebuvo toje vietoje, kurioje buvo paliktas“, – pasakojo Palangos gelbėtojų vadovas.

Paruošti vaikams atmintuką ir pernelyg neatsipalaiduoti
Būta ir tokių situacijų, kai vaikučiai nuklysdavo nebūtinai paplūdimyje. Birželio mėnesį buvo atvejis, kai prie miesto fontano apie 4 metukų berniukas pasigedo mamos, tačiau ji tuoj pat atsirado, – papasakojo pašnekovė. Vaikas su mama buvo atvykęs iš Kauno.
„Tėveliai turėtų vaikučius, ypač mažesnio amžiaus, išmokyti pasakyti savo vardą, pavardę, iš kur yra atvykę, galbūt į drabužių kišenę, kuprinę įdėti atmintuką su savo kontaktais, kad vaikui pasiklydus, jam būtų galima padėti susisiekti su artimaisiais“, – patarė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai.
Šiemetinė vasara išties lepino, tad nieko keisto, jog į Palangą plūdo išties daug poilsiautojų. O šie, atvykę ilsėtis, kartkartėm pernelyg atsipalaiduoja.
„Viena aktualiausių šią vasarą problemų – įstatyminių atstovų piktnaudžiavimas alkoholiu. Pastebėtina, kad atvykę į kurortą poilsiauti, tėvai pamiršta atsakomybę ir pareigą tinkamai rūpintis vaikais, iki vėlumos linksminasi, palikdami savo atžalas be priežiūros. Per liepos-rugpjūčio mėnesius penkiems vaikams nakties metu buvo suteikta pagalba Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ Vaikų socialinės globos skyriuje, jais buvo pasirūpinta, kol atvyko artimieji. Visiems penkiems vaikams buvo nustatytas I grėsmės vaikui lygis, sutikrinti duomenys apie šeimas „Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenų registre“ ir informacija perduota faktinės gyvenamosios vietos teritoriniams skyriams dėl pagalbos poreikio vaikui ir šeimai vertinimo, – apie pernelyg atsipalaidavusių tėvų pasekmes papasakojo V. Arnašė. – Visi asmenys į Palangą buvo atvykę poilsiauti. O detaliau – trijų vaikučių dvi mamos buvo neblaivios, vieno vaiko mama neblaivi smurtavo sugyventinio atžvilgiu, policija fiksavo smurtą artimoje aplinkoje, penkto vaiko viešnagė Palangoje baigėsi Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ Vaikų socialinės globos skyriuje, kadangi mamai išvykus namo į Vilnių, tėtis vartojo alkoholį ir negalėjo tinkamai pasirūpinti sūnumi“.

Grėsmės vaikui lygiai
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba primena, jog grėsmės vaikui lygiai yra du. Lygius skiriantis požymis – grėsmė vaiko saugumui sveikatai ir gyvybei.
Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.
Antrasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai yra grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ir gyvybei.
Kokių imamasi veiksmų, nustačius grėsmės vaikui lygį? Nustačius pirmąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai: inicijuoja atvejo vadybininko paskyrimą (atvejo vadybininkas pagal nustatytą tvarką atlieka šeimos poreikių pagalbai vertinimą bei organizuoja atvejo nagrinėjimo posėdį, kuriame yra sudaromas pagalbos planas šeimai).
Nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai: inicijuoja atvejo vadybininko paskyrimą, inicijuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosios komandos sudarymą.
Nustatant grėsmės vaikui lygį, atsižvelgiama į grėsmės vaikui lygio vertinimo metu nustatytą informaciją apie esamus grėsmės vaikui rizikos veiksnius bei kriterijus. Vertinant grėsmės vaikui lygį, tuo pačiu metu vertinama vaiko, jo šeimos narių, su juo gyvenančių asmenų ir (ar) kitų asmenų, specialistų pateikta informacija apie galimus vaiko teisių pažeidimus.
Specialistai, įvertinę vaiko funkcionavimo rizikos veiksnius bei rizikos veiksnius, susijusius su vaiko atstovais, tėvystės įgūdžiais ir bendravimu (santykiu su vaiku) bei socialine aplinka arba nustatę, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą nesiima reikiamų veiksmų vaiko saugumui užtikrinti ir taip sudaro sąlygas atsirasti grėsmei vaiko sveikatai ar gyvybei, nustato antrąjį grėsmės vaikui lygį ir kreipiamasi į teismą dėl vaiko paėmimo iš tėvų arba kitų atstovų pagal įstatymą leidimo išdavimo.
Paimtas vaikas iš jam nesaugios gali būti laikinai apgyvendintas pas: giminaičius, asmenis, su vaiku susijusius emociniais ryšiais, vaiko brolį ir (arba) seserį globojančią (rūpinančią) šeimą, taip pat gali būti apgyvendintas globos centre, šeimynoje, vaikų globos institucijoje.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželio 19–25 dienomis minėdamos Tarptautinę inkontinencijos savaitę, ligonių kasos kviečia pacientus, turinčius šlapimo ar išmatų nelaikymo problemų, drąsiau kreiptis į medikus pagalbos ir primena, kokios priemonės kokiais atvejais yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.


Jei tik dabar ėmėte svarstyti šį savaitgalį pailsėti viename iš Lietuvos kurortų, galite nusivilti – beveik visi viešbučiai tiek Druskininkuose, tiek Birštone, tiek pajūryje – pilnutėliai, o pirmieji užsakymai prasidėjo jau prieš pusantro mėnesio.


Saulės elektrinių turėtojai ar galvojantys jas įsirengti svarsto, kaip jų namų ūkį paveiks naujiena – nuo 2023 metų brangsta energijos pasaugojimas. Tačiau bendrovės „Ekoenergas” projektų vadovas Vytautas Vaičiulis ramina: saulės elektrinės įrengimas vis tiek atsiperka, o jos naudą galima nesunkiai paskaičiuoti.


Lietuvoje apie 1 350 vaikų laukia globėjų. Daugiausia – tai vyresni nei 10 metų vaikai. 


Kas yra celiulitas žino ar bent jau girdėjo apie tai kiekviena moteris. Tai išties labai nemalonus ir varginantis odos defektas. Nors ilgą laiką celiulitas buvo priskiriamas vyresnio amžiaus moterims, pastaruoju metu apelsino žievele skundžiasi vis jaunesnės merginos.


Nors daugelis Lietuvos rajonų susilaukė lietaus, šalies šiaurinių ir vakarinių rajonų gyventojai atsibudo pamatę už lango pačią tikriausią žiemą. „Gegužės 3 -ioji, 6.40, kažkur ties Laukuva. Dar neteko gegužės mėnesį tiek galvoti apie ... žiemines padangas,“ – tokį įrašą Facebook paliko palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas. Mindaugo...


Sausio 13-ąją minėsime apgintos Lietuvos laisvės trisdešimtmetį. Šia proga Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras kartu su interneto dienraščiu Bernardinai.lt ir leidykla „Vaga“ kvietė moksleivius dalyvauti eseistikos konkurse „Laisvės vaikai apie laisvę“. Jam savo esė sukūrė ir Palangos senosios gimnazijos IIB...


Palangos vaikučiai po karantino į lopšelius-darželius sugrįžo ne visi ir kitokie – labai pasiilgę vieni kitų, kai kurie – truputį išsigandę, ir beveik kiekvienas mažasis palangiškis dalijosi istorijomis apie koronavirusą. Vieni pasakojo apie „piktą vabaliuką“, kiti – apie „blogą tetą, kuri paslėpė raktą nuo darželio“, o dar kiti...


Ketvirtadienį, 15 val., Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje įvyko Savivaldybės Švietimo skyriaus Laimos Valužienės susitikimas su kurorto švietimo ir ugdymo įstaigų vadovais. Nuspręsta dviem savaitėms - nuo kovo 13 d. iki kovo 27 d. - dėl koronaviruso grėsmės uždaryti Palangos lopšelius-darželius ir mokyklas. Tačiau jau po valandos jos kolegė iš...


Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų. Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius