Geriausias būdas išlikti sveikiems – galvoti ką valgome, kaip ilsimės, kaip gyvename

"Palangos tilto" redakcija, 2019-01-04
Peržiūrėta
2663
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sukaupta ilgametė profesinė patirtis, stažuotės Lietuvoje ir užsienyje, domėjimasis medicinos naujovėmis – tokia yra ilgametės Palangos reabilitacijos ligoninės neurologijos vyriausiosios gydytojos reabilitologės, o šiuo metu – Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinai, Juditos Daratienės kasdienybė. Gydytoja džiaugiasi pasirinkusi nelengvą profesinį kelią, kuris yra ir skausmingas, kuomet medicina pagelbėti žmogui jau nebegali, ir džiuginantis – kuomet medikų pastangos prikelia net sunkiausius ligonius.

Medikės kelias pasirinktas dėl noro padėti žmonėms


Gydytoja Judita Daratienė yra ne tik reabilitacijos specialistė, ji Lietuvos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų draugijos narė, Klaipėdos universiteto dėstytoja, straipsnių, mokslinių pranešimų autorė. Gydytoja noriai kelia kvalifikaciją Lietuvos ir užsienio seminaruose, kaupia naujausias medicinos žinias. O tai jai padeda narystė įvairiose asociacijose, kaip antai medikė yra Lietuvos reabilitologų asociacijos narė, Klaipėdos reabilitologų draugijos narė, Lietuvos paraplegikų asociacijos narė, Skandinavijos šalių medikų paraplegijos draugijos narė, Tarptautinės medikų paraplegijos asociacijos (IMSOP) narė. Anot pašnekovės, mediko kelias pasirinktas neatsitiktinai. Jai gerai sekėsi visi mokslai, tad sunkus medicinos mokslas – buvo tas pasirinkimas, kuris skatino daug dirbti, semtis žinių, o kartu tobulėti kaip asmenybei, siekti profesinių aukštumų, kurios suteiktų reikiamų įgūdžių padėti žmonėms. Judita Daratienė 1992 metais baigusi Kauno medicinos akademijos Gydomosios medicinos fakultetą, 1994 metais tapo Kauno medicinos akademijos Fizinės medicinos ir reabilitacijos rezidente, o po studijų ieškojo galimybių įsilieti į profesinę veiklą. Ją patraukė Palangos reabilitacijos ligoninė, kurioje specialistė jau dirba 24-erius metus. „Nuo vaikystės svajojau tapti gydytoja, gal kažkiek skatino ir tėvai. Dar tuomet kai mokiausi medicinos Kaune, jau buvau girdėjusi, kad Palangos reabilitacijos ligoninė – viena geriausių reabilitacijos ligoninių Lietuvoje. Atvykus, nė minutės nesigailėjau, kad pradėjau savo karjerą būtent čia, Palangoje. Čia mane priėmė nuostabus medikų kolektyvas, yra daug galimybių realizuoti save, ne tik gydant žmones, bet ir mokantis, domintis apie medicinos naujoves, dalyvaujant seminaruose, konferencijose, parodose“, – minėjo specialistė.


Reabilituojasi ir sunkūs ligoniai


„Į Palangos reabilitacijos ligoninę atvyksta pacientai iš visos Lietuvos. Čia galima sutikti ir labai sunkių, ir norinčiųjų tik profilaktiškai sustiprėti ar atgauti prarastą darbingumą po traumos, ar sunkios ligos jau sveikstančių ligonių. Liga – yra didžiulis iššūkis ir medikui, ir ligoniui, o ypač ligos, kurios sutrikdo kasdieninė veiklą, įprastą gyvenimo ritmą: stuburo bei galvos traumos, stuburo disko išvaržos, galvos smegenų insultai (išeminiai ir hemoraginiai). Reabilitacija reikalinga ir sergantiems Parkinsono liga. Į Palangą sustiprėti atvyksta ir sergantieji išsėtine skleroze ir kitomis nervų sistemos ligomis, po sąnarių protezavimo operacijų. Ypač apmaudu ir gaila stebėti žmones, kurie traumas patiria nepakankamai įvertinę savo jėgas ar apsvaigę. Išgėrus atsiranda per daug nereikalingos drąsos. Po stuburo traumos žmonės gali tapti visiškai paralyžiuoti. Skaudžiausia matyti jaunus į tokią bejėgišką situaciją patekusius žmones. Jiems reikalinga pagalba visame kame: nuo nuprausimo, higienos, iki pamaitinimo, aprengimo. Be abejo, kasdienė slauga, tai jau ne gydytojos pareiga, bet mes turime nuolat stebėti paciento būklę, skirti jam medikamentus ir kitas būtinas reabilitacijos priemones. Stengiamasi, kad jis taptų kiek įmanoma savarankiškesniu“, – apie savo darbo specifiką kalbėjo gydytoja J. Daratienė.
Rekomendavo vengti beprasmių iššūkių, alkoholio ir rizikos
Anot gydytojos, kiekvieno žmogaus gyvenimas kupinas netikėtumų, gali įvykti ir nelaimingų atsitikimų, bet sveikas gyvenimo būdas, savo jėgų, galimybių pasvėrimas, taisyklinga mityba, padidina tikimybę išlikti sveikiems ir saugiems. „Atvyksta reabilituotis ir ekstremalių sportų mėgėjai, kurie susižaloja nardant, laipiojant ar nepamatuotai bandant savo jėgas kitose srityse. Dirbdami žmonės neretai kelia didžiulius svorius, nesaugo savęs darbe. O tai gali lemti stuburo disko išvaržą. Tad rekomenduočiau visose gyvenimo situacijose įvertinti savo jėgas, pasverti esamą situaciją, neskubėti. Geriau darbą atlikti gerokai lėčiau, bet saugiai, nerizikuojant savo sveikata, vengiant beprasmės grėsmės. Žmonės labai dažnai nevengia rizikos, tačiau jie turėtų žinoti, kad neapgalvotas veiksmas gali turėti skaudžias pasekmes. Bene pagrindinis būdas išlikti ilgiau sveikam – galvoti ką valgau, kaip ilsiuosi ir įvertinti, kaip gyvenu“, – atviravo gydytoja J. Daratienė.


Įspūdingiausias metų įvykis – pasaulinė paroda

Gydytoja pasakojo, kad bene įspūdingiausias metų įvykis – dalyvavimas Pasaulinėje medicinos priemonių parodoje „MEDICA“ Vokietijoje. Čia specialistai galėjo susipažinti su naujausia medicinine aparatūra, demonstruojamomis medicinos mokslo naujovėmis. Anot specialistės, Palangos reabilitacijos ligoninės personalui, labai svarbu neatsilikti nuo pasaulinių medicinos mokslo tendencijų, žinoti, kas yra sukurta pasaulyje, ką galima įsigyti ir taikyti ir Lietuvos žmonėms. Tai puiki proga tobulėti, gilinti savo žinias, klausytis specialistų pranešimų, o kartu ir dalintis savo žiniomis. Palangos reabilitacijos ligoninės specialistai yra įvairių konferencijų dalyviai, ruošia ir skaito pranešimus vietos ir tarptautiniuose medicinos mokslo renginiuose. Anot pašnekovės, būtent ši ligoninė stengiasi priimti visas galimas naujoves, noriai dalyvauja projektinėje veikloje. Ateinančiais metais bus daug dėmesio skirta Insultų programai, bus įsigyta naujausia įranga, pritaikyta pacientų po insultų reabilitacijai. Įstaigoje bus gausu naujausios reabilitacijos technikos, slaugos priemonių. Jau įsigyta robotizuota ranka, kurios neturi nė viena Baltijos šalių reabilitacijos įstaiga.

Sukaupta ilgametė patirtis

Gydytoja atviravo Palangos reabilitacijos ligoninėje dirbanti jau 24-erius metus. Karjerą pradėjusi nuo eilinės gydytojos, vėliau, 14 metų darbavosi vedėjos pareigose, o 2018-ųjų kovą, tapusi Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai. Padaugėjo atsakomybės, vadybinio darbo, tačiau jai labai padeda geras, profesionalus kolektyvas. Šiuo metu ligoninėje yra 300 vietų, prioritetas teikiamas pacientams, kuriems būtina reabilitacija yra finansuojama valstybės, yra gydytojo paskyrimas. Ligoninė yra sukaupusi didžiulę patirtį reabilitacijos srityje, garsėja teikiama visokeriopa pagalba. Stengiamasi, kad nesusidarytų eilės, žmogui netektų laukti ilgiau nei savaitę, vykdomi neįgaliųjų amato mokymai. Juk pasikeitęs po traumos ar ligos žmogaus kūnas, reikalauja ir naujų įgūdžių, ir psichologinės paramos. Per metus aptarnaujama daugiau nei 3000 pacientų. Tolygus apkrovimas yra ištisus metus, gydymo įstaiga vienodai aktyviai dirba tiek žiemą, tiek vasarą. „Medicinos srityje įstatymų išleidžiama laibai daug, viskas vyksta labai greitai, tapus atsakingai už visą medicininį procesą, tenka greitai orientuotis besikeičiančioje aplinkoje. Nuolat didėja pildomų dokumentų poreikis. Norėtųsi, kad medicinoje, kaip ir kiekvienoje srityje, vyrautų stabilumas, o įstatymų vykdymui būtų skirta laiko pasiruošti tiek materialiai, tiek profesionaliai. Šiandiena gyvename nuolatinių permainų laikotarpiu, nuolatinė kaita suteikia sveiko streso. Tikiuosi, kad ateinantys metai bus Palangos reabilitacijos ligoninei ramūs, profesionalūs, darbuotojams atneš darnų, prasmingą buvimą kartu, padės pateisinti žmonių lūkesčius bei suteikti kokybiškas medicininės reabilitacijos paslaugas mūsų pacientams“ – kalbėjo gydytoja J. Daratienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Apsipirkimas yra kiekvieno kasdienybės dalis, tačiau dažnai impulsyvumas ir noras pagerinti gyvenimo kokybę priverčia išleisti daugiau nei planuota. Tai gana dažnas reiškinys, tačiau yra keletas patarimų, kaip išvengti impulsyvių pirkinių ir apsipirkti racionaliai. Šiame straipsnyje aptarsime geriausias praktikas, kurios padės kaskart apsipirkti efektyviai ir pagal planą.


Rinkėjai, planuojantys atvykti balsuoti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose išankstinio balsavimo dienomis, domisi, kokia tvarka vyksta balsavimo iki rinkimų dienos procesas.


Ukrainai reikia įsivesti eurą, kaip valiutą, apeinant pasipriešinimą ir užtikrinant, kad žinia yra aiški – Ukrainos ateitis yra  ES ir NATO ir laisvame Vakarų pasaulyje. Euras, kaip valiuta, tai visiems labai aiškiai parodo – ir prancūzams, ir rusams, ir visiems ukrainiečiams. 


Visa Lietuva, ir Palanga, švenčia Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo – Kovo 11-osios – 31-ąsias metines. Lietuva pasikeitė neatpažįstamai, užaugo nauja, laisvėje gimusių, žmonių karta. „Palangos tiltas“ ta proga kalbino Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signatarę Laimą Liuciją Andrikienę. Ponia Laima atvirai kalbėjo apie Lietuvos, mažos tautos...


21-erių metų Marius Žostautas, prekybos centro „Maxima“ Palangos centre kasininkas-pardavėjas, pateko į didžiausio šalies maisto prekybos tinklo sausio herojų vienuoliktuką – už paslaugumą ir dėmesį klientams. Viena palangiškė nepatingėjo apie jai patikusį „Maxima“ darbuotoją parašyti jam padėką ir nusiųsti ją „Maxima“ vadovybei į...


Sukaupta ilgametė profesinė patirtis, stažuotės Lietuvoje ir užsienyje, domėjimasis medicinos naujovėmis – tokia yra ilgametės Palangos reabilitacijos ligoninės neurologijos vyriausiosios gydytojos reabilitologės, o šiuo metu – Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinai, Juditos Daratienės kasdienybė.


Apie artimiausius kaimynus paprastai manome žiną kone viską, o kaimynų nuomonė vis dar yra svarbi. Kretingos rajono merą Juozą Mažeiką pašnekinęs „Palangos tiltas“ jam priminė, kaip beveik prieš dvejus metus jis su Palangos meru Šarūnu Vaitkumi pozavo fotografams prie Kretingos rajono ir Palangos miesto riboženklio ir abu kalbėjo apie abiejų savivaldybių...


Moteris galvojo, jog 50 metų – tai garbingas jubiliejus jai, užauginusiai tris vaikus, užbaigusiai aukštuosius mokslus, nebijojusiai gyvenimo kryžkelėje sustoti, pasverti, prieš žengiant kitą žingsnį. Šiandieną, kažkada pasirinkto naujo kelio pradžią ji traktuoja kaip galimybę pakeisti savo gyvenimą iš pagrindų (jei nori išlikti – neatsigręžk)....


Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?


Kiekvienam besidominčiam savo sveikata, sveiku gyvenimo būdu, natūraliais organizmo valymo ir gydymosi būdais, kasdien iškyla aibė klausimų: „Ar viską darau tinkamai?“, „Ar nekenkiu sau?“, „Kokius maisto produktus rinktis?“ Į šiuos ir panašius klausimus jums padės atsakyti sveikatos klubas „Gintarinė valtis“. Jos įkūrėjos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius