Kaimynų uostymo metas – Palangos savivaldybė sulaukė 7 prašymų apriboti rūkymą daugiabučiuose
Nuo šių metų šalyje įsigaliojo draudimas rūkyti daugiabučių namų balkonuose, kai tam prieštarauja bent vienas namo gyventojas. Toks draudimas daugiabučiame name galioja tik tokiu atveju, jei bent vienas to namo gyventojas yra pateikęs savo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai pranešimą dėl prieštaravimo, kad kaimynas (ar kaimynai) rūkytų.
Iš 280 daugiabučių tik 7 prašė drausti
Kaip pranešė „Palangos tiltui“ Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Pikčiūnienė, Palangos mieste daugiabučių gyvenamųjų namų yra apie 280. O prašymų apriboti rūkymą daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose savivaldybė gavo 7.
„Visiems namams parengti įsakymai. Pirmo namo draudimas rūkyti įsigaliojo nuo šių metų vasario 12 dienos,“ – sakė J. Pikčiūnienė.
Kiek Palangoje yra palangiškių, kurie dūmą traukė balkone, užrūstindami kaimyną?
Nustebsite: Palangos miesto policijos komisariato laikinai Veiklos skyriaus viršininko pareigas einančio Edvardo Domarko duomenimis, nubaustų asmenų dėl rūkymo balkonuose kurorte kol kas nėra.
O Palangos meras Šarūnas Vaitkus teigia nežinantis, kaip pavyks užtikrinti įstatymo vykdymą.
Pasak jo, draudimas rūkyti balkonuose įneš sumaišties ir sukiršins kaimynus.
„Mes nežinotume, kaip įgyvendinti tą įstatymą, jis yra beprasmiškas. Didžioji dalis Palangos gyvenamųjų namų yra sublokuoti namai ir jie turi skirtingus adresus. Pavyzdžiui, Sodų g. 31 namas, kuris dubliuojasi su Taikos g. 15 namu, ten balkonai yra vienas šalia kito, tad jei, pavyzdžiui, 31 namas paprašys uždrausti (rūkyti balkonuose – aut.), tai šalia kaimynas, kurio namas dubliuojasi ir jis kaimynui gali paduoti ranką, galėtų džiaugtis, rūkyti ir sakyti – ką jūs darot, o mes tai galime rūkyti, nes mes nepaprašėm“, – apie situaciją mieste sako Palangos meras.
„Orinis“ įstatymas?
Vadinasi, kol kas draudimas rūkyti balkonuose kol kas – „orinis“. Kam tuomet įstatymų leidėjai tokiems „oriniams“ įstatymams švaisto savo brangų laiką?
Mindaugas Skritulskas, palangiškis Seimo narys, sakė „Palangos tiltui“, kad „reikia sutikti, kad yra nemažai priimtų įstatymų, kurie praktikoje neveikia arba nesukuria rezultato, kurio buvo tikėtasi.“
„Dažnu atveju tokie įstatymai taip ir lieka deklaratyvūs politiniai lozungai, kadangi nėra pagalvota, kaip realiai praktikoje jie veiks. Geras pavyzdys – jūsų minimas įstatymas: „uždrausime rūkyti balkonuose“. Idėja gal ir gera, tačiau, kas realiai tai kontroliuos, kaip bus baudžiama, nebuvo tinkamai pagalvota. Dabar viskas užkrauta ant savivaldybės pečių ir pačių gyventojų – jie priversti vienas kitą sekti, skųsti. Galiausiai praktikoje dažnu atveju atsitiko taip, kad žmonės vis tiek savo įpročių neatsisakė ir rūko toliau, tik užsidarę savo butuose. Dūmai sklaidosi bendrose ventiliacijose, jais kvėpuoja kiti šeimos nariai, gal net vaikai. Dar pasitaiko atvejų, kuomet įstatymas būna priimtas, tačiau jo įgyvendinimui reikiamą poįstatyminį aktą, pavyzdžiui, Vyriausybės nutarimą, delsiama priimti. Todėl būtinas glaudesnis Seimo ir Vyriausybės glaudesnis bendradarbiavimas, teisėkūros planavimas siekiant išvengti tokių dalykų,“ – „Palangos tiltui“ sakė M. Skritulskas.
Kitų didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybės taip pat praneša gaunančios prašymų apriboti rūkymą daugiabučiuose.
Cigaretės brangsta
Nuo šiol rūkyti taps dar brangiau. Pernai apie 4 eurus kainavęs cigarečių pakelis nuo kovo 1 dienos turėtų pabrangti apie 0,13 euro. Per pastaruosius 15 metų cigaretės Lietuvoje pabrango maždaug trigubai, o kasdien rūkančiųjų dalis sumažėjo beveik 6 proc. punktais.
Kaip sakė „Palangos tiltui“ Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas, 2021 metų kovo 1 dieną įsigaliosiantys akcizo tarifų didėjimai cigaretėms, cigarams ir cigarilėms, rūkomajam tabakui žymi paskutinį akcizų kilimą pagal vakarietiškos ir prognozuojamos teisėkūros pavyzdžiu tapusį 2019–2021 metų tabako gaminių akcizų planą.
Tuo metu Finansų ministerijos duomenimis, nuo 2021 metų kovo cigaretės vidutiniškai galėtų pabrangti apie 0,13 euro už 20 vienetų.
Pakelis cigarilių ar cigarų – gali brangti apie 0,17 euro (laikantis prielaidos, kad pakelyje yra 20 gramų apmokestinamo produkto, jei svoris kitoks – atitinkamai proporcingai kitoks ir poveikis kainai), o 30 gramų rūkomojo tabako – apie 0,42 euro.
A. Neverauskas papasakojo, kad jau netrukus turėtų prasidėti diskusijos dėl naujo laikotarpio akcizų plano, kuris būtų patvirtinamas dar šį pavasarį: „Kai kurios tabako gaminių kategorijos šiais metais akcizų didėjimo išvengia. Pažymėtina, kad ypatingai cigarečių kategorijoje yra jaučiamas nuolatinis nelegalios rinkos bei pasienio prekybos spaudimas.
Statistikos departamento duomenimis, 2019 metais pakelis 20 brangiausių cigarečių Lietuvoje kainavo apie 4,42 euro, antrajam kainų segmentui priklausančių – 3,74 euro, o pigiausių – 3,26 euro.
Palyginimui, 2006 metais pakelis brangiausių cigarečių kainavo 1,67 euro (5,77 lito), vidutinės kainos – 1,09 euro (3,76 lito), o pigiausių – 0,76 euro (2,62 lito).
Rūkalių Lietuvoje mažėja
Nuo 2005 iki 2019 metų kasdien rūkančiųjų dalis Lietuvoje sumažėjo 5,6 proc. punkto, iki 18,9 proc. Rūkančiųjų kartais susitraukė 0,1 proc. punktu, iki 4,8 proc., o nerūkančiųjų padaugėjo 7,3 proc. punkto, iki 76,3 proc., skelbia Statistikos departamentas.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Jadvyga 2021-02-28 12:53 (IP: 162.158.238.207)
Laba diena. Gal ne į temą čia bus komentaras-prašymas? Norėčiau paklausti, kodėl nerodo internetu Palangos tiltas tiesiogiai. Kelias kartus atsuku ir pasižiūriu Palangos tiltą per dieną. Myliu Palangą. Kiekvieną vasarą ten praleidžiam beveik mėn. O šiuo metu, bent pažiūrėti norėtųsi. Gal galite kaip nors suorganizuoti, kad tos kameros veiktų? Dėkoju.Taip pat skaitykite
Klaipėdos darželiams ir mokykloms ketvirtadienį pranešta apie padėtus sprogmenis, apie tai, kad bus užminuotas pastatas pranešta ir Palangos savivaldybei.
Sovietinį statinį gyvenamaisiais būstais Palangoje pavertusi bendrovė stebisi kai kurių kaimynų požiūriu – asfaltas jiems mieliau už žalią veją ir medžius, rašoma atsiųstame pranešime spaudai.
Pavasaris – tvarkymosi metas, o balandis – švaros mėnuo. Statistika rodo, kad vienuose namuose vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau maždaug kas aštuntas iš jų – nenaudojamas.
Specialistai išnagrinėjo jau beveik pusę savivaldybių pateiktų prašymų nukelti sovietinius memorialus, siejamus su palaidojimo vietomis, sako Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras.
Palangoje neapsikenčia vienadieniais poilsiautojais: metas apmokestinti įvažiavimą
"Delfi", 2021 07 10 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybėje augant surenkamų atliekų kiekiams, tarybos narys Vaidas Šimaitis siūlo apmokestinti įvažiavimą atvykstantiems poilsiautojams, rašo delfi.lt žurnalistas Edgaras Savickas. Konservatoriui labiausiai kliūna kurorte apsilankantieji be nakvynės. Tačiau socialdemokratė Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Svetlana Grigorian sakė, kad apriboti patekimą į tokias...
Kaimynų uostymo metas – Palangos savivaldybė sulaukė 7 prašymų apriboti rūkymą daugiabučiuose
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 03 07 | Rubrika: Miestas
Nuo šių metų šalyje įsigaliojo draudimas rūkyti daugiabučių namų balkonuose, kai tam prieštarauja bent vienas namo gyventojas. Toks draudimas daugiabučiame name galioja tik tokiu atveju, jei bent vienas to namo gyventojas yra pateikęs savo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai pranešimą dėl prieštaravimo pareiškimo. O kaip sekasi tokį...
Ekstremalių situacijų komisijos (ESK)narys Albertas Martinaitis: „Savanoriai sulaukė ir prašymų nukirpti“ („PALANGOS TILTAS“ BENDRADARBIAUJA SU ESK)
Linas Jegelevičius, 2020 04 14 | Rubrika: Miestas
Albertas Martinaitis, Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos (ESK) narys, „Palangos tiltui“ sakė, kad informaciją apie Savivaldybės savanorius skelbiant vieninteliame miesto laikraštyje „Palangos tiltas“ bei Savivaldybės interneto puslapy, susidomėjimas savanoriais gerokai išaugo.
„Malūno vilų“ gyventojai rinkosi į pirmąjį kaimynų vakarą
Linas JEGELEVIČIUS, 2015 06 29 | Rubrika: Palangos nekilnojamas turtas
„Malūno vilų“ gyventojai šeštadienio pavakarę rinkosi į dar ne visai įprastą susibūrimą- kaimynų vakarą. Apie 300 vakaro svečių centrinėje miesto dalyje esančių vilų statytojas UAB „Kauno būstai“ pasiūlė linksmą programą: pasilinksminti, pasivaišinti skaniais patiekalais ir galbūt išlenkti taurelę tauraus gėrimo, dalyvauti žaidimuose...
Įsisiūbavusiam naktiniam klubui pažaboti – siūlymas apriboti alkoholio licenziją
Linas JEGELEVIČIUS, 2010 08 18 | Rubrika: Miestas
Rytoj įvyksiančiame savivaldybės Tarybos posėdyje bus sprendžiama, ar, policijos teikimu, kavinei ir naktiniam klubui „Laukinių vakarų salūnas“ apriboti alkoholio prekybai skirtos licenzijos galiojimo laiką iki vidurnakčio. Naktinio klubo savininkai tvirtina, kad policijos rankomis su jais siekia susidoroti dėl klubo sėkmės dantį griežiantys konkurentai, kurių gijos veda į valdančiąją...
Atostogos nebėra pinigų švaistymo metas
Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 06 11 | Rubrika: Miestas
Atostogų metas prasidėjo. Palanga tai pajuto – padaugėjo žmonių, klientų kavinėse, gyvenamųjų patalpų nuomininkų ir viešbučių svečių. Apie ką mąsto dabar atostogaujantys? Ar taupo? Kodėl renkasi Palangą?