Iškilaus Palangos visuomenės veikėjo, politiko Albino Stankaus gyvybę pasiglemžė koronavirusas

"Palangos tilto" informacija, 2021-10-08
Peržiūrėta
2365
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Albinas Stankus
Albinas Stankus

Penktadienio, spalio 8 dienos, vakarą mirė žinomas Palangos politikos ir visuomenės veikėjas, medikas Albinas Stankus. Miesto Taryboje jis buvo išdirbęs net šešias kadencijas, pasižymėjo itin įžvalgiu, analitiniu protu ir mąstymu.

 Pranešama, kad jo gyvybę pasiglemžė koronavirusas, o jo žmona Valentina ir dukra yra sunkios būklės.  79 – erių palangiškis užgeso Kauno klinikų reanimacijos skyriuje. Teigiama, kad nei A.Stankus, nei jo sutuoktinė nebuvo pasiskiepiję.

Albinas Stankus gimė 1942 m. gegužės 22 d. Laukuvoje, Tauragės apskrityje.

1949 m. pradėjo mokytis Piekaičių pradinėje mokykloje. 1944 m. tėvas Ignas Stankus už partizaninę veiklą prieš sovietinę valdžią buvo nuteistas kalėti ir iki 1950 m. kalintas Permės srityje, po to ištremtas į Sibiro Krasnojarsko kraštą. 1952 m. motina Marija Stankienė savo noru su sūnumi ir dukra išvyko pas vyrą į Krasnojarsko kraštą, Abano rajoną, Dekabrskio kaimą.

Albinas Stankus baigė Abano vidurinę mokyklą ir 1960 m. pradėjo studijas Krasnojarsko medicinos institute. Baigęs vieną kursą, išvyko į Lietuvą ir 1966 m. užbaigė Kauno medicinos institutą, gydytojas. 1968 m. studijavo Vilniaus universiteto Tobulinimosi fakultete neurologijos mokslus. Nuo 1966 iki 1970 m. Klaipėdos respublikinės ligoninės nervų ligų skyriaus gydytojas.

Mokslinę veiklą pradėjo 1969 m., dirbo Kauno medicinos instituto Širdies ir kraujagyslių fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Palangos filiale, kuriuo mokslo-tyrimo bazę kūrė nuo pat pradžios. Patalpas laboratorijoms suteikė p/n „Dailininkų kūrybų namai“ tuometinis direktorius Bronius Ožkinis. Jame pirmieji Lietuvoje buvo pradėti paieškomieji moksliniai tyrimai reabilitacijos srityje, o įkūrus biocheminę laboratoriją – lipidų dinamiką taikant specifinius medikamentus (Atromid-S). 1975 m. apgynė disertaciją mokslo kandidato laipsniui įgyti, dabar – daktaras.

Savo disertacijoje 1975m. (vad. prof. Zigmas Januškevičius ir Aldona Jocevičienė) paskelbė, kad stimuliuojant per akis įvairiais šviesos dažniais smegenų žievės bioelektrinis aktyvumas visada atsako papildomais dvigubais ar trigubais dažniais, kurie priklauso nuo amžiaus: jauni asmenys atsako aukštesniais, negu stimuliuojama, o vyresni – žemesniais dažniais. 

Stebint galvos kraujotaka buvo rasta, kad miego arterijos pulsinės bangos turi dvi sistolines bangų viršūnes: ankstyvąją ir vėlyvąją. Šiuo metu mokslas pripažino šias struktūras, jų santykiui suteikė naują terminą – augmentacijos indeksą, kurio tyrimai parodė juo ryškų prognostinę reikšmę hipertoninės ligos atveju.

1974m. A. Stankaus iniciatyva buvo įgyta Hewlett-Packard HP9600 sistema su priedais (kompiuteris HP2100S, diskai, grafiniai displėjai, 12-bitų ASK, ploteriai ir kt.), kuri leido diskretizuoti ir analizuoti daugiakanalius fiziologinius procesus. 

Nuo 1975 m. (virš 30 metų) bendradarbiavo su pasaulinio masto mokslininku, Maskvos valstybinio universiteto psichofiziologijos katedros vedėju prof. E.N. Sokolovu (1920-2008), kuris kasmet atvykdamas į Palangą, padarė gylų poveikį vykdomai mokslinei veiklai. Būdamas daugeliu pasaulio akademijos nariu, dažnai lankėsi užsienyje, teikdavo gilias hipotezes ir išvadas.

1985–1987 m. dirbo LTSR valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetų Pedagogikos ir psichologijos katedroje docentu. 1985–1990 m. bendradarbiavo su Maskvos medicinos ir biologinių problemų mokslinio tyrimo institutu ruošdamas širdies ir kraujagyslių sistemos kompiuterinės diagnostikos metodus, kurie buvo taikomi identifikuojant kosmonautų ir jūreivių funkcinę būseną.

Buvo Klaipėdos universiteto dėstytojas, profesorius, išradėjas.

1988 m. buvo Lietuvos Sąjūdžio Palangos tarybos narys. Nuo 1995 m. Lietuvos centro sąjungos narys, 1995–2000 m. Palangos skyriaus pirmininkas, nuo 2005 m. Lietuvos centro partijos Palangos skyriaus narys, nuo 2009 m. LCP partijos pirmininko pavaduotojas. 2013–2016 m. gegužes mėn. LCP partijos pirmininkas. 2016 m. gegužės 28 d. tapo Lietuvos centro partijos pirmininko pavaduotoju.

1991-1995 m. Palangos miesto tarybos deputatas, Palangos miesto tarybos deputatas, 1995–1997 m., 1997–2000 m., 2000–2003 m., 2003–2007 m. ir nuo 2011 m. Palangos savivaldybės tarybos narys.

Albinas Stankus buvo ir Lietuvos klinikinės fiziologijos draugijos narys, Klaipėdos kardiologų draugijos narys, Lietuvos biomedicininės inžinerijos draugijos narys, Pasaulinės ir Lietuvos hipertenzijos lygos narys, Lietuvos neurologų asociacijos narys. 

2013 metais miesto visuomenei pristatęs beveik dešimtmečio palangiškių sveikatos tyrimo rezultatus, jame gydytojas, mokslininkas ir politikas daugiausiai dėmesio skyrė miego svarbai žmogaus sveikatai.

Savo įžvalgomis jis nekart dalijosi ir su „Palangos tiltu.“

Jūsų komentaras:

Paulius 2021-10-09 18:22 ([email protected] / IP: 162.158.183.185)
Kolegos ir šeimos nariai neteko gero kolegos ir šeimos nario.

Nesiskiepijo 2021-10-09 10:10 (IP: 172.69.194.4)
todėl, kad grėsė krešulių susidarymas dėl kitos ligos. Jis nebuvo prieš skiepus.

a +a 2021-10-09 09:16 (IP: 162.158.222.134)
bet tokio lygio medikas nesiskiepijo , ramybės jam , labai gaila

Taip pat skaitykite

Kai netekties skausmą išgyvena tavo draugas, tai priimi kaip savo asmeninę netektį ir ieškai žodžių užjausti, padėti, paguosti... „Šiandien vienas iš pačių didžiausių ir ištikimiausių Palangos draugų Larsas Tomas Larssonas man parašė, jog neteko savo mylimos sutuoktinės Gunillos – pasiglemžė liga, kurios medicinos pasaulis dar neišmoko iki galo pažaboti,“ – savo Facebook paskyroje šeštadienį...


Velykų varpai virš pavasario klonių Prikėlė gyvybę naujam atgimimui.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centras pranešė, kad jog Palangoje dėl koronaviruso sekmadienį, lapkričio 21 dieną, mirė dvi palangiškės.


Atrodė, kad koronavirusas Palangoje buvo suvaldytas, tačiau šią savaitę mirčių nuo jo statistika vėl liuoktelėjo į viršų. Ketvirtadienį (lapkričio 11 d.) kurorte registruoti 23 nauji infekcijos atvejai, šiuo metu Palangoje 166 žmonės serga ja.


Penktadienio, spalio 8 dienos, vakarą mirė žinomas Palangos politikos ir visuomenės veikėjas, medikas Albinas Stankus. Miesto Taryboje jis buvo išdirbęs net šešias kadencijas, pasižymėjo itin įžvalgiu, analitiniu protu ir mąstymu.


Saivaldybė informuoja, kad yra parengtas Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimo projektas ”Dėl gatvės Jūros takas pavadinimo pakeitimo į Jono Prano Aleksos gatvė ir jos geografinės charakteristikos patvirtinimo“.


Policijos departamentas informavo, kad Palangoje kilo gaisras, kuriame žuvo žmogus. Gegužės 17 d., apie 20 val. 15 min., Palangoje, M. Valančiaus g., apleistame name kilo gaisras, kurio metu išdegė pastato vidus.


Jūra Palangoje pasiglemžė gyvybę

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 16 | Rubrika: Kriminalai

Palangoje praėjusį trečiadienį, rugpjūčio 7 d., nuskendo moteris. Apie 12 val., Palangoje, ties Jūros g., gelbėtojai pamatė, kaip jūroje skęsta moteris ir du vaikai. Vaikus pavyko išgelbėti, moteris buvo ištraukta ant kranto ir bandyta gaivinti. Atvykę medikai konstatavo 1970 m. gimusios moters mirtį.


Nuo praėjusių metų vidurio mieste veikiantis Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (toliau – Sveikatos biuras) rūpinasi savivaldybės gyventojų sveikata, organizuoja ir vykdo įvairias sveikatinančias veiklas, siekdamas įgyvendinti šiuolaikinę visuomenės sveikatos misiją – gerinti gyventojų sveikatą bei mažinti sveikatos netolygumus.


Regis, nemažai daliai poilsiautojų jūra – iki kelių. „Baisu, kaip žmonės savęs nesaugo. Tiesiog kai kurie mano esą nemirtingi“, - baisisi Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas. Savaitgalį jūra pasiglemžė dvi gyvybes, gelbėtojai iš jūros ištraukė 14 skęstančiųjų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius