Mokesčių inspekcija trina rankomis: Palanga tapo svaria biudžeto pildytoja

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-12-01
Peržiūrėta
1950
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Klaipėdosapskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė teigė, jog didžiausias procentinis VMI administruojamų mokesčių augimas Klaipėdos apskrityje stebimas būtent Palangos mieste.
Klaipėdosapskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė teigė, jog didžiausias procentinis VMI administruojamų mokesčių augimas Klaipėdos apskrityje stebimas būtent Palangos mieste.

Palangos ekonominį augimą, be kitų ekonominių faktorių, rodo ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys. „Pažymėtina, kad vertinant 2016 metų 10 mėnesių nacionalinio biudžeto pajamas ir palyginti su 2015 metų tuo pačiu laikotarpiu, didžiausias procentinis VMI administruojamų mokesčių augimas Klaipėdos apskrityje stebimas būtent Palangos mieste“, – pabrėžė „Palangos tiltui“ Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė.
– Kokie yra Palangos išskirtinumai mokestine prasme? Ar mokesčių surinkimas Palangoje vyksta efektyviai ?
– Palanga – miestas kurortas, išsiskiriantis iš kitų miestų savo sezoniškumu. Tai turi įtakos ir mokesčių mokėtojų veiklai, ir biudžeto pajamų surinkimui. Pažymėtina, kad vertinant 2016 m. 10 mėnesių nacionalinio biudžeto pajamas ir palyginti su 2015 m. tuo pačiu laikotarpiu, didžiausias procentinis VMI administruojamų mokesčių augimas Klaipėdos apskrityje stebimas būtent Palangos m. (28,3 proc.), 2016 m. sumokėtų mokesčių suma – 23,9 mln. eurų, t.y.5,3 mln. eurų daugiau.
Gyventojų pajamų mokesčio surinkimas 2016 m. Palangos savivaldybėje augo tiek į valstybės, tiek ir į savivaldybės biudžetą. Į savivaldybės biudžetą GPM per 10 šių metų mėnesių sumokėta 5,9 mln. eurų arba 11,5 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2015 m. ir tai turėjo didžiausią teigiamą poveikį savivaldybės biudžeto pajamoms.
– Kokie sektoriai – maitinimo, apgyvendinimo, paslaugų – yra problematiškiausi surenkant mokesčius Palangoje? Kiek mokestinių patikrų VMI atliko Palangoje šiais metais? Pernai? 2015 metais? Kokias tendencijas pastebite?
– Pirmiausia atkreipiu dėmesį, kad šiais metais, kaip ir anksčiau, kurortinėms teritorijoms, taip pat ir Palangai, Šventajai buvo skirtas padidintas dėmesys, ypač sezono metu, kai verslo koncentracija čia yra didžiausia.
Šiemet pajūrio kurortai sulaukė naujovių – VMI dviračių. Numatytais maršrutais stebėjimą vykdantys VMI darbuotojai teikė konsultacijas gyventojams, fiksavo pažeidimus. Ši priemonė leido kur kas greičiau reaguoti į pranešimus, pavyzdžiui, kavinių klientams pranešus apie negautus kvitus, buvo operatyviai reaguojama ir visais atvejais nustatyti kvitų neišdavimo, grynųjų pinigų kiekio kasos aparatų kasoje neatitikimai – už šiuos pažeidimus verslininkai sulaukė administracinės atsakomybės.
Šiemet Palangoje atlikta apie 120 patikrinimų veikiančiuose verslo subjektuose. Atsižvelgiant į  Palangos specifiką, daugiausiai kontrolės veiksmų buvo atlikta bei pažeidimų nustatyta maitinimo/apgyvendinimo bei mažmeninės prekybos veiklos sektoriuose, taip pat pramogų sektoriuje. Pažeidimai daugiausiai susiję su pajamų neapskaitymu, t.y. kvito neišdavimu bei pinigų neatitikimu kasoje, nustatyta ir nelegalaus darbo bei darbo užmokesčio „vokeliuose“ mokėjimo atvejų, neregistruotos veiklos atvejų.   
Pabrėžiu, kad VMI, taikydama jau pasiteisinusias ir naujas priemones, tokias kaip vizitavimas dviračiais, informaciniai plakatai ir kitas, skatina savanorišką mokesčių sumokėjimą, o prioritetas teikiamas gyventojų švietimui ir konsultavimui.
Tendencijos, kurias pastebime šiemet – situacija pajūrio kurortuose, jei kalbame apie mokestinę drausmę, keičiasi į gerą pusę: VMI vykdomas prevencinis darbas duoda akivaizdžių rezultatų – šiemet fiksuojami augantys deklaruojamų gautų pajamų ir atitinkamai mokėtinų mokesčių duomenys; didėja registruotos individualios veiklos skaičiai. Klaipėdos AVMI, analizuodama pokyčius pajūrio kurortuose, pastebi augantį ir klientų sąmoningumą – apie galimus pažeidimus sulaukiama daugiau pranešimų ir VMI pasitikėjimo tel. 1882, ir programėle mobiliesiems „Pranešk“.
– Ar VMI Palangos skyrius turi teisę pats inicijuoti ir vykdyti mokestines patikras? Ar tam reikia Klaipėdos pritarimo? Kaip VMI Palangos skyrius vykdo mokesčių mokėtojų stebėseną? Turiu omeny, fizinių ir juridinių asmenų. Kokie signalai siunčia VMI žinią, kad asmuo ar įmonė nevykdo, ar nesąžiningai vykdo, mokestines prievoles? Kokių priemonių šiais metais buvo imtasi prieš tokius mokesčių mokėtojus?
– Mokestiniai patikrinimai atliekami tais atvejais, kai mokesčių mokėtojai savanoriškai nepašalina nurodytų trūkumų, nebendradarbiauja su mokesčių administratoriumi ir pan. Pažymėtina, kad be pagrindo kontrolės veiksmai mokėtojams neinicijuojami ir netaikomi. 
Palangos poskyris yra Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių padalinys, kurio specialistai pirmiausia atlieka mokesčių mokėtojų stebėseną: ar laiku pateikiamos deklaracijos, ar sumokami mokesčiai.
Dalį mokesčių mokėtojų stebėsenai atrenka VMI prie FM analizės padalinys pagal patvirtintus kriterijus, kurie būna įvairūs – didelis darbuotojų, dirbančių nepilną darbo dieną skaičius, lengvatinių mokesčių tarifų taikymas, veiklos rodiklių blogėjimas ir kt. Be abejo, specialistui atlikus stebėseną ir nustačius galimus piktnaudžiavimo bei mokesčių slėpimo atvejus, gali būti inicijuojami kontrolės veiksmai. Visais atvejais inicijuojamų kontrolės veiksmų būtinumas yra vertinamas ne atskiro darbuotojo nuožiūra, o pagal konkrečias patvirtintas tvarkas.
Sąžiningi mokesčių mokėtojai nepageidautino VMI dėmesio nesulaukia, ko nepasakysi apie tą mažesnę dalį, kuri linkusi nepaisyti taisyklių.
– Kiek asmenų 2016 metų vasarą buvo išsiėmę verslo liudijimus teikti apgyvendinimo paslaugas? Kiek jų buvo 2015 ir 2014 metais? Neoficialiai kalbama, kad asmenų, teikiančių apgyvendinimo paslaugą Palangoje vasarą, skaičius siekia apie 1200-1400, bet tik gerokai mažesnė dalis tokią veiklą yra įforminę. Kaip VMI kovoja su apgyvendinimo paslaugos nelegalais? Kiek tokių asmenų buvo nubausta šiais metais? Pernai?
– Privačiame apgyvendinimo sektoriuje stebimas registruotos gyventojų veiklos augimas: apgyvendinimo paslaugoms verslo liudijimus („Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“ ir „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“) šiemet įsigijo 1051 gyventojas, 2015 m. – 1032, 2014 m. – 1009; gyventojų sumokėtas GPM taip pat išaugo. Be to, didėjo gyventojų skaičius, kurie šias paslaugas teikė sutarčių pagrindu, tai rodo išaugę skaičiai: pavyzdžiui, išaugo PVM deklaracijų už tarpininkavimo paslaugas naudojantis „Booking“, „Airbnb“ skaičius: šių metų birželio-rugpjūčio mėn. pateikta 11 kartų daugiau PVM deklaracijų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo ir fizinių asmenų (ne PVM mokėtojų) deklaruota PVM prievolė.
Priminsiu, kad patalpų nuomos paslaugą  gyventojai gali teikti ir neįsigiję verslo liudijimo ar neįregistravę veiklos su pažyma, tačiau metams pasibaigus gautas šios veiklos pajamas turi deklaruoti ir sumokėti 15 proc. GPM – šiemet gautas pajamas gyventojai deklaruos ir mokestį sumokės kitąmet. Vertinant gyventojų deklaruotas pajamas, iš apgyvendinimo veiklos gautas 2015 m., matyti, kad jos gerokai išaugo: gyventojų (su VL) – 18 proc., gyventojų (pagal pažymą) – 29 proc., kitų – 5 proc. Deklaruotos iš apgyvendinimo veiklos gautos pajamos vienam gyventojui Palangoje išaugo 14 proc.
Kadangi pasiteisino pernai, šiemet kurortuose, taip pat ir Palangoje, buvo tęsiamas gyventojų vizitavimas: gyventojus lankę VMI darbuotojai konsultavo gyventojus, kaip teisingai registruoti veiklą, kaip sumokėti pajamų mokestį planuojant teikti patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugas, kuriais atvejais atsiranda prievolė mokėti pridėtinės vertės mokestį, kaip turi būti deklaruojamos pajamos ir pan.
Kalbant apie įmonių rezultatus, stebėtų apgyvendinimo paslaugas pajūrio kurortuose teikiančių įmonių pateiktais duomenimis, jų gautos pajamos šį vasaros sezoną, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, augo 13 proc.; didžiausias augimas fiksuotas birželio mėn., kai pajamos iš apgyvendinimo veiklos didėjo 23 proc.
Aptariamuoju laikotarpiu stebimas minėtų įmonių ne tik pajamų, bet ir deklaruotos PVM prievolės bei sumokėtų mokesčių augimas: stebimų apgyvendinimo sektoriaus įmonių birželio-rugpjūčio mėn. deklaruota PVM suma sudarė 1,7 mln. eurų ir buvo 56 proc. didesnė nei praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, ženkliausiu augimu išsiskyrė birželio mėn., kai deklaruota PVM prievolė augo daugiau negu dvigubai (154 proc.).
Stebimos apgyvendinimo sektoriaus įmonės šią vasarą sumokėjo per 2,1 mln. eurų mokesčių, 14 proc. daugiau nei pernai; apie 40 proc. mokesčių mokėtojų sumokėti mokesčiai augo daugiau nei 30 proc. Žymiausias sumokėtų mokesčių augimas stebimas rugpjūčio mėn.: palyginti su praėjusių metų rugpjūčio mėn., šiemet į biudžetą sumokėta mokesčių suma išaugo beveik trečdaliu (28 proc.).
– Kiek Palangoje, mokesčių prasme, šiai dienai yra nemokių įmonių? Ar galite įvardinti konkretų skaičių? Kiek įmonių turi problemų vykdydamos mokestines prievoles? Ar mokumo problemų turinčioms kurorto įmonėms VMI suteikia galimybę „tartis“: sumokėti mokesčius vėliau, išdėstyti jų mokėjimą abiem pusėms priimtinais terminais?
– Palangoje 3 juridiniai asmenys turi sutartis dėl mokėjimo atidėjimo ar išdėstymo, ši suma sudaro apie 12 proc. nuo visos juridinių asmenų nepriemokos. 
Turimais VMI duomenimis, 254 Palangos savivaldybėje registruoti juridiniai asmenys turi per 557 tūkst. eurų bendrą mokestinę nepriemoką. Didžiausią nepriemokos dalį sudaro Valstybinių gamtos išteklių mokesčio nepriemoka, įmonės taip pat turi PVM, nekilnojamojo turto mokesčio, pelno ir kitų mokesčių skolų.
Artėja metų pabaiga, tad paraginčiau visus – tiek įmones, tiek gyventojus – pasistengti šiuos metus pabaigti be skolų, įvykdyti turimas mokestines prievoles, o jei matote, kad dėl svarbių priežasčių gali nepavykti to padaryti, kreiptis ir drauge su mokesčių administratoriumi ieškoti priimtino sprendimo.
– Kokių mokestinių naujovių žada 2017-ieji metai?
– Apžvelgiant svarbiausias naujoves nuo 2017 m., akcentuočiau palankesnius mokėtojams deklaravimo terminus: nuo sausio 1 d., mokesčių mokėtojų patogumui, deklaracijų ir ataskaitų pateikimo datos suvienodinamos – pateikimo terminas yra 15 diena.
Gera naujiena ta, kad gyventojams nuo 2017 m. sausio 1 d. atsiras galimybė skirti iki 2 proc. pajamų mokesčio meno kūrėjo statusą turintiems fiziniams asmenims, kurie šią gautą paramą privalės naudoti meno kūrybai. Taip pat nuo kitų metų juridiniams asmenims teikiama parama (iki 2 proc. GPM) bus laikoma parama, teikiama pagal LPĮ. Todėl, juridiniai vienetai, paramos gavėjai, šios paramos panaudojimo duomenis turės pateikti ataskaitos forma. Yra ir daugiau naujovių, kurios liečia paramos teikimą ir gavimą – visa informacija skelbiama VMI internetinėje svetainėje.
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigalioja pakeitimas, kuriuo nustatomas lengvatinis 5 proc. PVM tarifas receptiniams nekompensuojamiems vaistams, kurių išorinės pakuotės apmokestinamoji vertė yra didesnė nei 300 eurų.
Nuo 2016 m. liepos 1 d.  minimali mėnesinė alga padidinta iki 380 eurų, kuri galiojo ir 2016 m. spalio 1 d., todėl nuo 2017 m. didėja minimalus fiksuotas pajamų mokesčio dydis iki 684 Eur. Vadinasi, savivaldybių tarybos (jei 2017 m. sausio 1 d. nesikeis pajamų mokesčio tarifas), nustatydamos 2017 m. fiksuotus pajamų mokesčių dydžius veikloms, vykdomoms „neribojant veiklos teritorijos“, negalės nustatyti mažesnių fiksuotų pajamų mokesčio dydžių nei 684 eurai.
Atkreipiu dėmesį, kad gerų naujienų, naujų paslaugų sulauks „Mano VMI“ vartotojai – siekiant aiškiau pateikti informaciją bei suteikti mokesčių mokėtojams daugiau žinių apie atitinkamos paslaugos procesą, bus pakoreguotas paslaugų medis, bus skelbiama papildoma informacija, susijusi su užsakoma paslauga; nauji mokesčių mokėtojai apie įregistravimą Mokesčių mokėtojų registre bus informuojami per Mano VMI pranešimu, kuriame bus pateikta informacija apie įregistravimą, registrinių duomenų keitimą, VMI teikiamas elektronines paslaugas bei pateiktos naudingos informacijos nuorodos, kita.
Naujovių bus ir daugiau, o apie visus aktualiausius pokyčius mokesčių mokėtojus VMI informuos papildomai, prie informacijos sklaidos, tikimės, prisidės ir „Palangos tiltas“, o savarankiškai sužinoti visas naujienas bus galima VMI interneto svetainėje www.vmi.lt, teirautis trumpuoju VMI Mokesčių informacijos centro telefonu 1882, kviečiame aktyviai naudotis ir informacija, viešinama VMI „Facebook“ vartotojams. 
– Ar buvo siūloma VMI Palangos skyrių paliekančiai Elenai Kuznecovai toliau vadovauti skyriui po restruktūrizacijos?
– Klaipėdos AVMI, vykstant reorganizacijai, E. Kuznecovai siūlė užimti tas pačias Palangos poskyrio vedėjos pareigas, bet jos apsisprendimas buvo kitoks. Pabrėžiu, kad nors E. Kuznecova institucijoje dirbo palyginti neilgai, jos indėlis į VMI veiklą yra ryškus, o tarnybinė veikla visada buvo vertinama kaip nepriekaištinga, neabejotinai verta gero žodžio ir padėkos.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gegužės 11 d., Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, į Kurhauzą sukviesti didžiausi 2022 metų mokesčių į Palangos miesto biudžetą mokėtojai – tiek verslininkai, tiek ir vadinamojo Pagalvės mokesčio daugiausiai sumokėję gyventojai. 


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Praėjusį šeštadienį į Stintų šventę visus kvietusi Palanga, vaizdžiai kalbant, pati virto į stintų statinę. Įvažiuojant į Palangą driekėsi automobilių eilės, o J. Basanavičiaus gatvėje žmonės knibždėte knibždėjo – vėžlio žingsniu mindžikuojant, šių eilučių autoriui užtruko lygiai pusvalandį įveikti beveik kilometro J. Basanavičiaus gatvę. Tokia spūstis ne...


Palangos ekonominį augimą, be kitų ekonominių faktorių, rodo ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys. „Pažymėtina, kad vertinant 2016 metų 10 mėnesių nacionalinio biudžeto pajamas ir palyginti su 2015 metų tuo pačiu laikotarpiu, didžiausias procentinis VMI administruojamų mokesčių augimas Klaipėdos apskrityje stebimas būtent Palangos mieste“, – pabrėžė...


Kurorto sezono atidarymas – jau šį šeštadienį, gegužės 20 dieną, tad atsakingesni ir planuojantys šį savaitgalį svečiai jau iš anksto rezervavo vietas, kur apsistos. Tačiau anot viešbutininkų, didžioji dalis viešbučių kambarių antplūdį turėtų pajusti gegužės 17-18 dienomis, kuomet „paskutinės minutės“ klientai puls prie...


Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) šiandien Elektroninio deklaravimo sistemoje (http://deklaravimas.vmi.lt) pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas 1,6 mln. šalies gyventojų. Deklaruoti pajamas iki gegužės 4 dienos privalo tie gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo kitų...


Įsibėgėjantis pavasaris kviečia visus, kaip numato įstatymas, atlikti mokestinę prievolę: iki gegužės 4 dienos deklaruoti pajamas ir turtą. „Tai – labai svarbus dalykas visai šaliai. Taip surenkamos biudžeto pajamos, deklaruojamos gyventojų pajamos ir turtas. Tai – procesas, kuriam didelį dėmesį skiria valstybė, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir, žinoma, jos...


Rinkliavų centras tapo biudžeto išlaikytiniu

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 10 17 | Rubrika: Miestas

Papildomas pajamas į Palangos miesto iždą turėjęs nešti praėjusių metų pradžioje savivaldybėje įkurtas Rinkliavų centras kurorto biudžetui tampa sunkia našta. Praėjusių metų pradžioje Rinkliavų centras buvo įkurtas tam, kad jis administruotų automobilių stovėjimą kurorto gatvėse.  Iš šios, vasarą labiausiai poilsiautojus apmokestinančios rinkliavos buvo planuojama solidžiai...


Gyventojai neturėtų toleruoti kai kurių prekybininkų ir paslaugų teikėjų siekio nuslėpti mokesčius – tai padėtų spręsti šešėlinės ekonomikos problemą, o tuo pačiu ir dalį kitų šalies problemų. Tuo įsitikinęs Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Klaipėdos AVMI) viršininko pavaduotojas Andrej Cukanov.


Mokesčių inspekcija padės surasti išeitį

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 03 20 | Rubrika: Miestas

Sunkėjanti daugelio įmonių bei gyventojų finansinė padėtis bei apyvartinių lėšų trūkumas – tik kelios priežastys, lemiančios tai, kad įmonės neturi pakankamai pinigų sumokėti visus arba dalį priklausančių mokėti mokesčių. Dėl laiku nesumokėtų mokesčių, vadinamų mokestine nepriemoka, mokesčių mokėtojas, atsidūręs tokioje situacijoje, išeities gali ieškoti padedant mokesčių administratoriui.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius