Naktį – rūsyje, dieną – kiūksant prie ledų vežimėlio ir klausantis niurzglių

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-07-18
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Naktį – rūsyje, dieną – kiūksant prie ledų vežimėlio ir klausantis niurzglių

Ne paslaptis, kad Palangos verslininkai sezoninių darbuotojų paauglių ne itin mėgsta, bet atkakliausieji moksleiviai įsitaisė kurorte vasarai prekiauti ledais, kava ar mažmožiais. „Jeigu pasiseks, per mėnesį gali užsidirbti net iki 700 eurų“, – „Palangos tiltui“ pasakojo J. Basanavičiaus gatvėje plušanti nepilnametė Karolina, dirbanti dviračių nuomos punkte, nors šią vėsoką liepą jos bendraamžiai ledų pardavėjai tiek uždirbs, ko gero, per visą vasarą. Kai kuriems jaunuoliams vardan vasaros santaupų tenka glaustis rūsiuose ir iškęsti įkyrius šeimininkus.

Ledus šiemet perka kur kas aktyviau
Tarp jaunimo netrūksta nuomonių, kad per vasarą darbą, kol neturi aštuoniolikos, rasti ne taip ir lengva. Tačiau Palangoje sutikome sakančių, kad svarbu ieškoti iš anksto, o ne paskutinę minutę, ir gali per vasarą visai neblogai užsidirbti. Taip mano ir vydmantiškis Nedas, kuriam už kelių dienų sukaks šešiolika: „Ledais prekiauju jau antrą vasarą, o į šį darbą priėmė gana lengvai“. J. Basanavičiaus gatvėje prekiaujantis moksleivis skundžiasi ne uždarbiu, o kasdiene nuobodybe. „Darbas išties tinginiams – sėdi ir lauki pirkėjų, o kai jų nėra, diena slenka labai jau lėtai. Gerai, kad draugai aplanko“, – guodėsi Nedas.
Nors jaunuolis sakė, kad įsidarbinti nebuvo sunku, tačiau kiek paplepėjus paaiškėjo ir to paprastumo priežastis: „Įsidarbinau per pažįstamus, tačiau sakiau sau, kad ši vasara ledų prekyboje – paskutinė. Kitąmet jau man bus septyniolika, tad ieškosiu rimtesnio darbo“.

Į kišenę nuo prekybos ledais – 100 eurų
Paprašius palyginti, ar išties ši vasara prastesnė nei pernai, Nedas sudvejojo: „Nesu labai tikras, bet galiu sakyti, kad ji net šiek tiek geresnė nei pernai. Gal žmonės nebe taip stebisi, kad porcija ledų kainuoja apie eurą ir daugiau perka“.
Nedas gauna valandinį dienos atlygį ir tam tikrą procentą nuo suprekiautos sumos: tad kuo karštesnė diena, kuo daugiau žmonių, tuo pardavėjui geriau.
Jei per savaitę pavyksta uždirbti apie 100 eurų, tai čia jau, pasak Nedo, būna labai gerai: „Bet taip būna tikrai ne kiekvieną savaitę. Jei orai niūrūs, lietingi, tad niekam ledai neįdomūs“. Tačiau per visą vasarą, jaunuolio teigimu, įmanoma užsidirbti daugių daugiausiai iki 700 eurų: „Vidutiniškai rudenį galime skaičiuoti apie 500-600 eurų, tačiau jei vasarą įspūdinga – ir daugiau“.

Įsidarbinti lengviau turint pažinčių
Palangiškė septyniolikmetė Monika, taip pat prekiaujanti ledais jau antrą vasarą, pasakojo, kad labai daug kas priklauso ir nuo vietos, kur vyksta prekyba. „Šiemet ledais prekiauju J. Basanavičiaus gatvėje, o pernai buvau netoli muzikos klubo „Vandenis“, tad jau dabar galiu palyginti, kad čia – kur kas geriau“, – kalbėjo Monika.
Nors žmonių gausa mergina negali pasigirti, tačiau smarkiai skųstis taip pat neturinti dėl ko. Pigiausi ledai pas Moniką kainuoja apie 0,60 Eur, o vieni brangiausių – 2,50 Eur.
„Tikrai nemažai sulaukiu tokių, kurie ateina, padejuoja ar piktai paniurzga, jog kainos labai didelės, tačiau vis tiek perka“, – dalijosi patirtimi mergina.
Pasak Monikos, jei jau ateini į šią gatvę, nusiteik iš anksto, kad teks sumokėti daugiau.
Nors merginai jau 17 metų ir, regis, galėtų dirbti kiek kitokį, tarkim, padavėjos darbą, tačiau kur jį rasti, kol neturi 18 – mįslė: „Labai jau darbdaviai bijosi jaunuolių nepilnamečių. Tą patį darbą ledų prekyboje gavau tik per pažįstamus“.
Monika įsitikinusi, kad geresnę darbo vietą galima gauti tik turint pažinčių.

Sunkiausia užduotis – rasti padorią nakvynę
Karolina į Palangą visai vasarai atvyko iš Skuodo. Čia ji jau nuo birželio pradžios dirba dviračių nuomos punkte: „Ankstyvą gegužę jau žinojau, kad garantuotai turėsiu darbo vietą, kurios internete pradėjau ieškoti labai anksti“.
Karolina pasakojo, kad nebuvo taip sunku rasti darbą, kaip padorią nakvynę. „Visai neseniai persikėliau jau į trečią vietą – galiausiai pasisekė rasti padorią“, – teigė mergina.
Po būsto nuomos skelbimus skuodiškė pradėjo žvalgytis dar žiemą, o savaitgaliais atvykdavo jų apžiūrėti: „Buvo labai sunku, nes nuotraukos dažniausiai nė trupučio neatitiko realybės. Ilgą laiką nieko neradau, tad vasaros pradžioje teko kurį laiką pagyventi ir labai prastomis sąlygomis“.
Karolina gyveno namo rūsyje, kuriame buvo tik lova ir pora kėdžių. „Kambario šeimininkė sakė, kad čia visai viskas gerai, daug kas gyvena. Už tokį „kambarį“ prašė 4 eurų per parą“, – įspūdžiais dalijosi pašnekovė. Vėliau mergina persikraustė į, jos manymu, kiek geresnį būstą, bet paaiškėjo, kad ir ten ne ką geriau: „Už 4 eurus gavau tik kambarį, o praustis teko eiti į lauką, kur tik šaltas vanduo. Nei spintos, nei staliuko ar kėdės – vien lova“.
Šiuo metu Karolina dar negali atsidžiaugti Žemaičių g. gautu kambariu: „Kaina tokia pat, kaip ir ankstesnių, tačiau sąlygos – nepalyginamai geresnės, šeimininkai malonūs ir paslaugūs, o po darbo miela į tokius laikinus namus grįžti“.

Arbatpinigių gali gauti ne tik padavėjos
Iki šios vasaros Karolina penkerius metus dirbo netoli savo gimtųjų namų esančiuose braškynuose: „Nusprendžiau, kad metas įsitikinti, ar tikrai Palangoje įmanoma užsidirbti, kaip daug kas sako, daugiau“. Kol kas mergina labai patenkinta: „Ne tik savininkas puikus, bet ir darbas nesunkus. Žinoma, atvažiavau užsidirbti, tad gyvenu taupiai ir nepramogauju“.
Nuo birželio pradžios dirbanti Karolina per mėnesį apytiksliai gali skaičiuoti uždirbanti apie 500 eurų. „Manau, kad visai neblogai. O jei maloniai bendrauji su atėjusiais klientais, kai kurie palieka ir arbatpinigių. Ypač užsieniečiai“, – džiaugėsi Karolina.
Nors kiekviena diena, rodos, vienoda – sėdi nuomos punkte ir tiek, tačiau Karolina kalba priešingai: „Mes kiekvieną dieną dirbame vis kitur. Šiandien dirbu J. Basanavičiaus g., ryt – Šventojoje, tad nėra tokios nuobodybės, pakeiti aplinką, sutinki naujų žmonių, dirbančių greta ir pan.“.

Turi gerai, bet ieškos dar geriau
Kretingiškė Greta, Birutės parko prieigose poilsiautojams siūlanti kavą, sako, jog patenkinta darbu, tačiau kitą vasarą ieškos dar geresnės vietos.
„Manau, kad padavėja kur kas sunkiau dirbti, bet pinigai didesni, o juk vasarą tam ir einame dirbti, kad užsidirbtume kuo daugiau“, – sakė mergina.
Greta patenkinta, kad nereikia ieškoti nakvynės, gali kasdien grįžti namo: „Kretinga visai šalia, tad labai patogu ir svarbiausia – pinigų kiek susitaupo“.
Šešiolikos metų mergina gauna atlygį už dieną – 10 eurų ir 5 procentus nuo suprekiautos sumos: „Žmonių tik dabar po truputį pradėjo daugėti, tad ir atlyginimas didesnis“. Moksleivė įsidarbino, kaip ir didžioji dalis kalbintų, per pažįstamus. „Sunku kitaip. Draugės bandė įsidarbinti padavėjomis – jokių šansų, jei neturi pažinčių ar 18 metų. Pažįstami draugai, kuriems jau 17, teiravosi dėl pagalbinio darbuotojo statybose – nepriėmė“, – pasakojo Greta.
O štai dar viena Greta, tačiau iš Salantų, į Palangą atvyko su visa draugų kompanija: „Atvykome čia su keliais draugais, nes labai tikiuosi, kad užsidirbsiu daugiau nei pernai, kai savo miestelyje dirbau aukle“.
Merginai pasisekė, kad gavo išsinuomoti visai neblogą dviejų kambarių butą, kuriame kiekvienam nuoma kainuoja po 100 eurų. Prekybos suvenyrais J. Basanavičiaus g. vietą, kaip ir dauguma, mergina rado per pažįstamus: „Darbas nesunkus, patinka, nors valandos gal kiek ir ilgokos“. Neturinti aštuoniolikos mergina kažkodėl dirba kartais ir iki vėlumos, nors, kaip pati sako, žmonių tikrai mažoka. „Galėtų būti ir daugiau. Ateina, pasižvalgo ir išeina, o mes juk gauname procentą nuo bendros sumos, tad stengiamės parduoti kaip įmanoma daugiau“, – pasakojo Greta.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vila "Anapilis", Kurhauzo "brolis", vilioja ir dieną, ir naktį

"Palangos tilto" informacija, 2020 07 26 | Rubrika: Miestas

Dar vienas prieš kelis metus naujai atgimęs - restauruotas Tiškevičių giminės pastatytas istorinis kultūros paveldo pastatas Palangoje yra vila "Sofija", labiau žinoma kaip vila "Anapilis".


Liepos 18-osios naktį, apie 02.07 val., pastebėta, kad Palangoje, Žemaičių g., iš daugiabučio namo kiemo, pavogtas automobilis BMW. Žala – 110 tūkst. eurų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, pranešė delfi.lt


Kovo 30 dieną minime visai šaliai svarbią datą – Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos dieną. Kasmet šią dieną kurorte prasidėdavo savaitę trunkantis renginių ciklas "Palangos dienos", kurio tikslas – paminėti ne tik šią svarbią datą, bet ir balandžio 5 d. minimą Palangos miesto gimtadienį. Deja, dėl susiklosčiusių aplinkybių šiais...


Ne paslaptis, kad Palangos verslininkai sezoninių darbuotojų paauglių ne itin mėgsta, bet atkakliausieji moksleiviai įsitaisė kurorte vasarai prekiauti ledais, kava ar mažmožiais. „Jeigu pasiseks, per mėnesį gali užsidirbti net iki 700 eurų“, – „Palangos tiltui“ pasakojo J. Basanavičiaus gatvėje plušanti nepilnametė Karolina, dirbanti dviračių nuomos...


Penktadienio vakarą „Ramybės“ galerija pakvietė palangiškius ir miesto svečius į išskirtiniu tapybos stiliumi – kvadratėliais – paveikslus ir lietuvių liaudies drobes audžiančios dailininkės Dalios Kirkutienės parodos „Kai diena ilgesnė už naktį“ atidarymą.


„Tiek liaudies J. Basanavičiaus gatvėje nebūna net per vasaros sezono atidarymo šventę“, – prieš vidurnaktį besiiriant per žmonių jūrą link tilto ir iš kairės, ir iš dešinės skambėjo Palangon iš visų Lietuvos pakraščių suvažiavusių miesto svečių bei pačių palangiškių žodžiai. Ir išties tokios minios, kurioje...


Šventoji trumpiausią metų naktį kviečia sutikti prie jūros

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 21 | Rubrika: Miestas

Lietuvai laikas turėti Joninių sostinę, ir šis garbingas titulas atiteko Šventajai, kviečiančiai trumpiausią metų naktį sutikti jūros ir gamtos prieglobstyje. Joninių sostinės atidarymas Šventojoje – birželio 23 d


Palanga dieną ir naktį – kaip du skirtingi pasauliai  7

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 07 12 | Rubrika: Savaitės komentaras

Ar galima pykti ant veidrodžio, kad šis rodo tai, kas žiūrinčiajam nėra malonu? Visi supranta, kad tai – kvailas užsiėmimas. Priešingai, veidrodis reikalingas tiems, kas nori sužinoti realią tiesą. Tačiau Palangos valdžia, lyg Ledo karalienė iš pasakos apie Snieguolę, ant nemalonią realybę parodžiusio veidrodžio ėmė pykti. Mūsų gyvenimą atspindinčiu...


„Pirmąją Naujųjų metų dieną vykdysime ekologinę akciją. Iš surinktų šiukšlių bus pastatyta skulptūra“, - prieš šventes, aptariant kalėdinių ir Naujųjų metų renginius, miesto tarnybų pasitarime pas merą postringavo mero Š. Vaitkaus atstovė spaudai J. Vanagė. Išėjo šnipštas. Paplūdimys būtų skendęs...


Prireikė naktį ginekologo? Į Klaipėdą!

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 07 08 | Rubrika: Miestas

Ką daryti vaikelio besilaukiančiai moteriai Palangoje, jeigu naktį skubiai prireikia akušerio ir ginekologo pagalbos? Skubiai kviesti taksi ir dumti į Klaipėdą, nes Palangoje naktį ginekologinė pagalba Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamente, kitaip tariant, kurorto ligoninėje, neteikiama. „Klaipėda visai šalia, todėl nėra būtinybės turėti akušerį ar ginekologą kurorte naktį“...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas