Psichoterapeutas paaiškino, kaip socialiniai tinklai veikia mūsų smegenis ir patarė, kaip išeiti iš užburto rato

Jei vos prabudę į rankas paimate telefoną ir neriate į socialinius tinklus, diena greičiausiai nebus produktyvi. Anot gydytojo psichoterapeuto Dainiaus Jakučionio, ryte naršydami Facebooke ar Instagrame, greitai išnaudojame savo dopamino atsargas, todėl vos išlipę iš lovos nebeturime motyvacijos kažką daryti. Vis daugiau žmonių nusprendžia išbandyti skaitmeninę detoksikaciją. Tačiau, kad šis procesas būtų sėkmingas, pasak eksperto, vien valios gali neužtekti.
„Socialinių tinklų atsisakymas iš pradžių, tikėtina, sukels nemalonius pojūčius, nes teks susidurti su savimi ir savo jausmais, nuo kurių mes dažnai bėgame kiekvieną kartą paimdami telefoną į rankas. Tačiau po vienos ar dviejų dienų plūstels motyvacija, sumažės vienišumo jausmas, o mintys nebebus tokios depresyvios. Po šio eksperimento ne vienas vėliau grįžta prie seno mygtukinio telefono, kuriame nėra interneto“, – sako psichoterapeutas D. Jakučionis.
Savo patirtimi apie skaitmeninės detoksikacijos naudą tiek vaikams, tiek suaugusiems jis dalinsis vasario 11 d. Ryšių reguliavimo tarnybos organizuojamame renginyje „Skaitmeninė banga“. Renginyje, kuris skirtas 1–12 klasių moksleiviams, jų pedagogams ir tėvams, praktiniais patarimais taip pat dalinsis dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo, pažangiosios edukologijos, skaitmeninės etikos ir kitų sričių specialistai.
Ryte smegenys dar neprabudusios
Kiekvienas iš mūsų per dieną vidutiniškai paimame telefoną net 100 kartų. Nors jis ir neskamba, dažniausiai automatiškai neriame į Facebooką, Instagramą ar TikToką. Iki galo nėra patvirtinta, kad naudojimasis socialiniais tinklais sukelia priklausomybę, tačiau vis garsiau kalbama, kad požymiai – panašūs.
„Žmonės yra praradę ryšį su savo kūnu, protu ir jausmais. Jiems visada reikia kažką veikti, kažkur sutelkti dėmesį – važiuodami klauso podcastų, stovėdami eilėje „skrolina“. Mes nebemokame tiesiog ramiai stovėti ir stebėti aplinką. Kai bent kelioms minutėms žmogus stabteli, jis išsigąsta, nes staiga pradeda jausti kažkokius jausmus, jam pasidaro baisu, tada neria į socialinius tinklus, kurie padeda nukreipti tas mintis. Ir taip atsiranda užburtas ratas“, – pastebi psichoterapeutas.
Anot jo, ypač didelę žalą sau žmonės daro nerdami į socialinius tinklus vos pabudę, kai smegenys dar nėra pasiruošusios būdrauti, o mes jas užkrauname dideliu informacijos kiekiu. Maža to, atrodo, nekaltas pusvalandis Facebooke gerokai sumažina dopamino atsargas, todėl proporcingai mažėja ir motyvacija kažką veikti.
„Mikė Pūkuotukas sakė – geriausia akimirka gyvenime yra ta, iki kol tu paragauji medaus. Panašiai yra ir su mūsų dopaminu. Jis išsiskiria būtent tuo metu, kai mes socialiniuose tinkluose slenkame žemyn, žiūrime vieną postą po kito ir kažko laukiame. Būtent to kažko gero laukimas ir skatina dopamino išsiskyrimą. Blogybė yra ta, kad to dopamino gauname neįdėdami jokių pastangų ir smegenys nereaguoja į jį taip, kaip, pavyzdžiui, tada, kai jis išsiskiria mums išsprendus sunkų uždavinį“, – aiškina D. Jakučionis.
Patariama socialiniais tinklais naudotis bent praėjus dviem valandoms po atsibudimo. Telefono į rankas nereikėtų imti ir kelios valandos iki miego, priešingu atveju smegenys nespėja apdoroti didelio vaizdinės informacijos kiekio ir prasideda miego sutrikimai.
Siūlo ištrinti programėles
Prieš pradedant skaitmeninę detoksikaciją, D. Jakučionis pataria paanalizuoti statistiką, kiek kartų per dieną žmogus paima telefoną į rankas, kiek laiko ekranas būna įjungtas. Šiuos duomenis fiksuoja kiekvienas išmanusis telefonas ir dažną ši statistika šokiruoja.
„Galima pabandyti pažaisti su savimi ir sumažinti telefono paėmimo į rankas skaičių. Kai pradėsite save stebėti, nustebsite, kad tai darote automatiškai ir dažniausiai tada, kai neturite, ką veikti ar bėgate nuo kažkokio kylančio jausmo“, – dėmesį atkreipia gydytojas psichoterapeutas.
Ekspertas pastebi, kad norint tam tikram laikui atsitraukti nuo socialinių tinklų, reikia didelės valios. Todėl jis pataria, detoksikacijos metu tiesiog ištrinti programėles iš telefono ir užblokuoti jas kompiuteryje.
„Kitas naudingas būdas – telefone nustatyti priminimus. Yra programėlių, kurios padeda sąmoningiau naudotis socialiniais tinklais. Pavyzdžiui, prieš atidarant Instagramą, jos prašo kelis kartus įkvėpti ir iškvėpti, pabūti čia ir dabar bei užduoti sau klausimą: „Ar tikrai noriu ten eiti?“. Didžiausia problema ta, kad žmonės į socialinius tinklus neria automatiškai, tad toks trumpas stabtelėjimas leidžia pagalvoti“, – patirtimi dalinasi D. Jakučionis.
Griežtos rekomendacijos vaikams
Buvimas prie ekranų ypač stipriai įtraukia vaikus. Jei išjungus telefoną ar kompiuterį vaikas tampa labai susierzinęs ir rodo didelį pyktį, psichoterapeutas teigia, kad tai jau gali būti ženklas, jog su vaiku yra kažkas negerai.
„Vaikai, kurie praleidžia prie ekrano daugiau laiko nei yra rekomenduojama, kur kas sunkiau susikaupia spręsdami, tarkim, matematikos uždavinį sąsiuvinyje. Jei išspręsti greitai nepavyksta, jie susierzina, nes nėra to pasitenkinimo jausmo, kurį yra įpratę greitai gauti žaisdavo vaizdo žaidimus ar būdami socialiniuose tinkluose“, – aiškina psichoterapeutas.
Jis pataria laikytis Vilniaus universiteto mokslininkų rekomendacijomis, kiek vaikai turėtų leisti laiko prie ekrano. 6-10 metų vaikų laikas prie ekranų pramogoms turėtų neviršyti 1 valandos per dieną, o bendras laikas įvairioms veikloms – 2 valandų. 11–14 metų amžiaus paaugliams siūloma laiką prie ekranų pramogoms riboti iki 2 valandų, o bendrą laiką – iki 3 valandų per dieną.
„Pastebiu, kad vaikai, kurie daug laiko praleidžia prie ekranų, dažnai tampa patogūs tėvams – jie nekelia rūpesčių. Tačiau taip neturėtų būti. Jei vaikas nuolat žaidžia vaizdo žaidimus, galbūt jis jaučiasi vienišas ir neturi su kuo bendrauti nei mokykloje, nei namuose. Tėvai turi atsakyti už vaikų fizinę ir emocinę sveikatą, todėl svarbu nustatyti aiškias taisykles šeimoje. Tačiau dar svarbiau tai daryti su atjauta ir empatija, įsiklausant į vaiko poreikius“, – pabrėžia psichoterapeutas D. Jakučionis.
Skaitydamas savo pranešimą Ryšių reguliavimo tarnybos organizuojamame renginyje „Skaitmeninė banga“, D. Jakučionis taip pat patars, kaip pasiruošti skaitmeninei detoksikacijai ir išeiti iš užburto rato. Saugesnio interneto dienai paminėti skirtas renginys vyks A. Mickevičiaus bibliotekoje, jis taip pat bus transliuojamas internetu Ryšių reguliavimo tarnybos „Facebook“ paskyroje. Visą dieną vyksiančiame renginyje patarimais ir įžvalgomis dalinsis „Nord Security“, „Turing College“, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, „Bitės“ ir „Why AI“ atstovai. Renginį ves dešimtis tūkstančių sekėjų turintis Paul de Miko.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Jei vos prabudę į rankas paimate telefoną ir neriate į socialinius tinklus, diena greičiausiai nebus produktyvi.
Kai marsiečiai ar maskviečiai užpuls Lietuvą, kaip bus svarbiau melstis: „NATO mūsų“ ar „Tėve mūsų“?
Linas JEGELEVIČIUS, 2025 01 17 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Kalėdos man buvo puiki proga kojas iškelti iš savo patogaus ir aprūpinto burbulo (gyvenimo) pajūry, bet išgirstos istorijos Dzūkijoje, kurioje gimiau ir kurioje gyvena būrys mano giminaičių – ne šiaip „runkelių“, o išsilavinusių ir įvairaus gyvenimo skonių ragavusių – mane pritrenkė. Mano miela tolima teta Janė, link 80-ečio artėjanti senjorė, buvusi valdininkė, kaip ir jos artimos giminės bei...
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
2025 01 10 | Rubrika: Miestas
Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą.
Rugsėjo 27-ąją, Seimo narys Mindaugas Skritulskas, kuris yra kandidatas į 2024-2028 Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, Seimo Antikorupcijos komisijoje davė paaiškinimus dėl jo tariamo dalyvavimo Palangos apžvalgos rato versle. „Mindaugas aiškiai papasakojo, kaip buvo kurpiama ši rinkiminė „istorija,“ – po posėdžio įraše Facebook komentavo Palangos meras ir M. Skritulsko...
Paskolų finansavimas – kaip tai veikia?
2023 06 22 | Rubrika: Miestas
Vartojimo paskolos bei greitieji kreditai – Lietuvoje ypač populiarios finansinės paslaugos.
Besiruošdami Kalėdoms ir Naujųjų sutikimui tikimės tik gerų akimirkų ir negalvojame, kad tiesiai nuo švenčių stalo galime atsidurti ligoninėje.
Rezervacijos vasarai apgyvendinimo vietose tiek pajūryje, tiek sodybose visoje Lietuvoje pildosi.
Klaipėdoje prasidėjo kruizinių laivų sezonas. Šiemet gali būti pasiektas rekordinis jų apsilankymų skaičius Klaipėdos uosto istorijoje – 80. Tiek dar niekada nėra buvę.
Kas yra limfodrenažinis masažas ir kaip jis veikia?
2022 01 12 | Rubrika: Miestas
Klausiame ekspertų apie limfodrenažinį masažą ir galimą naudą jūsų sveikatai.
PKJC direktorė Vita Petrauskienė: „Pandemijos metu esame priversti išeiti iš komforto zonos. Jau niekada nebus taip, kaip buvo“ (VISAS INTERVIU)
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 03 31 | Rubrika: Miestas
Ko gero, pirmąkart per ilgą savo žurnalistinę karjerą savo pašnekovui sunkiau nei įprastai formulavau interviu klausimus. Ko dabar, karantino suvaržymų metu, klausti žmogaus, kuris iki koronaviruso pandemijos sukosi visų Palangos kultūros renginių centre? Kokia gali būti kultūra kurorte karo, kaip šių eilučių autoriui pasakė viena „Palangos tilto“ skaitytoja –...