Kaip į viršų ištraukti nuostoliuose besimurkdančius „Palangos vandenis“, nekeliant vandens kainos?

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-11-28
Peržiūrėta
2348
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Naujasis UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis per beveik du mėnesius naujose pareigose jau spėjo „apšilti“ ir yra pasiryžęs atsiraitoti rankoves nelengvam darbui.
Naujasis UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis per beveik du mėnesius naujose pareigose jau spėjo „apšilti“ ir yra pasiryžęs atsiraitoti rankoves nelengvam darbui.

Naujasis UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis per beveik du mėnesius naujose pareigose jau spėjo „apšilti“ ir yra pasiryžęs atsiraitoti rankoves nelengvam darbui – tempti viršun į skolas smengančią kurorto vandens tiekėją – UAB „Palangos vandenis“. Pernai įmonės nuostoliai buvo 288 tūkstančiai litų. Šiemet artėja iki pusės milijono litų. Ką daryti? Ar pajėgs europietiško „sukirpimo“ įmonės vadovas įmonės veiklą optimizuoti, nekeliant vandens kainos Palangoje? Ar atsispirs politikų siekiui bent iki rinkimų vandens kainos neliesti?
– Ar pats nusprendėte dalyvauti konkurse UAB „Palangos vandenys“ direktoriaus pareigoms užimti? Ar kas nors paskatino?
– Be abejo, pats nusprendžiau.
Neslėpsiu, dirbdamas Palangos savivaldybėje, sekiau, kokie darbai yra siūlomi, kokios konkursų sąlygos.
Niekada nemaniau, kad mano darbas savivaldybėje – joje išdirbau apie pusantrų metų – yra paskutinis mano karjeros taškas. Prieš tai esu 16 metų išdirbęs Valstybinėje mokesčių inspekcijoje Klaipėdos skyriuje, užėmiau gan neblogas pareigas.
Manau, tinkamai pasielgiau ir dabar sumanęs pakeisti darbą. Taip, tiesa, vandens ūkyje nesu anksčiau dirbęs.
Aišku, darbo tam tikra patirtis, specifikos išmanymas yra svarbu, bet išsilavinimo sąlyga (buvo ieškoma žmogaus su ekonominiu ar inžineriniu išsilavinimu) tiko.
Esu ekonomistas pagal išsilavinimą. Įsitikinęs, kad turiu pakankamai ekonomikos, vadybos ir žmoniškųjų resursų žinių, kad galėčiau suprasti ir vadovavimo vandens įmonei ypatumus.
Jau aplankiau daugumą įmonės objektų, susipažinau su jų veikla.
– Kokią padėtį įmonėje radote?
– Svarbiausia, kad įmonė yra visiškai funkcionuojanti, miestui ir gyventojams teikiama labai svarbi paslauga – aprūpinama vandeniu ir teikiama kanalizacijos bei vandens nuotekų paslauga.
Į akis man krito tai, kad į įmonę yra tikrai daug investuota Europos Sąjungos ir šalies biudžeto bei bendrovės lėšų. Daug įrengimų yra atnaujinti, nupirkta naujos technikos. Renovuota dalis atrodo tikrai solidžiai.
Kita vertus, lėšų reikia dar daugiau, kad būtų galima viską atnaujinti. Remontuotinų vandentiekio tinklų ir nuotekų mazgų tikrai yra daug. Dar negalėčiau pasakyti procentine išraiška, kiek jų derėtų atnaujinti.
Palangoje yra apie 173 kilometrai vandens ir 193 kilometrai nuotekų tinklų.
Įvertinant jų būklę, mano preliminariais skaičiavimais, jų renovavimui 2014-2020 metais reikėtų 40-50 milijonų litų.
– Ar žinote, kiek Lietuva, ir Palanga, gaus europinių lėšų vandentvarkai naujam, 2014-2020-ųjų metų, finansiniam laikotarpiui?
– Visa Lietuva šiam laikotarpiui vandens ūkiui tvarkyti iš Europos Sąjungos gaus virš vieno milijardo litų. Žinoma, projektuose europinei paramai dalyvaus ir „Palangos vandenys“, bet, aišku, dar sunku pasakyti, kokią paramą gausime.
Bet esminė sąlyga gauti ES paramai jau pasikeitė 2014-2020 metams – reikės prie projektų prisidėti savo įmonės lėšomis beveik 50 procentų. Iki šiol savų pinigų pakako vos 20 procentų.
– Ką tai reiškia „Palangos vandenims“?
– Kad reikės prasimanyti savo lėšų, kitaip bus sunku imtis bet kurio didesnio vandentvarkos projekto įgyvendinimo. Vadinasi, reikės dirbti pelningai, kuo „Palangos vandenys“ negali jau pasigirti pastaraisiais metais.
Bet kuriuo atveju, kaip uždara akcinė bendrovė privalome siekti dirbti pelningai.
– Kokie buvo „Palangos vandenys“ nuostoliai praėjusiais metais? Kokius nuostolius planuojate šiems metams?
– Pernai įmonės nuostoliai sudarė 288 tūkstančius litų. Jau dabar aišku, kad įmonės nuostoliai šiais metais bus dar didesni – iki 400-500 tūkstančių litų.
Sąnaudos didėjo dėl energetinių resursų didesnės kainos. Žinoma, smarkiai padidėjęs nuo 2012 sausio 1 d. mokestis už naudojimąsi vandens ištekliais taip pat gerokai padidino bendrovės nuostolių eilutę.
Tai – faktoriai, kuriems mes negalime turėti įtakos.
– Ką ketinate daryti, kad įmonė neskęstų dar didesniuose įsiskolinimuose?
– Žinoma, tai bus mano didžiausias uždavinys naujaisiais metais. Pasiekti, kad įmonė pradėtų dirbti pelningai.
Liūto dalį „Palangos vandenys“ pajamų sudaro geriamo vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo paslaugos gyventojams ir įmonėms. Bet yra maža pajamų eilutė iš kitų šaltinių – turto ir įrangos nuomos, kitų paslaugų teikimas.
Iš 7 milijonų litų pajamų, kurias gauna įmonė, iš turto ir įrangos nuomos bei kitų paslaugų teikimo „Palangos vandenys“ gavo kiek daugiau kaip 200 tūkstančių litų, šiek tiek mažiau nei 3 procentai nuo visų pajamų.
Manau, kad šią pajamų dalį galima padidinti teikiant papildomas paslaugas, pavyzdžiui, išnuomojant turimą techniką, kraną ar ekskavatorių, kitą techniką, bei teikiant eilę paslaugų, kurias bendrovė gali suteikti. Atnaujintas papildomų paslaugų sąrašas jau yra skelbiamas bendrovės internetinėje svetainėje.
Kai kurios technikos, pastebėjau, nenaudojame nuolatos.
Tai – viena papildomų pajamų galimybė.
Antra, turime pakankamai daug nekilnojamojo ir kitokio turto, kuris yra susidėvėjęs ir nenaudojamas. Vadinasi, daromi nuskaitymai amortizacijai į sąnaudas – gaunasi didelės sumos, nors mes juo jau nesinaudojame. Manau, kad dalį tokio turto galime nurašyti ar parduoti. Tai atlikus irgi padėtų pataisyti finansinius reikalus.
Trečia, kalbant apie kitus pajamų šaltinius, jų galime gauti iš naujų objektų prisijungimų prie miesto vandens ir nuotekų tinklų.
Bandysime tokį procesą aktyvinti, pastebėjau, kad kai kurių naujų objektų savininkai nenori jungtis prie mūsų prižiūrimų vandens tiekimo ir kanalizacijos bei vandens nuotekų sistemų. Tai – taisytina. Vadinasi, dalis tokių žmonių naudojasi paprasčiausiomis lauko duobėmis kanalizacijos reikmėms. Abejočiau, ar visi tokie asmenys galėtų įrodyti dokumentais, kad nuotekos yra išvežamos – tvarkomos. Esant pažeidimų tvarkant nuotekas, tokius asmenis galima ir bausti.
Ketvirta, yra gyventojų, kurie lietaus vandens nuotekas yra savavališkai prisijungę prie kanalizacijos tinklų. Tai yra draudžiama.
„Palangos vandenys“ yra nusipirkę specialią įrangą, kuri efektyviai parodo, kur yra tokie nelegalūs vandens nuotekų prie kanalizacijos tinklų prijungimo taškai.
– Kaip tokia įranga veikia?
– Ji pastatoma ant kanalizacijos šulinio, paleidžiami specialūs dūmai, ir visur, kur yra tokie nelegalūs prisijungimo taškai – namai, prie jų kyla dūmelis, signalizuojantis apie nelegalų prisijungimą.
Nors tokia įranga buvo įsigyta dar iki man pradedant vadovauti įmonei, ji praktiškai iki šiol buvo mažai panaudota.
Bet išbandyta per bandymus, ji pasirodė labai patikima ir efektyvi.
Mes jau nustatėme terminą iki vasario 1-osios tokių neteisėtų prisijungimų šeimininkams, per kurį jie privalo ją išmontuoti, arba sudaryti sutartį su UAB „Palangos vandenys“ dėl nuotekų tvarkymo. Kitaip jiems bus taikomos administracinės priemonės.
Aš primygtinai raginu tokius asmenis susitvarkyti, nes planuojame patikrinti visus Palangos miesto nuotekų tinklus, ir neteisėtai prijungti objektai anksčiau ar vėliau bus išaiškinti.
– Bet kaip ekonomistas, ar tikite, kad tokių priemonių pakaks įmonę iškelti iš gilėjančios finansinės duobės? Kodėl nešnekate apie būtinybę pakelti vandens kainą Palangoje? Juk pats sakėte, kad energetikos ištekliai brango, bendrovė jau du metus moka daugiau kaip dukart už vandens išteklių gavybą ir jų naudojimą.
– Tai – nelengvas klausimas. Dvipusis. Pagal šiandieninius rodiklius, „Palangos vandenų“ kaina nedengia sąnaudų. Pagal įstatymą taip neturėtų būti.
Palangos miesto savivaldybės Taryba paskutinį kartą kainą mieste yra kėlusi dar 2008 metais. Akivaizdu, kad nuo tada gerokai išaugo vandens tiekimo ir kanalizacijos paslaugų kainos.
Suprantu, kad būdama uždara akcinė bendrovė, nors ir valdoma savivaldybės, mes pagal įstatymą turime priimti sprendimus, kurie užtikrintų įmonės komercinę ir finansinę veiklą. Bet reikia turėti omenyje, kad vykdydami vandens tiekimo funkciją, atliekame ir tam tikrą socialinę funkciją.
Svarbiausia, rasti optimalų sprendimą, kuris atitiktų įmonės ekonominius interesus ir garantuotų tos socialinės funkcijos užtikrinimą.
Negaliu 100 procentų garantuoti, kad vandens kaina nekils – pavedžiau specialistams atlikti naujus skaičiavimus, įvertinti investicijų poreikį, kitus rodiklius, kurie parodys, ar yra tokia būtinybė.
Asmeniškai manau, kad vandens kaina jau dabar mieste turėtų būti šiek tiek didesnė. Kiek – neprognozuosiu. Procedūra vandens kainos tvirtinimui yra paprasta: pirmiausia ją teikiame Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai, jai patvirtinus, tada – tvirtinti Palangos miesto savivaldybės Tarybai.
– Neabejoju, jūs žinote, kad metų pradžioje buvęs „Palangos vandenų“ direktorius miesto savivaldybės Tarybai buvo pateikęs sprendimo projektą, kurį patvirtinus Palangoje būtų buvusi nustatyta didesnė vandens kaina. Toks sprendimo projektas nebuvo įtrauktas į Tarybos posėdžio darbotvarkę. Domėjotės kodėl?
– Žinau, kad toks sprendimo projektas buvo teiktas, bet kodėl jis nepakliuvo į Tarybos darbotvarkę, nesidomėjau.
– Ar pavyks jums atsispirti politikų kišimuisi į įmonės veiklą, ypač nustatant vandens kainą?
– Manau, kad turiu savo stuburą. Kalbėti, diskutuoti ir, reikalui esant, apginti savo nuomonę esu visuomet pasiryžęs. Bet kuriuo atveju investicijoms į vandens ūkį šalyje nuo 2014-ųjų reikės, kaip minėjau, kur kas didesnių vandens įmonių prisidėjimų savo lėšomis.
– Ar po to, kai buvote paskirtas įmonės direktoriumi, jau įvyko jūsų susitikimas su UAB „Palangos vandenys“ stebėtojų taryba?
– Ne, po paskyrimo nebuvau. Buvau susitikęs su stebėtojų tarybos nariais mane priimant į pareigas. Būtent jos komisija svarstė mano kandidatūrą. Stebėtojų tarybai iki tol jau buvau pateikęs savo veiklos strategiją, kurią, aišku, per tuos du darbo mėnesius turėjau atitinkamai pakoreguoti. Dabar jau turiu tam tikrų klausimų, derinimo dalykų, kuriuos jau ketinu pateikti įmonės stebėtojų tarybai.
– Kiek įmonėje šiuo metu dirba darbuotojų?
– 101. Neketinu labiau darbuotojų skaičiaus mažinti, net žiemą. Nors, tiesą pasakius, kiek aš jau esu susipažinęs su Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos reikalavimais, skaičiavimais, – pagal juos, mūsų įmonėje turėtų būti dar šiek tiek mažiau darbuotojų, maždaug 95-96. Žinoma, jeigu bus reikalas ką nors atleisti, bus daroma įvertinus konkrečias pareigas ir situaciją.
Kalbant apie UAB „Palangos vandenys“ personalą, puiku, kad bendrovėje yra daug patyrusių specialistų, kurie puikiai žino kiekvieną objektą, jų ypatumus. Bet tai, kad dauguma jų yra vyresnio amžiaus žmonės, sukuria tam tikrų problemų. Anksčiau ar vėliau, jiems teks palikti darbą bendrovėje, bet kyla klausimas, kuo ir kaip galėsime juos pakeisti. Šiandien rasti kvalifikuotų, jaunų ir turinčių inžinerinį išsilavinimą specialistų Palangoje praktiškai neįmanoma. Ypač turint omeny nedidelį atlyginimą mūsų įmonėje. Tai – vienas iš mano svarbiausių uždavinių taip pat: rasti išeinantiesiems jaunų, kvalifikuotų specialistų.
Suprantama, kad net ir priėmus naują jauną specialistą, iš jo galima tikėtis kvalifikuotų sprendimų, iniciatyvos, ypač vadovaujant padaliniui, tik po kelių metų ar net daugiau.
Žinoma, pereinamuoju laikotarpiu teks rasti vietos ir į pensiją besiruošiantiems specialistams ir būsimiems, jauniems.
– Ar ketinate mažinti administracijos aparatą, turiu omeny savo pavaduotojų skaičių?
– Tiesą sakant, dar nežinau. Kad galėčiau atsakyti tiksliau, man reikia truputį daugiau laiko. Per truputį daugiau nei pusantro mėnesio, sąžiningai sakau, nespėjau susipažinti su visais darbuotojais.
Priimant kadrų sprendimus, sieksiu įvertini kiekvieno darbuotojo profesines žinias, kvalifikacijos lygį, asmenines savybes. Bet struktūrinių pokyčių bus visuose padaliniuose. Optimizavimas būtinas. Jau dabar matau, kad darbo krūvis ne visiems darbuotojams yra optimalus. Pastebėjau, vienam kitam – mažokas. Žinoma, nenoriu gąsdinti savo darbuotojų, bet tikiu, kad jie mane dėl kadrų sprendimų supras ir palaikys.
– Prieš kelis metus Vyriausybės lygmeny buvo svarstymų stambinti vandens įmones. Ar tokia reforma mirė dar negimusi?
– Taip, tokių planų išties buvo, bet, man atrodo, kad svarbiausia bet kokios reformos dalis būtų ta, kad kiekvienoje savivaldybėje liktų po vieną vandens įmonę.
Tose savivaldybėse, kuriose yra daug smulkių vandens tiekėjų – daugiau nei 4 ar 5 – vandens ūkis yra sujauktas, taip pat ir reglamentavimas, ir priežiūra.
Palangai, laimei, tai nėra aktualu. Turime vos kelis mažus, privačius vandens tiekėjus kurorte, kurie didesnio vaidmens Palangos vandens ūkyje nevaidina.
Artimiausioje ateityje vandens įmonių jungimosi – stambėjimo – tikrai nenusimato, ir aš abejoju, ar tai būtų reikalinga.
– Ko tikitės Naujaisiais metais? Ko palangiškiams tikėtis iš „Palangos vandenų“?
– Gero kokybiško vandens. Lietuvos masteliu, palangiškių vanduo yra geresnis nei daug kur kitur.
– Sąžiningai pasakykite, ar pats visada ir visur vandenį iš krano Palangoje geriate?
– Tiesą pasakius, gyvenu Kretingoje. Bet kur bebūčiau – Palangoje ar Kretingoje – vandenį geriu tik iš krano.

Jūsų komentaras:

veel.... 2013-12-01 07:59 (l / IP: 81.242.85.126)
ale veel su ANTRASSTE rasytojas PRASOVE

xxx 2013-12-01 05:50 (IP: 78.61.241.233)
prades nuo restrukturizacijos....atleisk kokius 3 -4darbuotojus kurie gauna 5-6 tukst ir nebebus nuostuolinga

neptunas 2013-11-30 18:20 (IP: 171.25.193.20)
Laimejo konkursa cha cha cha. kiek buvo kandidaturu? konservatoriai savo laikrastyje perspeja kad reiks didinti kainas kad patys galetiu siurbti zmoniu pinigus per vandentiekio '"renovacija ir vandentiekio viesiesiems pirkimams, kurie yra vienose rankose. nuo ju ir linkeciau naujajam vadovui turinciam stubura

hmmm 2013-11-29 18:50 (IP: 78.61.104.50)
idomu..."i skolas smengancia vandens kurorto vandens tiekeja..."- tai kaip cia dabar, juk prieme pora konservatoriu pavaduotojais, dziaugesi, kad darbas zymiai pagerejo...Nesuprantu

..." Prieš tai esu 16 metų išdirbęs Valstybinėje mokesčių i 2013-11-29 06:41 (. / IP: 86.100.63.40)
-pasitvirtino, kad nieko nėra paprasčiau, kaip tikrinti kitus!..O kai reikia padoriai užsidirbti duoną - tai ne taip paprasta..kaip Jūs " kapojote" galvas be gailesčio ir be pasiaiškinimo...ypač paprastiems be "užnugario" vargstantiems po karštą smėlį, net vaikams... Atėjo atpildas- gal suprasite, kaip sunku, padoriai šiais laikais gyventi...-išskyrus V.Mok. insp., " Sodra" ir kt. kurie mūsų išlaikomi,tų klampojančių sunkiai dirbančių ir visų baudžiamų, niekinamų; Padoriai išgyventi labai sunku! Tikriausiai bėgsite atgal į VMI, tikrinti!...

Lina 2013-11-28 20:25 (IP: 78.61.175.229)
Iš kur žinote, kad marionetė? Man taip neatrodo.

Kestutis 2013-11-28 19:17 (IP: 83.189.206.238)
Tiesiog marionete.....

Taip pat skaitykite

UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad vasario 19 d. nuo 9 val. iki 13 val. dėl tinklų remonto bus laikinai nutrauktas vandens tiekimas Taikos g. 68A.


UAB „Palangos vandenys“ informuoja, kad kovo 16 d. laikinai bus nutrauktas vandens tiekimas keletui vartotojų.


UAB „Palangos vandenys“ diegiama šiuolaikiška nuotolinė vandens suvartojimo apskaita jau yra prieinama kiekvienam miesto geriamojo vandens vartotojui.


UAB „Palangos vandenys“ praneša, kad dėl vykdomų darbų geriamojo vandens tinkluose laikinai bus nutrauktas vandens tiekimas.


Palangos miesto įmonių ir gyventojų reikmėms išgaunamo vandens kiekis nuolat didėja nepaisant dėl Covid – 19 pandemijos viešajam gyvenimui šiemet taikomų apribojimų. Nors gyventojų skaičius Palangoje yra stabilus arba auga nežymiai, savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Palangos vandenys“ vandens pardavimai kasmet didėja po daugiau nei 50 tūkst....


Į lietuviškų mineralinio vandens kurortų grupę kartu su Druskininkais ar Birštonu žengia ir Palanga. Šiandien, spalio 14-ąją, pirmoji geriamo mineralinio vandens biuvetė kurorte buvo atidaryta sanatorijoje „Gradiali“. Gręžiniui įrengti prireikė metų, į jį investuota 200 tūkstančių eurų. Gręžinio gylis – 570 metrų. Geologų teigimu, šiuo metu tai...


Kad nuo 2009-ųjų, kuomet miesto savivaldybės Taryba paskutinįjį kartą patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas, iki šiol neprireikė didinti šių viešųjų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms, UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis vadina „mažu stebuklu“. Bet įgyvendinant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo...


Į mūsų kurortą atvykstantys svečiai miesto biudžetą kasmet papildo lėšomis, kurios skiriamos tam, kad Palanga taptų gražesnė, patrauklesnė, o jos vardas kuo garsiau skambėtų Lietuvoje ir už jos ribų. Per tris vasaros mėnesius surinkta kiek per pusę milijono litų vadinamojo „pagalvės“ mokesčio, o „ratuoti“ poilsiautojai nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 sumokėjo per...


Naujasis UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis per beveik du mėnesius naujose pareigose jau spėjo „apšilti“ ir yra pasiryžęs atsiraitoti rankoves nelengvam darbui – tempti viršun į skolas smengančią kurorto vandens tiekėją – UAB „Palangos vandenis“. Pernai įmonės nuostoliai buvo 288 tūkstančiai litų....


Verslo liudijimai Palangoje yra populiarūs, ypatingai vasaros sezono metu. Kaip teigė Palangos biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė, šiais metais minimalus verslo liudijimo mokestis už metus buvo 1440 litų. „Kaina priklauso nuo to, kokią veiklą nori vykdyti žmogus. Jei tai nuoma, tuomet žmogaus pajamos yra didesnės, todėl automatiškai ir verslo liudijimas kainuoja brangiau, jei...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius