Gydytoja įspėja: dalis vyrų prostatos vėžio diagnozę išgirsta per vėlai

Palangos tiltas, 2023-11-09
Peržiūrėta
914
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gydytoja įspėja: dalis vyrų prostatos vėžio diagnozę išgirsta per vėlai

Skaičiuojama, kad prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje. Ši liga kasmet diagnozuojama apie 2 tūkst. vyrų ir nusineša per 500 gyvybių. Kaip ir daugelio onkologinių ligų atveju, kovojant su prostatos vėžiu, esminis faktorius laikas – kuo anksčiau liga nustatoma tuo sėkmingesnio gydymo galima tikėtis.

„Aptikus pirmos stadijos prostatos vėžį, išgyvenamumas penkerius ir daugiau metų siekia beveik 100 proc., o vėlesnėse stadijose – tik apie 30 proc. Žinoma, tam įtakos turi ne tik ligos stadija, bet ir piktybiškumas, taip pat paciento amžius, gretutinės ligos“, – atkreipia dėmesį medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja urologė Jonė Verikaitė.

Kaip paaiškina ji, kad liga būtų aptikta laiku svarbu reguliarus tikrinamasis. Labiausiai suklusti turėtų tie, kurių šeimoje jau buvo prostatos vėžio atvejų ir vyrai sulaukę 50-ies metų amžiaus. Klastingą ligą išduoti gali ir keli simptomai – dažnas sunkus, o kartais ir skausmingas šlapinimas, padažnėjęs šlapinimasis naktį, susilpnėjusi šlapimo srovė. Retais atvejais pasitaiko ir kraujo šlapime arba spermoje. Visgi, svarbu paminėti, kad simptomai neretai pasireiškia tik ligai progresavus, tad reguliarus tikrinamasis yra geriausias būdas užbėgti ligai už akių.

Tiesa, susikoncentruoti vien į simptomus nereikėtų, gydytojos teigimu, labai panašūs simptomai yra ir kitos vyrų ligos – prostatos hiperplazijos. Tačiau pajutus panašius simptomus geriausia nedelsiant apsilankyti pas specialistą.

J. Verikaitės teigimu, vis daugėja tyrimų, kad ligai įtakos turi ir gyvenimo būdas. „Manoma, kad galimai didesnę riziką sirgti prostatos vėžiu turi vyrai, kurių kūno masės indeksas (KMI) viršija 30. Ne tik vėžio, bet ir daugybės kitų sveikatos sutrikimų prevencijai rekomenduojama laikytis sveiko gyvenimo principų – palaikyti fizinį aktyvumą, subalansuotai maitintis, užtikrinti, kad maisto racione būtų pakankamai daržovių ir vaisių“, – sako ji. Taip pat įtakos gali turėti ir rūkymas ar nesaikingas alkoholio vartojimas.

Svarbu paminėti, kad moksliškai įrodytų konkrečių prevencijos priemonių nėra, todėl efektyviausias būdas laiku užkirsti kelią piktybinėms prostatos ligoms – reguliariai tikrintis.

PSA tyrimas ir jo svarba prostatos vėžio prevencijai

Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas itin dažnai naudojamas prostatos vėžio diagnostikoje. PSA yra baltymas, kurį gamina tiek vėžinės, tiek sveikos prostatos audinio ląstelės. Šis tyrimas klinikinėje praktikoje pradėtas taikyti daugiau nei prieš trisdešimt metų.

Tyrimas dažniausiai taikomas, kaip profilaktinė priemonė – imamas kraujas iš rankos venos į mėgintuvėlį, o procedūra užtrunka vos keletą minučių.  PSA rodiklio padidėjimą kraujyje, kaip teigė gydytoja urologė J. Verikaitė, gali sąlygoti tiek prostatos vėžys, tiek daugelis nepiktybinių procesų. Gydytoja informuoja, kad PSA padidėjimas – tai indikatorius, jog galimai prasidėjęs vėžinis ir išsamesnis tyrimas yra būtinas.

„Labai žema PSA rodiklio reikšmė (<0.1 ng/ml) gali būti dėl hormono testosterono apykaitos sutrikimo. Vaistų, 5-alfa reuktazės inhibitorių (dutasteridas, finasteridas), poveikio metu PSA mažėja, todėl labai svarbu informuoti gydytoją apie vartojamus vaistus“, – paaiškino gydytoja.

Vis dėlto, atlikus tyrimą ir pastebėjus, kad PSA rodikliai padidėjo, svarbu nenumoti ranka ir kreiptis į gydytoją dėl tolimesnių tyrimų. PSA baltymo tyrimą Lietuvoje atlikti galima nemokamai vyrams nuo 50 iki 69 metų imtinai dalyvaujant Prostatos vėžio prevencijos programoje.

Artėjant lapkričiui, dar žinomam kaip vyrų sveikatos mėnuo, medicinos diagnostikos ir gydymo centras „Hila“ du spalio savaitgalius viename sostinės prekybos centrų kvietė vyrus nemokamai atlikti PSA tyrimą ir pasitikrinti dėl galimo prostatos vėžio. Du šeštadienius vykusios iniciatyvos metu paimta beveik 80 kraujo mėginių. Iš jų, gavus tyrimų rezultatus, kas dešimtame nustatyta padidėjusi prostatos specifinio antigeno reikšmė.

Kaip pasiruošti PAS tyrimui?

- rekomenduojama 48 valandas iki tyrimo neturėti lytinių santykių (ejakuliacijos), aktyviai nesportuoti ir nevažiuoti dviračiu;

- pacientai neturėtų atlikti PSA kraujo tyrimo, jeigu serga ūmia šlapimo takų infekcija, yra peršalę, karščiuoja – tokiu atveju tyrimą reikėtų atidėti. Nors nėra tikslių rekomendacijų, persirgus šlapimo takų infekcija, prostatos tyrimą rekomenduojama atlikti po pasveikimo praėjus ne mažiau kaip 2–8 savaitėms;

- maistas, pasak gydytojos, neturi įtakos PSA tyrimo rezultatams, todėl leidžiama būti pavalgius prieš kraujo tyrimą.

Visi šie veiksniai, išskyrus maistą, gali turėti įtakos PSA žymens laikinam padidėjimui.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda vykdyti krūties vėžio prevencinę programą. Pasak medikų, tai reikšmingas žingsnis, leisiantis moterims suteikti kompleksišką onkologinę pagalbą – nuo ankstyvos diagnostikos iki šiuolaikinio gydymo. 


Lapkritis – tai vyrų sveikatos mėnuo, o viena dažniausiai aptariamų ligų – prostatos vėžys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kad vyrai, susidūrę su tokiais simptomais kaip dažnas, pasunkėjęs ir skausmą sukeliantis šlapinimasis, iš karto sunerimsta, kad tai gali būti prostatos vėžys.


Skaičiuojama, kad prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje. Ši liga kasmet diagnozuojama apie 2 tūkst. vyrų ir nusineša per 500 gyvybių. 


Kasmet Lietuvoje storosios žarnos vėžio diagnozę išgirsta apie 1,7 tūkst. žmonių, daugiau nei 800 dėl šio vėžio miršta.


Maždaug 800 žmonių kasmet netenkame dėl storosios žarnos vėžio. Jo gydymas galėtų būti kur kas sėkmingesnis ir netekčių skaičius mažesnis ligą nustačius anksti, geriausia – kol ji dar nejuntama. 


Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1 500 naujų storosios žarnos vėžio atvejų – daugiau nei 60 proc. jų aptinkami jau pažengusiose stadijose, kai vėžys yra beveik neišgydomas. 


Galima nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 17 | Rubrika: Sveikata

Visą vasario mėnesį žmonės kviečiami dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio, nes tik laiku aptikus ligą, žmonės gali pasveikti. Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, tad kiekvienas, norintis pasitikrinti sveikatą, jau dabar gali registruotis pas gydytoją.


„Dauguma palangiškių jau mane pažįsta“, – prisipažino nuolat besišypsanti, energinga gydytoja reabilitologė Dalia Lapkauskienė, pastaruosius ketverius metus dirbanti sanatorijoje „Gradiali“. O kaip gi šios palangiškės gyventojai nepažinos, jeigu ji prieš tai daug metų dirbo šeimos gydytoja. Kaip pati sakė, regėjo kaip kita...


Minint Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva paskelbtą kovos su vėžiu dieną, kiekvieną vasarį skelbiama vis labiau bauginanti sergamumo vėžiu statistika – pasaulyje apie 20 mln. žmonių serga vėžiu. Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, o iš viso šalyje onkologinėmis ligomis serga apie...


Angelina Jolie rado dar vieną būdą būti žvaigžde – ši aktorė, „Oskaro“ laureatė ir Jungtinių Tautų (JT) ambasadorė pabėgėlių reikalams, dabar sulaukia pagarbos pareiškimų iš sveikatos apsaugos aktyvistų, gydytojų ir savo gerbėjų, kai atskleidė, jog ryžosi abiejų krūtų pašalinimo operacijai, kad sumažintų riziką susirgti vėžiu. 37 metų aktorei abi...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius