Norite pamatyti Rusijos užkampį? Išlipkite Panevėžio autobusų stotyje

Linas Jegelevičius, "Palangos tilto" redaktorius, 2015-03-12
Peržiūrėta
1562
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Norite pamatyti Rusijos užkampį? Išlipkite Panevėžio autobusų stotyje

Nėkart nesu tiek daug keliavęs per Lietuvą, kiek praėjusią savaitę. Kartu su kolega britu, ruošiančiu straipsnį apie emigraciją iš Lietuvos (o ji lieka viena didžiausių Europos Sąjungoje), išnaršėme visą šiaurinę Lietuvą – Šiaulius, Panevėžį, Pasvalio rajoną, apsilankėme Visagine, Švenčionyse ir Vilniuje.
Pirmas įspūdis: Žemaitijos miestai Plungė ir Telšiai, atrodo, gerokai turtingesni ir gražesni nei Aukštaitijos didžiausi miestai. O tiesą sakant, etnografai dėl Šiaulių ginčijasi, ar jie labiau aukštaitiški ar žemaitiški.
Kai kurie lietuviški atradimai pritrenkė ne tik užsienietį, bet ir mane.
Didžiausias atradimas: visoje Lietuvoje – labai daug skurdo. O jį dar labiau pabrėžia ankstyvo pavasario peizažas – pilki laukai, sutrūniję kaimiškų vietovių šiferio stogai (tarsi šiferio stogų keitimo programos, kuriai valstybė skyrė finansavimą, nebuvo), apleistų pastatų virtinės didmiesčiuose. Pavyzdžiui, Šiauliuose trūnija nebaigtas statyti paštas, šalia jo dūlėja prieš trejus metus uždaryta pagrindinė mokykla, nes miestas kenčia nuo didžiausios šalyje emigracijos.
Prieš atidarant Palangos naująją autobusų stotį, kai kurie palangiškiai niurnėjo, kad iki jos – toli, kad ji, girdi, per didelė. Tokius visus niurzglius pakviesčiau į Panevėžį pasižiūrėti, kokia šio miesto autobusų stotis.
Apsilankymas joje mane nubloškė į gūdų sovietmetį. Banalu, bet miesto centras, autobusų stotis – tarsi miesto vizitinė kortelė. Panevėžio ji – itin liūdna.
Kai nėra žmonių, ypatingai darbingo amžiaus, miestai merdėja. Nedarbo lygis, pavyzdžiui, Šiaulių apskrityje – taipogi vienas didžiausių šalyje, 16,5 procento. Tik šiek tiek jis mažesnis Visagine, kuriame, uždarius atominę elektrinę, tvyro niūrios nuotaikos.
Esant atviroms sienoms, nenuostabu, kad vietos žmonės ieško, kur gyventi geriau.
Emigracijos mastai – ne popieriniai, o tikri, patirti iš pašnekovų lūpų Panevėžyje, Šiauliuose, Visagine, Švenčionyse ar Pasvalio rajone – stulbina: iš beveik trijų dešimčių pašnekovų, sutiktų gatvėse, kone visų vaikai ar artimiausi giminaičiai pluša Jungtinėje Karalystėje, Skandinavijoje.
Akivaizdu, kad mūsų šalies vystymosi skirtumai yra milžiniški ir demografinė situacija yra didelė bėda vietos ir šalies ūkiui.
Nors Lietuva maža, o joje daug nemažų skirtumų, plika akimi akivaizdu, kad Palanga – tarsi atskira valstybėlė, pasiturinti, gerokai gražesnė ir įdomesnė.
Visos kitos 59 šalies savivaldybės gali mums pavyduliauti tokios kaip mūsų autobusų stoties, universalaus sporto centro, kempingo, koncertų salės, žinoma, ir tvarkos mieste.
Nenuostabu dėl to, kad Palanga buvo viena iš nedaugelio savivaldybių pernai, kur didėjo, nors ir nežymiai, gyventojų skaičius.
Vadinasi, žmonės pastebėjo Palangą ir keliasi į ją gyventi.
Absoliučiai daugumai kitų savivaldybių tai – nepasiekiamas tikslas.
Džiaugiuosi, kad po kelionės vėl esu Palangoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Geros žinios: teritorijos Kretingos gatvėje įveiklinimo darbai tęsiasi, metų pabaigoje turėtų prasidėti ir naujos statybos. Tokia žinia penktadienį, balandžio 7 d., pasidalino Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Džiaugiuosi, kad statytojai, kurie įgyvendino naujosios Palangos autobusų stoties ir prekybos centro prie jo projektą, tęsia savo sumanymą imtis teritorijos prie autobusų stoties...


Nors orai karščiu dar nelepina ir jūros vanduo dar nespėjo įšilti iki maudynėms palankios temperatūros, Palangos centrinėje gelbėjimo stotyje jau budi gelbėtojai – jie darbą pradėjo sekmadienį, gegužės 15 d.


Palangos autobusų stotyje, paprastai apytuštėje kiekvieno lapkričio pabaigoje, dabar itin retai sušmėžuoja atsitiktinių keleivių figūra – jau savaitė, kai iš jos ir į ją dėl karantino vykdoma mažiau autobusų reisų.


Penktadienį, spalio 30 dieną, nustatyti 3 nauji „Maximos“ darbuotojų susirgimų COVID-19 infekcija atvejai. Vienas iš jų - Palangoje. Prekybos tinklo „Maxima“ atstovai nurodo, kad šiuo metu neturi žinių, kad daugiau tose pačiose „Maxima“ parduotuvėse ir jų padaliniuose dirbantys kolegos jaustų COVID-19 infekcijai būdingus simptomus....


Paskambinusi į „Palangos tiltą“, vilnietė Jolita Žurauskienė stebėjosi ir piktinosi, kad nei Palangos, nei Klaipėdos maršrutiniai autobusai nestabteli Nemirsetos autobusų stotelėje.


Toli gražu ne kiekvienas dar yra „ratuotas“ , todėl daugelis į Palangą keliauja autobusu. Tai – patogu, ypač, kad apynaujėje Palangos autobusų stotyje galima ir skaniai pavalgyti, ir maisto, vaistų bei kitų prekių nusipirkti.


Iki pat pavasario palangiškiai ir į kurortą atvykstantys ar su juo atsisveikinantys svečiai Palangos autobusų stotyje turi galimybę pasigrožėti pasaulio fotografų kūryba. Čia asociacijos „Fotobienalė LT“ iniciatyva eksponuojama keturiolika fotografijų, atrinktų iš geriausių 2017 metais virtualiam Palangos fotosalonui pateiktų darbų.


Norite pamatyti Rusijos užkampį? Išlipkite Panevėžio autobusų stotyje

Linas Jegelevičius, "Palangos tilto" redaktorius, 2015 03 12 | Rubrika: Pajūrio žurnalas

Nėkart nesu tiek daug keliavęs per Lietuvą, kiek praėjusią savaitę. Kartu su kolega britu, ruošiančiu straipsnį apie emigraciją iš Lietuvos (o ji lieka viena didžiausių Europos Sąjungoje), išnaršėme visą šiaurinę Lietuvą – Šiaulius, Panevėžį, Pasvalio rajoną, apsilankėme Visagine, Švenčionyse ir Vilniuje.


Statomoje naujojoje autobusų stotyje jau vyksta baigiamieji darbai  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 08 18 | Rubrika: Miestas

Palangoje statomoje naujojoje autobusų stotyje vyksta baigiamieji darbai – tvarkoma apdaila, stoties perone rengiamos vietos autobusams sustoti. Naująja infrastruktūra palangiškiai ir kurorto svečiai galės džiaugtis jau šį rudenį.


Kita vasara, nauja savivaldybės valdžia, bet prakaitu sulipę kurorto svečiai ir miestelėnai, panorę nusiplauti purvus, kaip ir iki šiol, turi pėdinti tai padaryti į viešbutį, nuomojamą būstą ar savo namus. Ten, kur prie paplūdimio jau įrengti dušai, jie užrakinti. Skandalingiausia atrodo dušų istorija Gelbėjimo stotyje, kurios rekonstrukcija valstybei ir savivaldybei kainavo apie tris...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius