Kai marsiečiai ar maskviečiai užpuls Lietuvą, kaip bus svarbiau melstis: „NATO mūsų“ ar „Tėve mūsų“?

Linas JEGELEVIČIUS, 2025-01-17
Peržiūrėta
653
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Linas Jegelevičius, „Palangos tiltas“ redaktorius
Linas Jegelevičius, „Palangos tiltas“ redaktorius

Kalėdos man buvo puiki proga kojas iškelti iš savo patogaus ir aprūpinto burbulo (gyvenimo) pajūry, bet išgirstos istorijos Dzūkijoje, kurioje gimiau ir kurioje gyvena būrys mano giminaičių – ne šiaip „runkelių“, o išsilavinusių ir įvairaus gyvenimo skonių ragavusių – mane pritrenkė.

Mano miela tolima teta Janė, link 80-ečio artėjanti senjorė, buvusi valdininkė, kaip ir jos artimos giminės bei kaimynės, pasiruošė karui.

„Vaikeli, bus, tikrai jis bus, apie jį čia aplink visi ir tešneka, ir ruošiasi,“ – gražia dzūkiška šnekta ji man pasakojo.

Ji ne tik mėsos konservų nupirko pusmečiui, bet ir grynųjų pinigų išsiėmė bei sukaišiojo juos po grindimis ir po šiaudais ūkiniame pastate.

„Linuli, kai rusai užpuolė Ukrainą, visur nutįso didžiausios eilės prie bankomatų, ir greitai grynųjų neliko,“ – ji pasakojo man linkčiojant galvą.

Savo anūkams, vos dvidešimtmečius perkopusiems, mylintiems Tėvynę, bet dar labiau aistringai mylintiems gyvenimą, o ne savo gyvybės auką už savo šalį, ji nurodė karo atveju gelbėtis sprunkant per Lietuvos-Lenkijos pasienį.

„Nes kitais keliais nepravažiuosi – jie bus „užsikimšę“ nuo bėgančių. O važiuot į Vilnių ar Kauną būtų tikra pražūtis,“ – mane protino senolė.

Norėjau tetai Janei užsiminti apie Lietuvos didėjantį gynybos biudžetą, Lauryno „drakono dantis“, galimai gynybos tikslams užminuotas pasienio pamiškes (todėl  nuo šiol grybaujant svarbu nesusivilioti kiekvienu neaiškiu baravyku), apie tam tikras priešlėktuvinės gynybos sistemas, apie kurias man privačiame pokalby užsiminė vienas didelis žmogus, tačiau ji man net neleido prasižioti: „Vaikeli, tu ruskio, kaip ir amaro, niekaip nesustabdysi! Nepraeis žeme, praskris oru!“

Kad karas artėja, girdėjau ir Varėnos „Maximoje“, tiesa, abiem jaunoms moterims apie tai pokštaujant, ir gatvėje.

Karas!

Kad Rusija, įvaroma į kampą, gali būti neprognozuojama – seniai aišku. Vis dėlto, Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras prieš Kalėdas gerokai pasismagino su žodžiais nupiešdamas Lietuvos puolimo scenarijų.  

„Reikia neabejoti ir neklaidinti savęs: jeigu Rusija turės ryžto ir noro pulti Lietuvą, tai pas mus bus blogiau...Jie nesigailės nieko: nei jauno, nei seno, nei moterų, nei vaikų...Putinas lietuvius laiko fašistais, tad oda būtų diriama kraugeriškais būdais, nesigailint nei jauno, nei seno – nei nuomoto, nei užgyvento...Mūsų lavonai vartysis grioviuose. Rusų akimis, mes gyvename „per daug gerai,“ – pranašavo generolas.

Kaip po tokių žodžių ryšiesi kurti verslą? Ir kaip po tokių žodžių įtikinsi jauną dzūkę ryžtis gimdyti?

 Tiesa, Dzūkijoje per Kalėdas mano kalbintos mamos nekrykštavo motinystės džiaugsmu – kai kurios virkavo, kad jos priverstos aukotis vaikams ir šeimai užuot stebindamos pasaulį savo pasiekimais versle, inovacijose ir visuomeniniame bei politiniame gyvenime. 

R. Vaikšnoro akimis, kiekvienas iš mūsų užpuolimo atveju turime nusiteikti tapti ginklu, jei prireiks; imti ir samtį, ir puodą, ir šautuvą, ir kočėlą, nors, anot jo, net ir apsiginklavus tikimybė išgyventi – nedidelė.

Supratote?

Tačiau mano teta Janė liūdnai linkčioja galvą: „Vaikeli, mūsų valdžioje – durniai. Vienintelis išsigelbėjimas tokiu atveju – mokėti jų kalbą. Kai pradėsi kalbėcis su kareivuku rusiškai, tai tas gal ir pasigailės.“

Teta Janė mane palepino dar viena savo didelės gyvenimiškos išminties istorija. Jos jau Anapilin iškeliavusi mama ir smetoninė senelė, patyrusios ir lenkų, ir nacių, ir sovietinę okupaciją, mačiusios ir stribus, ir miškinius, išgyveno baisius laikus ne tik gudriai kruopščiai paslėptus lašinius padalindamos – po jų „bryzą“ ir vieniems, ir kitiems atrėždavo, kol jie kerzais batais gryčią trypdavo ir šautuvų buožėmis į nugaras badė, bet, svarbiausia, ir vieną kitą žodį lenkiškai, rusiškai ar vokiškai neprašytiems svečiams pasakydamos. Kad tik nežudytų...

Nesu įsitikinęs, kad, kilus karui, mano teta Janė, kaip ta ukrainietė pensininkė, keptuve iš savo balkono nudobusi rusų raketą, elgsis didvyriškai, bet karui ji tinkamai pasiruošė ir kitaip – kiekvieną vakarą sukalbėdama maldelę Šv. Antanui.

O ar jūs karui pasiruošėte? Juk taikos gali ir nelikti…

Linas JEGELEVIČIUS

„Palangos tiltas“ redaktorius

Jūsų komentaras:

OB 2025-01-08 12:46 (IP: 172.69.192.152)
Tai ir nuo laikraščio redaktoriaus priklauso, kaip suprasime ir ruošimės karui: kaip teta Janė, ar klausysimės Locked N Loaded, projekto Saugu (ar redaktorius dalyvavo Palangoje?), karo ekspertų ir tt?

AČIŪ, REDAKTORIAU MŪSŲ! 2025-01-08 09:01 (IP: 172.69.192.151)
Nuoširdžiai pralinksminot! Nuo pat Jūsų "rašinėlio" pavadinimo. Iš Jūsų teksto minčių vingių galima spėti, kad Dzūkijoje pas tetą Janę užkandot ne vieną įvairaus macnumo grybą ir užgėrėt visai ne tyru šaltinio vandeniu. Dar parašykit ką nors tokio. Lauksime. Linkėjimai tetai Janei!

Taip pat skaitykite

Kalėdos man buvo puiki proga kojas iškelti iš savo patogaus ir aprūpinto burbulo (gyvenimo) pajūry, bet išgirstos istorijos Dzūkijoje, kurioje gimiau ir kurioje gyvena būrys mano giminaičių – ne šiaip „runkelių“, o išsilavinusių ir įvairaus gyvenimo skonių ragavusių – mane pritrenkė. Mano miela tolima teta Janė, link 80-ečio artėjanti senjorė, buvusi valdininkė, kaip ir jos artimos giminės bei...


Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą. 


Valstybės diena – ypatinga šventė, primenanti didingą mūsų tautos istoriją, tradicijas ir vertybes, taip pat – drąsius protėvius, sukūrusius pagrindus mūsų nepriklausomai valstybei. Kartu tai yra ir mūsų rytdienos kūrimo šventė, raginanti drąsiai žvelgti į ateitį bei kurti tokią Lietuvą, kurioje kiekvienas jaustųsi saugus, gerbiamas ir vertinamas.


Kasdien kantriai ir nuoširdžiai vedate mūsų jaunąją kartą mokslo bei žinių keliu, mokote nebijoti iššūkių bei sunkumų, neišsigąsti mažų nesėkmių, o – priešingai – su dar didesniu užsidegimu siekti išsikelto tikslo bei ryžtingai ir užtikrintai eiti link savo svajonės. Žinios, moralinės vertybės, kurias diegiate savo mokiniams, meilė bei rūpestis, kuriais kasdien apgaubiate savo auklėtinius, yra...


Įsivaizduokite, kad einate gatve, stabdote atsitiktinį žmogų ir klausiate, ką jis mano apie Europą. 1950 m. televizijos komanda būtent taip ir padarė, o pagyvenusi ūkininkė atsakė: „Na, jei ji taikai, tai gerai.“ Po šešiasdešimties metų tas pats klausimas buvo užduotas pagyvenusiai ukrainietei. Tai  yra 2014 m., „orumo revoliucijos“ savaitėmis. Moteris išdidžiai rodo didžiulį kviečių...


Mielieji, kokie svarbūs ir prasmingi mūsų 32-eji laisvės metai! Tą gerai matome, stebėdami Ukrainos kovą už savo teisę į laisvę. Per tuos metus daug pasiekėme ir patyrėme.


Iš Ukrainos atvykę vaikai/paaugliai išgyvena skaudžius įvykius, todėl net ir apsistoję saugioje aplinkoje gali jaustis bei elgtis labai įvairiai: būti jautrūs, dirglūs, liūdni, nerimauti ir būti labai nerimastingi, atsiriboję, bijoti arba stipriai pykti, taip pat gali atrodyti viskam abejingi arba būti linksmi ir užsiimti jų amžiui įprastomis veiklomis, turėti stiprius besikeičiančių emocijų...


Žinomų Palangos sveikintojų šimtmečio proga gretose šiandien, kovo 30-ąją, kuomet Palanga minėjo savo šimtąsias grąžinimo Lietuvai metines, buvo ir buvęs šalies premjeras, dabar – Seimo narys, Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis. Jis paliko tokį įrašą savo Facebook paskyroje.


Į Palangos viešąją biblioteką, nešinas rankraštiniais tarmiškais eilėraščiais, užsuko medicinos mokslų daktaras Vladas Kusas. Jo rankose – Jūratės Klovienės, žymaus kompozitoriaus, operos „Pilėnai“ autoriaus žmonos, žemaičiavimai apie gimtus namus – Palangą bei ranka rašyti atsiminimai. „Gimiau Palangoje. [...] 1944 metai...


Net 14 kurorto daugiabučių namų keičia savo veidą – Palanga vadinama viena „dėžučių“ renovacijos lydere šalyje. Bet renovacijai šalyje – ir Palangoje – įgauti didesnį pagreitį koją kiša   netikslumai daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose (DNMIP). Kai kuriuos jų reikės patikslinti, o tai reiškia, kad I-ojo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius