Nemokama asmeninio asistento paslauga tapo prieinama visiems negalią turintiems palangiškiams

"Palangos tilto" informacija, 2020-07-09
Peržiūrėta
1674
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nemokama asmeninio asistento paslauga tapo prieinama visiems negalią turintiems palangiškiams

Nuo šiol nemokama asmeninio asistento paslauga didesnę ar mažesnę negalią turintiems palangiškiams tampa gerokai prieinamesnė – ja galės pasinaudoti kiekvienas negalią turintis žmogus.

„Pavyzdžiui, anksčiau žmonės su psichine negalia negalėjo kreiptis dėl tokios paslaugos, o dabar ir jie jau gali tai padaryti. Visos kitos sąlygos – tos pačios,“ – sakė Zigmantė Petrauskienė, Palangos miesto bendruomeninių šeimos namų (BŠN) koordinatorė.

Palangos miesto savivaldybės administracija kartu su partneriais, BŠN ir labdaros ir paramos fondu „Dienvidis“, įgyvendina projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai organizavimas ir teikimas Palangos miesto savivaldybėje“ ir kviečia teikti prašymus asmeninio asistento paslaugai gauti.

Skaičius didės

„Šiuo metu asmeninio asistento paslaugą mieste gauna devyni asmenys, tačiau išplėtus ratą asmenų grupių, kuriems tokia paslauga nuo šiol gali būti pasiūlyta, tikimės, kad daugiau palangiškių su įvairaus laipsnio negalia norės ja pasinaudoti,“ – sakė Z. Petrauskienė.

Pasak jos, vis tik prioritetas gauti asmeninio asistento paslaugas teikiamas asmenims, kurie lanko ugdymo įstaigą, dirba arba ieško darbo, siekia gyventi savarankiškai (išėjusiems iš stacionarios globos įstaigų) ar laukia eilėje gauti socialines paslaugas įstaigoje (iš jų prioritetą teikiant laukiantiems eilėje gauti stacionarios socialinės globos paslaugas).

„Paslauga paslaugos gavėjui gali būti teikiama iki 4 valandų per parą, 7 dienas per savaitę, atsižvelgiant į paslaugos gavėjo poreikį“, – teigė pašnekovė.

Paslauga įgalina būti savarankišką

Asmeninio asistento paslauga –ne tik namų ir viešojoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant) individualiai asmeniui teikiama pagalba, bet ir pagalba padedanti įgalinti asmenį būti savarankišku ir užtikrinanti svarbiausias asmens gyvybines veiklos funkcijas (asmens higiena, mityba, judėjimas / mobilumas, socialiniai santykiai ir aplinka).

Teisę į asmeninio asistento paslaugas turi asmenys nuo 16 metų ir iki šiuo metu galiojančio pensinio amžius, kuriems Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis arba darbingumo lygis dėl fizinės (judėjimo, regos, klausos, vidaus organų sutrikimai) ir (ar) kompleksinės negalios, kuri visiškai arba vidutiniškai apriboja jų veiklą, dalyvumą (orientuotis, judėti, dirbti bei savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą), ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba.

Paslaugą teikia nuo rugsėjo

Palangoje gyvenantys negalią turintys žmonės turi galimybę pasikviesti asmeninį asistentą į namus ir sulaukti pagalbos kasdienėse situacijose, kuriose neįgalusis neretai susiduria su jam neįveikiamais iššūkiais, jau nuo praėjusių metų rugsėjo.

Z. Petrauskienė jau žino ne vieną širdį veriančią istoriją, kuri verčia nubraukti ašarą.

„Pavyzdžiui, Palangoje yra vidutinio amžiaus neįgalus žmogus, nevaldantis nei kojų, nei rankų. Asmuo tik galvą gali pajudinti. Tačiau padedant asmeninei asistentei, neįgalus žmogus pats gaminasi maistą – savo prašymus ir paliepimus pasako asmeninei asistentei. Tokiu būdu jis galėjo vėl džiaugtis pyragėliais, kuriuos labai mėgo pasikepti, kai buvo įgalesnis,“ – pasakojo pašnekovė.

Paslauga Palangoje yra nemokama

„Neįgalūs žmonės kasdienybėje susiduria su įvairiomis kliūtimis, neretai galvoja, kad dėl negalios jiems nepavyks susitvarkyti kasdienių reikalų, apsilankyti tam tikrose įstaigose. Asistentas tikrai nėra tas žmogus, kuris tvarkys namus, gamins valgyti. Jis galės palydėti žmogų į polikliniką, ligoninę, Mokesčių inspekciją ar kitą įstaigą, pagelbėti jam integruotis į visuomenę, palaikyti draugiją tais momentais, kai vienam žmogui kažkur nukeliauti, išspręsti problemas labai sudėtinga”, – sakė Z. Petrauskienė.

Kai kurios kitos savivaldybės planuoja asmeninio asistento paslaugai taikyti įkainius, Palangoje to neplanuojama – paslauga yra nemokama.

Galima rinktis asmeninį asistentą

Asmeninis asistentas yra puikus savarankiško gyvenimo įrankis, nes ši paslauga apima keletą poreikių: asmeninę higieną, savęs apsitarnavimą (nusirengimą, apsirengimą, maitinimąsi), komunikavimą ir judėjimą. Asmeninis asistentas įgalina žmogų viskam ir net tampa su šiuo asmeniu geriausiais draugais. Pats neįgalusis pasirenka, kada ir kur reikės paslaugos, bei nusprendžia, kaip ji bus suteikta.

„Žmogus renkasi ne tik paslaugas, bet ir patį asistentą. Jis turi teisę jo atsisakyti, jei šis dėl kurių nors priežasčių netinka. Kitų paslaugų atveju neįgalusis tokio pasirinkimo neturi. Visa tai įrodo, kad net ir sunkią negalią turintis asmuo gali gyventi savarankiškai. Šios paslaugos nauda akivaizdi visiems: tėvai turi teisę dirbti, sirgti, atostogauti, mažėja kitų paslaugų poreikis, sukuriamos naujos darbo vietos,“ – pabrėžė pašnekovė.

Naujovė kelią skynėsi nelengvai

Tačiau asmeninio asistento paslauga Palangoje dėl nežinojimo ir neskubėjimo priimti naujoves skynėsi – ir vis dar skinasi – nelengvai.

„Išties, kiekviena naujovė dažniausiai nelengvai skinasi kelią, bet geri pavyzdžiai, žinoma, užkrečia“, – sakė Palangos miesto bendruomeninių šeimos namų (BŠN) koordinatorė.

Asistentai neįgaliuosius lydi ne tik į įstaigas tvarkytis reikalų, bet net ir nusprendus pasilepinti sveikatingumo, SPA paslaugomis, kuriomis norint pasinaudoti neįgaliam žmogui taip pat kyla sunkumų.

Padeda susitvarkyti reikalus valstybinėse institucijose

Svarbiausia, asmeniniai asistentai neįgaliesiems padeda ir tvarkyti bankinius, mokestinius ar kitus reikalus, susijusius su valstybinių įstaigų teikiamomis paslaugomis.

„Štai vienai neįgalumą turinčiai palangiškiai asmeninė asistentė padėjo sutvarkyti reikalus pas antstolį, kitai – vietos mokesčių inspecijos skyriuje,“ – pasakojo Z. Petrauskienė.

Asmeninio asistento paslaugą šimtu procentų remia Europos Sąjunga. „Dienvidis“ yra projektą įgyvendinanti institucija.

Pasak pašnekovės, asmeninio asistento paslaugai eurpinių lėšų tikrai užteks iki 2021 metų.

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jau sausį „Sodra“ mokės po indeksavimo padidintas pensijas – pirmiausia didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, netekto darbingumo pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai.


Lietuvos viešosioms bibliotekoms atnaujinus tarpbibliotekinio abonemento (TBA) paslaugą, suteikiančią galimybę siųstis knygas iš kitų šalies bibliotekų, leidinius užsakančių skaičius per pusmetį išaugo du kartus. 


Laikino atokvėpio paslauga (trumpalaikės socialinės globos)  paslauga – socialinė paslauga, teikiama šeimos nariams, artimiesiems, kurie namuose prižiūri, globoja ar slaugo neįgalius asmenis, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra ar globa, derinti asmeninį, darbinį gyvenimą, pailsėti nuo nuolatinės namuose prižiūrimo ar globojamo asmens slaugos.


Judėjimo negalią turintys asmenys kviečiami į vairavimo mokymus B kategorijai gauti. 


Neįgalūs asmenys dažnai susiduria su rimta bėda – jie negali laisvai ir savarankiškai tvarkyti namų ūkio reikalų ar dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Dažnai jiems reikalinga pagalba ne tik namų, bet ir viešojoje aplinkoje. Tokią pagalbą jiems gali suteikti asmeninis asistentas.


Nuo šiol nemokama asmeninio asistento paslauga didesnę ar mažesnę negalią turintiems palangiškiams tampa gerokai prieinamesnė – ja galės pasinaudoti kiekvienas negalią turintis žmogus.


Kastyčio gatvėje jau nustojo burgzti sunkioji technika ir zuiti darbininkai – gatvės rekonstrukcija jau baigta. 970 metrų gatvė tapo gerokai gražesnė bei patogesnė visiems eismo dalyviams.


Palangiškiai kviečiami naudotis asmeninio asistento paslauga

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 17 | Rubrika: Miestas

Savivalybė kviečia Palangos mieste bei Šventojoje gyvenančius neįgaliuosius (jų šeimos narius, tėvus ar globėjus) pasinaudoti nemokama asmeninio asistento paslauga. Asmeninio asistento paslaugų teikimo trukmė – 12 mėn.


Palangos miesto savivaldybės administracija kartu su partneriu labdaros ir paramos fondu „Dienvidis“ įgyvendina projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai organizavimas ir teikimas Palangos miesto savivaldybėje“ ir kviečia teikti prašymus asmeninio asistento paslaugai gauti.


Kretingos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje viskas dvelkia sterilia ramybe – graži aplinka, puikiai įrengtos palatos, maloniai besišypsantys darbuotojų veidai. Skyrius suremontuotas, yra net šešios jaukiai įrengtos palatos, maloniai priimami tėveliai. Naujagimių lankymas yra laisvas. Kretingiškiai mielai laukia ir palangiškių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius