Kitokios atostogos: Švento Jokūbo keliu per Kretingos rajoną

Palangos tiltas, 2022-05-11
Peržiūrėta
627
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuotraukos autorius: Karolis Bakūnas
Nuotraukos autorius: Karolis Bakūnas

Jei pavargote nuo darbo dienų šurmulio, nuo kasdienės rutinos, jei mėgstate keliones pėsčiomis miško takais, per laukus vedančiais keliukais, vaizdingais upių ir upelių slėniais, užsukdami į sakralinio bei istorinio paveldo turtingus miestus ir miestelius, esate laukiami Kretingos rajone: čia piligrimų ir žygeivių jau laukia pusšimtį kilometrų besidriekiantis Šv. Jokūbo kelio maršrutas nuo Plungės rajono ribos ligi Palangos.

Specialiais stulpais ir Šv. Jokūbo kelio simboliu – mėlyname fone geltona kriaukle ir rodykle – jau baigtos sužymėti trys skirtingo ilgio piligriminio kelio atkarpos. Pirmoji, prasidedanti Plungės rajone, Pakutuvėnuose, yra 21 km ilgio, ją įveikti pėsčiomis užtrunka apie 4,5 val. Keliaudami šia atkarpa aplankysite vaizdingame Minijos upės slėnyje  įsikūrusį Kartenos miestelį, kurį puošia  vienintelė Žemaitijoje bebokštė neobarokinė bazilikinė  Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, Netoli Kartenos piliakalnio esantį Abakų Lurdą, išvysite vienintelį Kretingos rajone Šv. Jokūbo kryžių, dekoruotą piligrimų simboliu – kriauklėmis, ant kurio išdrožinėtas Šv. Jokūbas, einantis į 12 vartų šventyklą.

Antroji atkarpa nuo Kartenos iki Kretingos yra 18 km ilgio, ją įveikti užtruktų apie 3,5 val. Didžiąją kelio dalį jus lydės tekantis Minijos vanduo, miško ir pievų ramuma. Įžengę į Kretingos miestą piligrimai vingiuotu Pastauninko parko keliuku prieisite penktąjį šimtą metų skaičiuojančią Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią. Kretinga garsi sakraliniu paveldu: čia ir tarpukariu statyta Lurdo grota, šventuoju vadinamo garsaus botaniko ir vienuolio Jurgio Ambraziejaus Pabrėžas kapas su koplyčia, neogotikinė grafų Tiškevičių koplyčia-mauzoliejus.

Trečioji 15 km. ilgio kelio atkarpa, kurią galima įveikti per 3 val., nuo Kretingos per Rūdaičius veda iki Žibininkų. Kelionę siūloma pradėti nuo Kretingos dvaro, nuo kurio piligriminis kelias veda  nedidelės Rūdaičių gyvenvietės link, kur žygeivius pasitiks nedidelė, vietinių gyventojų su meile statyta koplyčia ir Rūdaičių Šv. Antano Paduviečio koplyčia, įkurta gyvenvietės kultūros centre, pailsėti kviečia tvenkinio, kurį supa parkas su keliolika vietinių Kretingos rajono meistrų kurtų medinių skulptūrų, pakrantės. Aplankius Rūdaičių piliakalnį, miškų takeliai nuves iki pat HBH pramogų komplekso, kuriame apstu pramogų ir sielai, ir kūnui. Maršrutas baigiasi prie Palangos savivaldybės ribos poilsio ir sveikatininimo centro „Atostogų parkas“.

Keliaudami Šv. Jokūbo keliu pabūsite santarvėje su savimi, gamta ir Kūrėju, pajusite visapusę harmoniją. Nepasiklysti piligriminiame kelyje padės Kretingos rajono turizmo informacijos centro (TIC) išleisti žemėlapiai, kuriuose sužymėtas kelio maršrutas. Kiekviena maršruto atkarpa yra Kretingos rajono TIC interneto svetainėje aplankykkretinga.lt, kartu pateikiama visą piligrimams reikalingą informacija ne tik apie dėmesio vertus sakralinio, istorinio bei gamtos paveldo objektus, bet ir kur būtų galima apsistoti nakvynei, kur pavalgyti.

Kretingos rajonas – antrasis iš 10 projekte dalyvaujančių Vakarų Lietuvos regiono savivaldybių, sužymėjusių Šv. Jokūbo piligriminį kelią. Pirmoji tai padarė Klaipėdos rajono TIC, 2020-aisiais teikęs paraišką Lietuvos Kultūros tarybai projektui „Šv. Jokūbo kelias Vakarų Lietuvoje“ įgyvendinti. 

Be Kretingos ir Klaipėdos rajonų, projekte dar dalyvauja Plungės, Telšių, Šilutės, Šilalės, Tauragės, Jurbarko rajonų bei Klaipėdos ir Palangos miestų savivaldybės. Tarptautinis pažintinis, kultūrinis, piligriminis Šv. Jokūbo kelias, skirtas tiek savarankiškam, tiek organizuotam keliavimui pėsčiomis arba dviračiais, per Lietuvą driekiasi apie 500 km. Bendras Šv. Jokūbo kelių tinklas tęsiasi Lenkijoje ir Vokietijoje, jungiasi su Prancūzija, Italija, Portugalija ir veda į Santjago de Kompostelos miestą, kurio katedroje ilsisi šventojo Jokūbo palaikai.

Kretingos rajono turizmo informacijos centro informacija

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jei pavargote nuo darbo dienų šurmulio, nuo kasdienės rutinos, jei mėgstate keliones pėsčiomis miško takais, per laukus vedančiais keliukais, vaizdingais upių ir upelių slėniais, užsukdami į sakralinio bei istorinio paveldo turtingus miestus ir miestelius, esate laukiami Kretingos rajone.


Prieš dešimtmetį pradėjus parengiamuosius Šv. Jokūbo kelio per Kretingos rajoną darbus, šią vasarą maršrutas pagaliau bus užbaigtas: šį, įspūdingomis vietovėmis nuo Plungės rajono ribos palei Miniją vingiuojantį, kelią ligi Palangos galės išbandyti piligrimai ir žygeiviai.


Pats gražiausias metų laikas Palangoje – pavasaris, kai Šv. Jurgis paima raktus, atrakina žemę ir išleidžia žalumą. Tai nutinka per džiaugsmingą atbundančios gamtos šventę, kada išskirtinę nuotaiką kuria folkloro ansambliai, lalėdami visomis Lietuvos tarmėmis ir mirgėdami gražiausiais tautiniais kostiumais.


Ir Palangos gyventojai, ir kurorto svečiai jau įprato paskutiniais metais skubėti į J. Basanavičiaus gatvę, kuri prieš šv. Velykas akis vilioja įspūdinga Margučių alėja. Tačiau šiemet palangiškiai ir miesto svečiai kviečiami ne į ją, o uoliai ieškoti margučių įvairiose Palangos vietose. Šventiniu laikotarpiu numatyta ir daugiau veiklų, kuriose saugiai...


„Žaliosios europiečių atostogos Palangoje 2020“ kviečia pajūryje gyvenančius ir poilsiaujančius žmones pasimėgauti ne tik saulės voniomis, bet ir daugiau sužinoti apie klimato kaitą, aplinkosaugą ir biologinę įvairovę.


Šiemet Joninės Palangoje ir Šventojoje bus visiškai kitokios

"Palangos tilto" redakcija, 2020 06 15 | Rubrika: Miestas

Dėl koronaviruso pandemijos šiemet Joninių šventė Palangoje ir Šventoji bus kitokia. Kaip praneša Palangos kultūros ir jaunimo centras (PKJC), Joninių vartai Šventojoje, kur tradiciškai vyksta pagrindinis Joninių minėjimas, stovės nuo birželio 17 d. iki birželio 25 d., Jūros gatvėje.


Šiemet atostogos privertė mokinius pasukti galvas, ką reikės veikti: linksmintis ar ruoštis ne už kalnų gresiantiems egzaminams, galbūt aplankyti tėvus arba išvažiuoti atostogauti?


„Žaliosios europiečių atostogos“ ragina saugoti gamtą  1

Rasa GEDVILAITĖ, Linas JEGELEVIČIUS, 2010 08 15 | Rubrika: Miestas

Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje jau trečią kartą inicijuoja kovai su klimato kaita skirtą projektą „Žaliosios europiečių atostogos“.


Kantrybės keliu link auksinės šventės

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 05 25 | Rubrika: Miestas

Praėjusį šeštadienį ypatinga šventė nudžiugino palangiškių šeimą. Karilė ir Povilas Grikšai pakvietė pačius artimiausius žmones atšvęsti savosios šventės – Auksinių vestuvių metinių. Drauge nugyvenę penkiasdešimtmetį jie spindi didžiule meile ne tik vienas kitam, bet ir gyvenimui. Šią progą paminėti jie nusprendė Palangos bažnyčioje, kurioje prie 50 metų sumainė aukso žiedus bei...


Žengiant kūrybiniu keliu

„Palangos tilto“ informacija, 2009 09 08 | Rubrika: Kultūra

Palangos Stasio Vainiūno muzikos mokyklos dailės skyrius gali pasigirti ugdantis gabų jaunimą. Vienas iš gabiausiųjų yra šio skyriaus auklėtinis Justas Vaičiūnas. Nuo 11 metų lankantis šią mokyklą jis jau gali pasigirti labai gerais rezultatais, už kuriuos yra dėkingas savo mokytojoms.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius