Fotomenininkas Adas Sendrauskas po septynerių metų savanoriškos tremties į kaimą pristato parodą „menu“

Rasa GEDVILAITĖ, 2023-07-30
Peržiūrėta
2848
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ado Sendrausko nuotr.
Ado Sendrausko nuotr.

„Atšventęs savo šešiasdešimtmetį ir išgirdęs labai daug gražių sveikinimų, pagyrų, tarsi pajutau, kad viskas, nebeturiu daugiau ko siekti, turiu sustoti, tad pasitraukiau į kitokį gyvenimą“, – prisipažino žymus palangiškis fotomenininkas Adas Sendrauskas. Po septynerių metų, vėlgi artėjant jo gimtadieniui, jis vėl visus pakvies į labai daug prisiminimų sužadinsiančią savo parodą, simboliniu pavadinimu „menu“, kuri įvyks Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos parodų salėje rugpjūčio 1-ąją.

„Pasiekiau viršūnę, tad reikia sustoti“

Prieš septynerius metus, A. Sendrauskas priminė, švęsdamas savo jubiliejų, jis surengė „Ramybės“ kultūros centre parodą ir tuo pačiu buvo atšvęsta jo sukaktis. Tuomet susirinko tiek žmonių, kad net netilpo salėje, jų buvo apie 140. 

„Dvi valandas man žmonės sakė ditirambus, koks aš toks ir anoks. Tądien gavau dovanų iš mero Šarūno Vaitkaus ir tarybos narių vienintelį pasaulyje gintarinį fotoaparatą, kurį pagamino gintaro meistras Algis Pocius. Gavau ir kitokių unikalių dovanų, pavyzdžiui, sambo šokį. Aš tiek susigraudinau po šitiek gražių žodžių ir įvertinimų, supratau, kad laikas suspenduoti savo veiklą – nebenoriu daugiau leisti knygų, organizuoti parodų, savo asmeniniame ir socialiniame gyvenime aš pasiekiau tokią viršūnę, kad toliau kažko siekti man būtų nekompetentinga. Aš pasitraukiu. Tą ir padariau“, – pasakojo A. Sendrauskas. 

Prisimena, pasiilgo ir nori pakviesti pabūti kartu

O didžiuotis kuo tikrai būta. Viskas sugulė į albumus – visi įvykiai, kurie buvo nugludinti, išpuoselėti ir atiduoti visuomenės vertinimui.

„Kartais žmogus supranta, kad tiesiog negali metai iš metų kažką daryti vien dėl darymo. Taip nutiko ir man. Dabar kai praėjo septyneri metai, kuriuos leidau kaime, rūpindamasis gyvūnais, matau, kad į mano gyvenimą grįžta žmonės, kurie mane traukia į tą aktyvųjį visuomeninį gyvenimą. Pastaruoju metu bendrauju su viena ukrainiečių dailininke Natalija Didenko, rašytoju Rolandu Rastausku. Tokie žmonės man pataria, kad štai, Adai, pasikeitė tavo mąstymas, suvokimas, šiandien jau gali pristatyti savo darbus taip, kaip dabar supranti“, – atskleidė pašnekovas.

Ne veltui ir parodą nusprendė pavadinti pavadinimu „menu“. Pabrėžiant, kad autorius prisimena tai, kas nuveikta, kad prisimenami žmonės, kurie lydėjo gyvenimo ir kūrybos keliu. „Pakviesiu visus, kurie buvo kartu su manimi prieš septynerius metus, pasakysiu jiems, kad juos prisimenu, kad pasiilgau ir noriu dalintis tuo, kas nuveikta, tiesiog prisiminti tai kartu“, – sakė fotomenininkas.

Per trejus metus numatė sukurti albumą

Per kitus trejus numatytas ir kitas didelis darbas – išleisti su grupe palangiškių albumą „Moderni Palanga“. 

„Palanga gi turi kuo didžiuotis, čia ne tik aptarnaujantis personalas.  Pavyzdžiui, ar visi žino, kad Palangoje yra vienintelis pasaulyje viešbutis su kreivomis grindimis, kurį suprojektavo architektas Donatas Rakauskas (tai vienintelis pasaulyje viešbutis, kurio grindys pasvirusios 5 proc., viešbučio svečiai sako, jog toks architekto sprendimas suteikia neįprastą „kitos realybės“ jausmą. Baldai ir kiti interjero akcentai buvo gaminami pagal specialų užsakymą, atsižvelgiant į šį nuolydį). Viskas tarsi kreiva, eini lyg laivo denyje, bet žmogui tai nesukelia diskomforto. Tokį pastatą pastatyti tikrai daug kainuoja, bet buvo pasitikėta architektu ir sukurtas viešbutis, kuriame dvelkia tokia prabanga. Galime didžiuotis ir kitais pasiekimais, juk Palangoje buvo įrengtas pirmasis vandens gręžinys ir kitokių dalykų. Jeigu kažkam atrodo, kad čia nėra modernizmo, tai tikrai netiesa, – dalinosi įžvalgomis A. Sendrauskas. – Džiaugiuosi, kad, išsakęs tokią idėją, netrukau sulaukti ir palaikymo. Išgirdau, jog tikrai yra gabių palangiškių, nesvarbu, jei ir nebegyvenančių čia, bet tikrai prisidėsiančių prie šio darbo kūrimo.“ 

Būtent šis darbas, pašnekovas tikisi, bus sukurtas per trejus metus, suburiant iškiliausius kurorto žmones ir bus pristatytas jo jubiliejaus – septyniasdešimtmečio – proga.

Parodą papildys ir numylėtieji augintiniai

O šiųmetinis gimtadienis, kuris bus minimas rugpjūčio 1-ąją Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos parodų salėje, bus taip pat išskirtinis. Kaip papasakojo sukaktuvininkas, šventę sudarys trys dalys – parodos pristatymas, nedidelis furšetas ir pramogos su Ado numylėtais augintiniais.

„Esu oficialus ūkininkas, turiu gyvulių ūkį, pavadinimu „Ado ūkis“, kuriame yra ir arklių, ir ožkų, avių, paukščių. Planuoju organizuoti vaikams edukacinius užsiėmimus, kurių metu vaikai turės galimybę pažinti gamtą iš arčiau, pavyzdžiui, kaip ritasi paukščiukai. Esama gamtoje be galo įdomių dalykų, gyvūnai taip instinktyviai viską geba daryti, taip, kaip reikia, pavyzdžiui, jie varto kiaušinius, kad jauniklių stuburas neiškryptų. Socializuoju savo gyvūnus, jie yra labai jaukūs, nebijo žmonių, ne kartą esu organizavęs renginius, kuriuose buvo ir jie. Ten, kur gyvūnai, neabejotinai lieka ir gera emocija“, – pasidalino Adas. 

Kiekvieną šio rugpjūčio antradienį Palangos bibliotekoje vyks Ado edukacinės fotosesijos: „Kiaušinis“, „Ančiukai“, „Kibiras vandens“.

Neabejotinai, kiekviena gyvenimo patirtis, išgyvenimai tik pratutina asmeninį pasaulį, taip nutiko ir palangiškiui A. Sendrauskui. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kaunas Jazz pristato: Ray Greene (JAV)


„Atšventęs savo šešiasdešimtmetį ir išgirdęs labai daug gražių sveikinimų, pagyrų, tarsi pajutau, kad viskas, nebeturiu daugiau ko siekti, turiu sustoti, tad pasitraukiau į kitokį gyvenimą“, – prisipažino žymus palangiškis fotomenininkas Adas Sendrauskas. Po septynerių metų, vėlgi artėjant jo gimtadieniui, jis vėl visus pakvies į labai daug prisiminimų sužadinsiančią savo parodą, simboliniu...


„Kaunas Jazz“ pristato: Kotryna Juodzevičiūtė Collective


Šiemet visi keliai veda į Žemaitiją. Jėgas suvieniję Skuodo ir Kretingos rajonai kviečia į svečius bei pristato unikalų turizmo produktą. 


Kaunas Jazz pristato: Dana Masters (Didžioji Britanija)


„Surink Lietuvą“ kartu su Palangos turizmo ir informacijos centru pristato jau trečiąjį „Surink Lietuvą“ proginį magnetuką. O proga, šįkart, išties įdomi, daugeliui gal net negirdėta: Šiais metais Palanga švenčia 100 metų prijungimo prie Lietuvos jubiliejų.


Birželio 14-ąją buvo minima Gedulo ir vilties diena, primenanti skaudžią tautos istorijos dalį, kai žmonės buvo pradėti tremti 1941 metais į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą. Toji diena visada paminima buvusių tremtinių ir jų šeimų. Šiemet paminėtas ir tremties 70-metis, kai 1949 m. buvo vykdomi patys masiškiausi trėmimai. Dar kiek anksčiau nei dauguma buvo ištremta...


Trečiadienio vakare Palangos tremtiniai, politiniai kaliniai kartu su kitais visuomenės nariais minėjo Gedulo ir vilties dieną. Prisiminti skaudūs tremties pradžios Lietuvoje įvykiai. Net ir praėjus 76 metams, tremtiniai su giliu skausmu pamena kiekvieną akimirką, kai buvo prievarta išvežti iš savo gimtųjų namų. „Dabar daug žmonių emigruoja, gyvena ir dirba užsienio...


Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pedagogai netradicinėje aplinkoje, Palangos Birutės parko paplūdimyje, surengė parodą „Aš noriu augti prie švarios jūružės“. Organizuodami šią parodą siekėme atkreipti vaikų ir suaugusiųjų dėmesį į Baltijos jūros ekologines problemas bei skatinti elgesio pokyčius, siekiant mažinti neigiamą visuomenės...


Apžvelgti visas naujas Kretingos rajone, Žibininkų kaime įsikūrusio HBH  pramogas dešimties hektarų teritorijoje, kuri bus žinoma kaip Malūnų kaimas, vien savo kojomis pasikliauti netrukus negalėsite – greitai ir patogiai nukakti į jį jau kitų metų pavasarį HBH siūlys... traukinuku. Naujai HBH „užkariaujamame“ lauke jau iškasti tvenkiniai, supiltas 12...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius