Kviečia keliauti gyvuoju Jurgio Pabrėžos keliu

Palangos tiltas, 2022-06-07
Peržiūrėta
1240
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kviečia keliauti gyvuoju Jurgio Pabrėžos keliu

Šiaurės Vakarų Lietuvos regionas nuo šios vasaros kviečia keliauti šešias savivaldybes sujungsiančiu nauju kultūros keliu „Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849)“. Kretingos Mažesniųjų brolių ordino Viešpaties Apreiškimo vienuolyne birželio 9 dieną bus žengtas pirmasis žingsnis: į Šv. Antano atlaidų ir Kretingos miesto šventės renginių pynę įpintas 19 val. prasidėsiantis įtraukus vakaras „Muziejus J. A. Pabrėžai“ pradės visą renginių bei veiklų ciklą.

„Simboliška, kad pradėti kelionę kviečiame Kretingos vienuolyne, kuriame Jurgis Ambraziejus Pabrėža net 32 metus dirbo, gydė, pamokslavo“, – akcentavo viena J. A. Pabrėžos kultūros kelio sumanytojų Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė.

Kultūros kelio, skirto vienos iškiliausių XVIII a. pabaigos – XIX a. pirmosios pusės Žemaitijos ir Lietuvos asmenybių pranciškono kunigo Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos gyvenimo atminimui, jo kultūrinio bei dvasinio palikimo išsaugojimui bei aktualizavimui kūrimas – reikšmingas įvykis ne tik Kretingos, bet ir viso regiono kultūriniame gyvenime. Pirmą kartą dvasios tėvo J. A. Pabrėžos gimimo, studijų ir kunigavimo šalies parapijose palikimu susijusias vietoves apjungsiančio išskirtinio kultūrinio projekto bendradarbiavimo sutartis buvo patvirtinta Skuodo, Telšių, Raseinių, Šiaulių, Kretingos rajonų ir Rietavo savivaldybių merų parašais.

Į Lietuvos kultūros kelių žemėlapį naujai tiesiamu kultūros keliu kviečiami keliauti visi, kurie nori susipažinti su lietuviškuoju da Vinčiu tituluojamo J. A. Pabrėžos gyvenimu ir jo – dvasininko bei mokslininko – veikla ar giliau pastudijuoti jo palikimą nuo mokslo veikalų iki pamokslų: jų klausytis į parapijas, kuriose kunigavo tėvas Ambraziejus, plūste plūsdavo tikintieji. 

Kretingoje pažintį su  J. A. Pabrėža galima pradėti nuo kelionės po jo gyvenimą ir pasaulį Kretingos rajono Turizmo informacijos centro nuolat rengiamos ekskursijos „Arbatėlė su istorijos prieskoniais“ metu. Rugpjūčio 14-ąją Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia pakvies į pokalbius „J. A. Pabrėžos „ryžtai““, nuo rugsėjo Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje prasidės nuolatiniai pažintiniai užsiėmimai „Augymės žemaitėškā“, dėmesio J. A. Pabrėžai bus skirta ir rugsėjo 4-ąją Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje vyksiančios tradicinės Klojimo teatrų šventės ,,Po klevu didžiuoju“ metu. 

Tveruose (Rietavo r.), kur jau birželio 2 d. buvo surengtas vakaras, skirtas J. A. Pabrėžai, garsusis vienuolis bus prisimenamas birželio 19 d. Lopaičių piliakalnio erdvėse rengiamame respublikiniame festivalyje „Užsilėpso aš ont kalna“, o į liepos 1 d. vyksiančių Švč. Marijos Apsilankymo atlaidų ir Tverų miestelio šventės programą įtraukta „Mokslinė-praktinė konferencija su J. A. Pabrėža“, bus parengta iškiliajai asmenybei skirta informacinė ekspozicija.

Lenkimuose (Skuodo r.) nuo šių metų liepos ketinama rengti nuolatinę „Žolynų ir medaus“ šventę, skirtą J. A. Pabrėžos kaip botaniko veiklos išsaugojimui ir sklaidai. Raudėnuose (Šiaulių r.)  Šv. Baltramiejaus atlaidų savaitgalį rugpjūčio 26-28 d. be Šv. Mišių ir agapės su pranciškonu broliu Astijumi vyks ir Maldos valanda su J. A. Pabrėža. 

Šiluvoje (Raseinių r.), kur 1796 metų vasario 26-ąją J. A. Pabrėža gavo kunigystės šventimus, rugsėjo 7-15 d. Didžiųjų Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidų (Šilinių) metu bus skiriama valanda J. A. Pabrėžai, o nuo kitų metų vasario 13 dieną planuojama rengti konferencijas ,,Kunigo J. A. Pabrėžos asmenybė ir pamokslai Šiluvoje“. Taip pat Šiluvos erdvėse vyks ekskursijos ,,Kunigo J. A. Pabrėžos pirmųjų pamokslų aplinka“, bus rengiami maldos vakarai ,,Malda, įkvėpta kunigo J. A. Pabrėžos pamokslų“.

Varniuose (Telšių r.) Žemaičių muziejaus „Alka“ skyrius Žemaičių vyskupystės muziejus pakvies į nuolatines ekskursijas „J. A. Pabrėžos Varniai“ bei su partneriu Karūžiškės dvaru kitąmet parengs ekspoziciją „J. A. Pabrėžos rašytinis palikimas“.  

„Kultūros kelio maršruto, stotelės yra žinomos, tačiau veiklos gali kisti, gali prisidėti naujų, – tai, jog naujojo per regioną vedančio kelio kūrimas yra gyvas procesas, paaiškino pagrindinė jo sumanytoja ir koordinatorė Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Pocienė. – Svarbiausias mūsų tikslas – kad pasibaigus pernai minėtiems jubiliejiniams J. A. Pabrėžos metams jis, jo asmenybė bei istoriniu, kultūriniu, dvasiniu požiūriu vertingas palikimas nebūtų padėti į šoną iki kito jubiliejaus. Mes siekiame, kad kiekvieni metai turėtų su juo susijusių akcentų, kad būtų šiek tiek ir Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos metai“.

 

Daugiau informacijos suteiks:

Asta Pocienė

Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė 

Tel. +370 611 28171

El. p. [email protected]

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sausio 14 d. Vilniuje vykusiame tradiciniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtame išreikšti padėką ir pagarbą Laisvės gynėjams, žuvusiems 1991-ųjų sausio 13-osios naktį, be kitų bėgikų, dalyvavo ir Palangos miesto savivaldybės administracijos atstovas Donatas Mockaitis. 


Skandinavijos regionas yra labai patrauklus turizmo požiūriu, ypač dėl to, kad jis apima pusiasalio šalis ir Islandiją. Skandinavijos regionas pasižymi nuostabiais kraštovaizdžiais, nuostabia kultūra ir daugybe turistų lankomų vietų.


2023 metai Lietuvos turizmui – net labai sėkmingi. Keliautojai gali džiaugtis atnaujintais pažintiniais takais, įspūdingais apžvalgos bokštais, lankytis išskirtiniuose muziejuose bei laiką leisti žmogaus rankos nepaliestose gamtos oazėse. 


Kovo 17 d. Palangos pensininkų bendrijos „Bočiai“ nariai kartu su Palangos Jaunimo ir kultūros centro vyrų choru „Jūros šauliai“ dalyvavo Žemaitijos „Bočių“ bendrijų susibūrime „Kartu gyvenimo keliu žingsniuojam“, kuris vyko Naujoje Akmenėje.


Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys – Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus pristato informacinių projektų ciklą „Jono Šliūpo idealo keliu“.


Šalies oro uostuose jau nuo kovo stebint didelį keleivių srautų augimą, juose neretai susidaro spūstys, todėl keleiviams rekomenduojama atvykti anksčiau nei įprastai.


Šiaurės Vakarų Lietuvos regionas nuo šios vasaros kviečia keliauti šešias savivaldybes sujungsiančiu nauju kultūros keliu „Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849)“.


Vaikystėje buvęs didelis nenuorama, aplankęs turbūt visus įmanomus būrelius Linas Vaitkus, dabartinis Lietuvos futbolo antros lygos komandos „FK Palanga“, jau šiemet užsitikrinusios lygos čempionės titulą, kapitonas, prisipažįsta vaikystėje svajojęs   žaisti Europos futbolo klubuose, tačiau likimas kol kas „nori“, kad jis žaistų Palangoje....


Kantrybės keliu link auksinės šventės

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 05 25 | Rubrika: Miestas

Praėjusį šeštadienį ypatinga šventė nudžiugino palangiškių šeimą. Karilė ir Povilas Grikšai pakvietė pačius artimiausius žmones atšvęsti savosios šventės – Auksinių vestuvių metinių. Drauge nugyvenę penkiasdešimtmetį jie spindi didžiule meile ne tik vienas kitam, bet ir gyvenimui. Šią progą paminėti jie nusprendė Palangos bažnyčioje, kurioje prie 50 metų sumainė aukso žiedus bei...


Žengiant kūrybiniu keliu

„Palangos tilto“ informacija, 2009 09 08 | Rubrika: Kultūra

Palangos Stasio Vainiūno muzikos mokyklos dailės skyrius gali pasigirti ugdantis gabų jaunimą. Vienas iš gabiausiųjų yra šio skyriaus auklėtinis Justas Vaičiūnas. Nuo 11 metų lankantis šią mokyklą jis jau gali pasigirti labai gerais rezultatais, už kuriuos yra dėkingas savo mokytojoms.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius