Kiekvienam pagal kišenę: nuo pigaus sovietinio butuko iki milijono eurų namo

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-11-10
Peržiūrėta
2553
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kiekvienam pagal kišenę: nuo pigaus sovietinio butuko iki milijono eurų namo

Net jeigu į Palangą užsukate tik retsykiais ir trumpam, negalite nepastebėti čia kylančių kotedžų, jaukių daugiabučių namų. Kaip teigia „Palangos tilto“ kalbinti vietiniai nekilnojamojo turto (NT) ekspertai, NT pasiūla didžiausiame šalies kurorte – itin didelė: nuo pigaus butuko senos sovietinės statybos name iki beveik milijoną eurų kainuojančio namo S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje. Apie tai, kas vyksta Palangos NT rinkoje, kalbėjomės su011 NT Pajūrio skyriaus vadovuRomu Perminu,NT agentūros RE JŪRA brokereJūrate Radzevičiūte ir nekilnojamo turto agentūros „Rolijona“brokeriuEimučiu Židanavičiumi.

– Kaip apibūdintumėte NT rinką Palangoje baigiantis metams? Kokios tendencijos būdingos rinkai 2016 metais?

J. Radzevičiūtė: – 2016 metais NT Palangos pasiūla yra ypatingai gausi įvairiuose segmentuose: tiek pigaus senos/renovuojamos statybos, tiek ekonominės, aukštos bei prestižinės klasės būsto. NT pardavimų rinką galėčiau apibūdinti kaip stabilią, palyginti su 2015-aisiais ar iki euro įvedimo metais ir negalėčiau pasakyti, kad ji yra sulėtėjusi. Mano pastebėjimu,lyderiaujantis ir paklausus yra naujos statybos daugiabučių būsto segmentas, tačiau šiais metais dalis NT pirkėjų orientuojasi į senesnės statybos arba renovuotuose/renovuojamuose namuose būstą. Perkantieji naujos statybos būstą, šiuo metu dairosi į dalinės vidaus apdailos įrengimą, kas jų manymu, gerokai mažina įsigijimo kaštus ir jie turi galimybę įsirengti būstą pagal savo pageidavimus bei galimybes. Tokie pirkėjai dažnai patys samdosi savo darbo jėgą visai apdailai įrengti.
Be abejonės, yra perkančiųjų ir prestižinį būstą su visa apdaila, kurie nori įsikelti jau į visiškai įrengtą (su baldais ir buitine technika) savo antrąjį būstą, kur jie be jokių rūpesčių leidžia savo atostogas bei savaitgalius.
2015 m. bei prieš euro įvedimą NT pirkėjai aktyviausiai pirko naujos statybos būstą Palangoje.
R. Perminas: – 2016 m. Palangoje NT rinką praturtino net keliolika naujos statybos projektų. Daugiausia, tai šiek tiek brangesni, nedideli 2 kambarių būstai, esantys pakankamai netoli jūros, apie 300-400 m.
E. Židanavičius: – Galime pasidžiaugti, kad baigiantis metams yra klientų, kurie domisi brangiu turtu ir jį perka. Jaučiamas klientų, emigravusių į užsienį, susidomėjimas NT Palangoje. Manau, kad tai buvo geri metai NT vystytojams, pardavėjams ir pirkėjams. Vaikščiojant po Palangą galime pamatyti ne vienas statybas ir ne vieną parduodamą objektą. Tai įrodo NT rinkos gyvybingumą. Tačiau tie pardavėjai, kurie realiai neįvertino rinkos, tikėjosi parduoti NT ta pačia išraiška eurais kaip litais ir savo turtą įvertino pagal tik jiems suprantamą metodiką, liko nusivylę – jo niekas taip ir nenupirko. Nors buvo perkama tiek žemė, tiek butai, kotedžai, bet šiais metais žmonės noriau pirko nedidelės kvadratūros butus nuo 30 tūkst. eurų iki 100 tūkst. eurų. Palangoje perkant NT geriausiai veikia dėsnis: vieta, vieta ir dar kartą vieta!

– Koks NT dabar „eina“ – yra populiarus? Kokiam paklausa pastebimai sumažėjusi?

J. Radzevičiūtė: – Negalėčiau pažymėti, kad kažkuris būsto segmentas šiuo metu „pralošia“, t.y. visos nišos yra užimamos, tik kaip aš sakau: „turi ateiti tinkamas klientas į tinkamą vietą tinkamu laiku“... Be mano pastebėto renovuojamo būsto atsigavimo ir klientų susidomėjimo juo, naujos statybos būstas yra patrauklus ir paklausus, kurio vystytojai aktyviai dirba su klientais ir atkreipia dėmesį į kliento poreikius. Be abejonės, labai svarbi yra vieta, t.y. pirkėjai būsto aktyviausiai dairosi Palangos centre, Vanagupėje ar Kunigiškėse, arčiau jūros, su parkavimo vietomis, sandėliukais, saugia ir patogia aplinka bei infrastruktūra. Ieškantys absoliučios ramybės, teiraujasi būsto ir Nemirsetoje.
Labai aktyviai domimasi žemės sklypais ypač Kunigiškėse, tai rodo, kad vystytojai ir toliau vykdys objektų plėtrą.
Mano galva, kiek mažiau domimasi komercinių patalpų pirkimu. Šį NT klientai labiau linkę nuomotis, nes Palanga – kurortinis miestas ir suprantama, kad verslas čia gali būti vystomas tik vasaros sezonu.
Kaip ir visada, labai aktyvi nuoma Palangoje. Dažnas nuomininkas – jaunas Lietuvos pilietis, dirbantis nebūtinai Palangoje, o ir Klaipėdoje bei aplink Palangą.
R. Perminas: – Populiariausias, kaip ir visais laikais, tai turbūt pats pigiausias vietos atžvilgiu, pavyzdžiui, tarp Klaipėdos plento ir Vytauto g. esančioje zonoje 2 kambarių būstas apie 60 tūkst. eurų.
Kadangi brangesnių būstų pasiūla, kurie kainuoja 2 000-3 000 eurų/kv.m smarkiai išaugusi ir kartais peržengia psichologiškai svarbią ribą – 100 tūkst. eurų, todėl tokie būstai mažiau paklausūs ir pakankamai ilgai laukia „savojo pirkėjo“.
E. Židanavičius: – Kaip jau minėjau, šiuo metu paklausiausias yra nedidelės kvadratūros būstas. Palyginti su ankstesniais metais, gerokai sumažėjo pirkėjų iš rytų šalių, perkančių prabangų būstą, tačiau negalima teigti, kad jų visai nėra. Apskritai sumažėjo tokio būsto pirkėjų, bet padaugėjo lietuvių, norinčių įsigyti NT nuolatiniam gyvenimui. Tą patvirtina tai, kad dėl emigracijos, jaunimo išvykimo, Palangoje gyventojų skaičius praktiškai nemažėja. Natūralu, kad mažiausiai parduodama gyvenamųjų namų, nes Palangoje tai brangi investicija.

– Kurių konkrečių NT vystytojų projektai Palangoje turi gerą vardą tarp NT agentų ir pirkėjų? Kurie konkretūs projektai yra abejotini, neturi geros reputacijos?

J. Radzevičiūtė: – Norėčiau išskirti ir paminėti keletą šiuo metu patrauklių ir vystomų objektų Palangoje: bendrovė „GAMA LT”, bendradarbiaudama su projekto valdytoju – bendrove „ETA energia”, vysto dešimties butų gyvenamojo namo projektą Sermiesčio gatvėje 30, Palangoje. Komandą sudaro jauni, tačiau patyrę savo srities profesionalai. Vystytojas teikia ypatingą dėmesį pastato architektūrai, patalpų išplanavimui, jų funkcionalumui, taip pat didelis dėmesys skiriamas statinio kokybei. Objekto statybas planuojama baigti iki 2017 m. I ketv. pab.
Taip pat simpatijas kelia unikalios architektūros pastatai, statomi Kunigiškių gyvenvietėje, Vaivorykštės g. 67G, Palangoje, vystomame jaukiame individualių kokybiškų gyvenamųjų namų komplekse, nuo kurio miškas ir jūra vos už 350 m. Namai sukurti siekiant suteikti galimybę gyventi bei poilsiauti patogiai, saugiai, investuojant į ilgaamžiškumą bei išliekamąją vertę.
Ryškus ir UAB „Kauno būstai“ vystomas „Malūno vilos“ gyvenamųjų namų ir poilsio kompleksas Malūno g. Jis yra unikalus, šiuolaikiškas bei traukiantis ne vieno kliento žvilgsnį. Čia būstai atitinka skirtingų NT pirkėjų poreikius, yra ekonomiški ir funkcionaliai išplanuoti. Daug investuota į pirkėjų poilsio zonas bei išpuoselėtą aplinką, automobilio parkavimo vietas uždarame kieme, video kameras gyventojų saugumui užtikrinti. Čia yra tai, ko šiandien reikia Palangos NT pirkėjui.
Paminėsiu išskirtinį objektą, atokiau nuo miesto centro – Nemirsetoje, Kankorėžių g. siūlomą rinkai modernų vieno aukšto apartamentų kompleksą, kurį sudaro 4 apartamentai po 65 kv. m. Jie skirti ne kiekvienam, o turintiems išlavintą skonį, vertinantiems ramybę, nes paplūdimys – vos už 800 m. Šiuo projektu siūlomas gyvenimas ir poilsis Pajūrio regioninio parko apsuptyje – gamtoje. Originaliai išspręsta privatumo problema, nes apartamentai yra išdėstyti ne vienoje eilėje, o ratu, kurių terasos orientuotos tik į skirtingas puses. Projekto vystytojas yra architektas Andrius Skiezgelas, pelnęs ne vieną tarptautinį architektūros apdovanojimą.
Žavūs „Pajūrio terasų“ vystomi projektai išskiriami aukštos kokybės prasme: „Maironio namai“, Maironio g.4, Vanagupės parkas, Vanagupės g. 7G, Vanagupės parko dvibučiai, Vanagupės 16 B.
R. Perminas: – Galbūt neetiška, o atrodytų kaip reklama, jei paminėčiau įmonių pavadinimus, tad konkrečių vystomų projektų nenorėčiau įvardinti, tačiau logiškai mąstant paklausesni būna jau „patikrintų“ projektų vystytojai, kurie yra užsirekomendavę darbais, kokybe ir pan. Mūsų NT bendrovė yra ne tik pardavimo, bet ir marketingo NT bendrovė, pardavinėja būtent tokius projektus ir duoda klientui savotišką garantiją, nes nesinori gadinti savo gero vardo.
E. Židanavičius: – Palangoje didelė pasiūla gerų naujos statybos būstų: Kunigiškių būstas, Vasaros butai, Maironio namai, Vanagupės parkas, Jūratės namai, Baltasis perlas, kotedžai Žemaitės g., Grafų lankos, Palangos šilas ir kt. Didelė pasiūla pirkėjui leidžia rinktis. Be to, siūloma daug gerų ekonominės klasės senosios statybos butų, kurių paklausa išlieka stabili, o kaina – patraukli bei su pardavėju galima ir derėtis.
Deja, bet Palangoje yra ir nekilnojamojo turto, kurį įsigiję pirkėjai ateityje gali turėti teisinių problemų, atsirasti įvairios mokestinės prievolės. Pavyzdžiui, kai kurie projektai, kurie yra individualūs namai, o pardavinėjami butais, daugiabučiai su bendra nuosavybe ir kt. Dabar jau ir teismuose pradėta formuoti praktika, kad gali tekti nugriauti jau įsigytą NT, kuris pastatytas pažeidžiant įstatymus. Dėl šių priežasčių mūsų agentūra nepardavinėja ,,Kauno būstų“ objektų.

– Į ką pirmiausia patartumėte atsižvelgti įsigyjant NT Palangoje?

J.Radzevičiūtė: – Dažnais atvejais NT įsigyjantys klientai iškelia pagrindinius aspektus, kaip kainą, vietą ir plotą, tačiau mano patarimas būtų atkreipti dėmesį į vystytoją ar pardavėją, jo vystomų ir parduodamų objektų raidą ir istoriją. Reikėtų pasidomėti, kas vykdys garantinį aptarnavimą. Kitas svarbus aspektas – tai siūlomo būsto paskirtis, nes nuo to priklauso galimi mokesčiai, gyvenamosios vietos deklaravimas bei jo likvidumas.
Perkant būstą reikėtų pasidomėti apie būsto šildymo būdą, Energinio naudingumo sertifikatą bei pastato energinio naudingumo klasę (A arba B), kadangi tai vėliau gali turėti įtakos būsto šildymo kaštams.
Taip pat svarbu nepamiršti sandarumo ir pastato garso klasės, vėdinimo sistemos, vidaus elektros instaliacijos, vandentiekio ir nuotekų vamzdynų atvedimo iki prietaisų, būsto išbaigtumo, kuris priklauso nuo plano bei apdailos. Na, tam tikrose Palangos zonose, svarbią vietą užima ir miesto infrastruktūra.
Į kainą aš siūlyčiau pasižiūrėti šiek tiek kitu kampu, kadangi mes (pirkėjai) dažnai prieš perkant būstą labiau mąstome apie dabartį ir negalvojame apie likvidumo klausimą, kad kažkada ateityje norėsime jį parduoti, kadangi daug kas mūsų gyvenime pasikeis ir pagaliau mūsų poreikiai ir požiūris į būstą pasikeis. Dėl to būtina įvertinti likvidumą, įskaitant statybos kokybę, medžiagas, energinius rodiklius.
R. Perminas: – Perkant NT Palangoje, pirmiausia reikia žinoti, ko pats nori: ar tai skirta gyvenimui ar investicija, ar norėtųsi lygiagrečiai, kad būstas neštų naudą – „atsipirktų“, toliau vieta, vieta ir dar kartą vieta bei projekto vystytojo patikimumas.
E. Židanavičius: – Pirmiausia, kiekvienas pirkėjas turi pamatyti Registrų centro tos dienos nuosavybės pažymėjimo išrašą, kad galėtų įsitikinti, ką perka. Ar tai butas, ar poilsio patalpa. Ar tvarkinga nuosavybė. Patikrinti ne tik paskirtį, bet ir pasižiūrėti, ant kokios žemės paskirties pastatytas pastatas (paskirtis – poilsio, rekreacinė, komercinė ar kt.), ar turtas nėra įkeistas bankui ir t.t. Pirkėjui geriausia, kai patikima NT agentūra konsultuoja ir tarpininkauja parduodant ar perkant nekilnojamą turtą, tuo sumažindama iki minimumo riziką tiek pirkėjui, tiek pardavėjui.

– Kokias tendencijas Palangos nekilnojamo turto rinkoje prognozuojate 2017 metais?

J. Radzevičiūtė: – Manau, kad šių metų pabaigoje galimas NT tradicinis aktyvus pardavimų augimas Palangoje, kadangi jaučiamas klientų domėjimasis tiek gyvenamaisiais namais, tiek daugiabučiais. O kitų metų NT tendencijos, palyginti su pastaraisiais metais, mano nuomone,neypatingai kis, t.y. NT pirkėjai bus orientuoti į kainą. Perkamiausias ir kitais metais tikėtina išliks 1-2 kambarių būstas už 50-70 tūkst. eurų.
R. Perminas: – NT tendencijos Palangoje 2017 metais turėtų nesiskirti nuo paskutiniųjų, NT po truputį brangsta, aišku ne taip, kaip „pakilimo laikais“, tikėtina, kad Palanga gyvenimo ir investavimo požiūriu taps dar patrauklesnė, sudarys konkurenciją kitam kurortų flagmanui – Druskininkams, atsiras SPA ir kiti traukos centrai, ateina dideli viešbučiai ir kiti rinkos žaidėjai. Palanga vis gražėja, panašėja į modernius pasaulinio lygio kurortus.
E. Židanavičius: – Bus tiek norinčių parduoti, tiek įsigyti NT Palangoje. Bankai neplanuoja mokėti palūkanų už indėlių laikymą bankuose. Todėl žmonėms daug patogiau pinigus investuoti į nekilnojamąjį turtą, nes jie turi kur atvažiuoti, pailsėti, gali NT išnuomoti ir gauti pajamų už tai. Tuo ir patrauklus NT Palangoje. Kuo Palanga sugebės daugiau pritraukti poilsiautojų, tuo NT Palangoje bus paklausesnis. Tai yra aksioma. Sumažėjus poilsiautojų skaičiui, kris ir NT kainos, ir susidomėjimas NT Palangoje. Todėl tiek norintys parduoti, tiek pirkti NT Palangoje, turi stebėti poilsiautojų srautus, politinę, ekonominę situaciją ir tada priimti sprendimą dėl NT. Be to, visi norintys gali kreiptis į rimtą NT agentūrą ir kartu aptarti NT pardavimo ar investicijų perspektyvas.
Palanga pagal gyventojų skaičių daugiausia parduoda nekilnojamojo turto Lietuvoje, todėl šis skaičius ateityje turėtų mažėti. Manau, kad NT rinkos tendencijos ateinančiais metais dar išliks panašios, kaip ir 2016 metais, bet jau 2018 metaisgalimasulauktiirnetikėtumųPalangos NT rinkoje. Truputį mažės didesnės kvadratūros senos statybos butų kainos, tikrai neaugs gerokai toliau nuo Klaipėdos – Liepojos plento žemės sklypų kainos, o ypač geroje vietoje arčiau jūros NT visada bus paklausus, ir kainos išliks stabiliai aukštos. Rinkoje nusistovės realios NT kainos, ir norintys parduoti NT už savo sugalvotą, gerokai aukštesnę nei rinkos kainą, to padaryti negalės. Kas norės parduoti NT greičiau, turės savo turtą parduoti šiek tiek mažesne kaina nei kiti.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Už buvusius Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pastatus Palangoje aukcione pasiūlyta 1,8 milijono eurų – 2,6 karto daugiau nei pradinė kaina. Tai buvo pirmas šio turto aukcionas. 


Rudeniu Palangoje besimėgaujantys poilsiautojai išlaidų turės mažiau – nuo ketvirtadienio už automobilių stovėjimą mokėti nereikės. Tačiau kurortas suspėjo pasipelnyti. Kas vasarą nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 dienos už mašinų stovėjimą gaunamos pajamos Palangoje geriausiai informuoja apie kurortą aplankančius poilsiautojų srautus. Praėjusiais metais per 4 mėnesių vasaros sezoną kurortas...


Prabangius motociklus pardavinėjusių dviejų Palangos įmonių atstovai kaltinami išvengę per 60 tūkst. eurų mokesčių ir pasisavinę ketvirtį milijono eurų. Vienas įtariamųjų yra Šventosios verslininkas, Palangos miesto Tarybos narys Vaidas Šimaitis. Tačiau jis kaltinimus „Palangos tiltui" vadina „nesąmone."


Bendrovė „Inžinerinė grupė“ sutelktinio finansavimo platformoje „Rontgen“ siekia pasiskolinti 4,3 mln. eurų apartamentų Palangoje, šalia Vanagupės parko, statyboms. Į projektą ketinama investuoti iš viso apie 6 mln. eurų.


Palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas neslepia – nesąs nei žvejys profesionalas, nei žvejybos mėgėjas, tačiau Seime pasirodžiusi iniciatyva drausti verslinę žvejybą šalies vidaus vandenyse ir Baltijos jūroje jį neramina. „Dėl jų Šventosios uosto atstatymas, kuris dabar pradedamas vykdyti iš ES lėšų, taptų neįmanomu, o lėšas, apie...


Palangos savivaldybė kitą savaitę aukcionui pateiks įdomų objektą – jai priklausantį buvusios pradinės mokyklos pastatą su sklypu Vasario 16-osios gatvėje. Šalia jo yra „Maxima“ parduotuvė, už kelių žingsnių yra ir Vytauto bei J. Basanavičiaus gatvių sankryžos.


Lietuvoje daugiau kaip 161 tūkst. gyventojų turi bent po vieną pradelstą skolą, apie 30 tūkstančių – po 2 skolas, o daugiau kaip 10 tūkstančių – po 3 skolas. 823 Lietuvos gyventojai turi po 10 ir daugiau skolų, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ duomenys. „Palangos tiltas“ teiravosi biuro, ar palangiškiai yra įlindę į skolas. „Palangos...


Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra vykdo didelės apimties ikiteisminį tyrimą, kuriame apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu įtariami bene didžiausią pajūrio kurorto viešbučių ir restoranų kompleksą valdančios įmonės vadovai. Pirminiais duomenimis, per trejus metus galėjo būti nuslėpta apie 1,8 mln. eurų...


Palangos Senosios gimnazijos istorijos mokytoja ir Tarybos narė Ilona Pociuvienė – darbštuolė, turint omeny, kad pedagogai nuolat verkšlena dėl mažų atlyginimų. Mokytoja-politikė nurodė VMI, kad pernai banke laikė 48 000 eurų, jos gyvenamo namo vertė buvo 132 500 eurai, buto – 45 000 eurų.


Net jeigu į Palangą užsukate tik retsykiais ir trumpam, negalite nepastebėti čia kylančių kotedžų, jaukių daugiabučių namų. Kaip teigia „Palangos tilto“ kalbinti vietiniai nekilnojamojo turto (NT) ekspertai, NT pasiūla didžiausiame šalies kurorte – itin didelė: nuo pigaus butuko senos sovietinės statybos name iki beveik milijoną eurų kainuojančio namo S. Dariaus ir S....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius