Stintų šventėje - neregėta jūra žmonių, verslininkai trina rankomis

Linas JEGELEVIČIUS, 2017-02-19
Peržiūrėta
2202
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šeštadienį Palangoje šurmuliavo stintų šventė
Šeštadienį Palangoje šurmuliavo stintų šventė

Praėjusį šeštadienį į Stintų šventę visus kvietusi Palanga, vaizdžiai kalbant, pati virto į stintų statinę. Įvažiuojant į Palangą driekėsi automobilių eilės, o J. Basanavičiaus gatvėje žmonės knibždėte knibždėjo – vėžlio žingsniu mindžikuojant, šių eilučių autoriui užtruko lygiai pusvalandį įveikti beveik kilometro J. Basanavičiaus gatvę. Tokia spūstis ne vieną erzino, miesto bambekliai vogrojo, kad ateity reikėtų išplėsti šventės geografiją mieste, o J. Basanavičiaus verslininkai, pasiteiravus apie šventę, teturėjo du žodžius: „Superinė šventė!”

Kainos augo su svečių minia
„Manyčiau, kad dėl tokios daugybės žmonių buvo „kaltas“ ilgas savaitgalis. Juk Vasario 16-oji šiemet „išpuolė“ ketvirtadienį, tad daugelis ir penktadienį nedirbo, važiavo į Palangą“, – „Palangos tiltui“ sakė miesto savivaldybės Tarybos narysDanas Paluckas. Jis, kartu su partijos bičiuliais, mielai su visais bendravo kavinėje „Armėniška virtuvė“. Čia buvo galima išvysti ir Seimo narį Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje Antaną Vinkų, ir Vilniaus vicemerą Gintautą Palucką.
Kitas miesto Tarybos narys ir poilsio bei reabilitacijos centro „Pušynas“ direktorius Tomas Julius Žulkus mano, kad nuo 2003-ųjų metų vykstanti „Palangos stinta“ jau yra žinoma šventė, dėl to ir tokios minios. Bet ir jis sutiko, kad šių metų Stintos šventė sulaukė rekordiškaidaug svečių.
Viena kepta stinta šventėje kainavo 1-1,5 euro. Palyginti su tuo, kas buvo prieš kelis metus, galima sakyti, kad kaina padidėjo tris, keturis kartus. Verslininkai aiškino, kad tokios kainos šiemet dėl blogo stintų laimikio. 5, 6 vienetai stintų šventėje vidutiniškai kainavo nuo 4 iki 6 eurų. Kai kur ir dar brangiau. Keptos kainuoja 4-6, rūkytos – 5-8, o marinuotos – 6-8 eurus. Stintienė pardavinėta po 2 eurus. Įsigyti kitos žuvies, pavyzdžiui, jūros ešerį reikėjo dar plačiau atverti piniginę. Šių eilučių autorius už jūros ešerį sumokėjo 7 eurus.
„Jūs nelyginkite mūsų ešerių su „Maximos“. Taip, jie ten triskart pigesni, bet mūsų yra švieži“, – aiškino pardavėja. Ji prisipažino, kad prekyba vangiai vyko.
Vilos „Pas Justiną“ savininkasJustinas Masalskas pastebėjo, kad stintų ir stintienės, kaip ir kitų patiekalų kainos eurais pagrindinėje miesto promenadoje beveik santykiu vienas prie vieno atitiko jų kainas litais prieš kelis metus.
„Dalis verslininkų stintų kainas kėlė dienos eigoje. Mano pastebėjimu, nuo 6 iki 10 eurų už penkias stintas. Didėjo pas kai kuriuos ir sriubos bei kitų patiekalų kainos“, – sakė palangiškis.

Pačios geriausios stintos – šašlykai
Kavinės „Armėniška virtuvė“ savininkasArturas Arakelianas šių metų stintų šventę vadino „superine“.
„Pačios geriausios stintos – šašlykai, – juokėsi verslininkas, prisipažinęs, kad pagal sunaudotos mėsos kiekį ir apyvartą praėjęs šeštadienis prilygo geriausiai vasaros dienai. – Užteko vienos dienos, kad mūsų būklė gerokai pagerėtų. Labai smagu dėl to. Palangai reikia daugiau tokių švenčių“.
Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad šiemet didelė šventės svečių minia gerokai nuslūgo iki sekmadienio pietų.
„Anksčiau ir sekmadienį daug žmonių būdavo, – sakė palangiškis. – Tačiau tai kompensavo penktadienis ir šeštadienis“.
„Armėniška virtuvė“ siūlė ir stintų , nors dauguma mieliau šveitė šašlykus. Skirtingai nei kai kurie kiti promenados kavinių savininkai, šašlykais garsėjantis restoranas kainas laikė vienodas visą savaitgalį.
„Labai blogai, kad kažkas drįso kainas kaitalioti. Nesąmonė. Taip siunčiama labai bloga žinia miesto svečiams. Tiesiog žmonės kitąmet į Stintų šventę neatvažiuos“, – sakė A. Arakelianas.
Atsiliepusi į „Palangos tilto“ skambutį restorano „DeCuba“ direktorėAna Kretschmann taipogi šių metų Stintų šventę vadino „superine“.
„Išties daug geresnė nei praėjusiais metais. Žymiai daugiau žmonių, gerokai daugiau latvių. Buvo daug rusakalbių svečių. Teko visiems labai suktis“, – sakė direktorė.
Vis tik stintų šeštadienio apyvarta negalėjo prilygti geriausioms, apyvartos prasme, liepos dienoms.
„Liepą apyvarta paprastai yra dukart didesnė“, – atviravo A. Kretschmann.
Kad kai kurie verslininkai, trindami rankomis dėl galimybės daugiau užsidirbti, dienos eigoje didino stintų ir kitų patiekalų kainas, ji piktinosi: „Taip jokiu būdu negalima daryti. Tai – didelis nusižengimas“.
„DeKuboje“ 200 gramų stintų – tai yra šešios stintos su karštomis bulvėmis ir česnakiniu padažu bei citrina – kainavo 8 eurus.

Buvo daug užsieniečių
Pakalbintas kavinės „Lietuvos rytas“ savininkasAudronius Macius sakė, jog stintų šventė šįmet buvo „tikrai gera“.
„Labai nepavargome – neturėjome daug stintų. Bet lankytojų užteko“, – sakė verslininkas.
Čia už 5 stintas reikėjo mokėti 4 eurus, rūkytos stintos kainavo po eurą.
„Pas mus jos buvo didelės“, – pastebėjo A. Macius.
Į pastabą, kad kai kurie net verkšleno, kad šiais metais svečių sulaukta galbūt net per daug – kai kuriuos galėjo atgrasyti nuo apsilankymo ateity stumdymasis J. Basanavičiaus gatvėje, kavinės direktorius atsakė trumpai: „Per daug žmonių Palangoje, ypač žiemą, nebūna“.
Jis džiaugėsi, kad pastaraisiais metais orai buvo palankūs stintų šventei. Jo pastebėjimu, žmonės šiemet ne itin raukėsi ir dėl kainų, kurios buvo nemažos.
„Pirko ir lenkai, ir rusai, ir latviai – smagi buvo šventė“, – pabrėžė A. Macius.

Įžvelgė tik privalumus
Stintų šventėje dalyvavusi kaip įprasta lankytoja Palangos turizmo informacijos centro vyriausioji specialistė darbui su turizmu Alma Slaboševičienė pripažino, jog nestigo geros nuotaikos šventės metu, o ji ir buvo svarbiausia, nes jokių šventės trūkumų neįžvelgusi, tik privalumus.
„Kaip tik tądien švenčiau savo gimtadienį, nuotaika buvo puiki. Išties pastebėjau, jog šiemet labai daug susirinko žmonių. Kaip supratau, daug žmonių šventėje lankėsi ne pirmą kartą. Labai daug šiemet buvo ir prekybininkų. Gal šiek tiek mažiau šiemet buvo stintos. Bet ką padarysi, tokie metai, kai stintos tiesiog nebuvo. Pati ieškojau nusipirkti šviežios stintos, vienoje vietoje radau, bet nelabai patiko, buvo labai mažytės, kainavo 5,50 eurų. Matyt, kitokia kaina ir negalėjo būti. Juk kai žuvies mažai, kaina aukštesnė ir laikosi“, – svarstė pašnekovė.
Turizmo srityje dirbanti moteris atkreipė dėmesį, jog į šventę buvo atvykusių daug užsieniečių.
„Žinau, jog šventėje dalyvavo nemažai latvių, atvykusių autobusu ir iš Kaliningrado žmonių. Su jais pačiai teko bendrauti. Džiugu, jog šventė sulaukia vis didesnio atgarsio. Kai neseniai dalyvavome turizmo parodoje Rygoje, dalinome lankstinukus apie šią šventę, matėme, jog ji žmones domina“, – teigė A. Slaboševičienė.
Pokalbininkė atskleidė, jog pačiai labai patiko, jog net keliose vietose šiemet grojo liaudiška muzika. „Tie, kurie klausė, ar žmonių susirinko kaip vasarą, atsakiau, jog susirinko daugiau nei vasarą“, – šyptelėjo moteris.
O paklausta, ką sau Stintų šventės metu pasidovanojo gimtadienio proga, moteris nusijuokė: „Gerą nuotaiką ir laisvą dieną“. Ji sakė, jog norėjosi šventėje pabūti su artimaisiais, giminėmis, su jais praleisti smagią dieną, tą ir pavyko padaryti.

Papuošalų nepirko
Juvelyrikos dirbiniais prekiaujantis palangiškis, šiuo metu Kretingoje gyvenantis juvelyras Gražvydas Kasparavičius stintų šventėje dalyvauja nuo pat jos pradžios, vadinasi, jau 14 metų. Jis pastebėjo, jog šie metai išties išsiskyrė šventės dalyvių gausa, žmonių susirinko labai daug. Nesutrukdė jiems atvykti ir kiek prastesnis oras.
„Šventės dalyvių buvo kaip niekad daug, bet turiu pripažinti, jog tokios prastos prekybos dar nebuvo jokiais metais. Kodėl? Ko gero, tai nulemia prastėjanti lietuvių ekonominė situacija. Juk papuošalas nėra tas dalykas, be kurio negalėtum išgyventi. Visai kitaip prekyba vyko praėjusiais metais ar dar anksčiau“, – teigė juvelyras.
Jis pasvarstė, jog jau reiktų organizatoriams keisti požiūrį į šventę. Prekybininkams tampa vis sunkiau atkreipti žmonių dėmesį. „Dabar šiek tiek jaučiamas toks požiūris: gal tau pasiseks, lyg loterijoje. Sumokame pinigus už galimybę prekiauti, o dorai net neatsiperka tas mokestis. Turėtų būti tam tikra prekybininkų atranka, pavyzdžiui, kokio profesionalumo amatininkai pageidauja prekiauti šventės metu. Jeigu atvykęs į šventę žmogus mato, jog visas prekes jis gali nusipirkti ir turguje, tai kokia čia mugė. Taip pat organizatoriai turėtų koreguoti ir mokesčius, negalvoti vien apie tai, kaip papildyti miesto biudžetą“, – įsitikinęs juvelyras.

Daug įvairių pramogų
Į Stintų šventę šiemet Palanga pakvietė jau keturioliktąjį kartą. Tarsi nujaučiant žmonių antplūdį, šventės vieta šiemet buvo išplėsta – kermošiaus prekybininkai bei azartiškų sportinių rungčių dalyviai įsikūrė ne tik garsiojoje J. Basanavičiaus gatvėje, bet ir Vytauto gatvės dalyje. Mažiesiems šventės dalyviams taip pat buvo numatyta atskira vieta atrakcijoms – vaikamsskirtos pramogos buvo organizuojamos Kurhauzo kiemelyje.
Suaugusiems kurorto svečiams taip pat nebuvo kada nuobodžiauti – pasinerti į linksmybes kvietė nuotaikingi meno kolektyvų pasirodymai, visi norintieji galėjo išmėginti savo jėgas ir įvairiose atraktyviose rungtyse – inkaro laikymo, valties tempimo, stintų valgymo ir kitose. Inkaro kilnojimo varžybas tarp moterų laimėjo ponia Irena iš Kaišiadorių, o tarp vyrų – klaipėdietis.
Pirmieji šventinę nuotaiką pajuto žvejai – jie savo sugebėjimus, o kartu ir sėkmę, išbandė jau nuo 9 val. ryto – kaip ir kasmet, ant jūros tilto surengtos stintų meškeriojimo varžybos. Savo indėlį į „Palangos stintą“ įnešė ir Lietuvos barbekiu kepėjų asociacija, šventės dieną Palangoje surengusi Stintų barbekiu čempionatą.
Dar vieną atrakciją visiems, atvykusiems į Palangą, pateikė ir Lietuvos sveikuolių sąjungos nariai, šeštadienio popietę surengę vadinamąsias ruonių maudynes prie jūros tilto. Tarp nuogalių buvo galima išvysti ir sveikatos ministrą Aurelijų Verygą.
Šiais metais Palangos šventėje dalyvavo ir garbingų svečių: Izraelio Elato miesto meras MeirItzhakHalevi bei Elato miesto administracijos atstovai.Praėjusį penktadienį Palangos gintaro muziejuje buvo pasirašyta dviejų kurortų draugystės ir bendradarbiavimo sutartis – miestais-partneriais oficialiai tapo didžiausias Lietuvos kurortas Palanga bei Izraelio pajūrio kurortas Elatas.
„Stintų šventė Palangoje tapo neabejotinai svarbiausia ir masiškiausia žiemos švente, kuri, ko gero, nukonkuravo kitą tradicine ir seniausią žiemos šventę, Užgavėnes“, – „Palangos tiltui“ sakėrenginių vedėjasDovydas Bajoras, šventėje dirigavęs kelioms smagioms varžyboms.
 

 

Tradicinėms stintų meškeriojimo varžyboms „Palangos stinta 2017“ šiemet buvo registruota 34 komandos iš visos Lietuvos. Deja, šiemet nebuvo pagauta nei viena stinta, „Palangos tiltui“ sakė varžybų komisijos pirmininkė Živilė Mačenskienė.
„Tad prizines vietas teko padalinti žvejams, kurie pagavo kitokią žuvį“, – sakė ji.
Pirmoji vieta su 896 gramu pagautos įvairios žuvies atiteko komandai „Bajelių šeimynėlei“ iš Klaipėdos, antroji vieta su 826 gramais įvairios žuvies atiteko Palangos komandai „Medvalakis“.
Vyriausiasis varžybų dalyvis buvo 79-erių palangiškis Jonas Linkevičius. Jauniausiam dalyviui – Mario Maulazimiui – tik penkeri.

Jūsų komentaras:

mažutis 2017-02-22 10:06 ([email protected] / IP: 78.61.64.33)
Tikėjosi, kad bus pakviestas įšventinti į Stintų ordino riterius. Nepakvietė. Mažutis...

Verslas 2017-02-21 12:49 (IP: 78.61.135.224)
Ir Antanas Vinkus Palangoje gaude stintos.

NU JOO 2017-02-19 19:34 (IP: 86.100.102.56)
TOKS GERAS IR DAR MUSU LAIKRASTIS IR TIEK MAZAI NUOTRAUKU APE SVENTE???GEDA.GAL DAUGEU DIRBKIT DARMAJEDAI. SESSIOS NUOTRAUKOS PALANGOS LAIKRASTIS APE PALANGOS METU SVENTE?BAISU.

Turistas 2017-02-19 11:36 (IP: 78.61.135.224)
Gaila,Palalangoje egzistoja tik Basanaviciaus,Vytauto gatves,o lauku erdves stovi tuscios! Pletra?

Taip pat skaitykite

Palanga po metų pertraukos vasarį kvies į tradicinę stintų šventę, tuo metu Kuršių nerija nusprendė, kad „Stintapūkis“ kaip ir pernai nevyks.


Po trumpos pertraukos dėl pasaulį ir Lietuvą užgriuvusios koronaviruso pandemijos Palanga šiemet vėl ryškiai suspindo kalėdine nuotaika ir šventine atmosfera. Visą šį šventinį mėnesį kurorto kultūrinėse erdvėse skamba nuostabūs koncertai, žiūrovus stebina įdomūs spektakliai, kino filmai, o šeimos ar bičiuliai kartu leidžia laiką linksmuose kalėdiniuose edukaciniuose užsiėmimuose. O rytoj...


Šilta žiema prie Baltijos krantų siūbtelėjo daug stintų, o Palangos tiltą apniko žvejai, kurie stintoms traukti ant tilto tvirtina žuvų tinklinių samčių kranus (žvejai juos vadina „keseliais“), kitus kėlimo mechanizmus. Į „Palangos tiltą“ šią savaitę pasipylė skambučiai: „Žvejybos įrankiai tvirtinami darant įpjovas tilte. Be to, toks jų...


Vasario 8 d., šeštadienį, vyksiančią Stintų šventę tradiciškai pradės nemokamos Stintų meškeriojimo varžybos. Komandų, dalyvausiančių šiose varžybose, registracija vyks vasario 8 d. nuo 8 val. iki 8:45 val. Jūratės ir Kastyčio skvere, išankstinė registracija – elektroniniu paštu: [email protected]


Palanga intensyviai rengiasi jau šeštadienį, vasario 17 d., vyksiančiai Stintų šventei, o žvejai – tradicinei šios šventės daliai – stintų meškeriojimo varžyboms Mero taurei laimėti.


Palangoje jau vis labiau juntamas stintų kvapas – iki jubiliejinės, penkioliktosios Stintų šventės liko mažiau nei mėnuo. Renginio organizatoriai žada – gerų, laiko patikrintų pramogų bei atrakcijų šventėje tikrai nestigs.


Šeštadienį į Palangą automobilių virtinėmis važiavo svečiai, kurie paskui miniomis plūdo į J. Basanavičiaus gatvę bei Jūratės ir Kastyčio skverą. Čia jų laukė ypatingai išradingai pasirengę šventės šeimininkai, vilioję svečius keptomis, virtomis, vytintomis, marinuotomis bei šviežiomis stintomis. Ir ne tik jomis – pačios įvairiausios...


Ko sulauksime: Stintų šventės ar stintų turgaus?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 02 13 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vienuoliktus metus Palangą žiemos metu garsinančios Stintų šventės organizatoriai, dalyviai bei savaitgalį į didžiausią šalies kurortą traukti planuojantys svečiai sulaukė gerų žinių iš sinoptikų. Savaitės pradžioje šventės dieną lietų ir smarkų vėją pranašavę meteorologai visus skuba nuraminti: prognozuotas lietus turėtų išsilyti šventės...


Šį šeštadienį Palangoje vyksianti šventė „Palangos stinta“ į kurortą privilios ne tik šios agurkais kvepiančios žuvies mėgėjus, bet ir žvejus – būtent stintų meškeriojimo nuo jūros tilto varžybos šeštadienį paskelbs šventinių pramogų pradžią.


Ar nepritrūks Stintų šventėje... stintų? Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Šventės organizatoriai tikisi, kad pasikeis vėjo kryptis ir galbūt nupūs ledus, kad vietos žvejai kitam savaitgaliui galėtų parūpinti Baltijoje sugautų stintų.   Tikisi palankesnio oro...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius