Kretingos rajono meras Antanas Kalnius: „Žmonės mane rinko ne tam, kad būčiau tik „gražus paveiksliukas““

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-02-23
Peržiūrėta
1290
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Antanas Kalnius yra Kretingos rajono meras
Antanas Kalnius yra Kretingos rajono meras

Likęs be valdančiosios daugumos, net kaltinamas plykstelėjimais bendraujant ne tik su Tarybos, bet ir Savivaldybės administracijos darbuotojais, Antanas Kalnius, Kretingos rajono meras, gūžteli pečiais girdėdamas tai: „Manau, kad žmonės mane rinko ne tam, kad būčiau tik „gražus paveiksliukas“. Mėgstu greitus sprendimus bei negaliu susitaikyti su nieko neveikimu. Per visą savo kadenciją kaltinimų sulaukiau pačių įvairiausių ir dažniausiai visai nepagrįstų“. A. Kalnius, kuris yra ir visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ lyderis, atsakė į „Lietuvos pajūrio“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partnerio, klausimus.

– Pasakykite atvirai: jeigu būtų galima laikrodžio rodykles atsukti atgal, ar vėl dalyvautumėte tiesioginiuose mero rinkimuose?

– Taip, dalyvaučiau. Į rinkimus ėjau, nes dažnu atveju negalėjau susitaikyti su tuo metu rajono savivaldoje vykusiais procesais, priimamais sprendimais. O jei nori kažką keisti, neužtenka tik kritikuoti, turi ir pats imtis veiksmų, prisiimti atsakomybę. Tapęs meru ne tik galėjau pamatyti Savivaldybės veiklą iš vidaus, bet ir inicijuoti pokyčius. Taip, ne viskas pasisekė, padariau ir aš klaidų, tačiau svarbiausia, kad šiandien galiu drąsiai išeiti į gatvę ir prieš kiekvieną sutiktą praeivį nebijodamas pakelti savo akis. 

Vis dar gajus posakis, kad politika – nešvarus dalykas? O jums kaip?

– Manau, kad viskas priklauso nuo tavęs paties, kaip politiko. Nuo to, kiek leisi kitiems tave keisti, kiek turėsi vidinės stiprybės nepasiduoti ir likti ištikimam savo vertybėms. Taip pat, dalyvaujant politikoje, stipriam tenka būti ne tik pačiam, bet ir šeimos nariams. Šiuo atveju nekalbu apie pelnytą kritiką, kurią turi priimti. Kalbu apie nepagrįstus viešus kaltinimus, įvairias sukurptas istorijas, juodinančias tiek tave, tiek tavo artimuosius. 

– Jau įpusėjote savo kadenciją kaip meras, visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ iškeltas kandidatas į merus. Kokius programinius siekius jau pavyko jums ir jūsų komitetui įgyvendinti?

– Teisingiausia būtų vertinti rinkiminių programų pagrindu parengtą ir kadencijos pradžioje tuometinių koalicijos partnerių pasirašytą koalicinę programą. O per beveik dvejus metus, kol gyvavo koalicija, įgyvendinome ar pradėjome įgyvendinti beveik 80 procentų koalicinės programos. Manau, kad tai daug ką pasakantis skaičius.

– Ir būkite atviras: kokių užsibrėžtų darbų – jau dabar tai yra akivaizdu – nepavyks pasiekti?

– Nepavyko ir jau tikriausiai iki kadencijos pabaigos nepavyks įgyvendinti viešojo transporto sistemos pertvarkos, kuri būtina, jei norime išties pagerinti keleivių pervežimo paslaugos kokybę rajone. Taip pat kol kas nepavyko pasiekti, kad bent dalis rajono mokyklų maistą gamintųsi pačios, o ne patikėtų šią paslaugą centralizuotai savivaldybės parinktam gamintojui. Deja, bet dabartinės Tarybos daugumos pozicija šiuo klausimu yra kitokia nei mano.

Kas dėl to kaltas? Ar tik oponentai?

– Dažnai mes priešinamės pokyčiams vien tik dėl elementarios baimės ar nenoro keisti tai, kas mums jau tapo įprasta. Žinoma, politikoje vis dar gaji tendencija nepritarti jokiems oponentų siūlymams. Ir tai tik todėl, kad nebūtų leidžiama oponentams „krautis politinių dividendų“. Ir visai nesvarbu, ar tie siūlymai naudingi rajonui, jo gyventojams, ar ne. Nemanau, kad tai yra teisinga.

Ar jūs matote savo asmeninės atsakomybės, kad valdančioji koalicija, kurioje buvo „Kretingos kraštas“, iširo? O kokios kitos priežastys?

– Naujosios valdančiosios koalicijos susiformavimas Taryboje nebuvo jokia staigmena – tam naujosios koalicijos nariai tikslingai ir sistemingai ruošėsi gerą pusmetį. Buvo specialiai įnešama sumaištis į Tarybos darbą, be rimtų argumentų „torpeduojami“ svarbūs sprendimai, per naktį kardinaliai keičiama nuomonė dėl prieš tai jau pasiektų sutarimų ir kt. Panašu, kad buvo tik laukiama tinkamo momento viešai paskelbti apie suformuotą naują valdančiąją koaliciją.

Šiandien, praėjus metams, galiu konstatuoti, kad galimybių užkardyti koalicijos griūtį realiai ir nebuvo. Nes tai buvo gerai paruošto plano dalis bei to sistemingai siekta. 

Tačiau šiandien galime įvertinti ir šio plano vaisius. Senosios koalicijos sugriovimas ne tik įnešė sumaišties į rajono politinę padangę, bet ir gerokai sulėtino Savivaldybės administracijos darbo tempus, užstrigino rajonui svarbių infrastruktūros projektų įgyvendinimą, lėšų iš Vilniaus pritraukimą bei t. t. Gal kažkam tai ir buvo naudinga, bet tikrai ne rajonui ir jo gyventojams.

– O išdavystę ar išdavysčių politikoje ir gyvenime patyrėte? Ar jums dėl to itin skaudu?

– Taip, pirmiausiai iš jau buvusios koalicijos partnerių, iš kolegų, dalį kurių laikiau ir savo draugais, kurie dar koalicijos griūties išvakarėse, nors jau buvo priėmę sprendimus, man į akis kartojo neketiną koalicijos griauti. Ar skaudu? Na, esu toks pat žmogus, kaip ir visi kiti. Tik mane tokios situacijos dažniausiai paveikia priešingai, tik dar labiau skatina judėti į priekį bei savo darbais įrodyti, kad taip pasielgę jie klydo. 

– Kretingos žiniasklaidai jūs esate sakęs: „Esu gana ambicingas, greit užsidegantis. Esu toks“. Jus net nesiskaitymu su savivaldybės darbuotojais yra apkaltinę. Kaip manote: tai jums pakiš koją ar, atvirkščiai, – padidins kretingiškių pasitikėjimą jumis? Girdi, meras kovoja, nesitaiksto...

– Manau, kad žmonės mane rinko ne tam, kad būčiau tik „gražus paveiksliukas“. Mėgstu greitus sprendimus bei negaliu susitaikyti su nieko neveikimu. Juolab kad ir mandatus gyventojai mums suteikia pirmiausiai tarnystei, kad ir kokiai partijai bepriklausytumėme. Kalbant apie kaltinimus, tai per visą savo kadenciją jų sulaukiau pačių įvairiausių ir dažniausiai visai nepagrįstų. Tikiu, kad jų sulauksiu dar ne vieno. Tokia jau politiko dalia. 

Ar su visais Tarybos nariais pasisveikinate? Gal kiti su jumis nesisveikina?

– Turime koncentruotis į darbus, į tai, kam rinkėjai mums ir suteikė mandatą, o ne į asmeninius kivirčus, ambicijas ar politinius vaidus. 

– Kokiais Kretingos rajono ekonominiais rodikliais jūs didžiuojatės? Ir kokie jūsų sprendimai prisidėjo prie jų?

– Nuo kadencijos pradžios didžiausias dėmesys skirtas rajono socialinei aplinkai. Mano įsitikinimu, svarbiausia, kad rajonas būtų patrauklus kurtis jaunoms šeimoms, čia norėtųsi auginti vaikus. O tam būtina užtikrinti kokybišką švietimą, pakankamą vietų darželyje skaičių, stiprią sveikatos apsaugos sistemą, pakankamą sporto ir kultūros paslaugų pasiūlą, sutvarkytą viešąją infrastruktūrą ir t. t. Tuomet jau, kartu su besikuriančiais naujais gyventojais, ateina ir naujos verslo investicijos. 

Taip pat, manau, kad dar nesame iki galo išnaudoję turimo turizmo potencialo. 2020-aisiais ir 2021-aisiais pavyko sėkmingai pasinaudoti dėl pandemijos susiklosčiusia situacija bei rajono turizmo objektais ir paslaugomis sudominti šalies gyventojus. Dabar jau turime galvoti, kaip pritraukti daugiau užsienio turistų, taip pat, kaip pasiekti, kad poilsiautojai į Kretingos rajoną atvyktų ne tik vienai dienai, bet čia užsibūtų ir parą ar daugiau. 

– O kokios rajono socialinio-ekonominio vystymosi tendencijos jus tikrai neramina?

– Manau, kad pagrindiniai mūsų iššūkiai yra tokie patys, kaip ir visų kitų šalies savivaldybių – koronaviruso pandemijos pasekmės, medikų ir mokytojų trūkumas, ilgalaikių bedarbių integracija, kaistanti nekilnojamojo turto rinka, socialinio būsto plėtra ir kt.

– Kretingos rajono savivaldybė yra palyginti aukštai šalies savivaldybių Gerovės indekse. Dėl Palangos kaimynystės? 

– Pajūrio savivaldybės yra per daug tampriai tarpusavyje susietos bei kasdien tūkstančiai regiono gyventojų keliauja iš vienos savivaldybės į kitą dirbti, mokytis, gydytis, sportuoti ar pramogauti. Tad ir administracinės ribos žmonėms dažnu atveju jau nebėra prasmingos. Tad esame stiprūs tiek, kiek stiprus visas mūsų regionas bei atvirkščiai. 

Kokius tikslus sau keliate per likusią kadencijos dalį?

– Užtikrinti kiek įmanoma sklandesnį Savivaldybės tarybos, administracijos darbą, rajonui svarbių infrastruktūros projektų įgyvendinimą.

Ar dalyvausite tiesioginiuose mero rinkimuose 2023 metais? Žinoma, jeigu jų vykdymo tvarka nesikeis.

– Asmeniškai pats sau į šį klausimą jau esu atsakęs. Tačiau dar neturiu savo šeimos atsakymo. O jis čia bus svarbiausias ir lemiamas. 

Ar vis dar pasinaudojate ir paspirtuku, kaip patogia ir švaria susisiekimo priemone, mieste?

– Taip, kiek tik galiu ir leidžia oro sąlygos. 

– O kaip pailsite?

– Pailsėti padeda aktyvus fizinis darbas. Todėl namuose mane dažnai galima pamatyti kažką tvarkantį, griaunantį ar remontuojantį. Taip pat mėgstu aktyvų poilsį gamtoje, įvairius žygius, pasivažinėjimus dviračiu vasarą ir slidinėjimą kalnuose žiemą. 

O jūrą dažnai pasiekiate? O gal mišką?

– Jau antrą vasarą iš eilės kartu su sese turime tradiciją rytais, prieš darbus, atvažiuoti į Palangą ir išsimaudyti jūroje. Rytinės maudynės startuoja nuo pavasario vidurio ir baigiasi rudenį, kuomet anksti rytais jau būna per tamsu maudytis.

Foto autorius: Karolio Bakūno nuotr.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Naujienų agentūros ELTA kovo 13 dieną išplatintame pranešime, kurį plačiai cituoja šalies žiniasklaida, Kretingos rajono savivaldybės vadovas Antanas Kalnius darsyk viešai patikino priėmęs asmeninį sprendimą neleisti galimai planuojamų vandenilio ir metanolio gamyklos statybų prie Darbėnų. Apie tai Kretingos meras Darbėnų bendruomenei pranešė ir kovo 8 – ąją vykusiame susitikime su...


Kilus vietinės bendruomenės pasipiktinimui, Kretingos rajono meras Antanas Kalnius sako priėmęs asmeninį sprendimą neleisti vandenilio ir metanolio gamyklos statybų prie Darbėnų miestelio.


Bronius Markauskas, Klaipėdos rajono meras, prisipažino „Lietuvos pajūriui“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, kad pasitaiko atvejų, kai jam ar Savivaldybei skirti raštai ar laiškai nukeliauja Klaipėdos miesto savivaldybei. „Dažniausiai mus maišo todėl, kad rajono ir rajono centro pavadinimas skiriasi, todėl yra manančių, kad mes – Gargždų savivaldybė. Tačiau tokių atvejų...


Bronius Markauskas, Klaipėdos rajono meras, prisipažino „Lietuvos pajūriui“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, kad pasitaiko atvejų, kai jam ar Savivaldybei skirti raštai ar laiškai nukeliauja Klaipėdos miesto savivaldybei. „Dažniausiai mus maišo todėl, kad rajono ir rajono centro pavadinimas skiriasi, todėl yra manančių, kad mes – Gargždų savivaldybė. Tačiau tokių atvejų...


Ar buvote kada nors Skuode? Jei ne, verta į jį nukakti jau naujaisiais metais – yra ką jame pamatyti. O išgirdęs „Lietuvos pajūrio“ klausimą, koks yra gyvenimas ant pasaulio krašto, Skuode, jo meras Petras Pušinskas juokėsi: „Nejaučiame to. Mes kaip tik sakome, kad Lietuva  prasideda nuo Skuodo!“ Jis mielai atsakė į „Lietuvos pajūrio“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partnerio...


Likęs be valdančiosios daugumos, net kaltinamas plykstelėjimais bendraujant ne tik su Tarybos, bet ir Savivaldybės administracijos darbuotojais, Antanas Kalnius, Kretingos rajono meras, gūžteli pečiais girdėdamas tai: „Manau, kad žmonės mane rinko ne tam, kad būčiau tik „gražus paveiksliukas“. Mėgstu greitus sprendimus bei negaliu susitaikyti su nieko neveikimu. Per visą savo kadenciją...


Giminė – už mylios, o kaimynas – už tvoros. Taip savo įrašą savo Facebook puslapy antradienį, balandžio 6 d., pradėjo Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Šį pastaruoju metu itin aktualų posakį šiandien mums nuotaikingai priminė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Pasirodo, mūsų kaimynai – Klaipėdos rajono savivaldybė...


Kretingos rajono meras - konservatorius Juozas Mažeika

"Palangos tilto" informacija, 2015 03 16 | Rubrika: Aktualios naujienos

Sekmadienį įvykusiame antrajame rinkimų ture didesnių staigmenų nesulaukta: Vilniaus meru išrinktas Remigijus Šimašius, įveikęs Artūrą Zuoką, Kauno miesto meru- Visvaldas Matijošaitis, nugalėjęs konservatorių Andrių Kupčinską, Klaipėdos miesto meru tapo Vytautas Grubliauskas, laimėjęs prieš Agnę Bilotaitę. Kretingoje antrajame ture meru buvo išrinktas...


Jeigu aš būčiau Palangos meras...

Vytenis MIŠKINIS, 2012 08 13 | Rubrika: Jūros vaikai

Kiekvienas žmogus turi nuostabių ir unikalių idėjų, kaip pagerinti savo ir kitų aplinką, paversti savo gimtąjį miestą geresne vieta gyventi, todėl visada reikia, kad tokiomis idėjomis visi pasidalintų, o galbūt kas nors išgirs ir padarys tai? Taigi, ką Palangos jaunimas darytų mero vietoje?


„Bočių“ laukia gražus jubiliejus

„Palangos tilto“ informacija, 2011 04 17 | Rubrika: Miestas

Pastaruoju metu „Bočių“ ansamblio nariai išgyvena kupinas malonaus nerimo dienas, kadangi artėja gražus 50-ties metų kolektyvo gyvavimo jubiliejus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius