Martynas Giga: „Palanga turi diktuoti madas ir rodyti didžiausias ambicijas žaliojoje energetikoje!“

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-09-03
Peržiūrėta
1857
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Martynas Giga
Martynas Giga

Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ savo vasaros bazę buvo įsteigusi Palangoje. Ten, kur gimė ir užaugo jos vadovas Martynas Giga. Sulaukęs „Lietuvos pajūrio“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partnerio, klausimo, ar bazei elektrą didžiausiame šalies kurorte parūpino baterija tarpgalaktinėje erdvėje, M. Giga juokėsi: „Ne! Kol kas tai – tolimos ateities energetikos perspektyva! Bet žalioji elektros energija – neabejotinai visų mūsų ateitis“. Jis ragina Palangą tapti lydere žaliosios energetikos srityje. 

– Martynai, jūsų automobilis, spėju, varomas elektra?

– Dar ne (juokiasi). Lietuvoje atsiranda vis daugiau elektrinių automobilių, bet jie – dar gana brangūs, ir juos reikia pakrauti (elektra) vis dar dažniau nei to norėtųsi. O kadangi man dėl darbo reikalų tenka važinėti gan daug, laukiu tinkamo momento, kuomet elektrinio automobilio kainos ir jo techninių galimybių santykis bus geriausias – tuomet ir įsigysiu. Kada „Elektrum Lietuva“ tarnybiniai automobiliai bus elektriniai – taip pat tik laiko klausimas. 

– Vasarą Palangoje turbūt tik dviračiu važinėjate?

– Stengiuosi tai daryti! Dėl to ir nusipirkau greitesnį dviratį, kad galėčiau čia viską pasiekti greičiau.

– Kaip berniukas iš Palangos tapo didelės kompanijos, UAB „Elektrum Lietuva“, vadovu? Vien tik svajoti apie tai nepakako?

– Vien svajoti neužtenka. Aš – kaip sportininkas. Daug mokiausi (net Jungtinėse Amerikos valstijose, – aut. past.), dirbau, ruošiausi. Kad, pasitaikius galimybei, ją išnaudočiau 100 procentų. Manau, kad visada gyvenime turi būti pasiruošęs – ir naujoms galimybėms, ir naujiems iššūkiams. 

Mano gyvenime būta daug ir įvairių išbandymų – visiems buvau tinkamai pasiruošęs. Kai „Elektrum Lietuva“ ieškojo vadovo, nė kiek nesuabejojau: „Turiu pamėginti!“ Bet jau atėjęs į bendrovę turėjau rimtus pagrindus. Esu dėkingas žmonėms, kurie patikėjo manimi. Kaip vadovas stengiuosi savo pažadus tesėti. Regis, man tai kol kas pavyksta. 

Gyvenime niekada nesu galvojęs, kad aš kažko negaliu ar negaliu reikalui (kurio ėmiausi, – aut. past.) skirti pakankamai dėmesio.

Taip, aš gimiau ir užaugau palyginti mažame miestely, Palangoje, bet dėl to niekada neturėjau kokių nors (nepilnavertiškumo, – aut. past.) kompleksų. Mano galvoje apskritai nėra kokių nors apribojimų kokiam nors siekiui.

Manyčiau, kad mūsų, palangiškių, akiratis ir pasaulėžiūra – gan platesni nei kitur gimusių ir augusių žmonių. Ir aš – ne išimtis.

To priežastis? Pati Palanga. Čia – jūra, čia vasarą atvažiuoja labai daug žmonių, čia lengva gauti verslumo pagrindus ir pamokas – juk čia dirba net paaugliai. Ar dviračių nuomoje, ar parduoda ledus, ar dirba kavinėse.

Įsitikinau, kad mes, palangiškiai, mokame greitai užmegzti ryšį su kitais žmonėmis. Mes nebijome žmonių, bendrauti ir dirbti. Dėl to kiekvienas palangiškis turi gerus šansus gyvenime – aš tą matau iš kitų palangiškių, mano draugų, pavyzdžių. Ir aš pats esu to pavyzdys.

– „Elektrum Lietuva“ pavasarį pajūryje, netoli Priekulės, pradėjo eksploatuoti saulės parką. Kuo jis ypatingas?

– Trijų hektarų plotą užimantis saulės parkas yra pirmasis „Elektrum Lietuva“ lokalus žaliosios energijos gamybos šaltinis šalyje. „Latvenergo“ grupė istoriškai turi didelius žaliosios elektros gamybos pajėgumus – hidroelektrines, tačiau Baltijos šalyse intensyviai stiprina ir savo pozicijas saulės elektros gamyboje. Prisidėdami prie grupės gamybos portfelio diversifikavimo, siekiame Lietuvoje žaliąją elektros energiją paversti įprastu, kasdieniu produktu, kuris, be kita ko, prisidės prie Europos Sąjungos pastangų kovojant su klimato kaitos krize.

Saulės parkas skirtas elektrą gaminantiems vartotojams, o jais gali tapti tiek privatūs asmenys, namų ūkiai, tiek ir įmonės ar valstybinės institucijos. Pirkti elektros energiją iš nutolusio saulės parko yra alternatyva tiems, kas neturi stogo ar žemės, ant kurios galėtų statyti saulės jėgainę, tačiau kuriems rūpi tvarumas, norisi būti nepriklausomiems nuo elektros kainų pokyčių. 

Šis saulės parkas netoli pajūrio yra mūsų pirmasis, tačiau „Elektrum Lietuva“ šių metų planuose – ir daugiau ne mažiau ambicingų tikslų saulės parkų srityje. „Elektrum Lietuva“ aptarnauja daugiau kaip 18 tūkst. buitinių elektros vartotojų, taip pat dirba su 8,5 tūkst. verslo klientų. Manau, kad netolimoje ateityje būsime antri po „Ignitis“ (valstybės valdoma įmonė, – aut. past.)

– O jūs pats mokate namuose pakeisti elektros kištukinį lizdą ar lokalizuoti vietą, kur perdegė laidai?

– (Juokiasi)Tikrai nesugebėčiau (juokiasi). Esu vienas iš daugelio jaunos kartos atstovų, kurie apie tai, skirtingai nei mūsų tėvai ar seneliai, nieko neišmano.

– Kai po 10 metų dalyvausite tiesioginiuose Palangos mero rinkimuose, kokią žaliosios elektros energijos programą kurortui parengsite? Kur matote Palangos galimybes tvarios energetikos srityje?

– (Juokiasi). Neplanuoju dalyvauti politikoje, juolab varžytis mero rinkimuose. Nors tiesa – su Palanga aš turiu glaudų ryšį: joje turiu nekilnojamojo turto, pažįstu nemažai žmonių.

Kalbėdamas su įvairiais žmonėmis apie Palangą, nuolat pabrėžiu vieną mintį: Palanga turi siekti tapti žaliausiu Lietuvos miestu. Palangoje viskas turėtų būti žalia! Visa vietinės elektros gamyba, turi būti platus ir išvystytas elektrinių automobilių krovos stotelių tinklas. Palanga – su pajūriu ir dėl savo kurortinio statuso – kitos išeities paprasčiausiai nebeturi. Žodžiu, Palanga turi būti tvari energetikos prasme – nuo A iki Z. 

Palanga juda ta linkme – mažina automobilių srautus, ragina naudotis dviračiais, bet, manau, to nepakanka. Palanga turi diktuoti madas ir rodyti didžiausias ambicijas žaliojoje energetikoje. 

Žinoma, tai nebus paprasčiausias, lengviausias ir pigiausias kelias. Bet juo sparčiai eiti – privalu. Kaip sakiau, kito kelio nėra. Juk juo juda visa Europos Sąjunga. Kokie yra taršos reikalavimai, patys matome. Taršos tiesiog turi nebelikti. Jokios!

– Ką konkrečiai siūlote Palangai?

– Parengti miesto trumpalaikę ir ilgalaikę žaliosios energetikos programą – su detalėmis. Nematau kliūčių, kodėl jėgainių kurorte negalėtų būti ant viešųjų miesto pastatų, arba kodėl negalėtų Palangos miesto savivaldybėje atsirasti saulės parkų.

Kalbant apie elektrinių automobilių krovos stoteles, jau dabar reikia Palangoje numatyti jų platų ir įvairų tinklą. Kada elektromobiliu su visa šeima jame galėsime nuvažiuoti iš Vilniaus į Palangą be priverstinio sustojimo pasikrauti automobilį, tai jau žymės visai kitą etapą. Ar Palanga jam yra pasiruošusi?

Manau, kad ir privatūs būsto savininkai Palangoje turėtų būti skatinami – įvairiais lygiais – įrengti saulės baterijas ant savo namų stogų.

Jų nemažai aš pats pažįstu Palangoje ir raginu juos tai daryti. Ne iš visų sulaukiu palaikymo: „Girdi, dar per anksti...Tegul reikalas „įsibėgėja“...“ 

Bet žmonės turi suvokti paprastą dalyką: jie turi ne tik naudotis Palanga ir tuo, ką ji turi, bet ir jausti jai atsakomybę.

Ta atsakomybė – ją vadinu socialine atsakomybe – turėtų pasireikšti per įvairias veiklas, ne tik saulės elektrinės ant stogo įrengimu.

Pavyzdžiui, mano atveju, mano dalyvavimas Palangos krepšinio klube „Palangos kuršiai“ (Martynas Giga yra vienas iš klubo savininkų, – aut. past.) yra mano socialinė atsakomybė.

Bet ji Palangai turėtų būti gerokai didesnė – visų mūsų.

– Kalbant apie „Palangos kuršius“, ko gero, nė baisiausiame sapne nesapnavote, kad teks metus žaisti be žiūrovų tribūnose... Ar komanda nesubyrės po ypatingo sezono?

– Tikiuosi, kad ne. Bet sportas be žiūrovų – toks be prasmės. Kai nėra žiūrovų, jų įsitraukimo – nepalyginama atmosfera. Sunku.

Sportas, ir krepšinis – ne tik lakstymas po aikštelę. Sportas, sporto klubas – socialinė organizacija su savo nemaža auditorija. Tai – ir galimybė per ją pasiųsti stiprią socialinę žinutę. Ne visada Lietuvoje sporto klubai tai supranta. Bet „Palangos kuršiai“ jau tapo miesto gyvenimo dalimi. Kaip vienas iš klubo savininkų nuolat pabrėžiu klubo socialinę atsakomybę, įsitraukimą į miesto bendruomenės gyvenimą. Manau, tai pajuto ir patys palangiškiai. 

Jeigu jie ateina į „Palangos kuršių“ varžybas, „serga“ už komandą, tikėtina, kad jie nepadarys bloga miestui ir jo bendruomenei. Esu įsitikinęs tuo.

Labai tikiuosi, kad žiūrovai kitą sezoną vėl grįš į tribūnas.

– Be ko jūs neįsivaizduojate savo atostogų?

–Mano žmona ir aš neįsivaizduojame savo atostogų be Palangos. Tik čia galime sutikti kai kuriuos žmones iš savo pažįstamų rato. Dėl to tik smagiau atostogauti Palangoje.

– Be Palangos! (Šypsosi). Mano žmona – ji alytiškė – taip pat vasaros be jos neįsivaizduoja. Kai kuriuos žmones galiu sutikti tik Palangoje, ne Vilniuje. Ir bendrauti su jais čia – visai kitoks jausmas.

Jūsų komentaras:

Saulius 2021-09-05 04:32 ([email protected] / IP: 162.158.222.134)
Žalioji energetika ne tokia žalia kaip mums bando įteigti.

Taip pat skaitykite

Aikštėje žaidžia ne pinigai – dažnas, banalus ir neretai underdogų kartojamas posakis, kuris darkart tapo kūnu Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) pusfinalyje.


Palangos „Olimpas“ ir kitos Nacionalinės krepšinio lygos (7bet-NKL) komandos pradeda antrąjį čempionato etapą. Palangiškių strategas Sandis Buškevicas teigia, kad tai sezono stadija, kai visos komandos pradės rodyti geriausią savo žaidimą. 


Jau šiandien, birželio 2-ąją, prasideda didžiausias kurorto festivalis, kasmet sukviečiantis gausybę miesto svečių, „Myliu Palangą 770”. 


Tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje Klaipėdos apskrityje nuosekliai mažėja – 2022 m. pradėti 537 ikiteisminiai tyrimai, arba 89-niais tyrimais mažiau nei 2021 m. ir tai yra didžiausias mažėjimas šalyje.


Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ savo vasaros bazę buvo įsteigusi Palangoje. Ten, kur gimė ir užaugo jos vadovas Martynas Giga. Sulaukęs „Lietuvos pajūrio“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partnerio, klausimo, ar bazei elektrą didžiausiame šalies kurorte parūpino baterija tarpgalaktinėje erdvėje, M. Giga juokėsi: „Ne! Kol kas tai – tolimos...


Vienos dideles politines ambicijas Palangoje puoselėjančios karjeros valstybės tarnautojos gyvenimo draugas galimai pakėlė ranką prieš jųdviejų vaiką. Ne niekam nematant, o per vaiko pamoką nuotoliniu būdu. Palangos pradinė mokykla dėl smurto prieš vaiką praėjusią savaitę kreipėsi į policiją. Policijos ir vaikų teisių atstovai jau apklausė vaiką, jo tėvą ir mamą.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Atsikėliau anksčiau už mano ypatingą žmogų. Nusiprausiau ir nusprendžiau trumpam išeiti įkvėpti gryno oro. Praktiškai visos vietos, kuriose teko apsistoti, buvo be langų – kad gyventojai, o dabar ir šalies svečiai, galėtų pasislėpti nuo Afrikos karščio. Tokiose vietose naktį tvyro aklina tamsa, o laiko nuovoka tiesiog ištirpsta erdvėje. Tad ir oro man...


„Žmogus, dar neapgavęs Lietuvos. Garbė palangiškiams, kad čia gyvena Albertas Žulkus ir jo darbščioji šeima. Štai kur tikrasis savo valstybės patriotas. Kūrėjas – grynuolis. Eruditas. Oho, kiek daug knygų perskaitęs. Taip pat didžiulę kolekciją bibliografinių retenybių, įvairiausių tautiškų leidinių net tada, kai juos draudė viešumoje...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius