Korupcijos prievaizdų klausimas Palangai: ar reikalinga tokia kovos prieš korupciją komisija?
Šių metų rugsėjo pabaigoje Palangos miesto savivaldybė patvirtino naują komisiją kovai su korupcija, kuriai vadovauja vicemeras Rimantas Mikalkėnas. Kol kas dar nebuvo surengtas nė vienas komisijos posėdis, tačiau jį planuojama suorganizuoti dar šiais metais. Ar gali efektyviai prieš korupciją kovoti komisija, kuriai vadovauja vienas svarbiausių kurorto valdžios vyrų? Ar tokios komisijos nėra akių dūmimas? Ar nėra, kaip užsimena kai kurie miesto verslininkai, dažnai susitariama kitaip?...
Antikorupcinių komisijų nauda
„Transparency International“ (TILS), nepolitinės tarptautinės organizacijos, kovojančios prieš korupciją, Lietuvos filialo vadovas Sergejus Muravjovas itin skeptiškai vertina tokių komisijų prie savivaldybių veiklą. „Labai reikėtų pagalvoti, ar reikia jų tokių, kokios jos yra dabar. Nėra normalu, kai joms vadovauja, pavyzdžiui, vicemeras ar kitas administracijos ar miesto tarybos pareigūnas“, – įsitikinęs S. Muravjovas.
„Transparency International“ 2011–2014 metų tyrimų duomenimis, pagal korupcijos klestėjimą šalyje pirmauja gydymo įstaigos ir teismai.
Šios organizacijos projektų vadovė Rūta Mrasauskaitė apie korupciją ir prieš ją nukreiptą veiklą duomenų neturi, tačiau pateikė Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomendacijas ir informaciją paprastiems miesto gyventojams, kad būtų aišku, ką tokios komisijos veikia: „Deja, tokios komisijos neretai tampa labiau formalumu negu aktyvia kovos su korupcija priemone. Teoriškai tokių komisijų vaidmuo turėtų būti toks: informuoti tiek savivaldybės darbuotojus, tiek miesto gyventojus apie tai, kokios priemonės kovai su korupcija yra įgyvendintos, kaip gali prie to prisidėti bendruomenė, kaip elgtis susidūrus su korupcijos atvejais. Tačiau praktikoje retai kada tokios komisijos būna naudingos. Palanga – ne išimtis: dar nebuvo vykdytas nė vienas posėdis ir visiškai jokio viešumo, kaip vykdoma jų kovos su korupcija programa“.
Antikorupcinės komisijos sudėtis kelia įtarimų
Palangos savivaldybės komisijos prieš korupciją sudėtyje – beveik vien tik politikų, Tarybos narių pavardės ir vos trys bendruomenės atstovai.
„Tokių komisijų sudėtis – labai svarbus klausimas. Kas ją turėtų sudaryti, kad veikla būtų efektyvi, kad nebūtų prasilenkiama su teisės aktų pažeidimais? Komisijos turėtų būti sudaromos ypač atsakingai, neprasilenkiant su įvairiais pažeidimai. Mūsų organizacijos pozicija – kad tokio pobūdžio komisijos savivaldybėse veikia ne vienerius metus, o jų veiklos akivaizdžių rezultatų kaip ir nematyti, tad ar nereikėtų apskritai jų atsisakyti? Verta ir Palangai apie tai pagalvoti“, – sakė R. Mrasauskaitė.
Stengėsi didinti viešumą
Praėjusios kadencijos Kovai su korupcija komisijos buvęs pirmininkas Saulius Simė negalėjo pasigirti komisijos pasiekimais per ketverius metus, bet tikino, kad sudaryta komisijos programa buvo įgyvendinta.
„Stengėmės, kiek įmanoma, didinti viešumą, ypač Palangos „uabuose“. Buvo prašyta, kad visos laisvos darbo vietos įmonių, kurių šimtaprocentinė akcininkė yra savivaldybė, būtų skelbiamos visiems prieinamoje Palangos miesto savivaldybės internetinėje svetainėje. Kad neatsirastų darbo vietoje giminių klanas. Visos savivaldybės įstaigos turi tai skelbti viešai – čia buvo vienas iš pagrindinių mūsų prašymų. Kad nebūtų paslapčių, jog lyg ir iš niekur atsiranda įmonės direktorius, apie kurį iki šiol niekas nebuvo girdėjęs. Paslapčių tokiuose dalykuose negali būti“, – sakė buvęs pirmininkas.
S. Simės teigimu, buvo siekiama paskubinti ir Architektūros skyriaus kai kuriuos sprendimus, kurie svarbūs miesto gyventojams: „Buvo prašyta, kad operatyviau būtų žmonėms duodamas atsakymas – nesvarbu ar teigiamas, ar neigiamas. Nes tikrai terminai būdavo jau ne dvigubinami, o trigubinami, tad dokumentai stalčiuose užsigulėdavo ne trumpą laiką. Ir visiems aišku, tik garsiai neskelbiama, kodėl tokie dalykai vyksta“.
Didžiausia korupcija – gydymo įstaigose
TILS tyrimų duomenimis, Lietuvoje vis dar viena korumpuočiausių institucijų – gydymo įstaigos.
Paklausus, ką apie tai mano politikas, S. Simė atsakė, kad šioje vietoje klestinti korupcija priklauso nuo žmonių charakterio ir suvokimo: „Žmogiškas charakteris nulemia korupciją. Yra susidaręs toks požiūris, kad jei aš gydytojui nieko neduosiu, tai jis manęs negydys. Tačiau tikrai nemanau, kad gydytojo darbas priklauso nuo to, ar jis gavo pakišą iš paciento ar ne. O pastaruoju metu vis daugiau vykdomų prevencinių akcijų įvairiose šalies gydymo įstaigose, kad geriausia padėka gydytojui – šypsena. Tuo ir vadovaukimės“.
Tarybos narys šmaikštavo, kad daugeliui žmonių apskritai yra įprasta už paslaugą ar atliktą darbą kažką duoti. „Nesuprantu tokio suvokimo. Kiekvienas žmogus už savo darbą gauna atlyginimą. Jei sulaukei paslaugos, tai kam už ją dar papildomai mokėti. Dėl tokių žmonių suvokimo ir susidaro korupcijos formos „neduosiu-negausiu“, – savo nuomonę išsakė politikas. Tokie dalykai turėtų būti pasakojami dar mokyklose – informacija apie korupciją, politiko manymu, turėtų būti viena iš aktyviausių švietėjiškų veiklų mokykloje.
Neturime skaidrios teisėsaugos
Antikorupcinės komisijos narys, bendruomenės atstovas ir Vilimiškės seniūnaitis Jonas Jukna pastarosiomis dienomis ruošiasi organizuoti seniūnijos susirinkimą, kurio metu bendruomenė išsakys savo rūpimus klausimus ir juos J. Jukna „nešis“ į artimiausiu metu planuojamą Antikorupcijos komisijos posėdį.
Jis išsakė ir savo asmeninį nusivylimą, dėl kurio labiausiai kliuvo teisėsaugai: „Mūsų teisėsauga, kalbu jau visos šalies mastu, šlubuoja tikrąją ta žodžio prasme. Skandalai veja skandalą, dedasi baisūs dalykai. Galiu net teigti, kad tikros teisėsaugos mes apskritai neturime, o dėl to žlunga ir ekonominiai klausimai“.
Kalbėdamas apie Palangą, J. Jukna pastebėjo, kad pačioje savivaldybėje, priimant sprendimus, dažnai trūksta elementarios kultūros ar skaidrumo: „Posėdžiuose vieni kitiems drasko akis, pilsto iš tuščio į kiaurą vietoj to, kad priimtų vienokius ar kitokius sprendimus. Ne kartą dalyvavau Tarybos posėdžiuose: pjautynės, kodėl tas padarė taip, o kitas kitaip, bet ne rimtų klausimų svarstymas“.
Vilimiškės seniūnaitis „bjauria liga“ vadina ir rinkimus pagal sąrašus, laisvas darbo vietas, laimimas pagal konkursą: „Renkame vieną, o posėdžiuose pamatome visai kitą, nematytą veidą. Galimai klesti nesąžiningumas, kai dažnai prakišami savi, nebūtinai kalbu apie savivaldybių rinkimus, bet ir apie savivaldybių organizuojamas darbo vietas“.
„Komisijos sudėtis – absurdiška“
Komisijos narys Edmundas Krasauskas žadamo organizuoti komisijos posėdžio svarstytinų klausimų ar savo asmeninės pozicijos dėl jos veiklos „Palangos tiltui“ neatskleidė. Tačiau politikas išreiškė didelį nepasitenkinimą komisijos sudėtimi: „Peržiūrėjus komisijos narių pavardes, kyla klausimas – kur atsvara tarp Palangą valdančios partijos narių konservatorių ir kitų partijų. Vien komisijos pirmininkas balsuojant turi du balsus. Jau pati komisijos sudėtis neskaidri, tai apie kokią jos veiklą galime kalbėti. Nieko gero iš šios komisijos nesitikiu“.
E. Krasausko teigimu, tokia komisija turėtų priklausyti opozicijai, tačiau komisijos narys įsitikinęs, kad visais įmanomais būdais daroma viskas, jog taip nebūtų.
Klaidingas visuomenės mąstymas
Komisijos prieš korupciją narys, Šventosios seniūnaitis Ramutis Šeštokas teigia, kad Šventojoje korupcijos apraiškų nepastebėjęs ir dėl to apie jas komentuoti nieko negalintis. Tačiau įsitikinęs, kad suvokimą apie korupciją gali pakeisti patys žmonės, ypač jaunimas: „Labai daug tikiuosi iš jaunosios kartos, o tarp senosios kartos atstovų vis dar gajus požiūris, kad be pažinčių ir pakišų nieko rimto nevyksta. Pastarieji įvykiai tikrai akivaizdžiai pastebimi ir vis dar sunkiai išgyvendinami, nes šios kartos žmonių suvokimas jau toks. Viskas turėtų prasidėti nuo švietėjiškos veiklos mokykloje, tada turėtume kur kas kitaip mąstančią visuomenę“, – viltingai kalbėjo R. Šeštokas.
Komisijos pirmininkas Rimantas Mikalkėnas organizuojamame Antikorupcijos komisijos posėdyje svarbiausiu klausimu įvardijo kovai su korupcija priemonių įgyvendinimo programos planą: „Komisija naujai suformuota, tad ketiname galbūt į posėdį kviesti ir kitų institucijų atstovus, iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, kurie neretai pateikia vertingų rekomendacijų. O skundų dėl korupcijos Palangos mieste kol kas jokių neturime, ir dėl to, ar yra, ar ne korupcijos apraiškų mieste, negalėčiau komentuoti“.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Pasauliui minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Palangos miesto savivaldybė jungiasi prie tarptautinės socialinės akcijos „16 aktyvizmo prieš smurtą prieš moteris ir mergaites dienų“.
Grožio salonui Ganyklų gatvėje reikalinga manikiūristė-kosmetologė
"Palangos tilto" redakcija, 2023 11 28 | Rubrika: Verslas pinigai
Grožio salonui Ganyklų gatvėje reikalinga manikiūristė-kosmetologė. Palankios darbo sąlygos. Tel. 867355497
Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną – 16 aktyvizmo dienų akcija
2023 11 24 | Rubrika: Miestas
Lapkričio 25 dieną minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Šią dieną pažangioji pasaulio bendruomenė kasmet rengia tarptautinę akciją „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris“ .
Pajūrio savivaldybėse išduodant statybų leidimus – korupcijos rizikos
2023 01 10 | Rubrika: Miestas
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Palangos miesto savivaldybėse išduodant statybą leidžiančius dokumentus.
Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną Koncertų salė nušvito oranžine spalva
2021 11 25 | Rubrika: Miestas
Kiekvienų metų lapkričio 25 d. yra minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena.
Bendradarbiaus siekdamos vieningo kovos fronto prieš smurtautojus
2016 05 30 | Rubrika: Miestas
Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybėje pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, padėsianti sukurti sisteminį atsakingų institucijų darbo su smurtautojais modelį.
Korupcijos prievaizdų klausimas Palangai: ar reikalinga tokia kovos prieš korupciją komisija?
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2015 12 10 | Rubrika: Miestas
Šių metų rugsėjo pabaigoje Palangos miesto savivaldybė patvirtino naują komisiją kovai su korupcija, kuriai vadovauja vicemeras Rimantas Mikalkėnas. Kol kas dar nebuvo surengtas nė vienas komisijos posėdis, tačiau jį planuojama suorganizuoti dar šiais metais. Ar gali efektyviai prieš korupciją kovoti komisija, kuriai vadovauja vienas svarbiausių kurorto valdžios vyrų? Ar...
Palangoje korupcijos nebuvo ir nėra?
Ugnė RAUDYTĖ, 2010 12 13 | Rubrika: Miestas
Lietuvai kylant korupcijos laiptais į viršų, Palanga – skaidrumo sostinė? Praėjusį ketvirtadienį buvo minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Nors visoje Lietuvoje, specialiųjų tyrimų duomenimis, korupcija plinta, o Lietuva laikoma viena labiausiai korumpuotų Europos šalių, tačiau Palangoje per pastaruosius du metus nėra nustatyto nei vieno korupcijos atvejo. Ar dėl to kaltas gyventojų...
Taryboje pasklido korupcijos tvaikas
Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 03 27 | Rubrika: Miestas
Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje valdančioji dauguma balsavo už korupcijos tvaiką skleidžiantį Tarybos sprendimą.
Kova prieš korupciją – užsimerkus...
Aistas MENDEIKA, 2009 07 25 | Rubrika: Miestas
„Vargu ar Palangoje yra korumpuotų valdininkų. Tikriausiai, tik netrūksta paprasčiausių tinginių ir aplaidžiai vykdančių savo pareigas Savivaldybės darbuotojų“. Tokia mintis iš padebesių nenusileido, jos į krantą neišmetė ir Baltijos bangos. Panašiai „Palangos tiltui“ teigė kurorto savivaldybės Komisijos kovai su korupcija pirmininkas, vicemeras Edmundas Krasauskas.