Knygas iš bibliotekų užsakančių skaičius išaugo dvigubai: tai lėmė nemokama paslauga

Palangos tiltas, 2023-04-28
Peržiūrėta
6995
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Knygas iš bibliotekų užsakančių skaičius išaugo dvigubai: tai lėmė nemokama paslauga

Lietuvos viešosioms bibliotekoms atnaujinus tarpbibliotekinio abonemento (TBA) paslaugą, suteikiančią galimybę siųstis knygas iš kitų šalies bibliotekų, leidinius užsakančių skaičius per pusmetį išaugo du kartus. Galimybe užsakyti knygas iš kitų bibliotekų skaitytojai aktyviau susidomėjo 2022 m. spalį, paslaugai tapus nemokamai. Pasak Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos (AVBA) pirmininkės Editos Urbonavičienės, susidomėjimas paslauga ir toliau auga, o skaitytojai džiaugiasi greitu juos dominančių leidinių pristatymu.

Leidiniais pasidalyta jau apie 1 500 kartų

AVBA pirmininkės E. Urbonavičienės teigimu, TBA paslaugai tapus nemokamai, nuo spalio leidiniais tarp bibliotekų pasidalyta jau apie 1 500 kartų, o knygas iš kitų šalies bibliotekų užsakančių skaitytojų skaičius padidėjo 50 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, kai paslauga dar buvo mokama.

„Atnaujinta paslauga džiaugiasi ir bibliotekininkai, ir skaitytojai. Galime patogiai ir greitai dalytis leidiniais, o tai suteikia skaitytojams galimybę vos per kelias dienas gauti norimas knygas. Didžiausias paslaugos pranašumas yra tai, kad skaitytojams nebereikia laukti eilėse dėl norimų knygų, nes kur kas greičiau jas galima gauti tiesiog užsakius iš kitos Lietuvos bibliotekos. Taip pat labiau prieinamos tapo retos ir privačių leidėjų mažu tiražu išleistos knygos. Bendrai tariant, ši paslauga atveria galimybę naudotis didžiuliais Lietuvos bibliotekų fondais – dabar visa Lietuva yra lyg viena didelė biblioteka“, – pasakoja E. Urbonavičienė.

Anot jos, anksčiau daugeliui žmonių knygas siųsti iš kitų miestų atrodė per brangu, o kai kurie netgi nežinojo, kad tokia paslauga egzistuoja. „Dar ir dabar skaitytojai maloniai nustemba sužinoję, kad knygą galima atsisiųsti nemokamai iš kitos bibliotekos“, – teigia E. Urbonavičienė.

Dažniau užsako mokslams ir darbui skirtą literatūrą

Pirmininkės teigimu, tarpbibliotekinio abonemento paslaugos naudotojai dažniausiai renkasi atsisiųsti rečiau skaitomus leidinius, naudojamus mokslams, studijoms ar darbui.

„Tačiau skirtinguose miestuose žmonės domisi skirtingų žanrų knygomis. Pavyzdžiui, Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio viešosiose bibliotekose dažniau užsakoma ne grožinė, o dalykinė literatūra. Šiauliuose – kraštotyrinė literatūra, o Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje skaitytojai pageidauja ne tik psichologinės, medicininės, populiariosios ir istorinės literatūros, bet ir naujausių grožinės literatūros kūrinių. Dažniausiai skaitytojai užsako po vieną leidinį, kartais – keletą“, – knygų užsakymų ypatumais dalijasi E. Urbonavičienė.

Skaitytojų patirčiai gerinti – knygomatai

Siekdamos supaprastinti knygų atsiėmimo procesą, Lietuvos viešosios bibliotekos siūlo ir knygomatų paslaugą. Kol kas jie skirti leidiniams atsiimti, tačiau kai kuriuose veikia ir grąžinimo paslauga.

„Šiuo metu Lietuvoje veikia 81 knygomatas, skaitytojai aktyviai naudojasi šia paslauga. Leidinių atsiėmimas knygomatuose bet kuriuo paros metu sudaro lanksčias sąlygas vartotojams, kurių laisvas laikas nesutampa su bibliotekos darbo laiku. Knygomatai pritaikyti ir judėjimo negalią turintiems asmenims – jų ekranai gana žemai, todėl yra lengvai pasiekiami“, – pasakoja E. Urbonavičienė.

Anot jos, tarpbibliotekinio abonemento paslauga dar nesusieta su knygomatais tiesiogiai, bet tokia funkcija yra planuose.

„Kol kas kiekvienas skaitytojas gali išreikšti pageidavimą gauti iš kitos bibliotekos užsakytą leidinį į pasirinktą knygomatą susisiekdamas su biblioteka el. paštu, telefonu arba gyvai“, – teigia AVBA pirmininkė.

Kalbėdama apie ateities planus ji pasakoja, kad iki vasaros tikimasi atnaujinti tarpbibliotekinio abonemento paslaugos funkcionalumą ibiblioteka.lt. Šioje sistemoje galima rasti visas bibliotekų elektronines paslaugas ir naudotis gausiais bibliotekų ištekliais: knygomis, periodiniais leidiniais, vaizdo ir garso įrašais, žemėlapiais, elektroniniais leidiniais ir kita informacija.

Ibiblioteka.lt sistemoje atsiras galimybė užsakyti pasirinktą leidinį ar jo dalies kopijas iš kitos bibliotekos. Tai palengvins naudojimąsi tarpbibliotekinio abonemento paslauga ir suteiks galimybę užsakyti norimą knygą iš bet kurios Lietuvos bibliotekos neišeinant iš namų. Taip pat artimiausiu metu bus plečiamas ir knygomatų tinklas“, – ateities planais dalijasi AVBA pirmininkė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos viešosioms bibliotekoms atnaujinus tarpbibliotekinio abonemento (TBA) paslaugą, suteikiančią galimybę siųstis knygas iš kitų šalies bibliotekų, leidinius užsakančių skaičius per pusmetį išaugo du kartus. 


Kasmet, tradiciškai, balandžio 23–29 dienomis, minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia metuose visoms šalies bibliotekoms.


Laikino atokvėpio paslauga (trumpalaikės socialinės globos)  paslauga – socialinė paslauga, teikiama šeimos nariams, artimiesiems, kurie namuose prižiūri, globoja ar slaugo neįgalius asmenis, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra ar globa, derinti asmeninį, darbinį gyvenimą, pailsėti nuo nuolatinės namuose prižiūrimo ar globojamo asmens slaugos.


12 Seimo narių kreipėsi į teismą, įvertinę aplinkos ministro Simono Gentvilo ketinimus dvigubai apmokestinti gyventojus.


Nauja bibliotekos paslauga – knygų grąžinimo dėžė

"Palangos tilto" informacija, 2020 12 09 | Rubrika: Miestas

Nespėjote grąžinti pasiskolintos knygos bibliotekos darbo metu? Jau galite tai padaryti ir kai biblioteka uždaryta. Knygų grąžinimo dėžė yra prie pagrindinio įėjimo į biblioteką iš Vytauto gatvės. Knygų grąžinimo dėžė atidaroma bibliotekai baigus darbą. Dėžė bus atidaryta ir tomis dienomis, kai biblioteka nedirba (sekmadieniais, šventinėmis dienomis ir pan.). Maloniai...


Nuo šiol nemokama asmeninio asistento paslauga didesnę ar mažesnę negalią turintiems palangiškiams tampa gerokai prieinamesnė – ja galės pasinaudoti kiekvienas negalią turintis žmogus.


Nors Palanga vasarą pažeria darbo galimybių daugeliui, šiemet birželį Palangoje darbo ieško rekordiškai daug žmonių, rodo Užimtumo tarnybos statistika, kurią tarnyba pateikė „Palangos tilto“ prašymu.


Palangiškiai kviečiami naudotis asmeninio asistento paslauga

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 17 | Rubrika: Miestas

Savivalybė kviečia Palangos mieste bei Šventojoje gyvenančius neįgaliuosius (jų šeimos narius, tėvus ar globėjus) pasinaudoti nemokama asmeninio asistento paslauga. Asmeninio asistento paslaugų teikimo trukmė – 12 mėn.


Baigiantis mokslo metams mokiniai ir jų tėveliai ima žvalgytis, kaip smagiau praleisti vasaros laiką. Visi su malonumu juo džiaugtųsi rengiamose stovyklose, vietoj to, jog vaikai šlaistytųsi gatvėse be veiklos. Šiemet dvigubai daugiau vaikų iš mažas pajamas gaunančių šeimų stovyklaus konkursą nugalėjusioje „Raganės“ stovykloje. „Palangos miesto...


Nacionalinė bibliotekų savaitė

Biblioteka, 2011 04 19 | Rubrika: Kultūra

Nacionalinė bibliotekų savaitė. Balandžio 26 - gegužės 3 d. Justinas Marcinkevičius.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius