„Iki šiol miestui vadovavę politikai „košę virė“ vietiniu masteliu“

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-01-21
„Politikoje esu seniai, administratoriaus darbo nelabai mėgstu, o, va, mokslininko veikla – labiausiai man prie širdies“, – prisipažino A. Stankus.

„Politikoje esu seniai, administratoriaus darbo nelabai mėgstu, o, va, mokslininko veikla – labiausiai man prie širdies“, – prisipažino A. Stankus.

Vienas kurorto politikos veteranų, Tarybos narys Albinas Stankus, save pirmiausia laiko mokslininku „iki kaulų smegenų“. „Politikoje esu seniai, administratoriaus darbo nelabai mėgstu, o, va, mokslininko veikla – labiausiai man prie širdies“, – prisipažino A. Stankus, kuris dalyvauja įvairiuose moksliniuose projektuose. Jis taip pat yra Lietuvos Centro partijos pirmininko pavaduotojas. Palanga yra viena iš mažyčių salelių šalies politiniame žemėlapyje, kur „centristai“ turi įtakos ir... mandatų vietos savivaldybės Taryboje. „Esu dėkingas palangiškiams ir noriu pateisinti jų pasitikėjimą“, – sakė politikas.

„Pakeisti langai – dažnai kaip sovietmečiu“
Mokslininko originalus mąstymas, nestandartinis požiūris į problemą A. Stankaus veikloje prasiveržia įvairiose srityse: nuo siūlymų Europos kosmoso agentūrai, kaip geriau fiziškai ilgalaikėms misijoms kosmose paruošti kosmonautus, iki patarimų Palangos miesto savivaldybei, kaip apšiltinti kurorto daugiabučių langus, kad pro juos nešvilpautų vėjai.
„Į visus reiškinius žiūriu išradingai. Galvodamas apie daugiabučių renovaciją, kartą pasiėmiau šilumos matuoklį ir išmatavau šilumos pokyčius kurorto daugiabučių languose. Pasibaisėjau: šilumos pralaidumas – per didelis. Vadinasi, nei statytojai, nei langus pasikeitę gyventojai nepagalvojo ir nežinojo, kaip juos tinkamai apšiltinti. Iš esmės langai – kaip sovietmečiu, kiauri. Mano matavimai parodė, kad iš šimto langų, kuriuos tyriau, tik septyni yra įdėti taisyklingai, tai yra, jie nepraleidžia šilumos, – „Palangos tiltui“ pasakojo A. Stankus. – Ko gero, naujų langų sudėjimas šalyje mūsų piliečiams kainavo virš milijardo, bet „prašvilptos“ šilumos kiekis nesumažėjo“. Pašnekovas sako, kad Aplinkos ministerija privalėjo rasti būdų, kaip gyventojus informuoti per viešąsias priemones (TV) apie elementarius būdus, kaip sudėti teisingai ir apšiltintai langus.
Būtina daugiau informacijos apie renovaciją
Ypač, anot pašnekovo, tai tampa aktualu naujajai Vyriausybei, ketinant imtis ryžtingų priemonių, labiau įtraukiant savivaldybes, kad daugiabučių renovacija šalyje vyktų sparčiau ir būtų efektyvesnė.
„Manęs neįtikina argumentai, kad žmonės vengia daugiabučių renovacijos. Pažiūrėkite: ar kas nors skatino žmones pasikeisti sovietinius langus? Ne, už savo lėšas. Bet beveik visi susidėjo. Taip ir su renovacija: kai bus pakankamai informacijos, skaidrumo ir paskatų jos imtis, pavyzdys taps „užkrečiamas“, – sako pašnekovas.
Kad iki šiol renovacijos procesas vyko gan vangiai, mokslininkas pirmiausia kaltina gyventojų nepasitikėjimą valdžia, jų pačių vangumą ir supančią juos nežinią.

„Nėra daug bendruomenių“
„Neturime daug aktyviai veikiančių bendruomenių. Žmonės – kiekvienas sau. Taip neturėtų būti. Užsienyje bendruomeniškumo idėjos, pačių bendruomenių veikla – gerokai labiau išvystytos“, – sako Tarybos narys.
A. Stankus savarankiškai Taryboje ėmėsi šilumos ir komunalinių paslaugų teikimo sričių analizės, kad reikalai jose būtų tvarkomi geriau ir efektyviau. „Pritarus merui, įkūriau komisiją tam tikslui. Nereikėjo itin gilintis, kad visi komisijoje pamatytumėme, jog UAB „Palangos butų ūkis“ tvarkosi, pirmiausia, patogiau sau, be jokios kontrolės, o ne miesto gyventojams. Nesakau, kad jie blogai dirba. Bet akivaizdu, kad jie dirba uždarai – neteikia visiems gyventojams atliktų darbų ataskaitų – ką padaro namui ir už kokią kainą. Mes visi norime žinoti, už ką mokame savo litus. Pasitenkina tik kartą per metus pateikiama finansine ataskaita, – sakė A. Stankus. – Jie teisinasi, kad viską daro, kaip numato įstatymas“.

Inicijavo daugiau konkurencijos
Ne be A. Stankaus iniciatyvos kurorto savivaldybė nusprendė sukurti daugiau konkurencijos teikiant daugiabučių administravimo paslaugas – įpareigojo jas teikti savivaldybės įmonę UAB „Palangos komunalinis ūkis“.
„Mes savo komunalinį ūkį įpareigojome atviriau bendrauti su gyventojais, negu „Palangos butų ūkis“. Savivaldybės įmonei perėmus daugiabučių administravimą, sumažėjo mokesčiai ir greičiau reaguojama į gyventojų klausimus“, – teigė pašnekovas.
Į mokslininko savarankiškai atliktą tyrimą dėl langų sandarumo ir šilumos pralaidumo, A. Stankus sako, pažadėjo informuoti ir savivaldybės administraciją.
„Savivaldybė turės atlikti tyrimą, kurie daugiabučiai namai yra labiausia pralaidūs šilumai. Planuojant daugiabučių renovaciją Palangoje, į tokio tyrimo rezultatus būtų būtina atsižvelgti“, – sakė redakcijos svečias.
Jo nuomone, pirmiausias savivaldybės uždavinys – telkti gyventojus į bendrijas, kurios išsirinktų savo atstovus, kurie būtų įpareigoti šnekėtis su savivaldybe dėl renovacijos ir visų jiems rūpimų klausimų.
„Gaila, kad Palangoje iki šiol nėra bendruomenės namų, nors apie jų būtinybę kurorte kalbu ne vieną kadenciją, – pastebėjo A. Stankus. – Kad ir Palangos krašto muziejus: sprendimą jį įsteigti priėmėme, numatėme lėšas, o reikalai, regis, iki šiol nepajudėjo“.

Tik du merai dirbo valstybiniu mastu
Pašnekovas sako, kad „galima prifantazuoti“ daug sunkiai įgyvendinamų ar su miglota ekonomine grąža idėjų, bet pripažįsta, kad per dvidešimt metų Palanga neiškėlė „nė vienos grandiozinės idėjos (išskyrus J. Basanavičiaus gatvės) ir jos neįgyvendino“.
„Į valdžią iki šiol ateidavę vietinių restoranų, viešbučių ir kito smulkaus verslo atstovai gvildendavo lokalius klausimus. „Stambiems“ dalykams iš neįgalumo priešinosi. Iš esmės iki šiol buvę merai labai mažai dirbo su buvusiomis vyriausybėmis. Turime tik du merus per 20 metų, kurie tai darė ar daro dabar: Anapilin iškeliavęs signataras Algimantas Ulba ir dabartinis meras Šarūnas Vaitkus. Jie drąsiai eidavo ar, Šarūno atveju, eina į kiekvieno premjero ar ministro kabinetą ir gaudavo ar gauna, kaip Š. Vaitkus, dividendų miestui. Kodėl šiuos žingsnius reikia daryti – Palanga ne vietinis miestelis, o respublikinis, ir iš savo biudžeto nieko neišvystysi. Visi kiti „košę virė“ lokaliai, be sistemos, pažvelkite į urbanistiką“, – sakė A. Stankus.
Anot jo, dėl to Palanga dažnai yra žinoma kaip viena didelė „girdykla“ su J. Basanavičiaus gatve.

Reikalinga sveikatingumo sistema
„Sveikatingumo dalykai, infrastruktūra iki šiol yra mažai išvystyta, o sena sugriauta, – pastebi. – Palangos oras, Baltijos jūros, Birutės parko oro jonizacija, mineraliniai vandenys – įrodyta, labai palankiai veikia sveikatą. Atvykusiems hipertonikams spaudimas net per daug nukrenta. Žmonės su išemine širdies liga pas mus labai gerai jaučiasi. Jau esame kalbėję apie projektą, kuriame dalyvautų ir mokslininkai, ir savivaldybė, ir galbūt Sveikatos ministerija. Jo esmė tokia: sukurti informacinę sistemą, skelbiančią apie palankius sveikatai kintančius orus, turėti savą radiją, internetinę svetainę, galbūt pastatyti didelį šviečiantį tablo įvažiuojant į miestą ar pliaže, kuriuose būtų skelbiama išsami informacija, palankias, priklausomai nuo oro dienas, labiausiai tinkamas tam tikromis ligomis sergantiesiems, skatinti gydymo priemonių vystymą ir taikymą per visus metus, per TV teikti daugiau informacijos ir šiame fone vystyti visas gydomąsias priemones. Manau, kad tuomet į Palangą daugiau atvyks žmonių“.

Reikia pasitelkti mokslininkus
Pašnekovas teigia, kad net Tel Avive, kur jam teko dalyvauti televizijos laidoje, senieji kolegos žydai yra girdėję apie Palangą kaip gerai nuo sovietmečio išvystytą sveikatingumo bazę.
„Kodėl ji ir profilaktinis gydymas dabar nėra vystomas? Susilauktumėme ir žydų, ir iš kitų šalių sveikatos turistų“, – įsitikinęs A. Stankus.
Jis mano, kad „sveikatingumo informacinės sistemos“ projektą galima įgyvendinti pasitelkus Klaipėdos universitetą, europines lėšas ir pajūrio savivaldybes. „Manau, kad pajūrio savivaldybės turėtų pasitelkti mokslininkus gerokai dažniau kuriant sveikatingumo vystymo strategijas. Neužtenka vien naują SPA centrą pastatyti, – įsitikinęs A. Stankus. – Pasižiūrėkite: Nida – visai kitokia nei Palanga, nes ji vystėsi sistemingai, Palanga – fragmentiškai, be vientiso plano, nepalyginama su Druskininkais“.
Bet A. Stankus yra optimistas dėl kurorto ateities: „Dabartinė kurorto Taryba ir ypač meras Š. Vaitkus „patempė“ Palangą pirmyn nepalyginamai daugiau nei bet kuri kita ankstesnė Tarybos kadencija“.

Jūsų komentaras:

Nina 2013-05-06 02:01 ([email protected] / IP: 67.107.56.204)
Kokias grazias cia rodo stitkstaias, kiek daug gi mes cia sunliu turime:) Jeigu kam nors is tikruju butu idomu, tai ir ta statistika butu daugiau panasi i realybe. Cia juk kalbama apie registruotus sunis, o kiek ju neregistruotu daugiabuciuose gyvena, o kiek is viso benamiu gatvemis laksto??? Vien paziurejus i didziuju miestu kiemus, kai nutirpsta sniegas, baisu darosi... Dauguma zmoniu net nezino kur kreiptis, kai pas kaimyna atsiranda koks nors ramybe trikdantis gyvunas...Stai jums ir statistikos!!!

Stefanija 2013-01-25 16:05 (IP: 195.182.88.82)
dabartiniam Palangos merui didžiuliai sentimentai ir palaikymas. Tai žmogus, kuri labai stengiasi, kad Palanga būtų graži. O Albinas labai geras mokslininkas.

2013-01-24 12:30 (IP: 78.61.79.246)
nelabai jau taip gerai tas komunalinis ukis administruoja ir priziuri silumos uki

Kur 2013-01-24 09:17 (IP: 78.61.104.50)
buvo tarybos nariai , kai prichvatizavo tualetus restoranams statyti , kur viesoji pirtis ,kuri visus metus nestu miestui nauda , kur baseinas su juros vandeniu ir atvirasis , kur nat purvo gydyklos - jusu keikiami rusai placiai isvyste ta pajamu saltini . O pirmieji musu tarybos nariai tik spejo ir patys prichvatizuotis geriausius objektus , ir draugelius aprupinti , o i miesto ateiti niekas neziurejo ...

to:Mes (atsk).. 2013-01-23 13:11 (/ / IP: 86.100.60.112)
- tikrai p.A.Stankus neprivalėjo lakstyti paskui dedamus pl. langus... -TAČIAU...Kur buvo PADORŪS Palangos m. Tarybos deputatai - kada tie prakeikti Liberastai tyliai pardavė palangiškius- UAB"Vitės valdoms"privatininkams - plėšikautojams?... *Jų prievarta dengti plona plėvele stogai - niekiniai :butuose 4a.-ŠALTA !Laukujos durys-neužtinkuojamos, pučia šaltis!Koridoriuose esančios skalbinių džiov. durys neužsidaro, langai kiauri-tai ir mokame už lauko šilumą!-Kažkam tai labai naudinga!? El.rezetės jungiklio pakeitimas ar taisymas-100 Lt;Kanalizacijos pravalymas 100-120 Lt.. Plėšikavimas -nevaldomas!Bet tai - netiesa, nes Aplinkos minist.sako- nėra tokių įst.,kad ,-administruojanti viešąjį interesą įm.- užsiimtų savivale ir nesibaigiančiu šantažu ir plėšikavimu!.. -Kažkas turi už šį baisų gyventojų apiplėšinėjimą ATSAKYTI !

Tomas 2013-01-22 20:56 (IP: 78.61.214.75)
O apie merą tikrą tiesą Stankus pakomentavo. Tikrai mūsų meras yra šaunuolis. Ačiū jam, kad rūpinasi palangiškiais.

Bukapročiai, 2013-01-22 20:45 (IP: 86.100.60.112)
Gaila, kad čia komentuojantys-kai kurie,tik apie pl.langus tepaskaitė....

Gerai nuoširdžiai dirba 2013-01-22 20:43 (IP: 86.100.60.112)
šis Palangos Tarybos deputatas -Palangai nuveikė tikrai daug! Už tai jam dėkoja ir gatvėje, ir per sesijas ir kur tik jį sutinka -vis žmonės jam dėkoja...Bet Tarybos narius išrinko palangiškiai net 21 ; Tai gal ir kiti parašys kas skauda miestui ir ką nuveikė kiekvienas konkrečiai ! Gerb.p. A.Stankaus ankstesnė ATASKAITA - buvo patalpinta internete!Tai garbingas žmogus !

mes 2013-01-22 19:35 (IP: 78.61.79.246)
Politikuoti ir temoka, o kur jo straipsniai apie langus anksčiau buvo,kada masinis ju montavimas klestejo, kur politikos veteranas buvo, kada Palanga porceliavo ir naikino, kodel leido privatizuoti buvusia savivaldybes imone Palangos butu uki.Koki tyrima del daugiabuciu pralaidumo silumai reikia, paprasyti silumos tiekeju apie namu silumos sunartojima ir visas tyrimas.Daugiau reikia tarybos nariu atliktu darbu o ne pliurpalu.

VISA TIESA 2013-01-22 13:10 (IP: 195.182.76.59)
Va, čia tai tikras politikas - mokslinykas! Realistas! Kaip jis drąsiai pasakė visą tiesą apie sudėtus plastikinius langus!..

2013-01-22 12:54 (IP: 86.100.60.112)
Privati, Pelno siekianti,Klp "Vitės valdų" UAB „Palangos butų ūkis“ ,-"tvarkosi, pirmiausia, patogiau sau, be jokios kontrolės... Norime žinoti, už ką mokame savo litus"...-pagaliau tiesa rašoma strp., -Dėkojame visiems, ypač p. A.Stankui, įkūrus alternatyvą,pereiti ir vykdyti gyv.namų administravimą- į Palangos Savivaldybės padalinį -Komunalinį ūkį"; Gyventojai, pabėgę iš "Vitės valdų Palangos butų ūkio" plėšikavimo nuoširdžiai DĖKINGI Komunalinio ūkio Vadovui p.K.Skierui už teikiama išsamią informaciją apie namų administravimą,sumažintas kainas bei teikiamas paslaugas; Dėkojame ! -Šis pavyzdys visai Lietuvai!

Atsargiai, 2013-01-22 12:08 (IP: 86.100.60.112)
-Gryna tiesa apie plast.langus...Kas tik netingi- puolė steigti įstaigas- "dėti langus".. -Paklausa didelė, biznis sukasi, o kokybės nėra! Kreivai, šleivai, kiaurai pučia, užpūstos putos nupjaunamos, o tai draudžiama, nes tampa kiaura... -Atsakomybės nėra!.. Žmonės, prieš keičiant langus - būkite ypač atidūs ir "pasikaustę", nes langus deda- kas tik netingi...

Padėka, 2013-01-22 12:02 (IP: 86.100.60.112)
Ačiū p.A.Stankui už visada puikias mintis ..Šis politikas-realistas...kam patiks ar nepatiks-jo tai nedomina! Jei kas neberanda išeities, su problemomis apkeliavęs visas galimas instancijas,-kreipiasi į šį puikų, mąstantį žmogų, eilę metų Palangos Tarybos narį,p.A.Stankų ir visada randamas sprendimas! Dėkui !

palangiškė 2013-01-22 11:28 (IP: 78.61.56.200)
Ačiū p.A.Stankui- pasakė visą tiesą. Palanga atsigauna dabar tarsi po ilgo miego. Ir tegu ,kai kurie iš liberalių fronto "nedrumščia ", nes patys nedarė nieko viešajam interesui, tik sau,sau,sau.

Taip pat skaitykite

Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Trečiadienį ir penktadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusius, kad buvo teisti. Penki kandidatai – trys iškelti Darbo partijos ir po vieną partijos Tvarka ir teisingumas bei Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis”...


Miesto Tarybos narys, socialdemokratas, žinomas miesto advokatas Aleksandras Jokūbauskas – neabejotinai ryškiausias Tarybos politikas. Niekada neieškantis žodžio kišenėje ir jais kertantis kaip azartiškas lošėjas kortomis, dėl savo tiesmuko žodžio – kartais galbūt ir ne visada pamatuoto – jis bene labiausiai užsitraukęs Tarybos vadovų...


Trečiadienį Vilniuje įvykusiame Lietuvos liberalų sąjūdžio valdybos posėdyje buvo priimtas Palangos politikos gyvenimui istorinis sprendimas – tenkinti Liberalų ir Centro partijos Palangos skyriaus prašymą dėl jo sujungimo su kurorto liberalsąjūdiečių skyriumi.   Iki mėnesio pabaigos paaiškės naujas lyderis Anot Liberalų sąjūdžio pirmininko...


„Ar žinote dar bent vieną kitą savivaldybės Tarybos narį, kuris turi numatęs asmeninį darbų planą kiekvieniems darbo metams Taryboje?“ – retoriškai klausė kurorto centristų lyderis ir Lietuvos centro partijos pirmininkas Albinas Stankus. „Aš tokį planą pasirengiau dar prieš tris metus, gavęs mandatą Taryboje. Šią kadenciją be bendrų...


Kreipimasis į Palangos miesto savivaldybės tarybos narius  9

Rimantas Germanas UAB „Litesko“ komercijos direktorius, 2013 06 06 | Rubrika: Miestas

Situacija Palangos šilumos ūkyje, o taip pat miesto savivaldybės ir „Litesko“ santykiai pasiekė ribą, kuomet nebeužtenka pasisiuntinėti raštais vieni kitiems. Turime labai rimtą situaciją, didžiulę problemą, kuri kaupėsi ne vieną mėnesį ir pasiekė kulminaciją. Apie tai ir noriu pasisakyti.


„Palanga – miestas kurortas, išsiskiriantis iš kitų miestų savo sezoniškumu. Tai turi įtakos ir mokesčių mokėtojų veiklai, ir biudžeto pajamų surinkimui“, – teigia Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Palangos poskyrio vedėja Elena Kuznecova.


Vienas kurorto politikos veteranų, Tarybos narys Albinas Stankus, save pirmiausia laiko mokslininku „iki kaulų smegenų“. „Politikoje esu seniai, administratoriaus darbo nelabai mėgstu, o, va, mokslininko veikla – labiausiai man prie širdies“, – prisipažino A. Stankus, kuris dalyvauja įvairiuose moksliniuose projektuose. Jis taip pat yra Lietuvos...


Tai antras palaiminimas politikams, kurį liepos 8-ąją, pagrindinę Žemaičių Kalvarijos atlaidų dieną Arkivyskupas L. Bonazi paminėjo sakydamas pamokslą. Tarnaujant sovietų armijoje, žvalgybos padalinyje, patikimumas buvo vienas iš svarbiausių vertinimo kriterijų ir vartotas tuo metu posakis – „su juo į žvalgybą galima eiti“ – gyvas yra ir šiandien. Su...


Petro Grecevičiaus paskaitas Klaipėdos universiteto studentai mėgsta. Darbui pasišventęs profesorius dėsto kraštovaizdžio architektūros istoriją ir teoriją, kraštovaizdžio architektūros mokslinių tyrimų metodiką, teritorijų planavimą, aplinkos planavimo politiką ir ekonomiką.  „Palangos tilto“ redakcijoje kalbėjomės apie jo darbą, Palangą, Kiniją, jaunų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas