Gelbėtojų vadas – apie laukiantį sezoną ir iššūkius: neteko svarbaus įrankio

Palangos tiltas, 2025-07-01
Peržiūrėta
326
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ir nors gyventojų sąmoningumas auga, vis dar atsiranda tokių, kurie su gelbėtojų keliamomis ir maudynes draudžiančiomis vėliavomis nesutinka, sako Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas. G.Bitvinsko nuotr.
Ir nors gyventojų sąmoningumas auga, vis dar atsiranda tokių, kurie su gelbėtojų keliamomis ir maudynes draudžiančiomis vėliavomis nesutinka, sako Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas. G.Bitvinsko nuotr.

Prasidėjus gelbėjimosi sezonui – nauji iššūkiai ir pajūryje dirbantiems gelbėtojams. Klaipėdoje ir Palangoje jau budi gelbėtojai, kurie visą vasarą rūpinsis poilsiautojų saugumu krante ir vandenyje. Tiesa, daug didesnio turistų srauto, o kartu ir darbo gelbėtojams tikimasi Lietuvą pagaliau pasiekus didesnei šilumai.

Ir nors gyventojų sąmoningumas auga, vis dar atsiranda tokių, kurie su gelbėtojų keliamomis ir maudynes draudžiančiomis vėliavomis nesutinka, o gelbėti į pavojingas bangas brendančius šiemet gali būti kiek sudėtingiau, „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sakė Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas. 

„Turim truputį bėdų. Dronas mūsų negalės skraidyti su gelbėjimo ratu, tai truputį nusivylėmė, kad blokuojama GPS sistema“, – apie plačiai nuskambėjusius GPS trikdžius kalbėjo gelbėtojų vadas. 

Dronas, pridūrė jis, galėdavo greitai pristatyti gelbėjimo ratą skęstančiajam – tai ženkliai palengvindavo darbą ir suteikdavo skubią pagalbą. 

Visgi vilties J.Pirožnikas dar nepraranda, o pagalbos efektyvesniam gelbėtojų darbui numatyta ir daugiau. 

„Kameras ant posto statysime būtent į jūrą su dirbtiniu intelektu, kuri atskirs, kada žmogus skęsta ir pan. Šitą bandome daryti. 

Dėl drono kalbėjome su gamintojais. Pirkome iš vokiečių, jiems nusiųsime, gal pavyks pakeisti, kad valdytume be GPS signalo, tiesiog pagal kamerą matydami, kur skrenda. Dar nėra visiško nusivylimo“, – pridūrė jis. 

Gelbėtojo darbas – ne visiems 

J.Pirožnikas sako, kad gelbėtojai, kitaip nei kai kurie įsivaizduoja, nėra sezonui į pajūrį pailsėti atvažiuojantys jaunuoliai. 

„Turime daug metų dirbančių senbuvių – ir 4, ir 5, ir 6 metus. Tai žmonės, kurie pasiruošę, praėję, baigę visus kursus, pirmosios pagalbos kursus. Kai gauname naujus gelbėtojus, sudėtingiau – darome atranką. Atėjusiems būna labai sunku. 

Būna tokių, kurie ateina, pamato tą darbą, kad reikia ir plaukti mokėti, ir prabėgti, ir gaivinti, tada sako ai, ne, galvojau, kad bus televizijoje – sėdėti, žiūrėti, kalbinti. Taip nėra pas mus. Darbas tikrai labai sunkus, atsakingas ir mes į tai atsižvelgiame. Bendraujame, duodame pildyti anketą, užduodame klausimų, kad patikrintume, ar žmogus turi loginį mąstymą“, – darbo subtilybes dėstė J.Pirožnikas. 

Anot jo, užpernai į vieną vietą kandidatavo 4, o šiemet – jau 3 gelbėtojai. „Padarėme atranką, padarėme ir rezervą, pasakėme, palaukite, kol ateis liepa, rugpjūtis, kai poilsiautojų bus daugiau. Priimame papildomų etapų, žiūrime, kur žmonių srautas didesnis. Būna, kad paplūdimyje tiek pilna žmonių, kad keturratis arba džipas negali pravažiuoti, tai viską tenka atlikti vandens transportu – ir nukentėjusius, ir saulės smūgį gavusius, ir lūžius gavusius transportuojame juo“, – pridūrė gelbėtojas. 

Poilsiautojai – kultūringesni

„Yra gera tendencija – einame į priekį, bet atsiranda visokių žmonių. Jei procentaliai – 85 proc. viskas gerai, tačiau 15 proc... Jeigu paplūdimyje būna pusė milijono žmonių, tai suprantat, atsiranda visokių žmonių, visokių nuomonių. Siūlo ir raštelį parašyti, kad mes už juos neatsakome – jie eina maudytis. „Jeigu aš nuskęsiu – tau nieko nebus“, sako. Jau kada įstojome į ES, o jie vis dar ieško juodos vėliavos. 

Mes aiškiname, kad mes neturime juodos vėliavos, pagal ES yra raudona ir geltona vėliava. Raudona maudytis griežtai draudžia, geltona – pavojinga“, – dėstė J.Pirožnikas. 

Ir nors kultūra keičiasi, o poilsiautojai vis dažniau ne tik patys elgiasi atsakingai, bet ir kitus paprotina, yra problema, kuri gelbėtojus kamuoja jau ne vienus metus. 

„Jei ir nėra gelbėtojų, paskambina, pasako, kad vartoja alkoholį, kad atsiveda gyvūną ne į tą paplūdimį. Jeigu mums nepavyksta susitarti su poilsiautoju, kviečiame policiją, nors to be reikalo ir nedarome. Matome, jei pavyksta išspręsti problemą be pareigūnų, darome tai. Jei vartojo alkoholį – prašome palikti paplūdimį. Tai vieša vieta, vartoti, reklamuoti alkoholį griežtai draudžiama“, – priminė gelbėtojas ir pridūrė, kad būtent alkoholis pajūryje jau ne pirmus metus – dažna bėda. 

O štai dėl maudynių, neslepia J.Pirožnikas, su gelbėtojais kartais pavyksta susitarti. 

„Žmonės sako, atvažiavau į Palangą, trys dienos atostogų ir papuoliau, kad toks oras – raudona vėliava. Mes darome išimtį. Visada sakau, kad jei žmogus dėvi gelbėjimosi liemenę, nenuskęs. Gaus kelis gurkšnius vandens, bet nenuskęs. 

Būna, pasiprašo, ar galime prie kranto, 1–2 metrai, gulėt ant seklumos, kad taškytų bangos. Viskas gerai. Tačiau būna, pamatome, kad brenda į jūrą, sugrąžinam atgal. Paaiškinam, kad ne tik gali nuskęsti, bet ir rodo blogą pavyzdį kitiems poilsiautojams, todėl, kad poilsiautojai, pamatę vieną nuėjusį, eina iš paskos“, – kalbėjo gelbėtojas. 

 

„Žinių radijas“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prasidėjus gelbėjimosi sezonui – nauji iššūkiai ir pajūryje dirbantiems gelbėtojams. Klaipėdoje ir Palangoje jau budi gelbėtojai, kurie visą vasarą rūpinsis poilsiautojų saugumu krante ir vandenyje.


Iki Seimo rinkimų likus kelioms savaitėms, „Palangos tiltas“ toliau egzaminuoja kandidatus Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, aiškindamasis jų požiūrį į skirtingus dalykus. Visų kandidatų paprašėme atsakyti, ką jie mano esant didžiausiomis Lietuvos problemomis? Atsakymai pateikti pagal jų gavimo seką.


Lietuvos pajūryje įsibėgėja vasaros sezonas, kuris su kiekviena diena pritraukia vis daugiau saulės bei jūros išsiilgusių poilsiautojų. 


Nors kai kurie kolegos žurnalistai Algirdą Budginą, Palangos miesto policijos komisariato viršininką, dėl jo tvirto stoto ir rūsčių veido bruožų pravardžiuoja vikingu, pats kurorto vadas savo pravardės nė neslepia. „Bugis. Ji man „prilipusi“ nuo mokyklos laikų“, – šypsojosi A. Budginas. Rūsčiu savęs jis taipogi nevadina: „Esu draugiškas ir mėgstu sveiką humorą“. Šį mėnesį ketvirtąsias darbo...


Kai kalbėjomės karštą rugpjūčio antrosios pusės dieną, Jono Pirožniko, Palangos paplūdimio gelbėtojų vado, telefonas ir racija mūsų 15 minučių pokalbio metu vis pypsėdavo, skambėdavo. „Taip dirbu visą vasarą,“ – šyptelėjo J. Pirožnikas. „Jūs – Palangos, Lietuvos vasaros sostinės, premjeras,“ – jam atsakiau. Pagyręs visus savo gelbėtojus...


Atrodo kaip vikingas, – įvertiname su kolega, kai Palangos policijos viršininkas Algirdas Budginas, trumpam pertraukęs pokalbį, ima bendrauti su pavaldiniu. Tvirtas stotas, dar tvirtesnis balsas – tikro vado įsikūnijimas. Pradėję pašnekesį nuo to, kiek sveria pareigūno liemenė, netrukus imame plepėti apie tai, per kiek laiko jis baseine įveikia kilometro atkarpą...


Pagal sutartį su Savivaldybe, jau gegužės 15-ąją Palangos paplūdimiuose pradės dirbti paplūdinio gelbėtojai. „Tam ruošiamės tarsi nieko nebūtų įvykę. Komandą turime. Laukiame nurodymų iš Palangos miesto Savivaldybės ir Visuomenės sveikatos centro,“ – „Palangos tiltui“ antradienį sakė Jonas Pirožnikas, Palangos paplūdimio gelbėtojų vadas, kuriam...


Pajūris ištuštėjo tarsi pamojus burtų lazdele, o paplūdimio gelbėtojai nuo praėjusio šeštadienio baigė aktyvųjį paplūdimio stebėjimą – iš 60 gelbėtojų po rugpjūčio 31 dienos paplūdimyje teliko tik 7, o nuo rugsėjo 15-osios gelbėtojų jame neliks. „Palangos tiltas“ kalbėjosi su Palangos paplūdimio gelbėtojų vadu Jonu Pirožniku.


Vis labiau vėstant orams, netruks prasidėti intensyvaus šildymo sezonas. Kaip rodo statistika, šaltaisiais metų mėnesiais labai padaugėja gaisruose žūstančių žmonių. Taip yra todėl, kad atvėsus orams, gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose, naudoja šildymo įrenginius, elektrinius buitinius prietaisus.


Užvakar į Palangos miesto savivaldybės Tarybos salę susirinkusiems miesto atstovams (daugiausiai buvo seniūnaičių) Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovas Arūnas Liubinavičius pristatė projektą „Klaipėdos regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius