Kandidatas į seniūnaičius: "Tik "idėjiniai" arba kvaileliai eina į seniūnaičius"

"Palangos tilto" informacija, 2019-10-04
Peržiūrėta
2036
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Spalio 3 – 10 dienomis Palangos miesto gyventojai galės išreikšti savo valią seniūnaičių rinkimuose. Tačiau "Palangos tilto" kalbinti kandidatai į seniūnaičius anaiptol netryško entuziasmu. "Tik "idėjiniai" arba kvaileliai eina į seniūnaičius," - dėstė vienas kandidatas.

Konkurencija menka

Seniūnaičio veikla yra neatlygintina, tačiau kiekviena kadencija nuolat sulaukia gausaus būrio kandidatų. Džiugu, kad kurorte atsiranda žmonių, nebijančių ant savo pečių užsikrauti svetimų žmonių bėdas, jų naštą
Palangos miesto savivaldybės tinklalapyje jau yra paskelbtas patvirtintas kandidatų į seniūnaičius sąrašas. Savo atstovą rinks Būtingės, Kunigiškių, Monciškių, Nemirsetos, Palangos, Šventosios, Vilimiškės bei Virbališkės – Medvalakio seniūnaitijos. Rinkimai bus laikomi įvykusiais tik tuo atveju, jei dalyvaus ne mažiau nei penki procentai seniūnaitijos gyventojų, deklaravusių gyvenamąją vietą toje seniūnaitijoje. Vietovėse, kuriose gyvena ne daugiau nei 500 gyventojų, bus organizuojamas gyventojų susirinkimas bei atviras balsavimas, o ten, kur gyvena daugiau nei 500 gyventojų – vyks balsavimas raštu. Balsavimas raštu vyks Palangos (3403 gyventojai) , Šventosios (752 gyventojai), Vilimiškės (738 gyventojai), Virbališkės ir Medvalakio (4731 gyventojas) seniūnaitijose. Kai kuriuos palangiškius stebina tai, kad balsavimas raštu lyg ir turėtų būti slaptas, bet Savivaldybės patvirtintame balsavimo raštu lape privalu nurodyti ne tik asmeninius duomenis, vardą, pavardę bei asmens tapatybę patvirtinančio dokumento seriją ir numerį.

Apkarto?

Praėjusiuose seniūnaičio rinkimuose Palangoje daugiausiai aistrų kėlė Kunigiškių seniūnaičio rinkimai. Jiems prireikė net antro turo – dėl pakitusio Vietos įstatymo ir varžovo iškeltų prieštaravimų, Kunigiškių seniūnaičio rinkimai buvo organizuojami iš naujo. Įnirtinga kova vyko tarp advokato Aleksandro Jokūbausko ir Jono Skirpsto. Pirmajame Kunigiškių gyventojų susirinkime A. Jokūbauskas vienu balsu – 21:20 – rinkimuose pranoko J. Skirpstą. Tuomet savivaldybės seniūnaičių rinkimų komisija užginčijo rezultatus, nes trys balsavime dalyvavę žmonės galimai neturėjo teisės balsuoti, nes nebuvo deklaravę savo gyvenamosios vietos Kunigiškėse. Pasibaigus rinkimų aistroms, seniūnaičiu išrinktas Jonas Skirpstas, deja, jam iškilminga seniūnaičių ceremonija apkarto, nes pažymėjimas taip ir liko neįteiktas – vyko teismai. Šiuometinių kandidatų į seniūnaičius sąraše, jo pavardės nėra, su ponu Jonu susisiekti nepavyko. Kunigiškėms ketina atstovauti jo dukra Palmira Skirpstė. Deja, jos pakalbinti taip pat nepavyko – yra išvykusi.

Nei teisių, nei galių?

„Antra kartą rinkimuose nebedalyvausiu. Nebeturiu nei laiko, nei noro. Kokiais sumetimais žmonės siekia šios pozicijos – nežinau. Mano galva, ši pareigybė yra sukurta vien tam, kad turėtų būti, o juk realiai seniūnaičiai neturi nei teisių, nei galių,“ – sakė vieną kadenciją seniūnaičiu Virbališkės – Medvalakio seniūnaitijoje pabuvęs Kęstutis Macijauskas.

Tik kvaileliai?

„Niekas nenori eiti seniūnaičių pareigų. Mes – idėjiniai žmonės. Jei kas nors mokėtų atlygį už darbą, kandidatai peštųsi dėl seniūnaičio pareigų, o dabar tiktai kvaileliai į jas eina. Kandidatuoju ketvirtą kadenciją. Konkurencijos, aistrų ir peštynių dėl seniūnaičio pareigų aš nesuprantu...Duok Dieve, kad atsirastų žmogus, kuris ir mane pakeistų, bet, kad niekas nenori,“ – kalbėjo kandidatas į Būtingės seniūnaičius Vytautas Kryževičius.
Pasiteiravus, ką ketina pakeisti tapęs seniūnaičiu, vyriškis tik nusišypsojo: „O ką galima nuveikti be lėšų? Planuoti, fantazuoti galima daug, bet viltys ir lūkesčiai į dangų nenueina. Patys žinote, kad seniūnijos neturi pinigų, o mes tik iš tuščio į tuščią pilstome. Kaip Savivaldybė patvarko, taip ir yra. Anksčiau kandidatuodavome po du tris, būdavo daugiau norinčių, bet kai kandidatuojantieji pamatė realybę, išliko tik idėjiniai. Mane Būtingėje žmonės pažįsta nuo 1981 metų, prašo, kad pabūčiau seniūnaičiu, tačiau, tiesą pasakius, mielai užleisčiau šią poziciją kitiems“, – atviravo V. Kryževičius.

Rakštis?

„Šiemet į seniūnaičio postą kandidatuojame dviese. Įvairovė ir platesnis pasirinkimas visada džiugina gyventojus. Jei dabar laimėčiau, tai būtų mano ketvirta kadencija. Man patinka visuomeninė veikla, siekiu tapti rakštimi ir seniūnijai, ir Savivaldybei. Monciškėse ošia vėjai per laukus. Audros, lietūs košia kiaurai. Bėdų tikrai užtenka: nėra nei gatvių, nei apšvietimo, nei pėsčiųjų takų. Kovoti yra dėl ko. Štai Elijos gatvėje jau išsireikalavome, tikimės, kad bus ten autobuso stotelė, bet norime ir dviračių taką turėti. Į Šventąją veda regioninis kelias, mašinos laksto didžiuliais greičiais. O vaikai, važiuodami į būrelius, autobuso laukia lietuje, stotelė be stogelio. Žiemą, pati mačiau, kad automobiliai slysta, norėtųsi didesnio saugumo vaikams. Be abejo, seniūnaičio veikla nėra lengva, atima labai daug laiko. O darbas – gi neapmokamas...Vis gi norėčiau būti išrinkta, kad būtų galima užbaigti pradėtus darbus dėl kurių tiek metų kovojome,“ – atviravo kandidatė į Monciškių seniūnaites Ona Dejienė. Jai iššūkį šiemet seniūnaičio rinkimuose metė Algirdas Rasimas.

„Neįėjai šiandien – įeisi rytoj“

„Aš esu vienas iš pirmųjų Vilimiškės gyventojų. Vos įsikūręs, norėjau elektrą įsivesti, teko kovoti, vykau net į Seimą. Gyventojams buvo sugrąžinti pinigėliai. Žmonės nuo tų laikų remia mano kandidatūrą. Visi turime asmeninių darbų, bet norime elementarios tvarkos. Visuomet stengiuosi klausimus spręsti kartu su bendruomene, į Savivaldybe einu ne vienas, kviečiu prisijungti ir gyventojus. Nė iš vienos įstaigos dar nebuvau išvarytas. Visuomet apie savo vizitą informuoju iš anksto, į valstybines įstaigas vykstu užsiregistravęs ir kartu su keletu žmonių, kad jie savo bėdas išsakytų gyvai. Pamažu tvarkosi Vėžių gatvė, problemos sprendžiasi. Norėčiau, kad atsirastų vaikų žaidimų, sporto, atvirų treniruoklių aikštelė. Stengiamės bendradarbiauti su visomis įstaigomis, durys, į kurias beldžiamės, visada atsidaro. Dažniausiai sakau: neįėjai šiandien – įeisi rytoj. Suprantame, kad gyvenimas sunkus visiems, bet siekiame su valdžia sugyventi. Tikrai versti valdžios neagituoju, polinei partijai nepriklausau. Man nesvarbu politinė priklausomybė, svarbu, kad žmogus dirbtų tvarkingai. Džiaugiuosi, kad mūsų miestas gražėja, prisimenu, kokie šaligatviai buvo anksčiau, o dabar pažiūrėkite, kaip gražu. Būdavo ir ekskursijas organizuodavau. Žmonės bendrauja, susipažįsta. Esu pensininkas, turiu daugiau laiko, jaučiu tas pačias bėdas, kaip ir visi gyventojai. O sprendimai greitai nepriimami. Turi eiti, reikalauti, priminti. Viskam reikia laiko. Žmonės yra skirtingi, vieni dirba, kiti – giriasi. Va, kad ir žolės, kuriose ir erkių neretai atsiranda. Reikia apsipjauti veją, o ne visi žmonės Palangoje nuolat gyvena. Džiugu, kad šiemet atsirado konkurencija. Aš pats daug darbų esu padaręs, o dabar, gal pamaina atsiras,“ – kalbėjo kandidatas į Vilimiškės seniūnaičius Jonas Jukna. Jis džiaugėsi, kad šiemet jam iššūkį meta Gintautas Živatkauskas.

Kelia nerimą

„Mes kartu su žmona aktyvūs visuomeninėje veikloje. Aš pats „Rotary“ klubo narys, žmona – „Lions“. Noriai dalyvaujame labdaringose akcijose, siekiame aktyviai veikti savo miesto labui. Kandidatuoti skatina noras prisidėti prie savo miesto, savo bendruomenės gerbūvio. Seniūnaitis veikia lyg tarpininkas tarp visuomenės ir Savivaldybės. Norime, kad Palangoje vyktų projektinė veikla, aukojame savo laiką bendruomeninių iniciatyvų apsvarstymui. Kiekvienas seniūnaitis atstovauja labai skirtingą gyventojų skaičių: vieni, kaip antai, Virbališkė ir Medvalakis atstovaus 4731 gyventoją, Palanga –3403, kai tuo tarpu Monciškės vos 122. O pareigybių pavadinimas – tas pats, įgaliojimai tie patys. Įsivaizduokite darbų apimtis, atsakomybės skirtumą. Juk vien perskambinti telefonu 100 žmonių galima, o ką kalbėti apie 4 tūkstančius? Man nerimą kelia pats seniūnaitijų sudarymo principas. Nėra jokio atlygio už savo kuro naudojimą, ar telefonus. Suprantu, kad visuomeninė veikla suteikia labai daug gražių akimirkų, suveda su nuostabiais žmonėmis, bet ji kažkaip keistai traktuojama, lyg labdara. Einantis neatlygintinai dirbti žmogus, dar turi rinkti parašus, įrodinėti, kad yra geras, ar geresnis. Būtų malonu išgirsti nors vieną Savivaldybės vadovybės padėką už darbą, palaikymą, kuris morališkai motyvuotų. Kad nors vieno Savivaldybės vadovų skambučio būtume sulaukę!.. Niekas nepasiteirauja kaip sekasi, kaip Jūs jaučiatės, ko trūksta? Gaila, bet kol kas to nėra,“ – atviravo kandidatas į Palangos seniūnaičus Vidmantas Mitkus, kuris siekia būti perrinktas ir naujai kadencijai.

Stovintis vanduo rūgsta

„Iš seniūnaičio pareigų nieko daug nesitikiu. Mano veiksmas – kandidatuoti, o žmonių reikalas apsispręsti, ar jie nori mane matyti. Man visuomeninė veikla nėra svetima. Džiaugiamės tuo, kas jau padaryta. Miestas tikrai nėra apleistas. Opių skaudulių įveikti nereikės. Sutvarkyta aplinka jokiu būdu nereiškia, kad reikia sustoti veikus. Juk turime bendruomenę su savo tradicijomis, gyvenimo būdu. Visa tai būtina puoselėti. Neretai mūsų gyvenimas susideda ir iš smulkmenų, kurios kartais nustelbia ir didžiausius planus. Esu palangiškis, sukaupęs nemažai patirties, galiu ją skirti miestui, kuriame gyvenu. Labai dažnai mes valdžios sprendimus komentuojame susėdę prie stalo su draugais, o aš norėčiau ir pats kažkiek prisidėti prie savo miesto kūrimo, sprendimų priėmimo. Tai man tarytum savirealizacija. Norėčiau, kad žmonės mane vertintų už darbus, o ne šnekas, kritiką. Tikiuosi, kad su bendruomene nuveiksime tiek, kiek galėsime. Be abejo, didelių lūkesčių neturiu, suvokiu realybę. Palanga gražėja, bet judesys į priekį reikalingas visada. Juk stovintis vietoje vanduo rūgsta. Palangoje kitas gyvenimo tempas – vasaromis visi dirba, o ne sezono metu turi atsipūsti. Iššūkį metu patyrusiam kandidatui, kuris yra sukaupęs patirtį praėjusioje kadencijoje. Aš pats nesu samdomas darbuotojas, nesu pririštas prie staklių ar stalo, planuoju savo laiką pats. Vaikai užaugę, dideli, tad laiko visuomeninei veiklai rasiu. Palangoje labai daug asbestinių stogų, kaimuose finansuojamas jų keitimas, o kurorte – ne. Gal valstybiniu lygmeniu galėtų rast stimulą ir Palangoje juos pasikeisti? Man aktualus ir žaliasis judėjimas, dviračiai. Norėtųsi sukurti didesnę pridėtinę vertę savo mieste. Stengsiuosi būti atviras visoms idėjoms, išgirsti jas“, – dalijosi savo mintimis kandidatas į Palangos seniūnaičius Arūnas Grigalauskas.

Politinis motyvas?

Šventosios interesus ketina atstovauti Irena Galdikienė. Pakalbinta telefonu moteris pasakojo, kad nesurinkus pakankamai gyventojų pasitikėjimo balsų ir negavus Palangos miesto tarybos narės mandato, savo interesą atstovauti visuomenei, ketina realizuoti seniūnaitės pareigose. „Dar kandidatuojant į Palangos miesto Savivaldybės Tarybą, žmonėms buvau žadėjusi lengvai nepasitraukti, atstovauti jų lūkesčius iki galo. Kiek bus įmanoma, dirbsiu kartu su seniūnu, atstovausime žmonių interesus. Aš dar kol kas nežinau, ar ateis už mane pabalsuoti žmones, o jų reikia nemažai – apie 40. Tai yra pirmas kartas, kai kandidatuoju į seniūnaitės pozicijas. Mano galva, jei su žmonėmis nori bendrauti, tai neatlygintina veikla teikia malonumą, tai daryti nėra sunku. Noriu, kad būtų mūsų krašte gera ir man pačiai ir aplinkiniams“, – sakė Irena Galdikienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prasiplėtusiam „Gradiali“ pernai prireikė per 10 tūkst. kubų vandens daugiau ir per 2019 metus sunaudojęs apie 24,7 tūkst. kubų šis sveikatos centras tapo vandens pirkimo lyderis, kuris gerokai atitrūko 21 tūkst. kubų vandens ribos nepasiekusios "Palangos gintaro" sanatorijos bei "Palangos" viešbučių komplekso.


Praėjusį sekmadienį, spalio 25 d., visoje šalyje, ir Palangoje, vyko rinkimų į Seimą antrasis turas. Vienmandatinėje Mėguvos rinkimų apygardoje, į kurią įeina visa Palanga, varžėsi Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Mindaugas Skritulskas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Romandas Žiubrys. Paaiškėjo, kad mandatą...


Jono Pirožniko, Palangos paplūdimio gelbėtojų vado, telefonas ir racija mūsų 15 minučių pokalbio metu vis pypsėdavo, skambėdavo. "Taip dirbu visą vasarą," - šyptelėjo J. Pirožnikas. "Jūs - Palangos, Lietuvos vasaros sostinės, premjeras," - jam atsakiau. Pagyręs visus savo gelbėtojus, Jonas "Palangos tiltui" prisipažino: "Vis tik labiausiai pasitikiu...


Palangos galerijoje "Ramybė" atidarytos dvi parodos: Šiuolaikinės autorinės juvelyrikos paroda "Simbiozė" ir tapybos paroda "Multivitaminai".


Jau šį penktadienį miestas taps dar gyvesnis - bus įjungtas muzikinis fontanas, fontanas miesto aikštėje prie parduotuvės "Maxima" ir fontanas Kastyčio ir Jūratės skvere. "Gegužės vidurys sutampa su kurorto sezono atidarymo švente. Nors jos šiemet dėl koronaviruso nebus, tačiau veikiantys fontanai yra miesto aktyviojo sezono ženklas ir...


Laiškanešiai karantino metu turi labiau suktis: siuntų padaugėjo, be to, laiškanešiai į namus atneša ne tik mėgstamą leidinį, tačiau ir socialines išmokas, kai kam - ir pensijas. "Palangos tiltas" kalbėjosi su "Lietuvos pašto" Palangos skyriaus vadove Modesta Mėliūniene.


Karantinas palietė ir vienintelio Palangos laikraščio "Palangos tiltas" darbą.


Palangiškiai ir šventojiškiai išsirinko seniūnaičius

"Palangos tilto" redakcija, 2019 10 23 | Rubrika: Miestas

Pirmadienį, spalio 21-ąją, Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė patvirtino savivaldybės seniūnaičių gyventojų susirinkimuose ir balsavimo raštu rezultatus. Būtingės seniūnaitijoje seniūnaičiu tapo Vytautas Kryževičius. Kunigiškėse seniūnaite bus Palmira Skirpstė, Monciškių seniūnaitijoje – Olga Dejienė, Nemirsetos –...


Spalio 3 – 10 dienomis Palangos miesto gyventojai galės išreikšti savo valią seniūnaičių rinkimuose. Tačiau "Palangos tilto" kalbinti kandidatai į seniūnaičius anaiptol netryško entuziasmu. "Tik "idėjiniai" arba kvaileliai eina į seniūnaičius," - dėstė vienas kandidatas.


Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teismas priėmė nutartį dėl Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno, kuriam įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos perkvalifikuoti į įtarimus dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir kyšio paėmimo. Valdininkas trims mėnesiams nušalinamas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius