Į pajūrį atvykusius poilsiautojus ištiko šokas: neįmanoma prieiti arčiau jūros – tiesiog pykina

Palangos tiltas, 2023-06-12
Peržiūrėta
858
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Štai taip šiomis dienomis atrodo Pirmosios Melnragės jūros pakrantė. Tiek vaizdelis, tiek kvapas – nekokie, o apie maudynes net pagalvoti nesinori (Pauliaus Matulevičiaus nuotr.)
Štai taip šiomis dienomis atrodo Pirmosios Melnragės jūros pakrantė. Tiek vaizdelis, tiek kvapas – nekokie, o apie maudynes net pagalvoti nesinori (Pauliaus Matulevičiaus nuotr.)

Nors pastarosiomis dienomis oro temperatūra perkopė 20 laipsnių padalą, tačiau į Pirmąją Melnragę atvykę klaipėdiečiai Baltijos jūros malonumais mėgautis neskuba. To priežastis – jūros pakrantę nuklojęs didžiulis dumblių sluoksnis. Be to, nosį riečia žuvų ir supuvusių kiaušinių smarvė.

„Neįmanoma prieiti arčiau jūros – tiesiog pykina nuo kvapų. Jau net nekalbu apie kojų kišimą į jūrą. Vaikai taip pat negali statyti smėlio pilių jūros pakrantėje. Apmaudu. Tiek Lietuvoje teturime šiltų vasaros orų, o ir per juos nuotaiką gadina tokie gamtos reiškiniai“, – pasakojo klaipėdietė Greta Sasnauskaitė.

„Vakarų ekspresui“ susisiekus su Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos vyr. specialistu Erlandu Paplauskiu, šis įvardijo priežastis, kodėl jūroje tiek daug dumblių.

„Jau dvidešimt metų kasmet tuo pačiu laiku pasipila skundai, žurnalistų skambučiai su klausimu – kodėl tiek daug dumblių? Kas užteršė jūrą? Bet jei mes neterštume be saiko, taikytume apsaugos priemones ten, kur tai įmanoma, mirusių zonų joje būtų mažiau ir to paties klausimo kasmet nereiktų uždavinėti“, – mintimis dalijosi E. Paplauskis.

Jis papasakojo apie vieną priežastį – ūkininkus, grūdininkus, rapsininkus, kurie cheminėmis priemonėmis tręšia laukus ir niokoja gamtą.

„Deja, deja, žmonės neretai dėl savo godumo springsta. Kai sakoma palikti prie upelių apsaugos zonas, kad trąšos neitų tiesiai į mūsų upes, rengia protestus ir verčia ministrą, mat tai sumažina plotus, iš kurių gali sunkti žemės syvus ir naudą“, – mintis tęsė pokalbininkas.

Jis atsiuntė ir nuotrauką vietos, kurioje kažkada buvo upelis, bet melioracija pavertė jį kanalu, kad būtų daugiau ariamos žemės.

„Štai ir matom, kaip laikomasi sveiko proto diktuojamų taisyklių. Tie melioracijos kanalai yra bioįvairovės oazės. Jais keliauja įvairios gyvūnų rūšys, paukščiai šlaituose suka lizdus. Bet trąšos irgi jais laisvai keliauja iki Baltijos. Šis kanalas gi įteka į Miniją.

Jūs galvojate – reikia skambint, pranešt, baust? Tai galit skambinti, kas antrame lauke bus tokio pobūdžio pažeidimų. Mat neužsėtas metras – nuostolis. Kaip tik dirvoje trąša dabar neištirpusi. Lyja lietus ir gražiai tręšiami kanalai, o galų gale – Baltija.

Tik priminsiu, kad dėl tokių ūkininkų ir mūsų aplaidumo, abejingumo, leidimo jiems siautėti šiuo metu mirę plotai Baltijoje viršija Lietuvos teritorijos plotą.

Mirę reiškia, kad gyvybė pasakė mums atia. Bakterijų ir grybų likučiai pasiliko išjungti šviesą. Na, tuose gyliuose ir taip tamsu, bet trąšomis užmaitinti dumbliai nusėda į gelmes, pūva ir ten aplinką daro bedeguonę. Tinkamą tik sierabakterėms ir pan. Sakot, nieko nepadarysim? Tai jei nieko negalim, mums šakės. Nes vien žalių juostų pasodinimas, apsaugos juostų sudarymas nuo vandens telkinių, tręšimo sąlygų paisymas sumažina biogenų prietaką į Baltiją 70–90 proc.“, – pabrėžė E. Paplauskis.

Jis pažėrė kritikos ūkininkams: „Dzin, kad tuoj gyvensim prie dvokiančios supuvusiu kiaušiniu balos, dzin, kad Europos Sąjunga kals mums sankcijas ir mokėsim iš savo kišenių už juos visi. Svarbu suarti visus natūralių pievų likučius ir lauką iki paskutinio centimetro, kad jų milijoninis biznis sukurtų eilinę biologinę dykumą, bet pridėtų keletą eurų į kišenę“, – tiesiai šviesiai išrėžė E. Paplauskis.

Jis dar pridūrė: „Gausiai tręšiam, gausiai ir želia.“

 

Paulius Matulevičius

"Vakarų ekspresas"

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Paskutinį ir ne tokį vėsų rugsėjo savaitgalį dalis gyventojų praleis pajūryje – vieni bėgs kilometrus pusmaratonyje, kiti – vaikščios po pušynus, galbūt braidys jūroje. 


Nors pastarosiomis dienomis oro temperatūra perkopė 20 laipsnių padalą, tačiau į Pirmąją Melnragę atvykę klaipėdiečiai Baltijos jūros malonumais mėgautis neskuba. 


Saulė, jūra, muzika į pajūrį priviliojo tūkstančius poilsiautojų. 


Klaipėdos apskrities pareigūnai pastebi, kad pastaruoju metu padaugėjo dviračių ir paspirtukų vagysčių.


Baltijos jūra yra viena labiausiai užterštų vidinių jūrų pasaulyje. Prie šios taršos gana stipriai prisideda ne tik pramonė, bet ir mes visi, mat nemaža dalis teršalų atkeliauja tiesiai iš namų ūkių. Todėl norėdami atkreipti dėmesį į pajūrio taršos problemą, liepos 9– 12 d. ir liepos 16–18 d. ledai „Baltija“ inicijuoja nedidelę švarinimo akciją Palangos Birutės parko paplūdimyje, kurios metu...


Kovo 16 dieną prasidėjęs karantinas pagaliau baigėsi. Palangos verslininkai laukia atvykstančių lietuvaičių, nors jų daugiau kol kas atvyksta tik savaitgaliais. Vis dėlto, jie nenuleidžia nosių ir štai viena kavinė klientus vilioja kalbančiu „cepelinu“.


Karantinas šalyje kai kam virsta galimybe papoilsiauti prie jūros. Palangos ir Neringos kurortų gyventojai kratosi būriais į pajūrį traukiančių tautiečių. Atvykėlių žvejų nenori ir Rusnės salos gyventojai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs, jog laikas uždaryti viešbučius, o patys palangiškiai nori migracijos tarp miestų draudimo, rašo Klaipėdos...


Ko gero visi, nuo mažiausio iki vyriausio, yra girdėję apie nuolatinio sporto naudą žmogaus kūnui ir sielai. Nuolatinis fizinis aktyvumas stiprina mūsų raumenis, kaulų sistemą, širdies ir kraujagyslių veiklą, kvėpavimo sistemą. Tačiau norint prisiversti sportuoti vien gražių žodžių ar pažadų „nuo rytojaus“ – nepakanka. „Visų pirma trūksta teisingo visuomenės...


„Ir sandėliukas – gerai, jei arti jūros“

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 07 25 | Rubrika: Miestas

Besikaupiantys tamsūs debesys, nešildanti saulutė – prastas ženklas prie įvažiavimo į Palangą besibūriuojantiems nuomos siūlytojams. Jų kaitra nebaugina, tiesa, tuomet sunkiau laukti, kol privažiuos atostogautojai su pinigėliais, tačiau tai reiškia, jog poilsiautojų gausa – garantuota. Pakelėje gyvenimas tiesiog verda, tai patvirtino ir patys palangiškiai. Dėl klientų užverda netgi arši...


Palangiškių laukia dar vienas kainų šokas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 04 17 | Rubrika: Miestas

Sunkmetis – toks metas, kai kasdien vis po naujieną. Jei miesto valdžia pritars parengtam sprendimo projektui dėl daugiabučių namų administravimo mokesčio didinimo net dvidešimt kartų, nuo birželio mėnesio miestelėnams vėl teks pakratyti kišenes. Šiuo metu bendrovė „Palangos butų ūkis“ administruoja daugiabučius už pačios konkurse pasiūlytą l cento tarifą už kvadratinį metrą. Projekte...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius