Į savo privilegijas politikai įsikibo dantimis

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017-09-14
Peržiūrėta
937
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Į savo privilegijas politikai įsikibo dantimis

Vis dažniau tampa neaišku, ko politikais panorę tapti palangiškiai siekia verždamiesi į miesto tarybą?
Ar tikrai tarybos nariais bendruomenės išrinkti Palangos gyventojai nori rūpintis tik visuomenės reikalais ir miesto gerove? Kaip Vietos savivaldos įstatyme sakoma, pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus laisvai ir savarankiškai savo atsakomybe reguliuoti bei tvarkyti visuomenės reikalus ir tenkinti vietos gyventojų poreikius.
O gal jie tenori nors ir plonytės valdžios aureolės bei jos suteikiamų privilegijų? Visomis išgalėmis braunasi į tarybą trokšdami bent ketverius metus pasiurbčioti iš Palangos biudžeto – visų miesto gyventojų piniginės?
Joje gali pritrūkti pinigų, pavyzdžiui, vaikų darželio remontui, išklypusiam šaligatviui perkloti, kultūros, sporto kolektyvo išvykai ar padoresniam kapinių apšvietimui. Tačiau biudžete lėšų visuomet atsiras tarybos narių privilegijoms: prisipilti pilną asmeninio automobilio degalų baką, automobilį pasiremontuoti, ją apdrausti bei nuplauti plovykloje, apmokėti už naudojimąsi mobiliaisiais telefonais ir namuose įrengtą internetą.
Ar apie gyventojų poreikius ir miesto reikalus buvo galvojama apmokėjimui iš miesto biudžeto lėšų pateikus 110 eurų sąskaitą už nusipirktą tūkstantį įmaučių? Arba už 5 kietuosius kompiuterio diskus, kurie kainavo 433 eurus? Ar užsigalvojus apie miesto problemas benzinas į automobilį su kelių minučių pertraukomis buvo pilamas 4 kartus. Taip tarybos narys vargo 10 minučių, kol prisipylė 70 litrų degalų.
O kitas, sprendžiant iš pateiktų degalinės kasos čekių, du kartus benzino sugebėjo įsipilti milisekundžių skirtumu. Iš pradžių 18,71 litro, o po akimirkos – 95,6 litro. Bėda ta, kad tiek degalų netelpa nė į vieno lengvojo automobilio degalų baką. Rinkėjų bėdomis politikas buvo taip susirūpinęs, kad nepastebėjo, jog degalai jau liejasi ant žemės?
Dar vienas mūsų miesto tarybos narys Vilniuje minutės skirtumu iš skirtingų vienos degalinės kolonėlių per du kartus prisipylė beveik 50 litrų dyzelino, o po gero pusvalandžio už 150 kilometrų esančioje Raseinių rajono degalinėje pylėsi 32,26 litro dujų.
Kad dauguma Palangos tarybos narių jų veiklai finansuoti skirtus miesto biudžeto pinigus naudoja asmeninėms reikmėms, pasitvirtino gegužės pabaigoje, kai savivaldybės kontrolierė tarybos narių finansines ataskaitas patikrino tik už kiek daugiau nei metus. Ir tokio laikotarpio pakako priskaičiuoti ne tokią jau menką savivaldybės biudžetui padarytą žalą – beveik pustrečio tūkstančio eurų, kurie buvo panaudoti ne pagal paskirtį.
Šią sumą miesto politikai privalės grąžinti į biudžetą. Bet ar grąžino? „Jokių komentarų“, – klausimą išgirdusi kartoja savivaldybės buhalterė Vida Žvilaitienė. Ji negali ir nenori paaiškinti, ar savivaldybės kontrolierės nurodymas yra įvykdytas. Bet iš tiesų tai padaryti valstybės (tai yra, mūsų visų) tarnautoja paprasčiausiai bijo. Nes greičiausiai jau gavo pylos nuo miesto vadovų už tai, kad biudžeto lėšų švaistymą atskleidusiam žurnalistui leido sklaidyti tarybos narių ataskaitas. Kurios, be kita ko, turėtų būti viešai pateiktos savivaldybės internetiniame puslapyje.
Abejonių, ar biudžeto lėšos buvo naudojamos pagal paskirtį, kilo dėl gerokai didesnių sumų. Štai vienas tarybos narys mokesčių mokėtojų pinigais per 4 tūkst. eurų yra sumokėjęs už nuomojamą automobilį, nors turi nuosavą. Tai gali būti ir išperkamoji automobilio nuoma, nes politikas nuomos sutarties savivaldybei nėra pateikęs.
Per tikrintą laikotarpį vien tarybos narių telefoniniai pokalbiai ir interneto paslaugos savivaldybės biudžetui kainavo apie 8 tūkst. eurų. Tačiau dauguma tarybos narių nedetalizuoja sąskaitų už mobilųjį ryšį ir internetą, todėl lieka neaišku, ar savivaldybė kartu su pokalbiais neapmokėjo už įsigyjamas asmenines ryšio priemones, papildomas paslaugas ar skambučius į užsienio šalis.
O juk kontrolierės išvadose nustatyti piktnaudžiavimo faktai patvirtina ne ką kitą, kaip miesto pinigų vagystę. Tarybos nariai jau nebesugeba išvažinėti tiek degalų, už kiek leidžiama prisipilti į automobilio baką ir degalinėse rankioja kitų klientų paliktus čekius, norėdami nepanaudotą pinigų likutį iš miesto biudžeto gauti grynais. O šiuos pinigus naudoti kaip savus.
Svarbu kiekvieną mėnesį iki dugno įsisavinti apie 330 eurų, kurie skiriami tarybos nario veiklai patirtoms išlaidoms kompensuoti. Tik smalsu, ko reikėjo veržtis į tarybą, jei net ir teoriniam nuvažiavimui pas problemų turintį palangiškį būtina iš miesto biudžeto atsiimti kelis eurus už kelionei sunaudotus degalus? Kam jums tarybos nario mandatas, jei ši pareiga yra tapusi tokia sunkia našta, už kurią privalu jums sumokėti.
O gal eikite jūs velniop su savo veikla, jei ji per metus biudžetui kainuoja daugiau nei 75 tūkst. eurų, o per kadenciją – net 300 tūkst. eurų.
Aš jau nekalbu apie tai, kad vien tik tarybos nario darbo laikas yra padoriai apmokamas – algos į rankas siekia ir po 150 eurų. Iš biudžeto sumokama ne tik už tas valandas, kurias politikai prasėdi tarybos ar komitetų posėdžiuose, bet ir pačių deklaruojamas laikas neva praleistas su rinkėjais. Gal kuris palangiškis galėtų prisiminti, kiek kartų jau po rinkimų yra sulaukęs tarybos narių vizito?
Beveik prieš 4 mėnesius paskelbtose kontrolierės išvadose rekomenduojama tarybos reglamentą pakeisti taip, kad jis politikus įpareigotų nurodyti naudojamą automobilį, pateikti su automobilių nuoma susijusias sutartis, detalizuoti prekių ar paslaugų pirkimo sąskaitas. Kad nebūtų piktnaudžiaujama, buvo pasiūlyta politikams nustatyti atskirą lėšų limitą automobilio degalams ir ryšio paslaugoms.
Siūlyti reglamento pakeitimus pasišovė Seime net 8 metus aukštosios politikos mokslus ėjęs mero patarėjas Pranas Žeimys. Prie pataisų knebinėjasi iki šiol. O kur skubėti? Juk tarybos nariai į valdžią ėjo ne miestui tarnauti, o pačių susikurtomis privilegijomis naudotis.

Jūsų komentaras:

Vagyste 2017-09-16 00:52 (vagyste / IP: 78.57.230.163)
Tarybos narys Zidanavicius leido pinigus automobilio lizingi nors tai draudžia reglamentas !!!!! Vagyste visueyje baltos siwnos

Blusei 2017-09-15 14:05 (IP: 88.119.22.109)
Per kadenciją tarybos narių veiklai apmokėti skiriama 300 tūkstančių eurų. Daugiau nei ketvirtis milijono išgaruoja politikų asmeniniams poreikiams. Ar Blusei čia blusinėjimąsis?

Bluse 2017-09-15 11:21 (IP: 85.206.9.46)
Sis zurnalistas akivaizdziai raso pavirsiumi, nes jei kapstytusi giliau, tai neapsiribotu perpasakojimu jau zinomu faktu ir neapsiribotu blusinejimusi , kur vagiami po kelis simtus euru. O kur milijonai? Kur valdininku savivaliavimas? Politiku savanaudiskumas ir nemoksiskumas?

koks tikslas? 2017-09-15 09:15 ([email protected] / IP: 78.60.133.175)
Nelabai supratau, koks straipsnio tikslas. Dauguma (nebūtinai valdančioji) taryboje vagia, bet pavardes viešinti bijoma. Negi straipsnio tikslas toks - ką beišrinksi, visi eina vogti, tad kam iš viso į rinkimus eiti? Kažkada buvo paviešintos konkrečios tarybos narių pavardės, matyt po to žurnalistas nuo gražuoliuko gavo per galvą, tad dabar aprimo. Paskelbkite konkrečias pavardes ir tauta žinos, už ką nebalsuoti kituose rinkimuose.

Taip pat skaitykite

Šalyje jau yra gausu pavyzdžių, kuomet vietos politikai per karantiną atsisako jiems skirto atlyginimo ir išmokų kanceliarinėms prekėms. Taip 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių bronzos medalininkas, frakcijos „Už Alytų“ pirmininkas Tomas Pačėsas ir jo bendražygiai šiuo laikotarpiu atsisakė jų – alytiškiams nupirko būtiniausių apsaugos priemonių....


Šalyje jau yra gausu pavyzdžių, kuomet vietos politikai per karantiną atsisako jiems skirtų kanceliarinių išmokų. Taip 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių bronzos medalininkas, frakcijos „Už Alytų“ pirmininkas Tomas Pačėsas ir jo bendražygiai šiuo laikotarpiu atsisakė išmokų, o už jas alytiškiams nupirko būtiniausių apsaugos priemonių...


Į savo privilegijas politikai įsikibo dantimis  4

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 09 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vis dažniau tampa neaišku, ko politikais panorę tapti palangiškiai siekia verždamiesi į miesto tarybą?


Palangos politikai pasiekė naują rekordą

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 02 26 | Rubrika: Miestas

Vakar į 53-ąjį septintojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdį susirinkę politikai pasiekė naują rekordą: iš darbotvarkės išbraukę du klausimus, likusius keturiasdešimt keturis jie sugebėjo išnagrinėti per valandą ir penkiolika minučių. Pirmu klausimu patvirtintas šių metų biudžetas, kurį sudaro 19 mln. 378 tūkst. eurų pajamų ir 20...


Gyvūnai žiemą dantimis nekalena

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 02 06 | Rubrika: Miestas

Sniego pragarą, stingdantį šaltį žmogus įveikia technika, kastuvais, šilta apranga. O kaip išgyventi tiems, kurių namai – pusnyse paskendę miškas ir laukas? Tačiau specialistai tvirtina, kad miško gyvūnams pavojaus mirti iš bado ar šalčio nėra. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kretingos skyriaus medžioklės žinovas Antanas Račinskis...


Miesto politikai savo pinigines atvėrė visuomenei

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 10 05 | Rubrika: Miestas

Kartą metuose Lietuvos politikai leidžia pažvelgti į savo turimus turtus bei santaupas. Kiekvieno rudens viduryje paskelbiamos jų turto deklaracijos, patenkina visuomenės smalsumą bei leidžia palyginti kokį „derlių“ per metus užaugino valdantieji.


Artėjant naujiems mokslo metams būsimų pirmokų tėvai skuba į gydytojų kabinetus. Pažymą į ugdymo įstaigą apie moksleivių sveikatą tėvai privalo pristatyti iki rugsėjo 15 dienos. Specialistai pastebi, jog moksleivių sveikata kiekvienais metais prastėja.


Kieno atminimą derėtų įamžinti Palangoje ir kam pastatyti nors paminklą? Kol miestelėnai paburba, kad kurorte nėra deramai pagerbtas Palangos kūrėjų grafų Tiškevičių atminimas, Lietuvos kariuomenės krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos III-os rinktinės kariai ir jų vadas pulkininkas leitenantas Vytautas Reklaitis nusitaikė į Palangą – siūlo joje pastatyti paminklą...


Nors Naujųjų metų nuotaikos, ko gero, apėmusios jau daugelį savivaldybės Tarybos narių, bet Tarybos posėdyje, įvykusiame vakar, jos nelabai jautėsi – politikai narsiai gynė savo politinius ir idėjinius įsitvirtinimus abiejose apkasų pusėse. Pastebėtina, kad vakarykščiame posėdyje burnas pravėrė ir politikai –R. Kirstukas, L. Ežerinskienė ir R. Garolis, kurie paprastai linkę – išmintingai?...


Kurorto politikai rinks kvitus ir čekius

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 10 27 | Rubrika: Miestas

Nuo spalio 1 – osios dienos įsigaliojo Vietos savivaldos įstatymo pakeitimas įpareigojantis  savivaldybių tarybų narius atsiskaityti už kiekvieną iš Savivaldybės biudžeto kanceliarinėms išlaidoms gautą litą. Artimiausiame miesto savivaldybės tarybos posėdyje numatoma keisti Tarybos veiklos reglamentą, kuriame  bus įtvirtinta nuostata dėl atsiskaitymo už kanceliarines išlaidas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius